2komentářů

Miniseriál o nezávislém bydlení. Staňte se ostrovanem a vymaňte se ze spárů energetických společností

"Ostrovanem" na kraji lesa či uprostřed louky? I to je možné. Postavte si ostrovní dům a nebuďte závislí na velkých společnostech. Miniseriál o energeticky nezávislém bydlení vám přináší tipy a možnosti, jak toho docílíte.
Vydáno: 06.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2492x

Nechcete platit velkým společnostem za energie a vodu? Chcete v klidu spát, když rozhodují o cenách? Chcete bydlet blíže přírodě, a přitom se nedokážete nebo nechcete vzdát výdobytků moderní doby? Nebo na pozemek, na kterém chcete stavět, nevede přípojka elektřiny či vody?  Pak začněte uvažovat o ostrovním domě a energeticky nezávislém bydlení.

Co je to ostrovní dům?

Ostrovní dům nemá přípojky na plyn, vodu ani elektřinu a je plně soběstačný. Díky tomu nebudete závislí na energetických společnostech, tedy síťových dodavatelích elektřiny, vody a plynu, a snížíte své náklady na bydlení. Uvědomte si však, že do ostrovního systému musíte na začátku vložit jistý obnos peněz, který se vám postupně vrací. 

Platby za elektřinu, vodné, stočné a teplo představují stále větší podíl na nákladech na bydlení. Díky bydlení v ostrovním domě tyto náklady snížíte.

Nemusíte se hned pouštět do úplné nezávislosti. Dané možnosti můžete využít i pro částečné ušetření nákladů. Nezávislé bydlení je také spjaté s vlastním domem, protože v bytě uprostřed města těžko nezávislosti dosáhnete. Majitelé bytových domů by však mohli snížit třeba spotřebu elektřiny či vody.

Solární panely už dnes pro úspory za elektrickou energii využívá spousta lidí. Foto: ©Depositphotos.com/g215
Solární panely už dnes pro úspory za elektrickou energii využívá spousta lidí. Foto: ©Depositphotos.com/g215

Proč se stát "ostrovanem"?

Díky ostrovnímu systému si začnete uvědomovat, jakou spotřebu máte a začnete přirozeně šetřit zdroji. Ostrovní systém se nedá měřit financemi a jejich návratností. Pro mnohé je důležitý pocit nezávislosti na vnějších zdrojích a fungující domácnosti v době poruch či odstávky sítě nebo v případě blackoutu. Ten může postihnout i území několika států. Jedná se o rozsáhlý výpadek elektřiny vzniklý z důvodu poruchy elektrárny nebo selhání přenosové soustavy.

Čím více budete chtít být nezávislí na okolí, tím méně moderních technologií budete muset používat, a tím více se budete muset uskrovnit.

Toužíte po zcela nezávislém životě? Pak je vám určitě jasné, že nestačí odpojit dům od sítí. K úplné nezávislosti potřebujete velkou hospodářskou usedlost a pole, abyste mohli produkovat vlastní potraviny, ale i vlastní les, abyste si mohli zatopit vlastním dřevem. 

Museli byste si péct vlastní pečivo, chovat domácí zvířata na maso i pro výrobu mléčných produktů, a to vše spojit s výdělkem peněz, abyste mohli udržovat dům a technologie potřebné pro nezávislé bydlení. Čím více budete chtít být nezávislí na okolí, tím méně moderních technologií budete muset používat, a tím více se budete muset uskrovnit.

Pro úplnou nezávislost na okolí byste museli vybudovat velkou hospodářskou usedlost. Foto: ©Depositphotos.com/ccaetano
Pro úplnou nezávislost na okolí byste museli vybudovat velkou hospodářskou usedlost. Foto: ©Depositphotos.com/ccaetano

Jak postavit energeticky nezávislý dům?

Kanalizaci lze nahradit domovní čistírnou odpadních vod, vodovodní přípojku vlastní studnou a topit můžete tuhými palivy (uhlí, dřevo), případně lehkým topným olejem nebo propanem. Elektřinu pak můžete vyrábět třeba solárními panely, malou větrnou elektrárnou nebo dřevem v krbu. Provoz ostrovního domu může být velice levný, ale hlavně budete nezávislí.

Jak na energeticky nezávislé bydlení? Jaké jsou v tomto směru možnosti a technologie? Vše se dozvíte v miniseriálu, jehož díly postupně najdete na našem blogu Můj byt. Celkově vás čeká devět článků o možnostech ostrovního bydlení.

V prvních dvou dílech se dozvíte, jak vyrábět elektřinu pomocí fotovoltaických panelů, větrných elektráren či kogeneračních jednotek. Třetí díl se věnuje malým vodním elektrárnám. Ve čtvrtém díle se dozvíte, jak si zajistit pitný zdroj vody a v pátém a šestém díle zjistíte možnosti vytápění domu pomocí kamen a tepelných čerpadel. S vytápěním domu úzce souvisí i ohřev vody, o kterém se dočtete v sedmém díle. Poslední dva díly vám přiblíží možnosti nakládání s odpadní vodou.

Na nezávislé topení jsou stále nejlepší tuhá paliva, hlavně dřevo a peletky. Foto: ©Depositphotos.com/XXLPhoto
Na nezávislé topení jsou stále nejlepší tuhá paliva, hlavně dřevo a peletky. Foto: ©Depositphotos.com/XXLPhoto

Těšte se na první díl miniseriálu o nezávislém bydlení. Dozvíte se v něm, jak vybudovat fotovoltaický ostrovní systém a jak fungují větrné elektrárny.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/spetenfina

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
Ha ha...
Myslím, že by bylo rozumné, aby autor(ka) se sám do ostrovního systému nastěhoval a takový článek psal až po několika letech... protože "vymanit se ze spárů energetických společností" rozhodně neznamená, že ušetříte...to je naprosto infantilní představa. Ano vlastnit a provozovat ostrovní dům je sice úžasné, ale ovšem zároveň mimořádně drahé a dokonce tak drahé, že to nemá žádný ekonomický smysl. Energetická soběstačnost je totiž něco, co si člověk pořizuje spíš z fandovství, nebo z logistické nutnosti, ale v žádném případě z důvodů úspor.. to je totiž naprostý nesmysl... :-(
ODPOVĚDĚT
kocourBen | 30.04.2016
Re: Ha ha...
Dobrý den, děkuji Vám za komentář. Možná to z článku úplně nevyzní, ale naprosto s Vámi souhlasím. Mít ostrovní dům neznamená vždy ušetřit, náklady na pořízení nezávislého systému jsou totiž stále poměrně vysoké (i když už se postupně snižují) a počáteční investice se vrací dlouho. Sice jsem v ostrovním domě nebydlel, ale přijde mi to jako zajímavá alternativa pro ty, kteří nemají možnost napojit se na sítě, nebo jak píšete sám, pro nadšence do těchto technologií :-).
ODPOVĚDĚT
Antonín | 04.05.2016

Přečtěte si také ↓

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 82x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 149x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek
Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 466x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek