0komentářů

Zachraňte vaše květiny a užijte si dovolenou bez starostí. Čtěte tipy na automatické zavlažování rostlin – 2. díl

Užijte si bezstarostnou dovolenou. Díky mnoha tipům na automatické zavlažování se o vaše pokojové rostliny postaráte jako profesionální zahradníci. Zjistěte, jak cestovat a přitom mít v bytě i na balkóně stále rozkvetlou zahradu.
Vydáno: 10.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3671x

Přípravy na dovolenou vrcholí? Není divu, léto je ideální čas na relaxaci u vody. Nezapomeňte však na vaše pokojové a balkónové rostliny. V létě potřebují více vody než jindy.

Pokud už balíte kufry a za pár hodin vyrážíte, nezoufejte, na záchranu ještě není pozdě. Vytvořte jednoduchý zavlažovací systém pomocí PET lahví. Pokud nikam nespěcháte, je načase seznámit se s efektivnějšími možnostmi automatického zavlažování vašich krásek v květináčích a truhlících.

Tipy jak zalévat pokojovky a balkónovky, když nejste doma

Elegantní alternativou k děravé plastové lahvi je klasický zavlažovač, například ve formě designové skleněné koule s úzkým hrdlem, který kapku po kapce dodává vláhu vašim rostlinkám. Postup umístění je totožný jako u lahve. Do připraveného důlku vsunete pod dostatečným úhlem hrdlo zavlažovače naplněného vodou. U rostlin náročnějších na vodu můžete umístit těchto jednoduchých zavlažovačů více. Cena jednoho kusu začíná na 50 Kč.

Před odjezdem nezapomeňte umístit rostliny z dosahu přímého poledního slunce. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow
Před odjezdem nezapomeňte umístit rostliny z dosahu přímého poledního slunce. Foto: ©Depositphotos.com/NewNow
Praktickým řešením jsou také savé knoty ze lnu, juty či bavlny, které celé namočíte ve vodě a poté jeden konec umístíte do zásobníku s vodou a druhý konec umístíte ke kořenům rostlin. Pro žíznivější květiny opět použijte několik knotů. Při využití zavlažovačů založených na vzlínavosti vody není od věci, když si otestujete potřebný počet knotů či baněk předem. Cena knotů se různí, ale několik metrů pořídíte v řádu desítek korun.

Nestihli jste před odjezdem připravit vaše květiny? Dejte jim první pomoc, jakmile se vrátíte domů. Napusťte vanu vlažnou vodou, vezměte květináče a truhlíky se zvadlými květinami a ponořte je po okraj do vody na 20 minut. Tato „léčba šokem“ je většinou dokáže oživit.

Propracovanější variantou jsou již výše zmíněné samozavlažovací truhlíky s rezervoárem na vodu. Ty také využívají savých knotů, které ze zásobníku čerpají potřebnou vláhu přímo do substrátu. Toto jednoduché, ale komplexní řešení vás vyjde zhruba na stokorunu. Vždy se ale raději ujistěte, že jsou součástí balení vhodné knoty a pěstební nádoby mají vyřešeno přelití rezervoáru při dešti. To se týká především balkónovek a letněných pokojovek umístěných venku. Pro ty hledejte truhlíky s přepadem, který spolehlivě odstraní přebytek vody.

Pokud jste více na cestách než doma, a přesto si hýčkáte vzácné rostliny, vyplatí se vám profesionální a plně automatizovaný samozavlažovací systém. Ponorné čerpadlo s hodinami rozvádí ze zásobníku potřebné množství vody soustavou hadiček a průtokových rozboček, které vám umožní regulovat množství vody pro každou rostlinu. Za systém bez spouštěcích hodin zaplatíte 1200 Kč, systém s hodinami vás vyjde na 2200 Kč.

S automatickým zavlažovacím systémem bude o květiny skvěle postaráno. Foto: ©Depositphotos.com/PhanuwatNandee
S automatickým zavlažovacím systémem bude o květiny skvěle postaráno. Foto: ©Depositphotos.com/PhanuwatNandee

Kolik vody potřebují vaše rostliny?

Není nikdo, kdo by lépe znal vaše rostliny než vy samotní. Víte, jak je zaléváte, a pokud jste s jejich růstem a květem spokojení, není třeba hledat ”zaručená” a ”zlatá” pravidla. Navíc velmi záleží na prostředí, ve kterém rostliny pěstujete. Ověřeným doporučením však zůstává, že zálivka má být rovnoměrná. Pokud to tedy není nezbytně nutné nestřídejte období sucha a přelití.

Na dovolené sice nemáte možnost kontrolovat, jak si stojí vaše automatická zálivka, ale mít představu o tom, kolik vody nalít před odjezdem do rezervoáru, rozhodně není na škodu. Pokud si tedy nejste jistí, která rostlina potřebuje více a která méně vody, podívejte se na stručný přehled.

Jak zalévat vybrané rostliny:

  • Vydatná zálivka: ibišky, orchideje, krotony, masožravky, begonie, fuchsie, heliotrop, citroník, oleandr
  • Mírná zálivka: peperonie, palmy, dracény, asparágusy, cibuloviny
  • Střídmá zálivka: kaktusy, aloe, juky, sukulenty
  • Specifická zálivka: fíkovníky, fíkusy, břečťany

Když už máte připravený automatický zavlažovací systém optimalizovaný pro potřeby jednotlivých květin, vyberte pro ně tu správnou vodu. V ideálním případě využijte na zálivku měkkou dešťovou vodou nebo vodou z řeky. Pokud nemáte měkkou vodu po ruce, bude vám muset posloužit voda z vodovodu. Nechejte ji mírně odstát, aby z ní vyprchal chlor. Pokud máte tvrdou vodu, nedá se nic dělat, lepší než nic. Dejte však pozor na orchideje, alespoň jim dopřejte něco lepšího.

Dešťová voda je jako zálivka ideální, navíc je zadarmo. Foto: ©Depositphotos.com/aigarsr
Dešťová voda je jako zálivka ideální, navíc je zadarmo. Foto: ©Depositphotos.com/aigarsr
Nenechte vaše pokojové a balkónové rostliny trpět v extrémních podmínkách. Příprava zavlažovacího systému vám nezabere mnoho času a vy se vrátíte do nádherně svěžího domova. K dispozici máte několik levných i profesionálních řešení, stačí si vybrat.

Znáte další způsoby jak zalévat rostliny v průběhu dovolené? Poraďte jak na to ostatním čtenářům v komentářích pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/NewNow

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mým oborem je žurnalistika se zaměřením na internetová média. Zajímám se o zahradní vybavení a novátorské přístupy k bydlení. V mých článcích vás seznámím s osvědčenými vychytávkami na zahradu a tipy pro originální bydlení.

Bohuslav Khýr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Vydáno: 21.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 35x

Chcete potěšit své blízké, ale nevíte jak, nebo jen nemáte moc času? Ukažte jim, že na ně myslíte a objednejte jim krásnou kytici s dovozem až domů. Jak funguje rozvoz květin, kolik stojí a co všechno můžete online objednat?

Celý článek
Chcete snadno změnit vzhled vašeho interiéru? Vteřinový manžel poradí, jak na tapetování nábytku

Chcete snadno změnit vzhled vašeho interiéru? Vteřinový manžel poradí, jak na tapetování nábytku

Vydáno: 20.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 74x

Máte doma zašlý nábytek a chcete, aby měl šmrnc? Pomohou vám samolepicí tapety nebo fólie. Změníte vybavení interiéru k nepoznání a navíc ušetříte, protože nebudete muset kupovat nové kousky. Vteřinový manžel poradí, jak na to.

Celý článek
Čeká vás zazimování muškátů, oleandrů či citrusů? Nejvyšší čas, než uhodí mráz. 6 tipů, jak rostliny nejlépe opatříte

Čeká vás zazimování muškátů, oleandrů či citrusů? Nejvyšší čas, než uhodí mráz. 6 tipů, jak rostliny nejlépe opatříte

Vydáno: 19.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 138x

Brrr…to je venku ošklivě, je vám zima? Kytkám ale taky, nízké teploty většině nevyhovují. Kam je uložit a ochránit před mrazem? Kaktusy hubí zálivka. Neudělejte chybu, čtěte 6 tipů na správné zazimování muškátů, begónií i fuchsií.

Celý článek