0komentářů

Nedejte horku šanci. Přečtěte si devatero rad a tipů, jak si dopřát klidnou noc

Devatero tipů a rad pro klidný spánek během horkých letních nocí. Co vám pomůže, a co naopak uškodí zdraví? Je lepší spát na ostro, nebo v pyžamu? K čemu je dobrá letní strana matrace? Nedejte horku šanci a vyspěte se dorůžova.
Vydáno: 09.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2335x

Budík ukazuje 3 hodiny ráno, na teploměru je 25 °C a vám už je jasné, proč se místo snění převalujete a nemůžete spát. V takovém teple to prostě nejde. Komu by se taky spalo dobře na prostěradle propoceném tak, že by se dalo ždímat? Když dodržíte pár rad a tipů, jak ochladit sebe i místnost, tak se konečně vyspíte, ať už venku bude sebevětší pařák.

Jak nemít v ložnici horko

V ložnici by měla být teplota kolem 18 °C, což ale v létě bývá těžko dosažitelné a teplota bývá i o pět a více stupňů vyšší. Proto je důležité nepouštět teplo do místnosti. Jakmile ho zdi naakumulují, tak se ho jen těžko zbavíte. K oknům ložnice si nainstalujte markýzy, rolety nebo žaluzie, které budou clonit a bránit slunci, aby nevyhřívalo místnost na neúnosnou teplotu. Tím snížíte teplotu v pokoji i o několik stupňů.

Okna a balkónové dveře nechte přes den zavřené, aby dovnitř nevanul teplý vzduch. Větrejte brzo ráno a v noci, kdy bude dovnitř proudit chladnější vzduch. V noci se snažte vyhnout průvanu. Když se v noci zpocení odkopete a v pokoji bude průvan, můžete skončit s rýmou nebo strnutím šíje. Na onemocnění jsou náchylnější děti. 

Do oken nainstalujte sítě proti hmyzu, aby vás nebudili dotěrní komáři a jiné potvory. Když už vás začne komár otravovat, existují zaručené postupy, jak se ho zbavit. Na noc zapněte ventilátor, který zajistí pohyb vzduchu po místnosti. Vzduch však nesmí foukat přímo na vás a větrák by měl být co nejtišší, aby vás jeho provoz nerušil během spánku. Nepoužívejte klimatizaci. Nesvědčí zdraví a budete mít zbytečně velké výdaje za elektriku.

V horkém létě osvěží ventilátor, ale v noci nesmí foukat přímo na vás. Foto: ©Depositphotos.com/Bernilynn
V horkém létě osvěží ventilátor, ale v noci nesmí foukat přímo na vás. Foto: ©Depositphotos.com/Bernilynn

Jaké si vzít pyžamo a ložní prádlo?

Vedro se podepisuje na kvalitě vašeho spánku. Tělo se totiž ochlazuje pocením, pot se vsakuje do peřin a prostěradla a ve vlhku se nespí dobře. Proto jako pyžamo, ložní prádlo a přikrývku volte vzdušné materiály, přes které se vlhkost snáze odpaří. Tím snížíte i celkovou teplotu v posteli.

Vhodné jsou chladivé a savé materiály. Vyzkoušejte třeba satén, krep, jersey nebo len. Satén chladí a zpravidla nevlhne, je však hodně kluzký a neprodyšný. Krep nemá oproti přírodním materiálům tak dobré savé a termoregulační vlastnosti, ale je levnější. Jersey je klasická tkanina s dobrou cenou a savými vlastnostmi. Len má dobré termoregulační vlastnosti a minimální náchylnost k prachu.

V létě nepoužívejte péřové peřiny a polštáře, protože prachové peří má vysokou hřejivost. Přikryjte se lehkou dekou, prostěradlem nebo samotným povlečením. Ideální kombinací materiálů je dutá polyesterová výplň a bavlněný povlak. Pod takovou přikrývkou může pokožka dýchat a vy budete moci nerušeně spát. 

Hodně lidí spí na ostro, ale lehké pyžamo či noční košilka z chladivého materiálu vám spánek ve vedru může naopak zlepšit. Při spánku bez pyžama totiž vypotíte až půl litru tekutin. K menšímu pocení pomůže i chladivé prostěradlo a správně zvolená matrace.

Muži v horku ocení pyžamo z lehkého a savého materiálu, dámy zase lehkou noční košilku. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim
Muži v horku ocení pyžamo z lehkého a savého materiálu, dámy zase lehkou noční košilku. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

Letní strana matrace - vyplatí se?

Pocit tepla či chladu cítíte primárně z materiálů, kterých se dotýká vaše kůže, tedy z lůžkovin, prostěradla a povlečení. Pokud by vás matrace celou noc hřála, budou jakékoliv další pokusy o ochlazení marné. Proto bývá letní strana matrace vyrobená z takových materiálů, které vás ochladí.

Většinou jsou to kokosová vlákna nebo jemné druhy bavlny, které neakumulují teplo a hluboce se nevyhřívají, a proto nemohou přehřívat tělo. Tyto materiály jsou také hydrofobní, takže pod vámi po zpocení nezůstane vlhké místo, které by mohlo být nepříjemné. Kokosové vlákno je navíc přirozeně antibakteriální a spolu s bavlnou i antialergické.

Na léto jsou ideální kokosová vlákna nebo jemné druhy bavlny. Foto: ©Depositphotos.com/magicinfoto
Na léto jsou ideální kokosová vlákna nebo jemné druhy bavlny. Foto: ©Depositphotos.com/magicinfoto

Devatero rad pro kvalitní spánek v parném létě

  1. V horkém dni pijte dostatečně po celý den. Dohánění pitného režimu v pozdních večerních hodinách zatíží ledviny a v noci se budete budit a běhat na záchod.
  2. Nehladovějte a dopřejte si večeři. Během noci klesá cukr natolik, že vás nízká hladina krevního cukru může probudit.
  3. Volte lehkou a lehce stravitelnou večeři. Ideálním jídlem je zeleninová polévka nebo zeleninovo-obilné rizoto.
  4. Poslední jídlo si dejte nejpozději 2 – 3 hodiny před spánkem.
  5. Kvalitu spánku může zlepšit vápník a hořčík. Proto do večerního jídelníčku zahrňte zelenou zeleninu, celozrnné produkty, ořechy a minerální vodu.
  6. V horkých dnech se vyvarujte pití kofeinových nápojů, a to hlavně 4 hodiny před spaním. 
  7. Před spaním si dejte vlažný čaj z meduňky a máty. Meduňka vás uklidní, máta ochladí.
  8. Vyvarujte se konzumaci většího množství alkoholu, protože i ten snižuje hladinu krevního cukru, která znemožní hluboký spánek a regeneraci organismu.
  9. Před spaním si dejte vlažnou nebo teplou sprchu. Otevřou se póry a z těla lépe odchází horkost. Když se neutřete, zchladí se tělo i osycháním.

Máte další tipy, co v parném létě zaručeně ochladí a pomůže k dobrému spánku? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 71x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný dome nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek
Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 335x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek
Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Vydáno: 22.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 141x

Jak vypadá nábytek a bytový interiér ze skla? Které typy skla se v interiérech používají, jak bývá povrchově dokončené a co všechno se z něj vyrábí? Proč se sklo používá, jak moc je bezpečné pro děti a jak náročné je na údržbu?

Celý článek