PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zachraňte vaše květiny a užijte si dovolenou bez starostí. Čtěte tipy na automatické zavlažování rostlin – 2. díl

Užijte si bezstarostnou dovolenou. Díky mnoha tipům na automatické zavlažování se o vaše pokojové rostliny postaráte jako profesionální zahradníci. Zjistěte, jak cestovat a přitom mít v bytě i na balkóně stále rozkvetlou zahradu.
Vydáno: 10.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5261x

Přípravy na dovolenou vrcholí? Není divu, léto je ideální čas na relaxaci u vody. Nezapomeňte však na vaše pokojové a balkónové rostliny. V létě potřebují více vody než jindy.

Pokud už balíte kufry a za pár hodin vyrážíte, nezoufejte, na záchranu ještě není pozdě. Vytvořte jednoduchý zavlažovací systém pomocí PET lahví. Pokud nikam nespěcháte, je načase seznámit se s efektivnějšími možnostmi automatického zavlažování vašich krásek v květináčích a truhlících.

Tipy jak zalévat pokojovky a balkónovky, když nejste doma

Elegantní alternativou k děravé plastové lahvi je klasický zavlažovač, například ve formě designové skleněné koule s úzkým hrdlem, který kapku po kapce dodává vláhu vašim rostlinkám. Postup umístění je totožný jako u lahve. Do připraveného důlku vsunete pod dostatečným úhlem hrdlo zavlažovače naplněného vodou. U rostlin náročnějších na vodu můžete umístit těchto jednoduchých zavlažovačů více. Cena jednoho kusu začíná na 50 Kč.

Před odjezdem nezapomeňte umístit rostliny z dosahu přímého poledního slunce. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow
Před odjezdem nezapomeňte umístit rostliny z dosahu přímého poledního slunce. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow
Praktickým řešením jsou také savé knoty ze lnu, juty či bavlny, které celé namočíte ve vodě a poté jeden konec umístíte do zásobníku s vodou a druhý konec umístíte ke kořenům rostlin. Pro žíznivější květiny opět použijte několik knotů. Při využití zavlažovačů založených na vzlínavosti vody není od věci, když si otestujete potřebný počet knotů či baněk předem. Cena knotů se různí, ale několik metrů pořídíte v řádu desítek korun.

Nestihli jste před odjezdem připravit vaše květiny? Dejte jim první pomoc, jakmile se vrátíte domů. Napusťte vanu vlažnou vodou, vezměte květináče a truhlíky se zvadlými květinami a ponořte je po okraj do vody na 20 minut. Tato „léčba šokem“ je většinou dokáže oživit.

Propracovanější variantou jsou již výše zmíněné samozavlažovací truhlíky s rezervoárem na vodu. Ty také využívají savých knotů, které ze zásobníku čerpají potřebnou vláhu přímo do substrátu. Toto jednoduché, ale komplexní řešení vás vyjde zhruba na stokorunu. Vždy se ale raději ujistěte, že jsou součástí balení vhodné knoty a pěstební nádoby mají vyřešeno přelití rezervoáru při dešti. To se týká především balkónovek a letněných pokojovek umístěných venku. Pro ty hledejte truhlíky s přepadem, který spolehlivě odstraní přebytek vody.

Pokud jste více na cestách než doma, a přesto si hýčkáte vzácné rostliny, vyplatí se vám profesionální a plně automatizovaný samozavlažovací systém. Ponorné čerpadlo s hodinami rozvádí ze zásobníku potřebné množství vody soustavou hadiček a průtokových rozboček, které vám umožní regulovat množství vody pro každou rostlinu. Za systém bez spouštěcích hodin zaplatíte 1200 Kč, systém s hodinami vás vyjde na 2200 Kč.

S automatickým zavlažovacím systémem bude o květiny skvěle postaráno. Foto: ©Depositphotos.com/PhanuwatNandee
S automatickým zavlažovacím systémem bude o květiny skvěle postaráno. Foto: ©Depositphotos.com/PhanuwatNandee

Kolik vody potřebují vaše rostliny?

Není nikdo, kdo by lépe znal vaše rostliny než vy samotní. Víte, jak je zaléváte, a pokud jste s jejich růstem a květem spokojení, není třeba hledat ”zaručená” a ”zlatá” pravidla. Navíc velmi záleží na prostředí, ve kterém rostliny pěstujete. Ověřeným doporučením však zůstává, že zálivka má být rovnoměrná. Pokud to tedy není nezbytně nutné nestřídejte období sucha a přelití.

Na dovolené sice nemáte možnost kontrolovat, jak si stojí vaše automatická zálivka, ale mít představu o tom, kolik vody nalít před odjezdem do rezervoáru, rozhodně není na škodu. Pokud si tedy nejste jistí, která rostlina potřebuje více a která méně vody, podívejte se na stručný přehled.

Jak zalévat vybrané rostliny:

  • Vydatná zálivka: ibišky, orchideje, krotony, masožravky, begonie, fuchsie, heliotrop, citroník, oleandr
  • Mírná zálivka: peperonie, palmy, dracény, asparágusy, cibuloviny
  • Střídmá zálivka: kaktusy, aloe, juky, sukulenty
  • Specifická zálivka: fíkovníky, fíkusy, břečťany

Když už máte připravený automatický zavlažovací systém optimalizovaný pro potřeby jednotlivých květin, vyberte pro ně tu správnou vodu. V ideálním případě využijte na zálivku měkkou dešťovou vodou nebo vodou z řeky. Pokud nemáte měkkou vodu po ruce, bude vám muset posloužit voda z vodovodu. Nechejte ji mírně odstát, aby z ní vyprchal chlor. Pokud máte tvrdou vodu, nedá se nic dělat, lepší než nic. Dejte však pozor na orchideje, alespoň jim dopřejte něco lepšího.

Dešťová voda je jako zálivka ideální, navíc je zadarmo. Foto: ©Depositphotos.com/aigarsr
Dešťová voda je jako zálivka ideální, navíc je zadarmo. Foto: ©Depositphotos.com/aigarsr
Nenechte vaše pokojové a balkónové rostliny trpět v extrémních podmínkách. Příprava zavlažovacího systému vám nezabere mnoho času a vy se vrátíte do nádherně svěžího domova. K dispozici máte několik levných i profesionálních řešení, stačí si vybrat.

Znáte další způsoby jak zalévat rostliny v průběhu dovolené? Poraďte jak na to ostatním čtenářům v komentářích pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/NewNow

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mým oborem je žurnalistika se zaměřením na internetová média. Zajímám se o zahradní vybavení a novátorské přístupy k bydlení. V mých článcích vás seznámím s osvědčenými vychytávkami na zahradu a tipy pro originální bydlení.

Bohuslav Khýr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek