PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zahradní sprcha přinese v horkých letních dnech svěžest na sebemenší zahradu. Vyrobte si ji snadno a rychle

36 °C ve stínu. Ani nefoukne. Uff, vedro! Přežíváte na lavičce pod třešní. Bazén se k vám nevejde. Áách, ještě, že máte zahradní sprchu! Která je nejlepší? Jestli chcete ušetřit, tak si ji vyrobte sami. Je to snadné, čtěte návod.
Vydáno: 09.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5752x

Chcete se osvěžit během parného letního dne? Pořiďte si venkovní sprchu. Poslouží vám nejen pro osvěžení, ale i pro opláchnutí po opalování nebo práci na zahradě. Pokud vlastníte bazén, můžete se pod ní opláchnout od nečistot, které byste jinak nanosili do vody. 

Venkovní sprchu koupíte v mnoha obchodech, ale můžete si ji vyrobit i sami. Pokud nejste nároční, tak si vystačíte s kýblem vody nebo konvicí na zalévání záhonů. Ta je pro osvěžení o něco lepší, protože vám na hlavě nepřistane naráz 10 litrů vody. Osvěžíte se také tanečkem kolem zapnutého postřikovače trávníku.

V nouzi poskytne osvěžení i kýbl s vodou nebo postřikovač trávníku. Foto: ©Depositphotos.com/timbrk
V nouzi poskytne osvěžení i kýbl s vodou nebo postřikovač trávníku. Foto: ©Depositphotos.com/timbrk

Klasické zahradní sprchy

Nejlevnější variantou je jednoduchá zahradní sprcha bez solárního ohřevu. Její stojan většinou jenom zapíchnete do země, napojíte hadici a můžete se sprchovat. Pokud však hadici nenapojíte na směšovač v koupelně, musíte se spokojit se studenou vodou, a to není vždy příjemné. Pomocí ponorného čerpadla můžete brát také vodu ze studny.

Sprcha většinou dokáže i jemné mlžení, které se hodí pro příjemné osvěžení v parných dnech.

Levnou variantou solární sprchy je cestovní zahradní sprcha, u které jako rezervoár na ohřev vody funguje černý sáček. Ten pověsíte pomocí provázku na strom nebo trám. Nádoba má objem 20 litrů a voda vystačí na 2 až 3 lehká osprchování. Voda se ohřeje za 2 – 3 hodiny na teplotu vyšší jak 48 °C, takže před použitím teplotu otestujte, abyste se neopařili. Sprchu koupíte za 150 Kč.

Malá cestovní zahradní sprcha je ideální na dovolenou. Foto: Heuréka.cz
Malá cestovní zahradní sprcha je ideální na dovolenou. Foto: Heuréka.cz

Hit mezi zahradními sprchami

Letošním hitem jsou sprchy se solárním ohřevem. Mají praktický rezervoár se solárními kolektory, které vodu ohřejí během pár hodin. Většinou mají i směšovač, který promíchá ohřátou vodu z rezervoáru se studenou vodou z vodovodního řádu. Díky tomu se neopaříte a ani vás nezkropí ledová voda.

Rezervoár mívá objem 8 – 35 litrů. To bohatě stačí, protože voda se ohřeje zhruba na 60 stupňů, takže abyste se mohli sprchovat vodou o teplotě zhruba 25 °C, potřebujete mnohem více vody studené. U sprchy bývá i teploměr, abyste viděli, jestli ještě musíte čekat na ohřev.

Chcete sprchu využívat jako součást bazénového systému? Pak se s jejím výběrem a instalací obraťte na odborníka.

Voda v zásobníku by neměla být starší než tři dny. Pokud jste byly dlouho pryč, pak raději vodu vypusťte a vyčistěte přívodní potrubí. Bude stát sprcha u bazénu? Pak můžete využít i venkovní oplachovací vaničku s odtokem, kterou napojíte na kanalizaci nebo bazénovou čističku.

Obyčejnou zahradní sprchu na třech nožkách, která má regulovatelný průtok vody, pořídíte za 340 Kč. Solární zahradní sprchu pořídíte už za 1 500 Kč, pokud si však počkáte na posezónní výprodej, dostanete se s cenou i níže.

Šetřete pitnou vodou

Nechcete plýtvat pitnou vodou? Využijte dešťovku. Stačí ji z okapu svést do rezervoáru, přefiltrovat nečistoty a čerpadlem dopravit do sprchy. Protože se voda na slunci rychle kazí, měla by být záchytná nádoba zakopaná v zemi. Ani tak ji ale neskladujte příliš dlouho. Zařízení pro využití dešťovky koupíte i jako komplet. Jeho cena začíná přibližně na 20 000 Kč.

Vyčištěnou odpadní vodou můžete zalévat květiny. Stačí ji ze sprchy směřovat do dalšího zásobníku. Pod zahradní sprchou vytvořte malý vybetonovaný nebo jinak obložený prostor s odtokovým kanálkem, který odvede přebytečnou vodu. Při častějším sprchování na trávě byste se za chvíli dočkali zahradní bažiny.

Jak si vyrobit zahradní sprchu

Základem je nádoba na vodu. Dobře poslouží kovový nebo plastový sud. Nesmí být děravý a musí dobře těsnit, aby z něj neunikala napuštěná voda. Sud natřete černou barvou na kov a umístěte ho na vyšší místo, třeba střechu altánu nebo zídku. Ideální je místo, kam dopadá hodně slunečního světla.

Jak může vypadat zahradní sprcha? Inspirujte se na Pinterestu.

Na horní část sudu upevněte hadici, která poslouží pro napouštění vody. Druhou hadici přimontujte na spodní část sudu tak, aby po jeho napuštění vodou vznikl samospád. Před konec hadice dejte ventil, páčku nebo kohoutek, kterým budete regulovat průtok. Na konec namontujte sprchovou hlavici a stáhněte ji lepicí páskou nebo ocelovou svorkou.

Voda se bude průběžně ohřívat a k provozu nepotřebujete žádný tlak vody ani elektrickou energii. Výjimkou je jen napouštění sudu, i to však můžete zvládnout pomocí kbelíku a vlastních rukou. Nevýhodou podomácku vyrobené sprchy je o něco pomalejší ohřev vody a nemožnost nastavení její teploty. I s tím si však zkušení kutilové dokážou poradit.

Jak byste vylepšili podomácku vyrobenou zahradní sprchu? Podělte se o své tipy s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/Pakhnyushchyy

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 229x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 241x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek