0komentářů

Měkký došlap bosé nohy...Cítíte příjemné teplo? Čtěte, jak vybrat podlahu do ložnice, aby nestudila a nechytala prach

Došlápnout po ránu bosky na měkkou a teplou podlahu je úžasný pocit. Pořiďte si koberečky do ložnice, plovoucí nebo pvc podlahu. Lékaři doporučují měkký a pružný korek, klasikou zůstává podlaha dřevěná. Mějte klid a nohy v teple.
Vydáno: 06.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2698x

Ložnice je místem, kde každý den zregenerujete své síly a kam se po náročných pracovních dnech jistě těšíte. Strávíte tu zhruba třetinu života. Společně s dobrou postelí a matrací ovlivňuje kvalitu vašeho spánku i výběr vhodné podlahy. Rozhodujete se nad úplně novou či vyměňujete starou? Ne každý typ se do ložnice hodí, nákup si nejdříve dobře promyslete.

Po ránu si zasloužíte chodit po teplém a měkkém povrchu

Právě v ložnici podlahy příliš nezatížíte. Jejich odolnost tady proto není až tak rozhodující. Co je ale důležité a nejvíce žádané? Došlápnout bosýma nohama na teplou podlahu - po ránu úžasný pocit. Ranní teplo od nohou si zajistěte kobercem, korkovou nebo klasickou dřevěnou podlahou. Měkký koberec zvolte raději v případě, že doma nemáte alergika, nebo sami nejste citliví na prach.

Bosé nohy na měkkém a teplém koberci po ránu, to je slastný pocit. Dopřejte si ho. Foto: ©Depositphotos.com/svyatoslavlipik
Bosé nohy na měkkém a teplém koberci po ránu, to je slastný pocit. Dopřejte si ho. Foto: ©Depositphotos.com/svyatoslavlipik
Textilní krytiny, koberce, tlumí v místnosti zvuk v místnosti a vytvářejí pocit klidu. Velkou škálu vzorů a barev využijte k dotvoření interiéru podle vlastního vkusu. Atmosféru pohody navoďte třeba tlumenými a přírodními tóny, měkký komfort pro bosá chodidla zajistěte srovnáním všech nerovností podlahy. Koberce totiž imitují zdeformovaný povrch.

                      Doporučená pravidla při výběru koberců:
                      •    Tmavé odstíny působí tlumeně, dávají pocit tepla a útulnosti
                      •    Světlé a neutrální barvy prostor opticky zvětší a prosvětlí, vhodné do malých bytů
                      •    Jednobarevný koberec místnost jakoby otevírá, tmavé barvy a výrazné vzory zmenšují
                      •    Do malých místností raději nevybírejte zemité barvy
                      •    Žlutá, červená a hnědá působí teple, zelená, šedá a modrá chladí
                      •    Kusové koberce pořizujte jako doplněk na plovoucí podlahu či dřevěné parkety

Když rádi „šúrujete“ a máte lepší pocit z vlhkého hadru, pořiďte si korkovou podlahovou krytinu. Měkký materiál dobře tepelně izoluje, i když je méně odolný proti poškození. Koupíte jej od 300 Kč za m2 bez povrchové úpravy. Dodělejte si ji sami olejem, nátěrem nebo voskem. Už hotovou podlahu najdete v obchodech v cenovém rozpětí 500 až 1 200 Kč za m2.

„Věřím až skoro nekriticky korku,“ prohlásil v internetové diskusi čtenář s přezdívkou Vicky 92. „Obrovskou výhodou je bezprašnost, navíc to krásně tlumí kroky a pohodlně se uklízí. Pocit tepla je znatelný. Vyřádil jsem se při pokládce a vřele každému doporučuju,“ doplnil.

Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Foto: ©Depositphotos.com/eugenesergeev
Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Foto: ©Depositphotos.com/eugenesergeev
Korkový dub nejvíce pěstují v Portugalsku. Díky své struktuře má korek výborné zvukové i tepelné izolační vlastnosti, s podlahovým vytápěním tu proto neuspějete. Nová podlaha z korku je měkká a pružná, podle ortopedů prospívá i kloubům. Já jsem korek nechal dát zčásti do kuchyně a zčásti do malé ložnice a je to fajn. Musíte si ale vybrat správný druh podle zatížení.

K nejoblíbenějším patří plovoucí podlahy. Mohou být laminátové, ale stejně dobře dřevěné, nebo vinylové. Tvoří je takzvané lamely. Nelepí se ani nepřitloukají, mezi podlahou a stěnou zůstává dilatační spára, zakrytá lištou. Tím se vytvoří prostor pro případné objemové změny materiálu podlahy při kolísání vlhkosti vzduchu v místnosti. Lamely tak na podkladu "plují" a odtud vzniklo toto označení.

Příjemně teplý a elegantní vzhled dodá vaší ložnici dřevěná podlaha. Je sice měkčí a náchylnější k poškození, ale výrobci stále zdokonalují technologii povrchových úprav a opravu svépomocí zvládnete poměrně jednoduše. Podle provedení - vlysy, lamely, prkna, zaplatíte za metr čtvereční od 400 až do 3 000, u některých dřevin i 7 000 Kč za m2.

Dřevěné podlahy jsou sice náchylnější k poškození, ale mají řadu nejrůznějších vzorů. Foto: ©Depositphotos.com/PromesaStudio
Dřevěné podlahy jsou sice náchylnější k poškození, ale mají řadu nejrůznějších vzorů. Foto: ©Depositphotos.com/PromesaStudio
Na trhu najdete podlahoviny celomasivní nebo s dřevěnou dýhou, v různých typech konstrukcí a způsobů kladení. Vyberte si ve škále od klasických lepených přes vlysové palubovky až po moderní plovoucí podlahy s nášlapnou vrstvou z masivu nebo dýhy.

„V ložnici se určitě vyhněte mořeným dřevěným podlahám a chemickým prostředkům na dřevo. Dráždí dýchací cesty,“ radí na internetu čtenářka s přezdívkou Slivanka.

                     Podlahové materiály podle tepelného komfortu:
                     *podlahy teplé – koberce, dřevěné podlahy, korek
                     *podlahy středně teplé - linoleum, laminátové podlahy, PVC
                     *podlahy studené  - kámen, žula, dlaždice, lité podlahy

Příjemně bezprašné prostředí si doma zajistíte omyvatelnými plochami. Dobře se udržují laminát, vinyl, linoleum, ale i v ložnici zřídka používaná dlažba. Bydlení ve vintage, toskánském, případně selském stylu vybavte podlahu cihlovou. Materiál je příjemný, absorbuje teplo a položíte jej velmi jednoduše. Doplňte cihlu kobercovou předložkou s vysokým chlupem pro příjemný došlap.

Laminátové podlahy jsou stále populárnější, při dobré péči prakticky věčné. Foto: ©Depositphotos.com/viz-arch
Laminátové podlahy jsou stále populárnější, při dobré péči prakticky věčné. Foto: ©Depositphotos.com/viz-arch
Vzory na laminátové podlaze často na první pohled nerozeznáte od klasického dřeva. Ve srovnání je tento materiál levnější, trvanlivější a méně náročný na údržbu. Nebojte se dojmového chladu a šup s ním i do ložnice. Zkombinujte různé barvy i struktury jako dřevo, kámen či keramiku a udělejte si netradiční místnost ke spaní. Cena se pohybuje zhruba od 140 do 3 000 Kč/m2.

Laminát lehce uklidíte, stačí suché čištění a stírání vlhkým hadrem

Další možností pro vaši ložnici jsou bezhlučné a teplé vinylové podlahy. Koupíte je přibližně od 400 Kč za m2, ale můžete zaplatit i třikrát více. Plánujete podlahové vytápění? U této podlahové krytiny to není žádný problém. Vinylové podlahové dílce spojujete při montáži suchým zámkem.   Pohlídejte si jen, aby na povrchu nezůstala déle ležet voda, která by vnikla do spojů dílců.

Linoleum sežente v široké škále vzorů a typů, krytinu snadno položíte i sami. Foto: ©Depositphotos.com/vodolej
Linoleum sežente v široké škále vzorů a typů, krytinu snadno položíte i sami. Foto: ©Depositphotos.com/vodolej
Téměř „věčnou“ podlahu v ložnici získáte s linoleem. Vyrábí se z přírodních materiálů, jako jsou korek, lněný olej, juta, nebo dřevitá moučka a pryskyřice. V obchodech jej najdete pod názvy marmoleum nebo Artoleum. Nejběžnější cena pro domácnost je okolo 800 Kč za m2. Ani v tomto případě se při úklidu moc nenadřete, stačí prachový mop, případně setření vlhkým hadrem.

Nejideálnější pro podlahové vytápění je dlažba. Zkombinujte ji se dřevem nebo laminátem a dostanete originální mix. Za metr čtvereční zaplatíte podle výrobce zhruba od 150 do 1 000 Kč.

Rádi byste při pokládce ložnicové podlahy trochu ušetřili? Poohlédněte se po PVC krytině. Měkký došlap a tichou chůzi k posteli si zajistěte nákupem materiálu s komfortnější tloušťkou 1,5 až 2 mm. Cena se pohybuje v rozmezí od 90 do 800 Kč za m2, čtverce o rozměru 30 × 30 cm stojí okolo 17 Kč za kus. Role mívají i čtyři metry na šířku, zbavíte se tak množství nutných spojů.

Bambus seženete v přírodní barvě, ale i v kávovém odstínu

Opravdu originální podlahu v ložnici pořídíte z bambusu. Vydrží i dětské řádění nebo dostihy vašich domácích mazlíčků. Podle způsobu zpracování koupíte buď krytinu s horizontálními pruhy, mozaikou či s mramorováním. Položíte ji stejně jako podlahu dřevěnou a ani s údržbou nebudete mít starosti. Stačí vám jen obyčejný saponát nebo přípravky na dřevěné podlahy.

Při výběru podlahové krytiny do ložnice se řiďte vaší představou a praktičností. Foto: ©Depositphotos.com/PiXXart
Při výběru podlahové krytiny do ložnice se řiďte vaší představou a praktičností. Foto: ©Depositphotos.com/PiXXart
Před výběrem jakékoli podlahové krytiny se ujistěte, že máte v pořádku podklad. Po odstranění starého lina či koberce se často objevuje nestabilní, nerovný a různě vydrolený povrch. Srovnejte si jej buď sami, ale pokud si netroufáte, pozvěte raději odborníka. Při té příležitosti se rozhodněte, zda nepotřebujete v místnosti rovnou i nějakou tepelnou nebo zvukovou izolaci.

Inspirujte se různými druhy podlah a podlahových krytin na síti Pinterest.

Pořád ještě vybíráte, přeměřujete a zjišťujete, která podlaha je do ložnice nejlepší? Stále zlepšované vlastnosti krytin vám umožňují velice široký záběr. Nic vám tedy nebrání v tom, položit do ložnice třeba i dlažbu a do koupelny dát dřevo. Tradice vás nemusí svazovat. Při rozhodování se řiďte vaší představou a praktičností výsledku. Dopřejte si v ložnici nádherné noci s novou podlahou.

Pro jakou podlahu v ložnici jste se rozhodli vy? Napište do komentáře pod článkem, co byste doporučili jako nejoptimálnější variantu a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek