PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pozor na zloděje! Než odjedete na dovolenou, zabezpečte váš Facebook a proklepněte si svého mobilního operátora

Jak se vyhnout vykradenému domu, když jste na dovolené? Zloději si vás vytipují i přes internet. Myslete na zdraví vaší rodiny i na svou peněženku. Mobilní internet se může pěkně prodražit, zeptejte se na to svého operátora.
Vydáno: 15.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1582x

Internet a sociální sítě se v průběhu posledních let staly fenomény, bez kterých si miliardy lidí nedokáží představit den. Jinými slovy staly se tak obyčejnými a běžnými jako snídaně či čištění zubů. Být neustále online a okamžitě sdílet zajímavé i ty méně zajímavé zážitky se stalo rutinou, nad kterou se nikdo nepozastaví.

V době dovolených, kdy mnoho rodin opouští dům a vyráží za zážitky, však mohou moderní technologie skýtat na první pohled netušená rizika. Proto, pokud jste si již odškrtli vše ze seznamu úkolů, který jsme pro vás připravili, a o vaše květiny se stará automatický zavlažovací systém, věnujte před odjezdem pozornost a pár minut přípravě komunikačních kanálů.

Moderní technologie dokáží znepříjemnit život, dostaňte je pod kontrolu. Foto: ©Depositphotos.com/violetkaipa
Moderní technologie dokáží znepříjemnit život, dostaňte je pod kontrolu. Foto: ©Depositphotos.com/violetkaipa

Není kamarád jako kamarád, a co teprve pro vaše děti

Cokoliv napíšete, sdílíte, vytvoříte je dohledatelné a může ovlivnit rozhodování a jednání lidí ve vašem okolí. Proto, i když nemůžete nebezpečí zcela eliminovat, nejděte neočekávaným důsledkům nedbalého přístupu k internetu slepě naproti.

Facebookovými přáteli mnoha uživatelů jsou často osoby, které nikdy neviděli, stejně jako mnohaletí přátelé, se kterými se pravidelně potkávají. Další skupinu kontaktů tvoří lidé, které jednorázově či párkrát potkali na nějaké akci, přidali si je do přátel, ale nic o nich neví.

Sdílení informací umožňuje dozvědět se o lidech, které jste nikdy osobně nepotkali spoustu aktuálních informací, záleží, jak jste šikovní a zvědaví, ale to samozřejmě platí oboustranně.

Jestliže vám přijde, že se vás nic z toho netýká, zamyslete se, zda se to netýká vašich dětí. Dětská bezelstnost je vstupní branou do blízkosti vaší rodiny i dětské psychiky pro nejrůznější osoby. Navíc informace, po kterých existuje poptávka, mohou být šířeny napříč sítí, dokud se nedostanou do rukou někomu nepovolanému.

Mluvte se svými dětmi o tom, jakým způsobem využívat internet. Foto: ©Depositphotos.com/catalin205
Mluvte se svými dětmi o tom, jakým způsobem využívat internet. Foto: ©Depositphotos.com/catalin205

5 tipů pro Facebook a klidnou dovolenou

O tom, jak komunikovat s dětmi o bezpečném používání sociálních sítí, by se dala napsat celá kniha. Ale základním pravidlem je, že striktní zákazy a omezování se míjí účinkem či právě naopak, znemožňují jakoukoliv kontrolu. Než tedy začněte dětem zakazovat, raději je naučte jak internet a sociální sítě využívat.

Provozovatelé sociálních sítí jsou největšími sběrateli dat a vesele s nimi obchodují s dalšími společnostmi. Není však pravděpodobné, že se vám Bill Gates bude snažit oknem dostat do domu, když odjedete na dovolenou. U některého z "neznámých facebookových přátel" v okruhu vaší rodiny je pravděpodobnost mnohem vyšší.

Dosah sdílených informací nekončí seznamem vašich přátel. ©Depositphotos.com/aa-w
Dosah sdílených informací nekončí seznamem vašich přátel. ©Depositphotos.com/aa-w
Proto, pokud jste udělali základní opatření, našli jste spolehlivého správce domu pro dobu vaší nepřítomnosti, případně alespoň vytvořili bezpečnostní systém pomocí mobilních aplikací, zabezpečte také vaše sociální sítě.

Dejte si záležet alespoň na nastavení nejoblíbenější sociální sítě Facebook, abyste jejím prostřednictvím nedali potenciálním zlodějům informace o tom, že je váš dům právě zcela prázdný.

„Mokří bandité” jsou notoricky známí filmoví lapkové. Skuteční zloději jsou o poznání méně vtipní.

Využijte toho, že vám Facebook umožňuje rozdělit vaše přátele do menších skupin. Pokud nechcete přijít o možnost sdílet vaše zážitky s dobrými přáteli a rodinou, vytvořte jim vlastní skupinu. Poté v rozšířených možnostech nastavení soukromí tuto skupinu vyberte jako jedinou, která uvidí váš obsah. Toto nastavení, kterým výrazně omezíte dosah sdílených informací, můžete využít jen dočasně po dobu, po kterou budete na dovolené.

V nastavení soukromí nepřehlédněte ani položku "Kdo mě může vyhledat?". Nic nezkazíte, pokud ji dočasně nastavíte opět pouze pro skupinu vybraných přátel.

Dalším důležitým nastavením je profil Timeline a možnosti označování. Přidávání obsahu na váš Timeline klidně omezte jen na svou maličkost a zapněte si kontrolu příspěvků, na kterých jste označení. Veškeré vaše úsilí by totiž mohli zhatit vaši známí, se kterými jste na dovolené. Nemůžete jim zakázat zveřejnit fotografie na jejich profilu, ale opět omezíte jejich dosah.

Facebook je nejpopulárnější sociální síť, jeho správné nastavení je ve vašem zájmu. ©Depositphotos.com/Sashkin7
Facebook je nejpopulárnější sociální síť, jeho správné nastavení je ve vašem zájmu. ©Depositphotos.com/Sashkin7
Nastavte také, kdo uvidí vaše záznamy na Timeline. Opět volte jen osoby, kterým věříte, a které sdílené informace nezneužijí. Pokud naopak k někomu nechováte důvěru, ale jedná se o člověka, kterého znáte a nechcete jej smazat z kontaktů, pak není nic jednoduššího než jej zablokovat v nastavení "Blokování".

Vaše děti se možná nebudou tvářit příliš nadšeně, ale donuťte je udělat stejná nastavení jako na svém profilu.
Víte, na kterých sociálních sítích sdílí informace vaše děti? Zde je krátký přehled:

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Instagram
  • Pinterest
  • Youtube
  • FourSquare

Mobilní operátor vám v zahraničí může vyluxovat peněženku

Součástí příprav na dovolenou je dnes běžně také zajištění kontaktu s přáteli ze zahraničí. Mobilní Facebook a spousta dalších dostupných aplikací tuto komunikaci velmi usnadňují. Ale i ony potřebují internet, a hlavně ten se může na dovolené pořádně prodražit.

Internet v mobilu se při nesprávném nastavení může na dovolené nepříjemně prodražit. ©Depositphotos.com/stokkete
Internet v mobilu se při nesprávném nastavení může na dovolené nepříjemně prodražit. ©Depositphotos.com/stokkete
Pokud jste vášniví internetholici, bude vás hřát, že operátoři nabízejí cenově výhodnější "balíčky dat", které si můžete aktivovat několikrát po sobě, jakmile vyčerpáte limit. K dispozici máte denní datové balíčky od 69 korun za 100 MB v rámci EU. Cena 300 MB na měsíc začíná na 369 korunách v rámci EU. Při cestování mimo členské země unie pořídíte obdobný datový balíček od 1000 korun.

I když si na dovolené vystačíte s lokálním wi-fi připojením, vyplatí se před odjezdem informovat se u operátora ohledně nabídky klasického roamingu, který podstatně zlevní volání a SMS ze zahraničí.

Operátoři rozlišují tři roamingové zóny, v jejichž rámci se ceny podstatně liší. Pokud si nejste jistí, v jaké zóně se nachází země, do které cestujete, zavolejte na infolinku operátora, kde vám roaming i nastaví.

Samozřejmě opět platí, komunikujte se svými dětmi, jejich účty od operátora jsou vaše účty a mohou být závratně vysoké. Většina operátorů nabízí finanční limit pro data ze zahraničí, jehož překročení musíte potvrdit, proto důkladně čtěte informační SMS, které vám operátor zasílá. Nebo si nechejte internet v mobilu na dovolené zablokovat úplně.

Pokud si nejste jistí ohledně nastavení služeb u svého operátora, zavolejte mu. ©Depositphotos.com/aletia
Pokud si nejste jistí ohledně nastavení služeb u svého operátora, zavolejte mu. ©Depositphotos.com/aletia

Nestojí za to na dovolené vypnout … mobil?

I když je mobil zahozený do mořských vln pouze laciné gesto z romantických filmů, možná není od věci zamyslet se nad tím, zda si dovolenou neužijete mnohem více, pokud se o bezprostřední atmosféru nebudete snažit dělit s celým světem.

Nejlepší ochranou před zloději jsou všímaví sousedé, se kterými dobře vycházíme. Ideální je najít spolehlivou osobu, která občas váš dům zkontroluje i zevnitř. Technické závady a následné nehody totiž dokáží napáchat větší škody než zloději.

Zkuste na dovolené žít a relaxovat bez každodenního komunikačního ruchu moderních technologií, jen s přáteli a rodinou, které máte kolem sebe. Na sdílení zážitků s ostatními budete mít spoustu času po návratu domů.

Jaké sociální sítě a nastavení soukromí používáte vy? Podělte se o tipy pro bezpečné sdílení na internetu s ostatními čtenáři v komentářích.

Úvodní fotografie: ©Depositphotos.com/violetkaipa

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mým oborem je žurnalistika se zaměřením na internetová média. Zajímám se o zahradní vybavení a novátorské přístupy k bydlení. V mých článcích vás seznámím s osvědčenými vychytávkami na zahradu a tipy pro originální bydlení.

Bohuslav Khýr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 221x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek