0komentářů

Co všechno udělat před odjezdem na dovolenou? Odškrtejte si seznam úkolů, abyste na nic nezapomněli

Co je potřeba zařídit a zkontrolovat před odjezdem na 14denní dovolenou, aby bylo po návratu domů všechno v pořádku? Ochraňte svůj domov před zloději i živelnou pohromou. Odškrtejte si seznam úkolů. Najdete ho ve článku.
Vydáno: 26.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1932x

Prázdný byt je pro zloděje stejné lákadlo jako sladkost pro dítě. Během dovolené však nehrozí jen vyloupení, ale i různé nehody, jako prasklé vodovodní potrubí nebo požár. Co všechno je potřeba před odjezdem zařídit, abyste mohli odjet bez starostí a naplno si užili dovolenou bez stresu? Stáhněte si checklist, který najdete na konci článku, a odškrtejte si všechny body.

Jakmile budete mít všechno hotové, můžete bez starostí odletět do teplých krajů. Foto:  ©Depositphotos.com/potowizard
Jakmile budete mít všechno hotové, můžete bez starostí odletět do teplých krajů. Foto: ©Depositphotos.com/potowizard

Neusnadňujte zlodějům práci

Zloději se většinou do domu dobývají hrubou silou, takže je kvalitní zámek v nekvalitních dveřích nezastaví. Volte dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které odolají prokopnutí, rozlomení, odvrtání a vysazení. Nezapomeňte ani na uchycení dveří. Zárubeň by měla být vyztužená proti násilnému roztažení a panty musí být řádně ukotvené, aby zloděj nemohl dveře vypáčit nebo vysadit.

Kromě dveří zabezpečte i ostatní stavební otvory, jako jsou sklepní okénka, okénko na záchodě či zadní dveře. Hlavně v přízemí jsou vhodné také ochranné fólie na okna. Bezpečnost oken zvýšíte i pomocí okenic, mříží a rolet, případně instalací různých bezpečnostních čidel.

Všechna okna a okénka před odjezdem pořádně uzavřete a dveře zamkněte. Nenechávejte ani mikroventilaci. Ta je pro zloděje stejná jako otevřené okno. Na mikroventilaci jsou totiž v podstatě všechny uzavírací body otevřeny a křídlo drží pouze v místě mikroventilačního prvku. Díky tomu překoná zloděj takové okno velice snadno.

Zavřením oken se nechráníte jen před zloději. Otevřenými okny může do bytu vniknout také voda z prudkého deště. Ta by mohla poškodit nejen váš byt, ale mohla by protéct i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru zase může rozbít sklo v okně a padající střepy by mohly zranit kolemjdoucí.

Používejte dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které odolají hrubé síle. Foto:  ©Depositphotos.com/carballo
Používejte dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které odolají hrubé síle. Foto: ©Depositphotos.com/carballo

Elektronický bezpečnostní systém

Zvažte instalaci elektronického zabezpečovacího zařízení. Nezajistí sice 100% bezpečí, ale může riziko vloupání podstatně snížit. Využít můžete automatické osvětlení i různá bezpečnostní čidla a hlídací kamery, které mohou být napojeny na bezpečnostní službu.

Některé firmy nabízí pronájem bezpečnostního zařízení na dobu, kdy budete mimo domov, cena je však vyšší než běžné připojení na pult centrální ochrany. Pronájem sestavy bezdrátového zabezpečení s GSM modulem vás vyjde na 3 900,-Kč za první měsíc a 1 500,-Kč za každý následující měsíc. Pokud si tu samou sadu koupíte, vyjde vás na 10 900 Kč.

Cena instalace kamerového systému a alarmu se odvíjí od jejich konfigurace (třeba velikost objektu nebo základní či rozšířené funkce). Základní zabezpečení rodinného domu stojí zhruba 25 – 30 000 Kč. Kamerový systém zkombinujte s alarmem. Díky tomu můžete automaticky detekovat pachatele a mít obrazové potvrzení, co přesně se v objektu děje.

Firma, která vám nainstaluje bezpečnostní systém, může dům monitorovat a v případě narušení zabezpečené zóny vyšle na místo hlídku. Tato služba stojí okolo 600 korun měsíčně, přičemž instalaci kamer zaplatíte zvlášť. Za výjezd zaplatíte okolo 500 korun, a to pouze v případě, že se jedná o planý poplach. 

Zabezpečte svůj dům či byt pomocí elektronického zabezpečovacího zařízení. Foto:  ©Depositphotos.com/BrianAJackson
Zabezpečte svůj dům či byt pomocí elektronického zabezpečovacího zařízení. Foto: ©Depositphotos.com/BrianAJackson

Co zařídit před dovolenou

Dovolenou se nechlubte na sociálních sítích a na svůj odjezd neupozorňujte zbytečně předem. O vašem odjezdu by měli vědět jen ti, kterým důvěřujete. Pokud bydlíte v rodinném domě, posekejte zahradu a ukliďte všechny předměty, které by mohl zloděj využít při vloupání. Při odjezdu nedělejte velký rozruch před domem.

Na vizitce u dveří nebo schránce uvádějte pouze rodinné příjmení v množném čísle. Počet osob a tituly zloděje přitahují. Při odjezdu nenechávejte zatažené závěsy či žaluzie, a pokud je to možné, vytvořte zdání, že v bytě stále někdo je. Využijte k tomu elektronické spínací zařízení, které nastavíte tak, že v určitém čase rozsvítí světla nebo zapne televizi.

Na sociální sítě nenahrávejte ani aktuální fotky z dovolené, které právě pořídíte. Prozrazujete tak případným zlodějům, že nejste doma.

Vypněte všechny elektrické jističe s výjimkou okruhu, do kterého je zapojena lednice, lampy na světelný spínač nebo bezpečnostní zařízení. Televizi odpojte od antény. Vypněte hlavní uzávěr vody a v létě i přívod plynu. Kotel nebo kamna v létě vypněte, v zimě zapněte režim temperování domácnosti. Uzavřením vody zabráníte problémům s prasklým potrubím.

Byt mějte pojištěný a všechny cenné věci ukládejte do bezpečnostního trezoru, nejlépe zabudovaného ve zdi. Pro rychlejší jednání s pojišťovnou si pořiďte foto nebo video dokumentaci všech cenných věcí včetně jejich výrobních čísel.

Všechny cenné věci uložte do bezpečnostního trezoru. Foto:  ©Depositphotos.com/amorphis
Všechny cenné věci uložte do bezpečnostního trezoru. Foto: ©Depositphotos.com/amorphis

Vytvořte dojem obývaného prostoru

Před odjezdem se domluvte se spolehlivou osobou, aby vám pravidelně vybírala schránku, kontrolovala byt, zalévala květiny a občas vyvětrala. Díky tomu bude byt vypadat stále obývaný, což může zloděje odradit. Když by ho to neodradilo, je alespoň větší pravděpodobnost, že bude přistižen.

Spolehlivé osobě dejte rezervní klíč pro případy, když by došlo k nějaké havárii, třeba prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky. Jestli znáte dobře souseda, nechte klíč u něj. Na lednici či jiném viditelném místě zanechte cedulku se svým číslem, na kterém vás zastihnou v případě nějaké havárie.

Zdání obydleného domu zajistíte i pomocí elektrických časových spínačů. Mechanický model koupíte od 107 Kč, digitální od 192 Kč. U dražších digitálních modelů si můžete nastavit také intervaly spouštění pro každý den zvlášť, takže rozsvěcení bude vypadat více náhodně.

Stáhněte si checklist, abyste před odjezdem na nic nezapomněli. Foto: MT-nábytek.cz
Stáhněte si checklist, abyste před odjezdem na nic nezapomněli. Foto: MT-nábytek.cz

Jak vypadá váš odjezd na dovolenou? Co všechno zařizujete a kontrolujete? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek