0komentářů

Dětské bunkry a skrýše = letní dobrodružství pro děti. Pořiďte jim úkryt na stromě nebo maskovací stan

Letní prázdniny jsou ideální čas na dětské dobrodružství. Máte zahradu? Postavte na ní bunkr, skrýš, anebo alespoň dětský stan. Nechte tam děti užívat si přírody a čerstvého vzduchu. Klidně ať tam párkrát v létě a teple přenocují.
Vydáno: 10.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5240x

Prázdniny na samém začátku, sluníčko pere, volno, žádné úkoly a učení. Pro děti zaslíbené období. Léto je ideální čas na dobrodružství a zkoumání tajemna. Máte to štěstí a velkou zahradu? Nechte své potomky i jejich kamarády užívat si přírody a vzduchu. Je to určitě lepší, než kdyby měly trávit krásné dny u televize nebo počítačového monitoru.

Vymyslete kromě bunkru pro děti i večerní bojovku nebo stezku odvahy

Co ale malé raubíře nejlíp zabaví? Postavte pro ně bunkr, skrýš, nebo alespoň stan. Přenocování venku při pěkném počasí je zážitek, na který děti budou hodně dlouho vzpomínat. Obzvlášť tehdy, pokud jim vymyslíte a přidáte noční „bojovku“ nebo stezku odvahy. Kdo by se napoprvé nebál jít pro označené dřívko to nejtemnějšího kouta, nebo se dokonce podepsat ke hřbitovní zdi….

Takové indiánské tee-pee je skvost, ale musíte mít na zahradě poměrně velký prostor. Foto: ©Depositphotos.com/merial
Takové indiánské tee-pee je skvost, ale musíte mít na zahradě poměrně velký prostor. Foto: ©Depositphotos.com/merial
Pokud nebydlíte zrovna v minibytě, ale máte dům s podkrovím, skvělé místo pro takovou skrýš bude právě na půdě. Pravda je, že v úmorných vedrech raději vyžeňte děti k vodě, ale při dešti neznám lepší místo. Materiálem pro „stavbu“, budou například deky. Natáhněte na půdě prádelní šňůry a deky na ně přikolíčkujte. Na zem patří třeba stará celta.

Vrba je vděčný stavební materiál, pokud budete šetrní, brzy znovu obrazí.

Dalším stupněm „bunkrové maturity“ je stavba z přírodnin. Máte někde v okolí potok a kolem „ladovskou krajinu“ s vrbami? Uřízněte z nich něco proutí, strom bez problémů zase obrazí. Na jednoduchý přístřešek si udělejte kostru z dřevěných latěk a mezi ně proutí vpleťte. Je to sice jako boj s anakondou, ale vydržte. Jakýkoli ohraničený prostor se dětem bude líbit.

Na chýši potřebujete 40 až 50 vrbových prutů, dlouhých asi 4 metry

Jste šikovní a práce s přírodninami vás baví? Postavte kompletní vrbovou chýši a do práce zapojte i děti. Výhodou je, že nepotřebujete žádné stavební povolení, jen vodu a dostatek světla. Pruty nesmí zaschnout. Vyberte si buď tvar indiánského týpí, což je jehlan o průměru a výšce asi 2,5 metru, nebo 1,5 m vysokého eskymáckého iglú. V tom případě pruty ohýbejte proti sobě do oblouku.

Maskovací stan Tauri z e-shopu MT-nábytek dokonale schová vaše děti před rodičovským dohledem.
Maskovací stan Tauri z e-shopu MT-nábytek dokonale schová vaše děti před rodičovským dohledem.
Tuzemskou stálicí je nicméně stan. Pořídíte je v nejrůznější velikosti a kvalitě od těch opravdu dětských až po ty velké zahradní altány. Jestliže vám chybí zahrada a děti na nějaké skrýši trvají, rozbijte jim malý stan klidně i na balkóně, svůj účel to splní. Při špatném počasí postavíte stan i v dětském pokoji. Jsou už vesměs samonosné, takže nemusíte zatloukat kolíky do parket.

 Vaše děti jistě nadchne modulový dřevěný zahradní domek

Obrovskou radost byste dětem udělali dvoumodulovým dřevěným zahradním domkem z dílny finských architektů Anna & Eugeni Bach. Jejich Domek na hraní se šikmou střechou má díky svému uspořádání mnoho tajemných zákoutí. Se svými bílými pruhy připomíná domek trochu starou plážovou převlékací kabinu. Jak se domeček staví, zjistíte na následujícím videu:

Stejně tak jako kdysi Rychlé šípy můžete zkusit postavit vašim ratolestem domeček na stromě. Nad dobrodružství v jeho koruně totiž určitě není. Taková schovávačka je vhodná spíše pro starší děti, které do práce zapřáhněte také. Musíte ale najít vhodný, správně rozvětvený samonosný strom s pevným dřevem. V našich podmínkách to mohou být jabloně, hrušně, ale nejlepší je dub.

Domeček na stromě udělá dětem každý šikovný kutil

Proměřte si prostor, který máte k dispozici a nakreslete si hrubý plánek. Podle něj si pak v hobby prodejně nechte nařezat dřevěná prkna a desky. Pevně je spojte hřebíky a na více namáhané spoje použijte šrouby a matice. Stavbu ke stromu připevněte lany a nebojte se ani řetězů. Příchod do domečku zajistěte po lanovém žebříku a na vchod vyrobte padací dveře.

Domeček na stromě je sen mnoha dětí. Máte šikovné ruce? Pusťte se do toho. Foto: ©Depositphotos.com/Vovashvchuk
Domeček na stromě je sen mnoha dětí. Máte šikovné ruce? Pusťte se do toho. Foto: ©Depositphotos.com/Vovashvchuk
„Novostavbu“ na stromě nenechte napospas živlům. Natřete jej po domluvě s dětmi krycími a barvami do exteriéru. Vnitřek nového úkrytu nechte vyzdobit děti, mají bohatou fantazii. Co se jim může hodit od vás, tak třeba kousek starého koberce na podlahu.

„Domeček na stromě jsme sice neměli, ale zato se starým celtovým stanem po tatovi jsme si užili jako děcka dost a dost,“ vzpomíná v internetové diskuzi čtenář Jaroslav. „Stačilo najít dva stromy přiměřeně daleko od sebe, natáhli jsme špagáty, přitloukli okraje a už se bydlelo,“ dodal.

 Mrkněte se, jak vypadají nejrůznější dětské bunkry a skrýše na síti Pinterest.

Schovávačky v bunkrech a skrýších, to je alespoň pro děti psina. Využijte prázdniny k tomu, abyste se svými dětmi zažili takové věci, na které nezapomenete. Jak o tom jednou hovořil můj kamarád: „Radujte se neustále ze vzájemné přítomnosti“.

Jak jste nejlépe zabavili děti o prázdninách? Pokusili jste se postavit bunkr na zahradě, nebo jste oprášili stan? Napište do komentáře pod článkem, jaký jste měli u vašich malých neposedů úspěch.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/grafvision

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 65x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 139x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek