0komentářů

Tipy pro výrobu květinových dekorací a aranžmá. Přineste si domů léto

K létu patří pestré barvy a čerstvé květiny. Vyrobte si bytové dekorace z květin a suvenýrů z cest. Nejen že krásně vypadají, ale jsou i levné a krásně voní. Jak je správně naaranžovat? Podívejte se na pár tipů.
Vydáno: 09.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3688x

Léto je v plném proudu, takže je načase jej přinést i do bytu. Ozdobte si domov čerstvými květinami, které seženete na trzích, zahradě i v lese nebo na poli. Květiny doplňte o suvenýry a fotky z cest. Ozdoby by měly mít veselé a svěží barvy, jako je světle zelená, oranžová nebo žlutá. Využijte také čerstvé ovoce z Česka i ciziny. Motiv exotického ovoce můžete pomocí barev na textil přenést na polštářky nebo závěsy.

Poličku můžete ozdobit mušlemi a kamínky dovezenými od moře. Foto: ©Depositphotos.com/kerstiny
Poličku můžete ozdobit mušlemi a kamínky dovezenými od moře. Foto: ©Depositphotos.com/kerstiny

Jste cestovatel, nebo domácí typ? Dekorace na míru

Máte cestovatelského ducha? Pak použijte bílé, ručně opracované nádoby, sklo, bělené větve i plavené barevné dřevo, exotické rostliny, písek, kamínky a mušle. Vytvoříte dekorace v moderním extravagantním pojetí a navodíte jimi atmosféru prázdninového domu. Využijte hodně smyslné a výrazné barvy, jako je žlutá, oranžová nebo zářivě růžová. 

K aranžmá se hodí květy exotické kurkumy, lilií, nerine a gloriózy. Doplnit je můžete o obyčejné české traviny. Vyzkoušejte třeba kombinaci velkého květu kurkumy či pivoňky s barevným plaveným dřevem a filcovou stuhou nebo lilie s „vlasatými“ travinami zasypané jemným plážovým pískem a mušličkami nebo hvězdicemi.

Než se pustíte do výroby letních dekorací, tak načerpejte inspiraci na Pinterestu.

Květ exotické kurkumy stojí v běžném květinářství zhruba 100 Kč, barvené plavené dřevo asi 6 Kč za kus a filcová stuha zhruba 40 Kč za jeden metr. Krabička s 80 kusy mušliček a hvězdic vyjde v průměru na 80 až 100 korun. Seženete je ve floristických potřebách a obchodech s dekoračními předměty.

Jste spíše domácí typ se smyslem pro rodinnou pohodu, zahradničení a staré věci? Pak místo váz a květináčů použijte staré nádoby, třeba čajový servis po babičce nebo polévkovou keramickou mísu. Jedinečné kouzlo podpoří něžné kvítky drobných karafiátů, růžiček, šeříku a hvozdíku, a to nejlépe v pastelově růžové barvě.

Květiny ve váze

Jednoduchou, ale hezkou ozdobu vytvoříte z jednoho až třech výrazných květů ponořených do vázy. Nic víc. V jednoduchosti je totiž krása. Vázu vystavte třeba na stole, okenním parapetu či nočním stolku. Minimalistická ozdoba se hodí do interiéru, který se nese v elegantních jemných tónech a křivkách. 

Při dekorování využijte také luční kvítí. Kombinovat můžete všechny druhy květin i stonky trávy. Nebo si vzpomeňte na dětská léta a z květin, které mají pevné stonky, upleťte věneček. Na ten se hodí třeba pampelišky nebo kopretiny. Nemáte rádi řezané květiny? Pak si vyrobte pompom květiny. 

Potřebujete 2 ubrousky, nůžky, provázek, tavnou pistoli, skleněnou láhev nebo vázu, gumičky a případně i větvičky na ozdobení. Ubrousek rozstřihněte napůl, poloviny přeložte přes sebe a poskládejte z nich harmoniku. Hotovou harmoniku svažte uprostřed provázkem. Pak od sebe opatrně oddělte jednotlivé vrstvy ubrousku a vytvořte polokouli. To samé udělejte s druhým ubrouskem.

První polokouli přilepte tavným lepidlem na větvičku a následně ji přelepte druhou částí tak, abyste vytvořili “květinu”. Lepidlo nechte pořádně zaschnout a zatím si připravte láhev nebo vázu. Ozdobte ji například gumičkami. Do ní pak vložte pompomovou květinu a dekoraci dozdobte třeba rozkvetlými větvičkami.

 

Plovoucí květy

Méně tradiční ozdobou jsou plovoucí květiny. Výroba je snadná. Stačí vám libovolné květy, které vložíte do nádoby s vodou. Můžete použít misku, menší akvárium, talíř, zavařovací sklenici nebo cokoliv jiného, třeba čínskou mísu nebo kuchyňský hrnec. Záleží jen na vás, jakou atmosféru chcete navodit.

Těžší květy, třeba tulipány nebo růžová poupata, nemusí na hladině plavat rovně. Pokud by vám to vadilo, vytvořte pod květ malou sukénku z bublinkové fólie, kterou podepřete celý květ kolem stonku. Květ pak bude hezky plavat na vodní hladině. Ozdobu můžete vylepšit ubrusem sladěným s plovoucími květy nebo zapálenou plovoucí svíčkou.

Plovoucí květy jsou velice jednoduchá a hezká letní dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/msavoia
Plovoucí květy jsou velice jednoduchá a hezká letní dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/msavoia

Aranžmá z jedné květiny

Hezké aranžmá vyrobíte i z jediné květiny. Stačí vám jedna růže nebo jiný květ, několik lístků, stuha a aranžovací hmota. Využít můžete čerstvé, sušené i stabilizované květiny. U stabilizovaných květin je míza nahrazená speciálním roztokem, a proto nezvadnou ani během aranžování, ani následující dva roky. Na suché květy použijte šedou aranžovací hmotu, na živé zelenou.

Váleček aranžovací hmoty omotejte stuhou a připevněte ji pomocí špendlíku s dekorační hlavičkou. Doprostřed hmoty pak zapíchněte hlavičku růže nebo jiný květ, který barevně ladí s mašlí. Kolem květu pak naaranžujte zelené lístky tak, aby nikde neprosvítala aranžovací hmota. Dekoraci můžete dozdobit jemnou mašličkou.

Letní dekorace by měla být vždy svěží, barevná a vzdušná. Využijte živé pestrobarevné květy i suvenýry z cest, třeba mušle od moře.

Místo aranžovací hmoty můžete květ vložit do skleničky či jiné nádoby, jejíž dno vyložíte mechem. Na dno můžete místo mechu nasypat také drobné oblázky. Dekoraci pak dozdobíte smotkem takzvané medvědí trávy.

Vazbové hlavičky čerstvých růží koupíte asi za 10 Kč za kus, stabilizované asi za 200 Kč. Kvádr 20 x 10 cm aranžérské hmoty seženete za 20 Kč, váleček za 10 Kč. Jeden metr látkové stuhy stojí zhruba od 10 Kč za jeden metr. 0,5 kg barevného aranžovacího písku koupíte za 20 Kč, 0,5 kg dekoračních oblázků za 60 Kč.

Živé květy můžete nahradit i papírovými. K jejich výrobě potřebujete papírové košíčky, aranžérské dráty, lepící pásku (opět může být aranžérská), špendlík s dekorační hlavičkou a kulaté kleště. Kleštěmi zahněte do spirály jeden konec drátu. Druhým koncem pak navlékejte jednotlivé košíčky a ty tvarujte do podoby okvětních lístků. Takto navlékněte zhruba 3 košíčky různých nebo stejných barev. Spodek “květu” připevněte ke drátu pomocí lepící pásky. Tou omotejte celý drátek. 

Jak ozdobit terasu či balkon

Terasu či balkon vyzdobte květinovým aranžmá s využitím rozličných materiálů, třeba přírodnin nebo různých nádob, jako jsou talíře, sklenice, hrnky nebo mističky. Popusťte uzdu fantazii a řiďte se svým citem. Sjednocujícím prvkem může být určitá barevnost, tvar nebo převládající materiál.

Umělé květiny jsou sice trvanlivé, ale podléhají vlivu slunce, větru a vody, takže po pár týdnech vypadají úplně jinak než na začátku. Většina levných napodobenin není moc hezká, ty zdařilé jsou zase drahé. Navíc se umělá dekorace brzy okouká. Kouzlo živých dekorací je v jejich proměnlivosti. Stále se mění, a tak se pokaždé díváte na trochu jinou ozdobu.

Na dekoraci využijte vše, co kvete na zahradě nebo má pěkné listy. Hodí se nejen letničky a trvalky, ale i dřeviny. Větévky kvetoucích keřů vydrží venku ve váze déle než v bytě. Jejich trvanlivost prodlouží přistínění, ranní rosa a noční ochlazení.

Kromě materiálu ze zahrady můžete využít i to, co nabízí okolní příroda, třeba květenství bodláků, slunečnice, makovičky nebo svazky obilí. Nebojte se použít ovoce, třeba jablka, hrušky, pomeranče, hrozny nebo třešně. Výhodou takové dekorace je to, že jakmile se vám okouká, tak ji můžete sníst.

Balkon můžete oživit i květinami vysazenými v netradičních květináčích, třeba holínkách. Foto: ©Depositphotos.com/olesia
Balkon můžete oživit i květinami vysazenými v netradičních květináčích, třeba holínkách. Foto: ©Depositphotos.com/olesia

Vyrobili jste si úžasnou letní dekoraci? Pošlete fotku na náš Facebook a připojte k ní návod, jak si ozdobu vyrobit.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 31x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 607x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek