PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
6komentářů

Chrup chrup... Nábytek vám doma žerou nezvaní hosté? 5 receptů, jak se zbavit červotoče

Našli jste doma v nábytku nezvané dřevokazné hosty? Neváhejte a urychleně začněte s hubením červotoče. Přípravek proti červotočům hledejte v drogerii, likvidační roztok si ale uděláte i podle babských receptů. Často také větrejte.
Vydáno: 23.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 19360x

Nevím jak vy, ale já to jednou u kamaráda na chalupě v pozdně večerním absolutním tichu (úžasný balzám pro ucho) slyšel. Jemné, ale zato vytrvalé chroupání, které šlo tak nějak odevšad. Jestliže se u vás doma vyskytuje něco podobného, jednejte rychle a bez otálení. Do dřevěného nábytku, krovů či trámů se vám pustil červotoč. Bez jeho pokud možno okamžité likvidace bude se dřevem zle.

Nábytek napadá nejčastěji červotoč proužkovaný, velký 3 až 4 mm. Jeho larvy se kuklí ve dřevě asi 1 mm hluboko a nesnáší mráz. V chladu se zase líbí červotoči umrlčímu. Nenapadá čerstvé dřevo, nejčastěji bývá ve stropních trámech, střešních krovech či ve starém nábytku.

Dřevokazní červotoči patří vedle hub a plísní mezi nejčastější biologické škůdce v nábytku. Jsou to malí až středně velcí brouci podčeledi Anobiidae, s protáhlým válcovitým tělem. Jeho bílé, srpovitě ohnuté larvy mají velký apetit. Prokousávají se postupně dřevem natolik, že vám doma zbyde jenom drolivé „práchno“. Hmyz potřebuje k životu dřevo o vlhkosti nejméně 10 a nejvíce 80 %.

Výletové chodbičky znamenají, že zkáza dřeva začala. Neváhejte a červotoče zničte. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix
Výletové chodbičky znamenají, že zkáza dřeva začala. Neváhejte a červotoče zničte. Foto: ©Depositphotos.com/Voyagerix
Samičky brouka kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Jak poznáte doma nežádoucího vetřelce? Na nábytku najdete malé hromádky dřevěného prachu, dřevo proděravěné chodbičkami a na jeho povrchu malé dírky. Jsou to takzvané výletové chodbičky, ale už od dospělého hmyzu. Pozor na to, opravdový rozsah poškození totiž zvenku nepoznáte.
Odborníci doporučují veškerý starší nakupovaný nábytek pečlivě zkontrolovat. Foto: ©Depositphotos.com/zothen
Odborníci doporučují veškerý starší nakupovaný nábytek pečlivě zkontrolovat. Foto: ©Depositphotos.com/zothen
Ze všeho nejdříve odstavte napadený nábytek od ostatního. Pečlivě zkontrolujte všechny kusy a ten s červotočem i zespoda. Zjistěte rozsah pohromy, rozhodněte se, zda nábytek spálíte nebo jej přece jen zachráníte. V tom případě vykliďte vnitřky, poškození obsahu chemikáliemi bývá nevratné.

Červotoč ohrožuje vše, v čem je podíl dřeva. V nebezpečí je tak zahradní nábytek, dřevěné balkony, parapety, interiérový nábytek, trámy či celé stavby.

Existuje několik způsobů, jak na červotoče vyzrajete. Tradiční, řadu let používané postupy, jsou více či méně účinné. Moderní metody počítají s využitím chemických přípravků, ale i gama nebo mikrovlnného ozařování ve speciální komoře. Dřevo se dříve pro likvidaci nežádoucího hmyzu také často vystavovalo v rámci „první pomoci“ vysokým a suchým mrazům.

1. Na červotoče vezměte věci, které máte běžně v kuchyni
Nenákladný a jednoduchý recept je snadno dostupný. Do neředěného octa přidejte jar na nádobí v poměru 10:1, přisypte pepř a zamíchejte. Jar mírně zahustí roztok, který vám pak tolik nestéká. Koktejlem důkladně potírejte napadená místa a nijak s tekutinou nešetřete. Autoři tohoto lidového receptu tvrdí, že červotoče už nikdy nespatříte. Při přečtení složení přípravku se ani nedivím.

Neřešený červotoč = velký problém. Na konci může být totálně rozpadlý dřevěný nábytek. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2
Neřešený červotoč = velký problém. Na konci může být totálně rozpadlý dřevěný nábytek. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2
2. Udělejte si ďábelský roztok a nezvané hosty ze dřeva vyžeňte
Z receptů našich babiček si vyberte třeba napouštění dřeva roztokem z louhového mýdla, případně rozehřátým naftalínem. Na nežádoucího vetřelce prý platí i roztok, svařený ze soli s hořčičným semínkem, pepřem, natí pelyňku a octem. Vpravdě ďábelský odvar připravíte z černého a bílého pepře, česneku, feferonek, soli, zhruba čtvrt litru octa a horké vody.

Své zkušenosti s dřevokazným hmyzem mají i diskutující na internetu. „Napadené dřevo postříkejte palivem pro auta E 85,“ radí čtenář s přezdívkou jelinek. „Vemte si nejlíp postřikovač a nastavte jej na tenký proud kapaliny. Postříkejte tak, až zůstane povrch mokrý, dřevo silně pije. Účinkuje to okamžitě. Dejte bacha, musíte větrat a je nebezpečí výbuchu a požáru,“ varuje.
Injekce chemických přípravků do děr přenechte raději odborníkům, je to zdlouhavá práce. Foto: ©Depositphotos.com/yurizap
Injekce chemických přípravků do děr přenechte raději odborníkům, je to zdlouhavá práce. Foto: ©Depositphotos.com/yurizap
3. Chemické přípravky seženete v každé drogerii nebo hobby marketu
Věříte více chemickým přípravkům? Běžně je seženete v drogeriích a hobby marketech. Mají různé obchodní názvy, například Lignofix, Pentalidol nebo Xylamon. Červostop v litrové lahvi vás přijde zhruba na 60 Kč. Menší kusy namáčejte do chemikálie přímo, nebo ji na dřevo naneste. Injekční vstřikování přímo do děr od červotoče je zábava na dlouhý čas, raději ji proto svěřte odborníkům.

4. Larvy i brouky ve dřevě zahubí vysoké teploty
Odbornou pomoc budete potřebovat i při fyzikálních metodách likvidace červotoče. Mikrovlnné záření od kmitočtu 300 MHz škůdce ve dřevě doslova uvaří. Dospělí červotoči ani larvy nepřežijí teplotu 65 °C. Proces ale nechrání před dalším hmyzím atakem, musíte proto nábytek či trámy po zásahu co nejdříve naimpregnovat. Metoda se nehodí pro lakované kusy nábytku a starožitnosti.

Dlouholetý restaurátor historického nábytku se v internetové diskusi přimlouvá za velejednoduché řešení potíží s červotočem. „Dobře a často větrejte, nepodceňujte tento jednoduchý princip. Hmyz vyhledává ideální podmínky pro život, a to jsou vlhko a klid.“ Nábytek či podlaha může mít podle něj jakoukoliv povrchovou úpravu, ale s předem aplikovaným přípravkem proti dřevokaznému hmyzu. „Červotoč a plíseň se vrátí jedině tam, kde je vlhko a kde není pohyb vzduchu. Ideální je občasný průvan,“ doporučuje restaurátor.

5. Gama záření je spolehlivé, ale používají jej spíše restaurátoři
Nejmodernější a nejspolehlivější metoda likvidace červotoče je ozáření postižených předmětů gama zářením ve speciální komoře 4,5 × 4,5 m. Zdrojem paprsků je radioaktivní izotop kobaltu. Dřevo nepoškozuje, účinkuje i do hloubky a nezanechává žádné stopy. Tento způsobe používají odborníci na záchranu uměleckých předmětů, kulturních a historických pokladů.

Jaká je prevence před červotočem? Nábytek výrobci povrchově upravují, proto kontrolujte nátěr a případné trhlinky opravte. Totéž dělejte u střešních konstrukcí. Půdní vestavba zpravidla dřevo ve střeše zakryje, proto si ohlídejte jeho prakticky trvalou ochranu tlakovou injektáží. Odborníci vřele doporučují prověřovat před nákupy jakýkoli starší nábytek, třeba z bazaru.

Pokud jste ve vašem nábytku zjistili přítomnost červotoče, kterou poznáte podle toho, že se z dírek pravidelně sype jemný dřevěný prach, musíte jednat okamžitě.

Červotoč jako dřevokazný škůdce je pro mnoho lidí svízelně řešitelným problémem. Pokud se s ním budete pasovat vy, využijte veškeré možné prostředky. Alespoň jeden určitě zabere a budete hrdiny. Zapamatujte si ale, že nic nesmíte odkládat „na potom“. Brouček je vám totiž schopen ničit nábytek každý den a to velice systematicky. Ještěže tu alespoň nemáme ty exotické a žravé termity.
Bojovali jste také doma s červotočem? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli úspěch, kterou jste použili metodu a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
3x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 6
Nadpis:
  Vaše jméno:
pro Pavlu
Dobrý den Pavlo, díky za reakci a dotaz. Aktivitu červotoče poznáte právě z těch dírek a dřevěného prachu. O lamino se bát nemusíte, do toho se larvičky nepouští. Vše podstatné je v článku, 100% ní likvidací si můžete být jistá, až se nebudou objevovat žádné požerové zbytky, tedy už výše zmíněný dřevěný prach. Pomozte si i některým z uvedených babských receptů, nábytku tím neublížíte. Kdybyste chtěla mít opravdu "betonovou" jistotu, sáhněte po chemických přípravcích, které dostanete v drogeriích nebo hobby-marketech i s odbornou radou na aplikaci. Přejeme hodně zdaru v boji s broučím záškodníkem. Jirka
ODPOVĚDĚT
Jiří Macík | 20.06.2016
červotoč
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. V bazaru jsem si koupila velkou dřevěnou skříň. Po odstranění laku jsem si všimla, že jsou v ní drobné dirky a bohužel takový jakoby dřevěný písek . Skříň je v místnosti, kde je nábytek z lamina. Pokud se jedná o červotoče , nevím jak poznám zda je aktivní ? a hlavně jak udělat vše proto, aby jsem ho 100% zlikvidovala ? Skřín jsem chtěla patinovat a na závěr natřít terpentýnem s voskem, Prosím o doporučení přípravku na likvidaci případného vetřelce, a ještě pokud by tam červotoč byl, jak rychle se přemistuje dál ... A poslední dotaz, jak zjistím, že jsem se ho zbavila a mohu pokračovat v patinování ? předem Vám velice děkuji za Vaši radu ,
ODPOVĚDĚT
Pavla | 14.06.2016
červotoč
Na něj mám vyzkoušený recept z octa,pepře a jaru bezva-je po něm doufáme že navždy
ODPOVĚDĚT
Dana Nerudová | 28.07.2015
Re: červotoč
Dobrý den Dano, díky za Váš postřeh, řada lidí se shoduje, že tenhle "elixír" skutečně zabírá.
ODPOVĚDĚT
Jirka | 28.07.2015
červotoč
Máme dřevěnou chatu z roku 1931 a na červotoče výborně působí actelit.
ODPOVĚDĚT
Helena Růžičková | 27.07.2015
Re: červotoč
Dobrý den Heleno, díky za odezvu. Actelit je přesný název toho přípravku?
ODPOVĚDĚT
Jirka | 28.07.2015

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek