PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Uchvátil vás nábytek z palet? Čtěte 3. díl seriálu a vyrobte si stolek. Europalety jsou levné a všude lehce dostupné

Stoly z palet jsou další možnost, jak si zpestříte domov. Zmodernizujte si netradičně pokoj, pracovnu i jídelnu. Sežeňte nezávadný materiál, nářadí a hurá do dílny. Přečtěte si 3. díl seriálu o vlastnoruční výrobě nábytku z palet.
Vydáno: 31.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9206x

Toužíte po originálním dřevěném nábytku, který nemá každý? Podívejte se po dřevěných paletách na transport zboží. Firmy je zpravidla vrací do oběhu, ale velice odolný a kvalitní materiál máte k dispozici i vy. Ceníky použitých palet se příliš neliší, téměř nová standardní paleta o rozměrech 120 × 80 cm, s nosností 700 kg, vás přijde na 140 až 170 Kč. Uděláte z nich prakticky cokoli.

Palety obruste a nalakujte na bílo, ve spojení se sklem dostanete moderní stolek pod PC. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow
Palety obruste a nalakujte na bílo, ve spojení se sklem dostanete moderní stolek pod PC. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow
Levný materiál musíte opracovávat, počítejte s tím. Minulý měsíc jsme si představili, jak vyrobit z palet židle a sedací nábytek. Nasajte vůni dřeva, pohrajte si s ním v chládku dílny, a vyrobte si vlastní stůl do domu či na zahradu. Kamarád i návštěvy budou zírat.  Před samovýrobou si ale pečlivě ověřte, že vaše surovina je zcela zdravotně nezávadná. Jak to zjistíte?

Vyberte si palety, které mají ve spodní části štítku na prostředním sloupku kód HT (Heat Treatmen). Toto dřevo zbavil výrobce parazitů nejméně půlhodinovým zahřátím na teplotu 56° C. Pokud na sloupku najdete písmena MB, vezměte si radši jinou paletu. Zkratka znamená ošetření prudce jedovatým a škodlivým plynem, metylbromidem.

Profíci stolaři, kteří se paletovému nábytku věnují už nějaký čas, vyrábí jeden kousek týden až dva. Záleží na jeho velikosti a složitosti sestavení. Chcete se jim vyrovnat? Zkontrolujte si, zda z prken netrčí hrubé třísky a mají hladký povrch. V opačném případě přejeďte všechny hrany brusným papírem a na prkna vezměte pásovou brusku. Jeden brusný pás přijde zhruba na 50 korun. Podívejte se na videu, jak si uděláte stůl z dřevěných palet pod svůj domácí počítač:

Vyberte si jednu z koupených nebo darovaných palet a rozložte ji „na prvočinitele“. Využijte už vyčnívající hřebíky a sponky, lehce je vytáhnete kleštěmi. Jde to ztuha? Pomozte si opatrně pevným páčidlem, kladívkem, dlátem. I když se tomu zřejmě nevyhnete, snažte se co nejméně váš budoucí materiál poškodit a rozštípat.

Prkýnka z jedné palety natlučte do volných mezer ve druhé

Uvolněná prkýnka přeměřte, případně přiřízněte, a postupně je hřebíky natlučte do volných mezer v druhé paletě. A je to - máte nahrubo stolní desku. Zarovnejte a seřízněte ji na okrajích, obruste řeznou plochu a hrany. Právě ty musíte teď olemovat. Kupte v hobby marketu už opracované latě, za které při odhadované celkové délce čtyři metry zaplatíte do 100 Kč.

Z palet jde udělat téměř vše, na co si vzpomenete, i běžně nevídaná ložnice. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto
Z palet jde udělat téměř vše, na co si vzpomenete, i běžně nevídaná ložnice. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto
Laťky postupně přibijte malými hřebíčky po stranách teď budoucí stolní desky. Rozmyslete si, jak vysoký stůl chcete a podle toho přikupte na nohy od stolu dřevěné hranoly. Čtyřmetrový hranol 10 × 10 cm stojí kolem 400 Kč. Nohy od stolu ale koupíte i hotové, v pochromovaném provedení stojí jedna 185 korun. Ke stolní paletové desce ji přišroubujte běžnými vruty do dřeva.

Dřevo naimpregnujte a pak si vyberte mezi lazurou nebo krycí barvou

Otřete si pot z čela, ale ještě nemáte hotovo. Jak se píše v hobby knihách: „Dbejte na vnější úpravu svých prací“. Dřevo nejdříve naimpregnujte například Lazurolem. Za plechovku dáte 160 korun a za ředidlo na vyprání štětců do padesátky. Po celodenním zasychání nátěru se věnujte vrchní vrstvě, a to podle místa, kde bude stůl nebo stolek stát. Palety budou vypadat moc pěkně i poté, co je navoskujete.

Zapamatujte si, že bezbarvý lak zachová strukturu dřeva, lazura jej navíc obarví a úplně je potom překryje krycí barva. Za plechovku dáte do dvou stovek, ale počítejte s velkou spotřebou. Natírejte štětcem, větší plochu raději nastříkejte. Kompresor si půjčíte na víkend asi za 1 500 Kč.

Obliba paletového nábytku po celém světě neustále stoupá. Chcete vidět, jak vypadá ve větším měřítku posezení na paletách? Navštivte nedávno otevřený klub Ahoy na Brněnské přehradě. Na tamní zahrádce jsem se zastavil pro „něco na žízeň“ a moc se mi odtud nechtělo. Paleťáky vypadají fakt moc pěkně. Z europalet si udělejte třeba i netradiční zahradní nábytek.
Na videu se inspirujte, jak snadno z palet uděláte obyčejný stůl:

Paletový nábytek je trendy alternativou k běžnému nábytku z obchodů. Zkombinujte paletu třeba se sklem a udělejte si netuctový stolek pod počítač. Děti nadchněte zahradními domky na hraní, nebo houpačkami. Z palet si ale ještě pořídíte třeba i pelíšek pro zvířecího mazlíčka či moderní schodiště. Stůl s pravidelnými mezerami v paletě zase poslouží jako netradiční vinotéka.
„Víno se tu ale nedá kvůli teplu a světlu déle skladovat, proto je pravidelný odběr zaručen,“ popsal své zkušenosti s paletovou vinotékou Roman Vedra z Hustopečí.

Podívejte se, jak vypadá paletový nábytek v řadě variant na síti Pinterest.  

Jestliže se vám nábytek z palet zalíbil, můžete být zřejmě klidní s ohledem na surovinu. Ročně se jich totiž ve světě vyrobí asi 700 milionů kusů. Palety jsou přitom v každé zemi ze stromů, které tam rostou nejvíce a nejrychleji. V Čechách je to smrk, ale například v Japonsku cedr. Europalety pro výrobu nábytku, to je jedna z cest, jak lze na Zemi zpomalit drancování lesů.

Uchvátil vás paletový nábytek natolik, že jste si sami vyrobili stůl? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek