0komentářů

Patinujte. Starý nábytek oživíte a novému dodáte originální ošoupaný vzhled. Jak na to?

Patinováním nábytku oživíte staré kousky, které by jinak skončily na smetišti. Jaké vybavení potřebujete? Kolik co stojí a jak při patinování postupovat? Dá se patinovat jen starý nábytek, nebo i úplně nový? Inspirujte se.
Vydáno: 26.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 18910x

Dřevo i další materiály získávají postupem času přirozenou strukturu, která se vyznačuje zabarvením podle stáří, případně i drobnými rýhami nebo změnou struktury. Patinu je těžké napodobit, ale správně zvoleným postupem vytvoříte její povedenou imitaci.

Patinováním dodáte předmětům zašlý a ošoupaný vzhled. Můžete kombinovat různé barvy a vzory a konečná podoba závisí jen na vaší fantazii a dovednostech. Každý postup nejprve vyzkoušejte na malé části předmětu nebo kousku dřeva, abyste zjistili, jaký bude výsledek. 

Než se pustíte do patinování nábytku, podívejte se na Pinterest, jak může vypadat výsledek.

Patinovat můžete nejen dřevo, ale i kov, omítku, sklo, papír nebo plasty. Neexistuje jen jeden univerzální postup, takže je na vás, který vyzkoušíte a který si oblíbíte. Patinovaný nábytek se hodí k rustikálnímu a vintage stylu. Dobře vypadá nejen na chalupě, ale i v moderním interiéru.

Díky patině bude každý kousek nábytku jedinečný. Foto: ©Depositphotos.com/amuzica
Díky patině bude každý kousek nábytku jedinečný. Foto: ©Depositphotos.com/amuzica

Jak začít

Předem prostudujte starý nábytek s přirozenou patinou, abyste si vytvořili představu o tom, jakého výsledku máte dosáhnout. U patiny je důležitá textura. Pokud budete kupovat starý nábytek, vždy si ho dobře prohlédněte. Zkontrolujte hlavně dírky po červotočích. Většinou začínají od spodních částí, takže s kontrolou začněte u nožek a dna.

Poklepem zkontrolujte dutost materiálu. Nebojte se při tom použít trochu síly. Jestli při potlačení uslyšíte praskot a z dírek se bude sypat spousta dřevěného písku, tak je zle. Takto napadenou část budete muset úplně vyměnit. Velké praskliny zase nemusí jít slepit. Drobné oděrky a dírky můžete ponechat nebo zbrousit smirkovým papírem a zatmelit.

Je-li v nábytku červotoč, může se šířit dál. Proto dřevo napusťte ochranným přípravkem, třeba Lignofixem. 0,5 kg stojí 191 Kč.

Z nábytku odmontujte úchytky, držáky, kování a všechny ozdobné prvky. Pomocí horkovzdušné pistole a špachtle zbavte nábytek laku. Na řezbu a drobné části použijte místo špachtle šroubovák. 

Povrch dočistěte pomocí kotoučové a vibrační brusky nebo smirkového papíru. Drobné zbytky laku při patinování nevadí. Nakonec nábytek očistěte, zbavte ho mastnoty a namontujte zpátky všechno kování. Takto připravený kousek můžete patinovat vámi vybranou metodou.

Pomůcky:

  • smirkový papír, ocelový kartáč, kotoučová a vibrační bruska
  • horkovzdušná pistole
  • štětec, houbička, hadřík
  • rukavice a ochranné brýle
  • patinovací nebo akrylové barvy
  • šroubovák, škrabka, cydlina, kladivo, dláto
  • tmel
  • dále také krakelovací a 3D lak, strukturovací pasta, přípravek na ucpané odpady, hydroxid sodný, louh, voskový lak, mořidlo, impregnační přípravek

U patiny je důležitá struktura

Na nejvíce namáhaných částech nábytku, jako jsou dvířka nebo úchytky, vytvořte pomocí kladiva a dláta malé škrábance a řezy, které by vznikly během jeho dlouhodobého používání. Povrch obruste smirkovým papírem proti směru vláken. Vytvoříte tak jemné známky stárnutí.

Zajímavou strukturu vytvoříte také kartáčováním. Použijte ocelový kartáč nebo kartáč na vrtačce. Pomocí něj vyškrábejte nebo vybruste měkčí část kresby dřeva. Docílíte tak určité plasticity povrchu, který je pak velmi zajímavý na dotek a vypadá staře. 

Usnadněte si kartáčování použitím kotoučové brusky s ocelovým kartáčem. Foto: ©Depositphotos.com/Volga2019
Usnadněte si kartáčování použitím kotoučové brusky s ocelovým kartáčem. Foto: ©Depositphotos.com/Volga2019

Chemický roztok

Abrazivní chemický roztok poškodí dřevo a vytvoří patinu. Vytvoříte ho z přípravku na ucpané odpady, hydroxidu sodného a vody. Použijte zhruba 50 % chemikálií a 50 % vody. Při manipulaci s roztokem používejte gumové rukavice a ochranné brýle. Roztok naneste na povrch pomocí hrubého štětce nebo hadru, který nepouští chlupy. 0,5 kg hydroxidu sodného koupíte za 30 Kč.

Patinovaný nábytek omyjte vodou, nechte uschnout a nakonec ho navoskujte. Použijte lak s vysokým obsahem včelího vosku. Barvu vyberte podle vlastního uvážení. Pravidelným voskováním zvýrazníte vytvořenou patinu.

Patinovací lak

Patinu na dřevo nanášejte štětcem nebo houbičkou. Čím více vrstev nanesete, tím intenzivnějšího výsledku dosáhnete. Zajímavý efekt vytvoříte tím, že patinu na několika místech po mírném zaschnutí setřete hadříkem, houbičkou nebo suchým štětcem. 

Patinu nechte pořádně zaschnout, a poté můžete patinovaný povrch vyleštit mořidlem. Během patinování se nebojte vybírat kontrastní barvy. Díky nim docílíte správně opotřebovaného vzhledu nábytku. 60 ml patiny v různých odstínech stojí 63 Kč.

Originálních výsledků dosáhnete kombinací barev různých odstínů a jejich odlišnou intenzitou.

Patinu můžete zkombinovat s dalšími postupy, třeba krakelovacím lakem, který vytvoří nezaměnitelný, jakoby popraskaný, povrch. Můžete použít i 3D lak nebo strukturovací pastu, pomocí kterých nakreslíte různé linky, vlnky a vzory. 0,5 kila krakelovacího laku pořídíte za 200 Kč, 80 ml 3D laku za 65 Kč. 250 ml strukturovací pasty koupíte za 130 Kč.

Akrylové barvy

Nachystaný nábytek natřete podkladovou barvou a nechte ji zaschnout. Pak vezměte suchý štětec, lehce ho namočte do druhé barvy a její zbytky ještě otřete do papírového ubrousku, aby na štětci zůstalo minimum barvy. Tímto štětcem pak předmět na vybraných místech lehce „zašpiňte“. 

Používejte vodou ředitelné laky, které tolik nesmrdí. Ošoupaného vzhledu dosáhnete lépe na reliéfním povrchu.

Na tmavou podkladovou barvu nanášejte světlý lak, na světlou naopak tmavý. Vyzkoušejte různé barevné kombinace. Povrch ozvláštníte pomocí 3D laku. Po zaschnutí nátěru ještě přebruste hrany smirkovým papírem. Docílíte tak ošoupaného vzhledu.

Znáte další postupy na patinování nábytku? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
4x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 23x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 61x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 131x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek