PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete originální dekoraci na zahradu, která bude funkční? Vyrobte si sluneční hodiny

Sluneční hodiny nejsou jen přesným ukazatelem času, ale poslouží i jako originální dekorace na zahradě. Jaké typy hodin existují? Proč je raději nekupovat v obchodě a jak je vyrobit, aby "šly" co nejpřesněji? Čtěte návod.
Vydáno: 27.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4852x

Sluneční hodiny byly prvním přístrojem pro měření času podle pohybu slunce na obloze. Toto měření později nahradily mechanické kolečkové hodiny, ale ty se až do 19. století seřizovaly podle slunečních hodin. Sluneční hodiny můžete mít buď jenom jako dekoraci, nebo i jako funkční prvek, který ukazuje přesný čas. 

Svislé sluneční hodiny mají rozsah maximálně 12 hodin, což je dáno nejdelší možnou dobou osvitu svislé stěny sluncem. Vodorovné hodiny nejsou omezené možnostmi osvícené stěny, a proto mohou ukazovat čas od 4 do 20 hodin po celý rok. Typ hodin souvisí i s výběrem místa. Chcete je pověsit na zeď, nebo postavit vodorovně v zahradě? 

Aby hodiny fungovaly po celý den, nesmí být ničím stíněny (stromy, římsami nebo třeba elektrickým vedením). Ideální je pozorovat vybrané místo celý rok, abyste měli jistotu, že se zde netvoří žádné stíny a neustále sem svítí slunce.

Vodorovné sluneční hodiny z kamene vypadají opravdu majestátně. Foto: ©Depositphotos.com/nito103
Vodorovné sluneční hodiny z kamene vypadají opravdu majestátně. Foto: ©Depositphotos.com/nito103

Kde sluneční hodiny pořídit a jak budou vypadat?

Sluneční hodiny si můžete vyrobit vlastními silami nebo za pomoci odborníka. Raději je však nekupujte v obchodě. V takovém případě totiž nevíte, pro jakou zeměpisnou šířku a umístění byly vyrobeny, a proto zřejmě nepůjdou přesně. Takové hodiny vám poslouží pouze jako dekorace.

Trváte na koupi hodin v obchodě? Pak zvolte českého výrobce, který vyrábí sluneční hodiny pro zeměpisnou šířku České republiky (třeba Hela Weiss).

Jak budou hodiny vypadat je jenom na vás. Mohou být třeba kované, vyřezávané, tesané, zděné nebo malované. Zvažte, jaké údaje na hodiny zaznamenáte, a jak bude vypadat číselník. Kromě hodin mohou ukazovat i datum, výšku Slunce nad obzorem, jeho azimut, uplynulý čas od východu Slunce nebo zbývající do jeho západu, délku dne, nebo dokonce i to, ve kterém znamení zvěrokruhu se Slunce nachází. 

Hodiny můžete libovolně ozdobit, ale nepřehánějte to, abyste nakonec nevytvořili přezdobený kýč. Přece jen se na ně nebudete dívat jenom vy, ale i kolemjdoucí, a to hlavně v případě, že zvolíte svislé hodiny, které umístíte na viditelnou stěnu nebo štít domu.

Svislé hodiny umístěné na zeď domu uvidí každý kolemjdoucí. Foto: ©Depositphotos.com/balda
Svislé hodiny umístěné na zeď domu uvidí každý kolemjdoucí. Foto: ©Depositphotos.com/balda

Jak zajistit přesnost hodin po celý rok

K sestavení hodin, které půjdou přesně, nestačí zapíchnout do země tyčku a načrtnout hodinové čárky. Čas v přírodě totiž plyne trochu jinak než na hodinkách. Pravé sluneční poledne nastává v okamžiku, kdy je Slunce nejvýše na své zdánlivé dráze (vrcholí) a svou polohou na obloze ukazuje přesný jih.

V důsledku eliptické dráhy Země okolo Slunce je zdánlivý pohyb Slunce po obloze nerovnoměrný, a hodiny na slunečních hodinách tak mění v průběhu roku svoji délku. Podle takzvané časové rovnice okamžik slunečního poledne v místě středoevropského poledníku (15°) kolísá během roku až zhruba o 16 minut.

Pokud chcete ze slunečních hodin odečíst přesný čas, musíte brát časovou rovnici v potaz. Na některých hodinách ji najdete zakreslenou ve formě grafu nebo tabulky. Chcete mít časovou rovnici u vlastních hodin? Využijte online nástroj pro její výpočet. V létě navíc musíte přičíst k odečtenému času jednu hodinu, abyste získali letní čas.

Ukázka časové rovnice v grafu z online nástroje pro její výpočet.
Ukázka časové rovnice v grafu z online nástroje pro její výpočet.

Jak postavit vodorovné sluneční hodiny

Hodiny můžete umístit na zem nebo ozdobný sloupek. Podmínkou je, aby byl číselník vodorovně, což ověříte vodováhou. Navíc musí být zorientovány přesně podle severu a jihu. Při určování světových stran nespoléhejte na buzolu (zeměpisný sever se neshoduje s magnetickým, přičemž odchylka je výrazná). Použijte třeba metodu indického kruhu, která vychází z měření shodných výšek slunce. Kolem rovnodenností je přesnost metody o něco menší než při slunovratu.

Před stavbou slunečních hodin si pročtěte knihu Pojďte s námi stavět sluneční hodiny od Václava Šimra.

Hodinu před pravým místním polednem zabodněte tyčku do země a označte si místo konce vrhajícího stínu. Pak sestrojte kružnici, která jím bude procházet a střed bude mít v místě zabodnutí tyčky (stín bude poloměrem kružnice). Po poledni sledujte, jak se stín prodlužuje a přemisťuje. V momentě, kdy se opět dotkne kružnice (stín bude opět poloměrem), si opět vyznačte jeho směr.

Tak vám vznikne úhel (první bod-střed-druhý bod), který rozdělíte na polovinu. Přímka tvořící polovinu tohoto úhlu je hledaný poledník, tedy spojnice skutečného severu a jihu. Sever leží ve výseči úhlu, jih je na straně, odkud svítilo slunce. Když máte číselník zorientovaný, umístěte na polední čáru ukazatel času a vytvořte číselník. 

Ukazatel nestojí kolmo, ale svírá s plochou číselníku úhel rovný zeměpisné šířce místa. Jeho patu umístěte na polední přímku (raději jižněji od středu) tak, aby ukazoval směrem na sever. Dvanáctku umístěte na severní konec polední čáry, 6 na západní stranu kolmice k polední čáře a 18 na její východní stranu. Zbylé hodiny vyznačte podle převodní tabulky (úhel se odečítá vždy od polední přímky).

Hodiny

Zeměpisná šířka

48 °- 49 °

50 °- 51 °

12

0 °

0 °

11 a 13

11 °

12 °

10 a 14

23 °

24 °

9 a 15

37 °

38 °

8 a 16

53 °

54 °

7 a 17

70 °

71 °

6 a 18

90 °

90 °

5 a 19

109 °

109 °

4 a 20

127 °

127 °

Metoda indických kruhů pro přesné určení severu a jihu. Foto: astroama.com
Metoda indických kruhů pro přesné určení severu a jihu. Foto: astroama.com

Jak sestrojit svislé sluneční hodiny

Pro svislé hodiny je nejlepší jižní stěna, může však být i mírně natočená na východ či západ. Začněte určením a zakreslením bodu, z něhož bude vycházet ukazatel času. Z tohoto bodu spusťte olovnici a podle ní nakreslete čáru. Tak získáte polední přímku, na které bude ležet dvanáctka = poledne (13 hodin podle letního času).

Ukazatel bude s číselníkem svírat úhel, který zjistíte odečtením zeměpisné šířky od 90 °. Pokud zeď nesměruje přesně na jih, tak upravte směrování ukazatele ještě podle jejího azimutu. K zajištění přesného úhlu si vyrobte trojúhelníkovou šablonu. Jeden z úhlů je 90 °, druhý je shodný s vaší zeměpisnou šířkou a třetí se shoduje s náklonem ukazatele vůči rovině číselníku, tedy 90 ° - zeměpisná šířka. 

Chcete mít sluneční hodiny co nejpřesnější? Využijte online nástroj Návrh číselníku slunečních hodin.

Ve chvíli pravého místního poledne přiložte šablonu ke zdi tak, aby doplňkový úhel (90 ° - zeměpisná šířka) zapadl do úhlu, který svírá vámi vytvořený ukazatel se zdí. Ukazatel času otáčejte za doprovodu šablony tak, aby stín kopíroval vámi nakreslenou polední přímku. Tím docílíte správného náklonu ukazatele, uchování správného úhlu vůči zdi a dorovnání orientace zdi vůči jihu. Na kolmici k polední přímce bude vlevo ležet 6, vpravo 18. Ostatní hodiny pak vyznačte pomocí převodní tabulky (úhel se odečítá vždy od polední přímky) nebo online výpočtu na internetu.

Hodiny

Zeměpisná šířka (pro jižní stěnu)

48 °- 49 °

50 °- 51 °

12

0 °

0 °

11 a 13

10 °

9 °

10 a 14

21 °

20 °

9 a 15

34 °

33 °

8 a 16

49 °

48 °

7 a 17

68 °

67 °

6 a 18

90 °

90 °

Šikmý ukazatel vyrobte nejlépe z nerezavějícího materiálu. Tyčka by měla mít průměr 5 – 8 mm, obecně však volte rozměry podle velikosti slunečních hodin. Ukazatel upevněte do otvoru vyvrtaného nebo vysekaného do zdi. Zajistěte ho cementovou maltou nebo chemickou kotvou tak, aby se neprotáčel. Před zatvrdnutím cementu či kotvy ohněte ukazatel do potřebného úhlu pomocí šablony.

Ukázka číselníku z online nástroje Návrh číselníku slunečních hodin.
Ukázka číselníku z online nástroje Návrh číselníku slunečních hodin.

Postavili jste vlastní sluneční hodiny? Pochlubte se fotkou na našem Facebooku a přidejte k ní návod pro ostatní čtenáře.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek