0komentářů

Hššš, fššš! Mouchy u vás doma zase tančí reggae a nevíte, co s nimi. 16 tipů, jak se zbavit much

V letním období to doma často bzzzučí, vám cvičí nervy a sháníte lapač nebo odpuzovač much. Jak vyhrát válku proti mouchám? Pořiďte sítě do oken, ožeňte se plácačkou, vezměte si na pomoc chemii. Zbavte se malých létajících otrav.
Vydáno: 24.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 10353x

Krásné počasí vás láká ven do přírody. Opačným směrem se k vám domů bohužel vydávají kromě jiného létajícího hmyzu také mouchy. Dovedou být nejen pěkně otravné, mívají také na nohou až 5 milionů choroboplodných zárodků a mohou přenášet nepříjemné nemoci. Jak se nevítaných hostů nejlépe zbavit? Máte řadu možností, od zábrany vstupu mechanickou cestou, přes odpuzování babskými recepty, až po likvidaci bzučících potvůrek za asistence chemie či elektřiny.

Sítě proti mouchám seženete i do nových plastových oken

Chcete se zbavit neodbytných much, ale současně musíte v parném létě pravidelně větrat? Pořiďte si do oken i dveří sítě (1). Nabídka je obrovská, od těch nejjednodušších s upevněním na suchý zip za 70 Kč, až po designové sítě na celé dveře za 3 500 korun. Do nových plastových oken upevněte sítě na pevno, a zamontujte je založením límce do otočných držáků.

Mechanickou zábranou proti mouchám je klasická síť, pořídíte ji i na plastová okna. Foto: ©Depositphotos.com/fastfun23
Mechanickou zábranou proti mouchám je klasická síť, pořídíte ji i na plastová okna. Foto: ©Depositphotos.com/fastfun23
Do dveří si vyberte sítě otevírací, připevněte je dvěma nebo třemi panty k magnetu na rámu dveří.  Univerzálně použijete do oken i dveří výborné sítě rolovací. Instalací totiž nepoškodíte ani fasádu, ani rámy. Namontujte je pouhým připevněním navíjecího bubnu na horní část rámu. Za tyto sítě zaplatíte podle rozměrů a délky nejčastěji kolem 900 Kč.

Mouchy patří, stejně jako další potížisté komáři, do řádu dvoukřídlí. Tělo mouchy domácí chrání voduodpuuzjící chitinový kryt. Létá rychlostí až dvou metrů za vteřinu, proto ji jen tak nechytíte. Navíc má vypouklé oko, složené z asi 3 000 malých oček. Umožňují mouše panoramatický pohled na široké okolí a váš pohyb zaregistruje velmi rychle.

Jednou z variant anti-hmyzí ochrany, známou z cestopisných knih a filmů, je moskytiéra (2). Pověste je na strop nebo nad postel. Na tuto lehkou a hlavně prodyšnou bariéru je každá moucha krátká. Závěs je na háček, vybavený otočným kloubem. Nemusíte jej nikam zatloukat, protože jej udrží i suché zipy. V obchodech moskytiéry pořídíte od 190 do 600 korun.

Cestovatelé znají lehounké a vzdušné moskytiéry, tady mouchy nemají žádnou šanci. Foto: ©Depositphotos.com/rjlerich
Cestovatelé znají lehounké a vzdušné moskytiéry, tady mouchy nemají žádnou šanci. Foto: ©Depositphotos.com/rjlerich
Prastarým prostředkem v boji proti mouchám jsou klasické plácačky, (3) dnes už vyráběné z plastu. Seženete je za dvacku, jejich modernizovaná elektrická verze přijde zhruba na 150 Kč. V diskusích na internetu se jim říká také „zakňápadlo“. Počítejte ale s tím, že po úspěšném zásahu musíte vždy mrtvý hmyz uklidit, nehledě na nevábné skvrny na stěně nebo stropě.

Lepivá mucholapka zabírá, ale pohled na ni nikoho nepřitahuje

Účinným pomocníkem je i lepivá mucholapka (4). Koupíte ji za pár korun v drogeriích, ale olepená chycenými mouchami není zrovna přitažlivou bytovou dekorací. Pod stejným názvem, mucholapka podivná, najdete i masožravou rostlinu (5). Bude se jí u vás dařit nejlépe na slunném jižním parapetu. Není to žádný extra lovec, ale její zubaté listové pasti občas nějakou mouchu dostanou.

Masožravá mucholapka vám s hmyzem také trochu pomůže, ale není to žádný extražrout. Foto: ©Depositphotos.com/protechpr
Masožravá mucholapka vám s hmyzem také trochu pomůže, ale není to žádný extražrout. Foto: ©Depositphotos.com/protechpr
Ochranu před bzučícími vetřelci si zajistíte také s pomocí elektřiny. Do zásuvky zapojte odpařovač s vyměnitelnou náplní (6), která se pomalu uvolňuje do vzduchu. Obsahuje insekticid, hubící hmyz a drobné členovce. Vydrží zhruba 1 až 2 měsíce a působí na prostoru přibližně 30 čtverečních metrů. Elektrický odpařovač je k dostání v drogeriích a zaplatíte za něj v průměru od 150 korun výše.

       Bateriový odpuzovač neodbytného hmyzu využijete i na chatě nebo ve stanu.

Jednou z anti-muších zbraní je i elektrický odpuzovač (7). Vysílá pro lidi neslyšné zvuky, které mouchy ženou jinam. Musíte je ale nechat v provozu celou noc. Koupíte je do 200 Kč a vedle přístrojků do zásuvky nabízejí výrobci i modely na baterie. Hodit se vám budou na chatě nebo pod stanem. Lepší varianty mají časovač, který je zapíná a vypíná nezávisle na vaší paměti.

Elektrické smrtičky nalákají mouchy na světlo a sprovodí je ze světa

Výborně vám poslouží také elektrické lapače hmyzu (8). Mají v sobě trubici s UV zářením, na jejíž světlo lákají všechny nezvané bzučily. V cestě jim stojí kovová mřížka s napětím až 1 600 voltů, o kterou se spálí a zahynou. V obchodech za ně dáte průměrně od 500 Kč, ale nevýhodou je hubení i takových druhů hmyzu, který vás nijak neohrožuje ani neotravuje.

Mouchy nemají rády zvláštní pach listí z ořešáku, měly by se vaší místnosti vyhnout. Foto: ©Depositphotos.com/Sportactive
Mouchy nemají rády zvláštní pach listí z ořešáku, měly by se vaší místnosti vyhnout. Foto: ©Depositphotos.com/Sportactive
Na internetu je ohledně boje s mouchami velice košatá diskuse. Čtenář s přezdívkou Patrik tu píše: „Přebytek much se dá v domě redukovat nasazením pavouků.“ Je to humorný nápad, ale s vážným podtextem. Kdyby pavouci neexistovali, zaplavil by hmyz celý svět. Údajně jen ve Velké Británii za jeden rok převyšuje hmotnost pavouky uloveného hmyzu hmotnost celé britské populace.

Naproti tomu Ronja je přesvědčena, že mouchy zažene bylinka vratič (9). „Vratič používala už babička a vždycky se osvědčil,“ tvrdí. „Já vím, že k nám do bytu láká mouchy třeba vaření masa nebo vyvařování dětských plínek,“ uvedla.

„Slyšel jsem návod, jak vypudit mouchy z holubníku. Mezi slámu (podestýlka) se přidají listy ořešáku vlašáku (10). Nevím, jestli probíhá nějaká reakce se slámou, nebo stačí samostatně. Do místnosti bych je zkusil dát ne do okna, ale spíš dál, ať je místnost tím provoněná,“ radí všem, kdo mají s mouchami potíže, diskutující Míša.
Nebýt pavouků, udusili bychom se hmyzem. Nezabíjejte je, jsou to velcí pomocníci. Foto: ©Depositphotos.com/icefront
Nebýt pavouků, udusili bychom se hmyzem. Nezabíjejte je, jsou to velcí pomocníci. Foto: ©Depositphotos.com/icefront
Poněkud kuriózní radu k boji s mouchami dává na internetu čtenář s přezdívkou Louda: „Do boje nasaďte rozprašovač naplněný obyčejnou vodou (11). Když bude nepřítel v dosahu, stiskněte spoušť; proud vody už jej donutí spadnout na zem a přestat bzučet.“ Co říkáte, zkusíte to?

Moucha domácí vás neštípne a ani nesaje vaši krev. Žije v blízkosti tlejících zbytků. Líže potravu, kterou ale napřed rozpouští slinami. Samička naklade za svůj dvou až čtyřtýdenní život asi 2 000 vajíček. Za den se vylíhnou bílé larvy, z nichž se za 10 dní stanou dospělé mouchy.

Obtěžující mouchy lákejte i do vlastnoručně vyrobených pastí. Do rozříznuté PETky nalejte trochu sirupu a dejte ji na parapet (12). Během mlsání se mouchy utopí. Stejnou službu vám udělá láhev tak, že ji necháte vcelku a do její horní poloviny uděláte pár dírek asi ve velikosti hrášku. Tady se k mouše může přidat i nějaká topící se vosa.

Mouchy prý odpuzuje na talířku čerstvě nakrájená a osolená muchomůrka. Foto: ©Depositphotos.com/Machacek
Mouchy prý odpuzuje na talířku čerstvě nakrájená a osolená muchomůrka. Foto: ©Depositphotos.com/Machacek
Mouchy odradíte od návštěv u vás i s použitím přírodních prostředků. Už vašim babičkám se osvědčilo nechat na teplé plotýnce sporáku vypařit trochu octa (13). Hmyz je na pachy citlivý, proto pěstujte na okně v truhlících muškáty, afrikány, případně z bylinek levanduli, meduňku, bazalku, šalvěj či mátu 14). Mouchám vadí i pach čerstvě natrhaných listů ořešáku.

Mezi babskými recepty jsou bylinky, ocet nebo hřebíček za oknem

Proti mouchám zaberou i sušené listy aromatických rostlin, rozvěšené volně v malých sáčcích po celém domě. Skvělá na odpuzení much je i na talířku čerstvě nakrájená a osolená muchomůrka (15). Hmyz příliš nemusí ani aroma pěstovaných rajčat (16) a hřebíčku, který se louhuje ve vodě. Vložte asi 15 hřebíčků do misky s vlažnou vodou a nádobku nechte poblíž okna nebo dveří. Mouchy zmizí.

Jak vy jste doma vyzráli na nevítané bzučící a létající hosty? Máte nějaký zaručený recept, jak s nimi zatočit? Napište do komentáře pod článkem, poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 56x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 593x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 172x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek