PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Bydlení na 4 kolech má své kouzlo. Pojďte se podívat, jak se žije v moderní maringotce

Také jste toužili po bydlení v maringotce pokaždé, když do města přijel cirkus? Splňte si svůj sen a pořiďte si domek na kolech. Jak se v něm bydlí? Co udělat pro to, abyste v něm mohli bydlet i přes zimu a kolik stojí? Čtěte dál.
Vydáno: 06.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 18315x

Bydlení v maringotce už není jen pro kolotočáře a cirkusáky. Čím dál více se využívají jako zahradní domky, chatky u lesa nebo vody, případně jako přechodné bydlení v době výstavby domku. Používají se také jako technické nebo sociální zázemí při velkých akcích mimo město (třeba hudebních festivalech), nebo pro transport včelstev, kdy jsou dovnitř vestavěny úly.

Když se trochu uskrovníte a maringotku pořádně opravíte a zateplíte, tak v ní můžete bydlet celý rok. Její výhodou je nízká cena, krátká doba potřebná k nastěhování a menší vyřizování s úřady. Máte toulavou povahu a nevydržíte dlouho na jednom místě? Pak oceníte i jednoduché převezení maringotky na nové místo. Rekonstrukce maringotky je hodně podobná přestavbě mobilheimu.

Díky nové střeše získáte v maringotce vyšší strop či prostor pro více izolace. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Díky nové střeše získáte v maringotce vyšší strop či prostor pro více izolace. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Co je maringotka a kolik stojí

Maringotka je přívěs, který je určený k tažení nákladním automobilem, traktorem či jiným stavebním strojem. Podvozek má shodný s běžným přívěsem, ale na něm má postavenou kabinu určenou k pobytu osob. Konstrukce maringotek je zpravidla ocelová, stěny pak mohou být z palubek, plechu, hliníku nebo z kombinace různých materiálů (včetně překližek, lamina nebo poměrně nevzhledných umakartů).

Maringotka bývá vybavena elektroinstalací a někdy i rozvodem vody. Může mít samostatné vytápění (kamny na tuhá paliva, plynové topení na propan butan) a snadno ji napojíte na elektrickou veřejnou síť. Nově vyrobené či repasované maringotky mívají tepelnou izolaci, ta však většinou k celoročnímu bydlení nestačí.

Pro umístění maringotky na pozemek nemusíte mít stavební povolení. Stačí ji ohlásit na místně příslušném stavebním odboru stejně jako mobilheim.

Maringotka mívá rozměr zhruba 3 x 7 metrů. Do 15 metrů čtverečných se tak musí vejít kuchyň s jídelnou, spací a obytná část i sociální zázemí. Největší maringotky mají až 30 metrů čtverečných. Ty už se vyrovnají malým bytům, ale zase je těžší je převážet. Do malého prostoru je ideální menší nábytek ve světlých barvách, rozkládací nábytek a modely s vestavěnými úložnými prostory, třeba válendy.

Nevybavené použité maringotky seženete za cenu okolo 25 000 Kč, ty lepší a zachovalejší pak začínají na 50 000 Kč. Zateplení a vnitřní a vnější oplášťování vás pak vyjde zhruba na 120 000 Kč, ale i více. Záleží na tom, jaký materiál k izolaci použijete a zda budete chtít maringotku obývat po celý rok. Kompletní oprava střechy stojí kolem 30 000 Kč. Pokud veškeré práce zvládnete sami, můžete se dostat i na polovinu. Ušetříte i použitím recyklovaných materiálů.

Nahnilé a poškozené dřevo v konstrukci maringotky vyměňte za nové. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Nahnilé a poškozené dřevo v konstrukci maringotky vyměňte za nové. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Jak maringotku převážet

Novou maringotku můžete převážet stejně jako mobilheim. Zapřáhnete ji za tažný vůz, nevýhodou je však nízká rychlost, kterou s ní můžete jet. Pro zapřažení a jízdu po silnici musí mít maringotka SPZ, výstražná světla a platnou STK i pojištění, stejně jako brzděný přívěs. Pokud bude příliš velká, tak potřebujete i doprovodné vozidlo.

Pozor: Stará maringotka většinou nemá SPZ, povinné ručení ani světla, přičemž technickou vám také zřejmě nevystaví, a proto ji nemůžete jen tak zapřáhnout a táhnout na větší vzdálenost po silnici. Pokud to risknete a zastaví vás silniční kontrola, bude vám hrozit pokuta a ve správním řízení přijdete o několik bodů. Nezbývá vám tak nic jiného, než převézt maringotku na podvalníku. Přesun vychází zhruba na 50 Kč/km.

Po zaparkování maringotky nezapomeňte na podložení betonovými patkami a odpojení oje. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Po zaparkování maringotky nezapomeňte na podložení betonovými patkami a odpojení oje. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Jak na přestavbu?

Ještě před nákupem si maringotku pořádně prohlédněte, abyste věděli, co všechno bude potřeba vyměnit a opravit. Vyhnete se tak tomu, že nakonec za domek zaplatíte mnohem více, než jste původně plánovali. Levná maringotka může mít prohnilá prkna na stěnách, vnitřek zase může být obložený nehezkým a opotřebovaným umakartem. Střechou může zatékat a elektrické rozvody mohou být v katastrofálním stavu.

Než se pustíte do rekonstrukce, tak si dobře rozmyslete, co kde bude. Načrtněte si půdorys maringotky a zakreslete si, kde budou kamna, kde ložnice, kuchyň a kde záchod se sprchou. Jen tak zajistíte maximální využití prostoru, a navíc si usnadníte i následnou instalaci vodovodních a odpadních trubek, komínu a rozvodů elektřiny. V malém prostoru se snažte využít každý možný prostor jako úložný.

Před vstupem do maringotky vytvořte závětří. Postavte buď dřevěnou terasu, nebo třeba ozan, což je nosná konstrukce z proutí překrytá plachtou.

Při přestavbě vás většinou bude čekat vysazení oken a dveří a stržení vnitřních a vnějších obkladů, čímž odkryjete nosnou konstrukci. Zhodnoťte její stav a potřebná místa opravte. Trámy můžete napustit ochrannou impregnací na dřevo. Mezi trámky vložte izolaci, vytvořte rozvody vody, odpadů a elektřiny a konstrukci znovu oplášťujte. Přitom nezapomeňte na otvor pro komín. K obkladu využijte OSB, překližku, sololit, MDF nebo palubky. Podobně opravte i střechu a podlahu.

Za pomoci tesařů můžete vytvořit novou sedlovou střechu, čímž si zajistíte trochu vyšší strop nebo místo pro více izolace. Při opravě podlahy nezapomeňte zpevnit spodní část maringotky. Poté do stavebních otvorů vsaďte nová okna a dveře a vytvořte případné příčky. Nevýhodou maringotek bývá nízký strop a plechová střecha i stěny (u novějších typů). Proto je často dost obtížné izolovat zevnitř a musíte to řešit zvenčí.

Myslete i na znepojízdnění maringotky, aby ji nikdo nemohl odtáhnout. Vysaďte oj a podvozek podložte betonovými patkami nebo ocelovými stojinami, které dáte pod nápravy. Pak vypusťte pneumatiky, aby si maringotka takzvaně sedla. Čím více betonových patek použijete, tím méně se bude pohupovat podlaha.

Pro celoroční bydlení maringotku pořádně zaizolujte. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Pro celoroční bydlení maringotku pořádně zaizolujte. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Celoroční bydlení v maringotce

Bydlení v maringotce je velice specifické. Je to malý prostor na otop a izolace bývá spíše nedostatečná, i když je udělaná nově. Navíc zde není žádná akumulace tepla, takže domek rychle vychládá a teplota dost kolísá. Domek je potřeba dostatečně zaizolovat (izolace ovčí vlnou v tloušťce 20 cm nestačí) a nainstalovat kvalitní izolační okna i dveře. Nejvíce tepla uniká střechou, takže zde použijte nejvíce izolačního materiálu.

Malý prostor se rychle vytopí, takže to nepřehánějte s výkonem kamen, jinak doma budete mít příliš horko a suchý vzduch.

V zimě musíte v maringotce zajistit stálou teplotu, jinak vám zamrzne voda. Nevýhodou kamen je v malém prostoru jejich výkon a regulace. Používejte je spíše v době, kdy jste v maringotce a můžete přikládat. V době nepřítomnosti využijte jiný zdroj tepla, který zajistí teplotu 12 – 15 °C, třeba elektrický přímotop nebo plynová kamna do karavanu na propan butan.

Karavanová kamna mají komín a sání mimo prostor, takže nepřepalují vzduch v interiéru. Vždy myslete na zajištění požární bezpečnosti provozu. Pro větší tepelný komfort můžete do domku nainstalovat akumulační hmotu (třeba hliněné omítky). Jestliže maringotku dobře zaizolujete, tak vám pro vytápění postačí menší kamínka.

Stará okna a dveře vyměňte za izolační, aby se v zimě nerosily. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Stará okna a dveře vyměňte za izolační, aby se v zimě nerosily. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Pořízení maringotky v kostce

 • maringotku si před koupí pořádně prohlédněte
 • pro převoz si domluvte někoho s podvalníkem
 • po zaparkování odpojte oj a umístěte maringotku na betonové patky
 • čím více patek použijete, tím méně se bude houpat podlaha
 • před rekonstrukcí si vše dobře naplánujte a na papír si namalujte dispozici domečku
 • nahnilé a poškozené dřevo vyměňte za nové
 • rozvody vody, odpadů a elektřiny vytvořte ještě před oplášťováním stěn
 • při rekonstrukci podlahy zpevněte podvozek maringotky
 • nainstalujte nová izolační okna i dveře a domek pořádně zateplete
 • nejvíce tepla uniká střechou, takže zde použijte nejvíce izolace
 • před vstupními dveřmi vybudujte závětří
 • v době nepřítomnosti topte přímotopem nebo karavanovými kamny, když jste doma, tak klasickými kamny
 • malý prostor se rychle vytopí, takže to nepřehánějte s výkonem kamen
 • pro větší tepelný komfort nainstalujte do domku akumulační hmotu, třeba hliněné omítky
Po přestavbě je z maringotky pěkný domek. Foto: domyzeslamyahliny.cz
Po přestavbě je z maringotky pěkný domek. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Máte zkušenosti s bydlením v maringotce? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/skaljac

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 122x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek