PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
5komentářů

Revitalizace mobilheimu. Podívejte se, co všechno vás ještě čeká, abyste v něm mohli bydlet po celý rok

Přemýšlíte o bydlení v mobilheimu? Kde můžete ušetřit, a na čem se naopak šetřit nevyplatí? Co všechno je potřeba upravit, zateplit a vyměnit, abyste v domku mohli bydlet po celý rok, aniž byste protopili spoustu peněz? Čtěte dál.
Vydáno: 17.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 12028x

Uvažujete o bydlení v mobilním domku? Pak si před jeho nákupem promyslete, co od toho očekáváte. Mobilheim může být levnou a nenákladnou alternativou bydlení, ale musíte se trochu uskrovnit. Jestli chcete v domku bydlet celoročně a s co nejmenšími náklady, tak je potřeba ho zrevitalizovat a hlavně zateplit. Díky kvalitním úpravám skoro nepoznáte, že bydlíte v mobilním domku.

Z dálky byste ani nepoznali, že se jedná o mobilheim. Foto: levny-domecek.cz
Z dálky byste ani nepoznali, že se jedná o mobilheim. Foto: levny-domecek.cz

Co udělat před nákupem mobilheimu

Před nákupem mobilheimu si dávejte pozor na úřady, výběr dodavatele a domku a zajištění transportu i potřebných povolení. Dobrý prodejce tyto záležitosti zajistí automaticky a náklady zahrne do ceny domku, takže nezaplatíte nic navíc. Vše je na dohodě mezi klientem a prodejcem. Každý krok dobře naplánujte a zvažte. Je hodně faktorů, které v konečné fázi ovlivní kvalitu bydlení či užívání mobilheimu.

Dopředu si dobře naplánujte postup revitalizace domku a proveďte propočty investic do topení a dalších technologií. Například kotel na peletky může přebytkem energie pohánět parní stroj, který otáčí alternátorem. Tím v zimním období doplníte energii ze solárních panelů, které mají kvůli horším světelným podmínkám menší účinnost. Tak si zajistíte nezávislost na elektřině ze sítě.

Revitalizaci mobilheimu nechte na firmě, která má zkušenosti z oboru. Budete tak mít jistotu, že úpravy a zateplení domku vám nepřinesou další starosti.

 Chcete ušetřit? Kupte si sezónní mobilheim. Velice pravděpodobně bude ve stejném rozměru, stáří a kvalitě o třetinu levnější než celoroční. Zateplovat musíte stejně oba dva. Abyste mohli v domku bydlet celoročně, měli byste alespoň vyměnit okna a dveře za nové s dvojitým zasklením a izolačními rámy a „obalit“ domek izolací. Celoroční mobilheimy totiž dvojité zasklení mají, ale chybí jim izolační rámování.

Pro celoroční bydlení je domek potřeba pořádně zateplit. levny-domecek.cz
Pro celoroční bydlení je domek potřeba pořádně zateplit. levny-domecek.cz

V zimě potřebujete kvalitní zateplení a topení

Původní okna a dveře vyměňte za izolační. Sezónní domek totiž mívá okna s jednoduchým zasklením, takže ho v zimě nevytopíte a za energie zaplatíte zbytečně moc peněz. Navíc by mobilheim přes zimu zničila kondenzovaná voda stékající z oken a dveří. Rosná místa odstraníte dobrou izolací.

Na izolaci stěn, podlahy a stropu se používají klasické materiály, tedy desky polystyrenu nebo minerální vata, případně kombinace obojího. Můžete použít také alternativní materiály, jako je sláma. Ta je dobrým a levným izolačním materiálem. Nejvíce tepla uniká střechou, takže je zde potřeba nejsilnější izolace. Umístíte ji do prostoru mezi starou a novou střechou.

Do domku je potřeba nainstalovat topení. Na výběr máte více možností a záleží jen na prvotní investici, výhledu do budoucna s propočty, kolik ušetříte, a komfortu obsluhy, či spíše bezobslužnosti systému. Můžete nainstalovat třeba elektrické vytápění, plynové topení, klasická kamna nebo menší kotel na peletky a podlahové topení.

Abyste v zimě neprotopili majlant, vyměňte okna za nová s dvojitým zasklením a izolačními rámy. Foto: levny-domecek.cz
Abyste v zimě neprotopili majlant, vyměňte okna za nová s dvojitým zasklením a izolačními rámy. Foto: levny-domecek.cz

Co dalšího byste měli nebo můžete upravit?

Většina mobilheimů pochází z Anglie nebo Holandska, takže je potřeba vyměnit zásuvky za evropské. Výměnu by měl provést certifikovaný elektrikář. Ten by měl také zkontrolovat stav elektrických rozvodů. Pokud nebudou v pořádku, měl by udělat nové. Zkontrolujte také stav vodovodních a odpadních trubek. Výměna opět závisí na jejich stavu. V každém případě je však zaizolujte, aby v zimě nezamrzaly.

S příčkami jde hýbat, takže můžete poměrně snadno upravit vnitřní dispozici domku. Záleží jen na vaší fantazii a finančních možnostech. Rozvody jsou lehce upravitelné, takže kuchyň, koupelna a záchod nemusí zůstat na stávajících místech. Z pokoje tak můžete udělat třeba velkou koupelnu a původní prostor využít jako komoru nebo šatní skříň.

V mobilheimu můžete zvýšit i výšku stropu. Záleží na tom, zda se vám to vyplatí a jestli jste ochotni si připlatit. Novější modely a luxusní domky již mají zvýšený strop, ale zde pak přijde na řadu porovnání kalkulace na novostavbu versus mobilheim. Modulární dřevostavba nebo jiný typ mobilního domku totiž může vyjít levněji.

V mobilním domku můžete topit třeba krbovými kamny. Foto: levny-domecek.cz
V mobilním domku můžete topit třeba krbovými kamny. Foto: levny-domecek.cz

Mobilheim a trvalé bydlení

Pevné spojení se zemí je u mobilheimu spíše nežádoucí. Ideální je odpojit ho od sítí a odvézt na jiné místo. Pokud chcete bydlet v domku natrvalo, pak ho umístěte na několik betonových patek, čímž zabráníte pohupování podlahy. Čím více patek použijete, tím je usazení domku lepší.

Ani u domku pro trvalé bydlení nepotřebujete napojení na inženýrské sítě. Vše můžete vyřešit ostrovním systémem. Elektřinu vyrobíte pomocí fotovoltaických panelů nebo větrné turbíny, vodu získáte z vlastní studny, odpady svedete do septiku nebo kořenové čističky a zatopíte si v klasických kamnech na dřevo nebo peletky.

Pokud se rozhodnete žít nezávisle pomocí ostrovního systému, tak ani nemusíte domek napojovat na sítě.

Většina lidí má mobilheim nahlášený jako ateliér nebo zahradní domek. Jestli na něj chcete mít napsané trvalé bydliště, tak se dopředu Informujte na vašem stavebním odboru, co konkrétně budete potřebovat k tomu, aby vám přidělili číslo popisné. Podle jejich požadavků se pak řeší postup revitalizace.

Může se také stát, že stavební úřad bude mít tak vysoké požadavky, že se vám přestavba mobilheimu ani koupě luxusnějšího typu nevyplatí, a pak je lepší koupit modulární dřevostavbu nebo jiný typ mobilního domku. I ty jsou cenově zajímavé a výrobci je většinou navrhují tak, aby vyhověly požadavkům pro zkolaudování.

Jestli chcete v mobilheimu bydlet natrvalo, tak ho umístěte na betonové patky. Foto: levny-domecek.cz
Jestli chcete v mobilheimu bydlet natrvalo, tak ho umístěte na betonové patky. Foto: levny-domecek.cz

Kdy budete bydlet a kolik to stojí?

Rychlost přestavby záleží na dobré přípravě. Pokud dopředu víte, co a jak se bude revitalizovat a nakoupíte materiál předem, můžete s přestavbou začít hned po složení domku na pozemku a za měsíc můžete bydlet. Čas závisí také na konkrétním typu a rozsahu revitalizace. Uvědomte si, že nejde pouze o obalení domku izolací, ale že nejprve musíte vytvořit konstrukci, která ponese izolaci a novou střechu.

Mobilheim většinou koupíte s veškerým vybavením i nábytkem. Pokud se vám však nelíbí, sežeňte si domek bez vybavení a dokupte k němu nábytek podle vlastního vkusu. Protože je mobilheim poměrně malý, bude se vám hodit například menší kuchyňská linka, rozkládací jídelní stůl, jídelní lavice, taburetky a obecně menší kousky nábytku. Vybírejte také modely s úložnými prostory, třeba pohovku nebo postel. Každé další místo pro uložené věcí se vám totiž bude v malém prostoru hodit.

Masivní manželské dvoulůžko s velkými úložnými prostory seženete za 4 500 Kč, jídelní lavici od 1 700 Kč a malou kuchyňskou linku už za 4 800 Kč. Rozkládací jídelní stůl koupíte už za 2 500 Kč a pohovku s úložným prostorem a možností rozložení od 4 900 Kč.

Cena revitalizace záleží na tom, co všechno obnáší. Kalkulace se provádí přímo na konkrétní domek, klienta a jeho požadavky. Jako příklad si vezměte mobilheim o velikosti 11,3 × 3,7 metrů se třemi ložnicemi a zvýšeným stropem nad obývací částí za 398 500 Kč. U něj přijde výměna oken a dveří, zateplení a přestavba interiéru spolu s dalšími úpravami včetně dřevěné konstrukce a nové střechy zhruba na 220 000 Kč.

Domek vám na pozemek přivezou v celku, takže můžete bydlet téměř okamžitě. Foto: levny-domecek.cz
Domek vám na pozemek přivezou v celku, takže můžete bydlet téměř okamžitě. Foto: levny-domecek.cz

Koupili jste si mobilheim pro celoroční bydlení? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti s revitalizací.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 5
Nadpis:
  Vaše jméno:
udelej si sam
Vsechno jde, kdyz se chce. Dulezite jsou znalosti a kontakty.
ODPOVĚDĚT
L | 05.01.2017
Proč přestavba?
To už je snad lepší a levnější postavit si celý domek sám.
ODPOVĚDĚT
Jirka | 26.07.2015
Re: Proč přestavba?
Cca za 600 000 postavíte dům? Nebo koupíte byt?
ODPOVĚDĚT
Miroslav | 28.09.2015
Re: Re: Proč přestavba?
nevím jak vy, ale vlastníma rukama, si i dnes postavíte dům i do 300 000.. zvlaste ten o velikosti okolo 40ti metru ctverecnich, jako jsou mobilheimy...ale musite u toho premyslet..
ODPOVĚDĚT
DD | 22.10.2016
Re: Re: Re: Proč přestavba?
Tak to jste hodně naivní a snílek k tomu...jen napojení na sítě a základová deska Vás vyjde bratru na 200 000...
ODPOVĚDĚT
PP | 18.11.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 138x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 226x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 238x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek