Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
13110
0komentářů

Hop, hop - vyrobte si stoličku z pružiny a pérujte. Zapérujte si s návštěvou

Hledáte domů originální nábytek? Vyrobte si sami stoličku z ocelové pružiny neboli péra. Parádními kousky překvapíte nejen přátele, ale i každou návštěvu. Zrenovujte velké staré tlačné pružiny a získáte designové barové stoličky.
Vydáno: 23.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2058x

Sezení na „obyčejných“ židlích vám doma připadá fádní a hledáte originální kousky nábytku, které by osvěžily vzhled vašeho interiéru? Vyrobte si vlastní stoličky a jako jejich základ použijte staré ocelové pružiny neboli péra. Pusťte se do tvorby zajímavých designových kousků až industriálního typu. Sezení u baru vás začne zase bavit a vaše domácnost získá netradiční vzhled.

Materiál na pérovací stoličky je dvojí, ocel a dřevo

Složení prvků pérové stoličky snad ani nemůže být jednodušší. Kulatý dřevěný sedák si nechte přiříznout u stolařů nebo v hobby marketu. Stačí běžně dostupné dřevo, třeba smrk. Nejčastější průměr je 25 až 30 cm a tloušťka zhruba do 10 cm. Dřevo osmirkujte, ohlaďte hrany a natřete buď bezbarvým lakem za 130 Kč, nebo tónovanou barvou podle vzhledu vašeho interiéru.

Masivní pružiny a obyčejné dřevo dají spolu netradiční lavičku pro venkovní posezení. Foto: ©Depositphotos.com/nekitt
Masivní pružiny a obyčejné dřevo dají spolu netradiční lavičku pro venkovní posezení. Foto: ©Depositphotos.com/nekitt
Za hlavní a nezbytnou součástí stoličky, masivnější pružinou, se vypravte nejdříve na nejbližší autovrakoviště nebo do sběrny šrotu. Výrazně tím ušetříte. Úplně nové součástky vyrábí sice řada českých firem, ale orientují se spíše na velkoodběratele. V řádu stovek najdete při troše štěstí péra ze starých aut ve speciálních internetových bazarech s autosoučástkami.

Pružina, lidově nazývaná též pero nebo péro, je strojní součást, která umožňuje v jednom nebo i více směrech elastickou deformaci. Působením síly se deformuje, ale když síla přestane působit, vrací se do původního tvaru.

Starší, už „ojetou“ ale funkční, pružinu očistěte od případných hrubých nečistot a rzi ji zbavte drátěným kartáčem. Natřete ji nejdříve základovou barvou a po jejím zaschnutí barvou krycí. Tyto kroky ale můžete vynechat a rovnou použít speciální barvu, čtvrtlitrovku koupíte za 160 Kč. Pro měkčí sezení přidejte molitanové sedáky a připevněte je suchými zipy.

„Na stoličky k baru jsem si našel na vrakáči staré pružiny z náklaďáku,“ přiblížil svou domácí tvorbu na internetu čtenář s přezdívkou Mikeš. „Dělalo se mi to fajn, na sedák doporučuju dát molitan a nahoru barevnou koženku z řemeslnických potřeb,“ poradil ostatním. Podívejte se na video, jak se na pružině dá zdravě sedět:  Dřevěný kruhový sedák pak napevno spojte s pružinou, nejlépe s pomocí objímek a šroubů. Podle typu získané pružiny upravte i její spodní část tak, aby židlička stála rovně. Spodní část pružiny je také dobré něčím obalit, aby neodřela podlahu. A pak už jen usedněte, pérujte a pérujte. Výborné na relax zejména po práci, kdy vás péroval šéf. Jen pozor, abyste se nepropadli až k sousedům.

Pérák měl pružiny na nohou, vy je připevněte ke stoličce

Při práci se železem nebo při houpání si možná vzpomenete na Péráka. Nabízí se to skoro samo. V době Protektorátu Čechy a Morava za druhé světové války se u nás objevila legenda o podivném skákajícím člověku, který mimo jiné bojoval proti německým okupantům. Dostal jméno Pérák, díky pružinám na nohou, s nimiž dokázal přeskakovat i ulice a bloky domů.

Pohoupání na křesílku je fajn, dávejte ale pozor na nepříjemné příznaky mořské nemoci. Foto: ©Depositphotos.com/sssccc
Pohoupání na křesílku je fajn, dávejte ale pozor na nepříjemné příznaky mořské nemoci. Foto: ©Depositphotos.com/sssccc
Pérák měl vedle pružin i podivnou masku a svítící rudé oči. Viděli ho prý ve všech čtvrtích Prahy, ale i na Kladensku, nad Železným Brodem, na Pardubicku a mnoha dalších místech. Pérákovou nejmocnější zbraní bylo vědomí Čechů, že existuje první a asi poslední český superman na jejich straně, bojující proti Němcům. O tomto hrdinovi vzniklo několik komiksů a těsně po válce i film.

V zahraničí jsou stoličky s pružinami poměrně drahými kousky nábytku.

O neobyčejné kousky nábytku, zejména z recyklovaných surovin, je ve světě velký zájem. Stolička z masivní automobilové pružiny s obyčejným kovovým sedákem, se například v USA prodává za 449 dolarů, což je v aktuálním přepočtu zhruba 11 180 Kč. Prohlédněte si ještě i zajímavé video o pérových stoličkách a sezení na nich:
Výrobou pérovacích stoliček z použitých pružin se zapojíte do kampaně, která považuje recyklaci materiálů za skvělou věc. „Pérovačky“ vám výborně doplní například interiéry v rustikálním stylu. Hodí se do kuchyní i domácích barů, skvěle vypadají třeba v kombinaci s vintage lampami. Nechte sedací plochu v barvě přírodního dřeva a natřete ji jen slabě tónovanou lazurou.

Židle na pružinách jsou podle ortopédů pro delší sezení ideální

Barová stolička k dlouhodobému sezení moc není, ale lékaři se obecně posedu „na pružině“ vůbec nebrání. S takto upnutým sedákem vás například známá židle SpinaliS donutí rovnat záda, zasunout hlavu a stáhnout ramena dozadu a dolů. Odlehčuje to zádovým svalům i páteři. Při pérovacím sedu snížíte také nezdravý tlak na meziobratlové ploténky.

 Podívejte se na stoličky a další typy nábytku s pružinami na síti Pinterest.

Originální stoličky pro nevšední sezení nejsou jediným druhem nábytku tohoto, tedy pérovacího, typu. Ostatní vám představíme v některém z příštích dílů seriálu. Zatím dejte pozor, abyste se při hopsání a skotačení neodpérovali z velkého nadšení až k vašim sousedům.

Jste nadšeni z pérovacích stoliček  rozhodli jste si je vyrobit sami? Napište do komentáře pod článkem, jak vám to šlo, a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
2x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 27x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 242x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek