PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

10 častých zdravotních problémů, které vás potkávají na cestách + babské rady, jak je vyřešit

Babské rady na dovolenou. Co když se spálíte na slunci nebo chytíte úžeh? Co když se vám během pochodu udělají na nohách puchýře? Přibalte si do kufru nebo batohu rady babky kořenářky, třeba se vám na cestách budou hodit.
Vydáno: 17.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3251x

Asi to znáte také. Celý rok se těšíte na dovolenou, a když už se jí konečně dočkáte, tak vám ji zkazí nějaké zdravotní potíže. Může se jednat o špatné vyrovnávání tlaku při letu, průjem ze stresu nebo třeba bolavé zuby. Nejlepší je se jim vyvarovat, ale ne vždy je to ve vašich rukách. Co dělat, když se objeví?

Pokud je vám opravdu hodně špatně, nebo problémy nemizí, tak raději zajděte za lékařem.

Neběhejte hned do lékárny a zkuste babské rady. Díky nim se zdravotních problémů zbavíte za pomoci prostředků, které jsou snadno dostupné snad v každé zemi. Pokud je vám však opravdu hodně špatně, nebo problémy nemizí, tak raději zajděte za lékařem. Zdraví máte jenom jedno.

1) Zácpa – změna prostředí a zácpa je na světě

Cítíte se jako nafouklý balón a bojíte se udělat prudší pohyb, abyste se nezbláznili z bolesti v břiše? Zácpy se zbavíte vypitím většího množství tekutin, ideálně vody, nebo konzumací rybízového či švestkového kompotu. Dobré je doplnit vlákninu, kterou najdete třeba v zelenině, celozrnném pečivu, vločkách či otrubách.

Výborným pomocníkem pro vyprazdňování jsou švestky, a to v jakékoliv formě. Pomáhají čerstvé, sušené, kompotované i pečené. Nejúčinnější je však švestková šťáva smíchaná s jablečným moštem. Stačí vypít jedno až dvě deci po ránu. Plynulý trávicí trakt podporují také datle, fíky a v menší míře i meruňky.

Výborným pomocníkem pro vyprazdňování jsou švestky, a to v jakékoliv formě. Foto: ©Depositphotos.com/riverlim
Výborným pomocníkem pro vyprazdňování jsou švestky, a to v jakékoliv formě. Foto: ©Depositphotos.com/riverlim

2) Zvracení – to bude tím stresem z cesty

Zvracení, ale i průjem nebo zácpu má na svědomí neznámé exotické jídlo, neomyté ovoce a zelenina, nedostatečná hygiena nebo stres z cestování, "mořská nemoc" z trajektu, delší jízda autem nebo let letadlem. Citlivější jedinci by na to měli myslet předem a nasadit kúru už před začátkem cesty. 

Když už se vám udělá špatně, dejte si pár lžiček ledově vychlazené a “vybublinkované” Coca Coly nebo zázvorový (konzumujte v malém množství, vždy po několika hodinách) či heřmánkový čaj (pijte dvakrát či třikrát denně).

3) Průjem – nesnědli jste něco zkaženého?

Průjem často nastává po změně kontinentu, kdy se vyměňuje střevní mikroflóra. Stačí pár kostek ledu z "exotické" vody a problém je na světě. Akutní průjem vyvolá i infekční nákaza, třeba konzumace zkažených potravin .

Osvědčené je živočišné uhlí, které váže vodu. Babky kořenářky doporučují čaj se solí (do 2 až 3 deci černého čaje zamíchejte malou lžičku soli a vypijte) nebo sypký čaj (trochu sypaného černého čaje dejte do úst, spolkněte a po chvilce zapijte čistou vodou). 

Z ovoce zkuste jablka (v celku nebo ve formě vodou zředěného džusu pitého každou půlhodinu) nebo banány (stačí sníst 2 až 3 banány denně). Průjmu se obvykle zbavíte během dvou až tří dnů.

4) Spáleniny – asi jste usnuli na sluníčku

Dávejte si pozor na záludnosti přímoří. I když se nezdá moc vedro a fouká vítr, tak slunce pořádně pálí. Zůstali jste na sluníčku na zahradním křesle déle, než jste měli a spálili jste se? Použijte obklad ze studeného jogurtu nebo tvarohu. Odeberete tak z pokožky horkost a zklidníte ji. Podobný účinek má i látka namočená ve zředěné citronové šťávě nebo octu. 

Na menší spálená místa použijte zklidňující krém s aloe vera, studenou salátovou okurku nakrájenou na kolečka nebo odvar z černého čaje, který nanesete na pokožku hned po jejím zchlazení.

Na menší spálená místa použijte studenou salátovou okurku nakrájenou na kolečka. Foto: ©Depositphotos.com/camelliawang
Na menší spálená místa použijte studenou salátovou okurku nakrájenou na kolečka. Foto: ©Depositphotos.com/camelliawang

5) Úžeh – maminka vám říkala: „Nos klobouk!“

Úžeh je stav přehřátí organismu. Uženete si ho na sluníčku, když si nebudete chránit hlavu. Mezi příznaky patří rudá pokožka, bolestivé puchýře, bolest hlavy a zvracení. Při úžehu se zchlaďte ledovou sprchou a zabalte nahé tělo do mokrých prostěradel. 

Pobývejte v chladné místnosti, abyste snížili tělesnou teplotu. Podávejte i tekutiny a zvedněte nohy do výšky, abyste neomdleli. Z čajů pijte vlažný černý, zelený, rooibos nebo mátový. Máta peprná totiž ochlazuje.

6) Štípance – komáři otravují skoro všude

Na svědivé komáří štípnutí pomáhá citron. Štípanec potřete a svědění zmizí. Bolestivé včelí nebo vosí bodnutí zchlaďte kostkou ledu. Zmírníte svědění i otok. Pomůže vám i rozkrojená cibule nebo ocet. Při bodnutí včelou nezapomeňte co nejdříve vyndat z rány žihadlo.

7) Bolavé zuby – objeví se v nejméně vhodnou chvíli

Bolí vás zuby? Rozkousejte několik hřebíčků. Toto koření totiž obsahuje éterické oleje s desinfekčními účinky, díky čemuž potlačí zánět i bolest. Ta by měla ustoupit přibližně během čtvrt hodiny až čtyřiceti minut. 

Pokud je utrpení tak nepříjemné, že se bojíte kousat, tak koření rozdrťte, a teprve potom naneste na zub. Bolavé místo můžete ošetřit také alkoholem (nikoliv však vnitřně). Líh naneste na vatičku, a tu přiložte na zub i dáseň. Mělo by stačit přibližně patnáct minut.

Bolí vás zuby? Rozkousejte několik hřebíčků. Foto: ©Depositphotos.com/trexec
Bolí vás zuby? Rozkousejte několik hřebíčků. Foto: ©Depositphotos.com/trexec

8) Puchýře – nové boty a dlouhá túra

Puchýře nepropichujte. Zbavíte se jich hadříkem namočeným v alkoholu, kterým si na noc ovážete postiženou ruku nebo nohu, nebo obkladem ze studeného čaje. Zejména zelený má dobré protizánětlivé vlastnosti a pomáhá puchýře léčit. Vložíte-li do bot list jitrocele, zabráníte vzniku puchýřů. Při turistice nebo běhu totiž listy jitrocele vysušují právě vzniklé puchýře.

9) Plíseň na nohách – dáreček ze sprch u bazénu

Ideálním místem pro vznik plísní jsou nedostatečně prodyšné boty, které máte na nohách celý den. Jakmile je v botě vlhko, kůže změkne a snadno do ní proniknou houbovité mikroorganismy. K plísni přijdete i nazutím infikovaných bot, utřením infikovaným ručníkem, nebo stykem s šupinkami kůže ve společných sprchách.

Proti plísni vykoupejte nohy v kvalitním zeleném čaji, zasypte je jedlou sodou, potřete nehty na nohou rozkrojeným stroužkem česneku nebo na postižené místo pokládejte gázu namočenou v citronové šťávě, a to denně na několik minut. Plíseň by měla zmizet asi po deseti dnech.

10) Zalehlé uši – to ty změny tlaku

Jestli se vám při koupání dostala do uší voda, pak stačí naklonit hlavu postiženým uchem směrem dolů a snažit se ji vyklepat. A i když možná budete vypadat jako blázen, osvědčilo se také poskakování po jedné noze.

Trápí vás zalehlé uši při cestování letadlem? Při vzlétání i přistávání žvýkejte žvýkačku nebo cumlejte bonbón. Pokud vám uši i přesto zalehnou, tak by k uvolnění mělo dojít silným polknutím, zívnutím nebo zacpáním nosu a pořádným vyfouknutím (při přistávání a pouze v případě, že uši nebolí).

Někdy může být zalehnutí uší dosti bolestivé, a to hlavně v případě ucpaných dutin při nachlazení nebo alergii. Důležité je mít volný nos. Proto si do nosu nakapejte kapky a dutiny uvolněte, a to nejlépe ještě před letem, aby stihly zafungovat. 

Další radou jsou dva plastové kelímky, do kterých vložíte kapesníčky namočené v horké vodě. Ty si během přistávání přiložte na uši. Sice se budou všichni okolo pořádně bavit, ale vám by to mělo pomoct. Tuto metodu dokonce doporučují i letušky, takže se nenechte ostatními odradit.

Při vzlétání i přistávání letadla žvýkejte žvýkačku nebo cumlejte bonbón. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Při vzlétání i přistávání letadla žvýkejte žvýkačku nebo cumlejte bonbón. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Znáte další babské rady, jak a se kterými zdravotními problémy se vyrovnat na cestách? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/robynmac

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek