0komentářů

Vakuové pytle, aneb jak Pepa chytře a elegantně problém s nedostatkem místa vyřešil

Zasype vás při otevření skříně lavina oblečení, protože je nacpaná k prasknutí? Pořiďte si raději úložné vaky. Jsou dobré i do kufru pro cestování. Jaké typy jsou a co do nich můžete schovat? Neponičí oblečení? Čtěte dál.
Vydáno: 16.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3498x

„Pepo, potřebuji větší skříň. Nemám si kam pověsit svoje nové šaty.“

„Tak proč nevyhodíš pár kousků starého oblečení, které už nenosíš?“

„Protože bych neměla v čem chodit. Třeba tady do toho trička zhubnu a zase ho budu nosit. A tuhle sukni vyhodit nemůžu, protože se mi líbí“

„No ale větší skříň se nám sem už nevejde.“

„No tak to se budeme muset přestěhovat do většího bytu, miláčku.“

„Ne, miláčku, mám lepší řešení. Koupíme vakuové vaky a ty věci, které nenosíš, prostě vyfoukneme.“

Máte hromady oblečení, které nenosíte, ale stejně se ho nechcete zbavit? Nestačí už vám skříně? Nepořizujte další skříň ani větší byt. Vyřešte to chytře a elegantně jako Pepa a pořiďte si úložné vaky. Využijete je jak pro uskladnění sezónních věcí, tak i při stěhování. Díky nim ušetříte až 75 % místa ve vaší skříni. Velkou výhodou je také snadnější manipulace a přeprava oblečení, např. v autě.

Do úložných vaků schováte sezónní věci, třeba péřové bundy, svetry nebo kabáty, ale i rozměrné textilie jako přikrývky, povlečení nebo deky, dokonce i plyšové hračky. Vycucnuté věci uložíte do horní části skříně, pod postel, do gauče, komory či na půdu. Ve skříni tak ušetříte spoustu místa pro oblečení, které právě nosíte. Mimo úspory místa ochráníte věci před prachem, vlhkem, pachy a škůdci.

Vakuové pytle vám ušetří až 75 % místa ve skříni. Foto: Heuréka.cz
Vakuové pytle vám ušetří až 75 % místa ve skříni. Foto: Heuréka.cz

Vakuové pytle - který vybrat?

Vaky bývají vyrobeny z odolného nylonu nebo polyethylenu. Díky tomu je můžete používat stále dokola. Při nákupu se ujistěte, že jsou hermeticky uzavíratelné. Nejčastěji se pro bezchybné uzavření používá šroubovací ventil. Pytle se tak bez znovuotevření samy nevyfouknou. Na zapínání pytle je nejlepší klasický zip, který se sám od sebe jen tak neotevře. Některé pytle jsou dokonce parfémované.

Díky čirému a průsvitnému materiálu budete mít přehled o tom, co v kterém pytli máte. Věci do nich zvládne uložit každý. Vzduch vysajete z vakuového pytle jakýmkoliv vysavačem, takže nemusíte kupovat žádné drahé zařízení. Některé vaky vyfouknete dokonce bez vysavače. Stačí, když vaky s oblečením srolujete a vytlačíte vzduch ven.

Úložné vaky seženete v obchodech s domácími potřebami, hobby zbožím i cestovními potřebami, v hypermarketech, na tržnicích a v mnoha internetových eshopech. Ty nejlevnější pořídíte už za cenu kolem 40 Kč. Cena závisí na velikosti pytle i způsobu uzavírání. Jejich nákupem se zachráníte před stěhováním a vyjdou vás o dost levněji, než když byste si museli pořizovat větší skříň. (Pepa to moc dobře věděl)

Na bundy a kabáty jsou ideální závěsné úložné pytle s háčkem. Foto: Tchibo.cz
Na bundy a kabáty jsou ideální závěsné úložné pytle s háčkem. Foto: Tchibo.cz

Zmačká se to oblečení, nebo nezmačká?

Při používání vakuových pytlů se věci pomačkají. Proto se hodí spíše k uchování bund, riflí, svetrů nebo lůžkovin. Na jemnější a méně objemné oblečení se hodí spíše plátěné vaky, které ho chrání před prachem a škůdci.

Mačkání můžete omezit dobrým poskládáním věcí. Uložte je do stejně vysokých komínků a ty dejte do vaku těsně jeden vedle druhého. Věci neskládejte "přes puky", ale stočte je do ruličky. Pak nevzniknou hrany, které vakuace ještě umocní. Pomačkané oblečení vyperte nebo vyvěste. Vrátíte ho tak do původního stavu. Vlastnosti materiálů se při uskladnění ve vakuových pytlích nezmění.

Díky vakuovým pytlům zvládnete do jednoho kufru zabalit mnohem více věcí, a to rychle a bez poničení. Navíc oblečení ochráníte před vlhkostí či tropickým lijákem.

Kvůli pomačkání věcí nejsou vakuové pytle příliš vhodné při balení na dovolenou. Ledaže byste si s sebou vzali i žehličku. Ušetříte sice místo v zavazadle, ale vážit bude pořád stejně, takže do letadla, kde jste omezeni jeho váhou, si stejně víc věcí nevezmete. Vyplatí se to akorát v případě, kdy máte malý kufr, nebo když chcete mít více místa na suvenýry.

Jak do vakuových vaků uložit oblečení

Ujistěte se, že všechny věci jsou čisté a suché. Věci zabalte tak, aby zipy a další ostré předměty byly překryté oblečením. Díky tomu nepoškodí pytel. Všechny věci ukládejte do pytle tak, aby při jeho uzavírání zůstal u zipu prostor minimálně 5 cm. Zip pak snáze zapnete a jeho otevření nehrozí ani v době, kdy je z pytle odsátý vzduch.

Před vysátím vzduchu zip otřete a ujistěte se, že na něm nejsou žádné nečistoty, třeba nitě. Mohly by narušit těsnost pytle a ten by se pak vyfukoval. Dodržujte i udávanou nosnost pytle. Maximální hranice naplnění je obvykle graficky vyznačená na každém vaku.

Věci ukládejte s rozmyslem. Třiďte je podle toho, jak moc je možné zmenšit jejich objem. Věci bez náplně, například svetry a přikrývky, je možné zmenšit podle potřeby, věci s náplní, třeba prošívané přikrývky či bundy, jen na maximálně 25 % původní velikosti. Věci s péřovou náplní lze zmenšit maximálně na 60 % původní velikosti.

Vzduch z vaku vysajete obyčejným vysavačem. Foto: cs.venda.cz
Vzduch z vaku vysajete obyčejným vysavačem. Foto: cs.venda.cz

Jsou nějaká pravidla pro používání úložných pytlů?

Z pytlů nevysávejte příliš mnoho vzduchu, aby nedošlo k poškození daného materiálu, třeba peří. Jestli si nejste jistí vlivem vakuového skladování na konkrétní materiál, obraťte se s dotazem na výrobce daného výrobku. Jestli chcete do vaku uložit dokumenty nebo umělecká díla, vložte dovnitř spolu s nimi i tvrdší karton.

Vaky uložte tam, kam potřebujete, zabraňte však vlivu extrémních teplot či extrémního chladu. Dávejte pozor na ostré předměty. Pytel by se mohl protrhnout a už byste nevytvořili vakuum pomocí odsátí vzduchu. Vakuové pytle nesmí být v přímém kontaktu s topením. Skladovací teplota by neměla přesáhnout 35 °C.

Chcete věci ve vakuovém balení skladovat dlouhodobě? Pak pytel vždy po 6 měsících otevřete a nechte uložené oblečení a lůžkoviny nasát vzduch, případně je načechrejte rukou nebo použijte chladný program v sušičce po dobu asi 20 minut. Následně je znovu vložte do pytle a vysajte. Díky tomu se po dlouhém skladování vrátí plně do své původní podoby.

Jak si zapamatovat, kdy je věci potřeba vyvětrat? Poznačte si na pytel datum vakuace, a to třeba nesmyvatelným fixem nebo na papírek dovnitř. Jednotlivé pytle navíc očíslujte a do kalendáře si na příslušné datum napište číslo pytle určeného k otevření a vyvětrání oblečení.

Před uzavřením vaku důkladně očistěte zip. Foto: NOGO.cz
Před uzavřením vaku důkladně očistěte zip. Foto: NOGO.cz

Znáte nějaký fígl, jak věci poskládat, aby se při uložení do vakuového vaku nepomačkaly? Prozraďte ho ostatním čtenářům v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: Vakuovepytle.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek
Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 413x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek
Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Vydáno: 22.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Jak vypadá nábytek a bytový interiér ze skla? Které typy skla se v interiérech používají, jak bývá povrchově dokončené a co všechno se z něj vyrábí? Proč se sklo používá, jak moc je bezpečné pro děti a jak náročné je na údržbu?

Celý článek