PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Kam s postelí v mini bytě nebo dětském pidi pokojíčku? Schovejte ji do pódia, ať nezabírá cenné místo

Stůl, židle, skříň, skříňka, postel... Jak to mám všechno nacpat na 9 m2?! Nepropadejte panice. Máte doma vyšší stropy? Využijte je a vybudujte pódium, do kterého zasunete postel. Ta zabírá nejvíc místa. Jak na to? Čtěte dál.
Vydáno: 11.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8422x

Zbyla vám na dětský pokoj jen malá místnůstka a nevíte si rady s jejím zařízením, protože máte pocit, že se sem nemůže všechno vejít? Jestli máte v bytě vysoké stropy, tak vybudujte spací patro. Myslete však na bezpečí dítěte a nainstalujte k němu pořádné zábrany a zábradlí. Pod patro můžete umístit třeba šatní skříň, prostor na hraní nebo psací stůl se židlí. 

Spací patro bohužel mívá svoje “mouchy”. Schody či schůdky občas vadí v malém prostoru, u stropu bývá sušší vzduch a jen těžko zde vyměníte ložní prádlo. A co teprve, když dítě onemocní? To pak musíte neustále šplhat nahoru a dolů, tu s horkým čajem, tu s lékem a někdy třeba s teploměrem.

I u výsuvné postele myslete na kvalitní rošt a odvětrávání matrace. Foto: truhlarstvi-kalenda.cz
I u výsuvné postele myslete na kvalitní rošt a odvětrávání matrace. Foto: truhlarstvi-kalenda.cz

Proč vybudovat pódium se zabudovanou postelí?

Pódium šetří místo v malém bytě stejně jako vestavěné patro, netrpí však tolika neduhy. Velkou výhodu má v tom, že ho můžete použít i v místnostech s trochu nižším stropem, než je potřeba pro patro. Počítejte však s tím, že pódium bude mít zhruba 45 cm na výšku a pro pohodlné používání byste se na něm měli postavit, takže ho nestavte v bytech s nízkými stropy. 

Výšku pódia nenavrhujte podle výšky dítěte, protože bude rok od roku vyšší. Jakmile dítě pódium “přeroste”, začne se bouchat hlavou o strop a nebude ho moci pohodlně využívat. U pódia vyššího jak 30 cm vybudujte alespoň jeden schůdek pro pohodlnější přístup.

Pódium s vestavěnou postelí často navrhují designéři při zařizování malometrážních bytů. Může na něm stát pohovka, ale klidně i celá kuchyně.

Do pódia zabudujte postel, případně i úložné prostory. Postelí do něj dokonce schováte i více. Postel bude během dne schovaná a nebude zbytečně zabírat cenný prostor. Večer ji zpřístupníte buď odklopením víka, nebo vysunutím z pod pódia. Pokud je schovaná pod víkem, pak prostor na něm využijete k dětským hrám. Pokud je postel výsuvná, můžete na pódium umístit dětský stůl, židli i skříňku a vytvořit tak pracovní koutek. 

 Jak postavit vestavěné pódium

Při stavbě pódia počítejte s tím, že do míst, kam se postel vysouvá, musí zůstat volný prostor. Šikovný kutil zvládne pódium vyrobit sám, ale můžete se obrátit i na ověřenou truhlářskou firmu. Za vestavěné pódium zaplatíte zhruba 10 000 Kč a více, záleží na jeho velikosti a použitých materiálech. Výsuvnou postel můžete spolu s úložnými prostory zabudovat i do šikminy v podkroví. Využijete tak prostor, který většinou zůstává prázdný.

Při budování pódia vám poradí návody na stránkách Český truhlář, inspirovat se zase můžete na Pinterestu.

Aby bylo pódium i lůžko dostatečné pevné, použijte při stavbě kombinaci ocelové konstrukce a dřevěného roštu. Na výrobu můžete použít i silnější dřevěné hranolky. Nosnou konstrukci nakonec oplášťujte. Při rozhodování o materiálech je důležité znát velikost nebo šíři celé konstrukce. Přírodní materiály (třeba dřevo nebo kůže) dodávají celku příjemnější vzhled. Pro vlastní plášť můžete použít i dřevotřísku nebo lamino, nedosahují však takové pevnosti jako dřevo.

Na podlahu podia použijte MDF desky o síle 25 mm, dřevotřísky, OSB či překližky. Na ně pak položte libovolnou podlahu, tak aby korespondovala se zbytkem místnosti. Můžete použít třeba koberec nebo „plovoučku“ (pod ni nezapomeňte dát podkladovou fólii mirelon). Hrany opatřete plastovými nebo hliníkovými profily. Výška lůžka by měla být alespoň 30 cm. Níže už se příliš víří prach a bývá zde chladnější vzduch.

Jak si zajistit kvalitní a zdravý spánek

Když dodržíte standardní velikost postele, tak do ní můžete umístit jakoukoliv běžně vyráběnou matraci. Tu uložte na vzdušný rošt. Její spodní část musí být nadzvednutá nad podlahu, aby byla dobře odvětrávaná. Vytvoříte tak příznivé klima pro zdravý spánek a regeneraci organismu. Špatně odvětrávaná matrace se může stát hotovou líhní roztočů a noční můrou alergiků.

I přes svou praktičnost mají pódia jednu velkou nevýhodu: snadno se do jejich útrob dostane prach.

Kvůli úklidu a vysávání prachu byste měli mít snadný přístup pod pódium. Vysouvací postel opatřete kolečky, u postele s víkem použijte výklopný rošt a přední stranu pódia. Použijte kolečka s brzdou, abyste mohli lůžko zajistit v libovolné poloze. Lůžkoviny často větrejte a u výsuvné postele myslete i na kvalitní podlahu. Volte odolný materiál, třeba vinyl, který je praktický i na údržbu. Levnější laminátovou podlahu můžete při častém vysouvání a zasouvání postele poškodit.

Na pódium můžete postavit i celou kuchyň nebo pohovku s odkládacím stolkem. Foto: truhlarstvi-kalenda.cz
Na pódium můžete postavit i celou kuchyň nebo pohovku s odkládacím stolkem. Foto: truhlarstvi-kalenda.cz

Máte doma pódium se zabudovanou postelí? Poraďte ostatním čtenářům v komentáři pod článkem, na co si mají dávat pozor při jeho stavbě.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
1x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek