0komentářů

Snídáte, obědváte i večeříte pod oblohou? Vytvořte si venkovní jídelnu. Stačí zahradní stůl, židle a servírovací stolek

Krásné letní počasí vybízí ke stolování či grilování pod širým nebem. Vytáhněte ze skrýše zahradní židle a křesla, lavice se stolem, a udělejte si venkovní jídelnu. Proč být uvnitř mezi čtyřmi zdmi, když máte terasu nebo zahradu?
Vydáno: 24.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2096x

Zima letos opět téměř plynule přešla do léta a slunečné dny se prodlužují. Také vás nebaví jíst ve tmavých místnostech mezi čtyřmi zdmi? Udělejte si na balkóně, terase nebo zahradě jídelnu, a stolujte pod širým nebem. Využijte krásného počasí k pobytu na čerstvém vzduchu. Je přece fajn snídat, obědvat i večeřet přímo pod oblohou.

Pořiďte si servírovací stolek, usnadníte si v zahradní jídelně práci

Nejblíže u domu umístěte sestavy stolu a židlí pro pohodlné snídaně. Je to praktické. Pokud máte poblíž zastřešenou terasu nebo pergolu, užijte si tu letní pobyt v zeleni. Nezapomeňte na servírovací stolek s kolečky, nejlépe i s brzdami. Sestava přijde podle provedení na 4 500, ale i 12 000 korun. Za šikovný kovový servírovací stolek zaplatíte v průměru do 2 000 Kč.

Stolovat venku pod širým nebem je báječné. Máte-li prostor, stačí k tomu opravdu málo. Foto: ©Depositphotos.com/tlovely
Stolovat venku pod širým nebem je báječné. Máte-li prostor, stačí k tomu opravdu málo. Foto: ©Depositphotos.com/tlovely
Pro kvalitní zahradní jídelnu musíte mít i kvalitní zahradní nábytek. Proto se vyhněte lacinému bílému plastu, který není ani příliš pevný, ani pohodlný. V kurzu je dřevo, například skvěle vypadající a odolný teak.

Chcete se cítit jako na exotické dovolené v hloubi pralesa? Desetiletí vám vydrží při správné péči i dřevo akácie, nebo eukalyptus - dřevina pěstovaná dnes už na velké řadě světových plantáží. Usedněte, zavřete oči a chvíli jen vnímejte zvuky kolem vás

Nábytek konzervujte teakovým olejem, nejlépe 2× ročně

Pohodlná křesílka a bytelný stůl z tvrdého exotického dřeva vás přijde v průměru od 10 000 do 32 000 Kč. Zato to ale bude investice doslova celoživotní. Kusy olejujte třeba teakovým olejem, nejlépe dvakrát ročně. Lněnou fermeží zase oživíte zašlý vzhled dřevěných zahradních sestav, které byly dlouho na dešti a větru. Na údržbu nezapomeňte i u měkkého dřeva, tedy smrku a borovice.

Zahradní nábytek z teaku je kvalitní, odolný a vypadá skvěle. Stoluje se jedna radost. Foto: ©Depositphotos.com/Susha
Zahradní nábytek z teaku je kvalitní, odolný a vypadá skvěle. Stoluje se jedna radost. Foto: ©Depositphotos.com/Susha
Zahradní dřevěný nábytek už většinou koupíte kvalitně ošetřený od výrobce. Pokud je to na vás, napusťte jej přípravkem k omezení účinku povětrnostních vlivů. Pak použijte lazuru nebo oleje. Pět vrstev včelího vosku stačí k sametově lesklému vzhledu, ale nábytek musíte nechat pod střechou. Čtvrtlitrovou lahvičku včelího vosku seženete v obchodě nejčastěji za 190 Kč.

                  Nejčastější materiál na výrobu nábytku pro zahradní jídelny:
                  ·        měkká dřeva: smrk, borovice
                  ·        tvrdé dřeviny: dub, buk, akát
                  ·        exotická dřeva: eukalyptus, meranti, teak
                  ·        rotimber (speciálně vyšlechtěný akát)
                  ·        plast, kov a jejich kombinace

Alternativou ke dřevu je zahradní nábytek kovový. Vyžaduje nejméně údržby, jenom kontrolujte uvolněné spoje a čas od času jej natřete proti korozi. Má i další výhody, například v horkém létě chladí, pokud jste jej tedy nenatřeli černou barvou.

Zvláštní péči pak chtějí kovové materiály v kombinaci s dřevem a plastem. Kovová zahradní křesla doplňte o polštářky a komfort při jídle máte jistý. Za sestavu dáte v rozmezí od 3 400 do 7 500 Kč podle velikosti a zpracování materiálu.

K lavici z betonu doplňte kulatý stolek a na sezení pořiďte barevné měkké polštáře. Foto: ©Depositphotos.com/Jilllang
K lavici z betonu doplňte kulatý stolek a na sezení pořiďte barevné měkké polštáře. Foto: ©Depositphotos.com/Jilllang
Jedním z velmi odolných materiálů je beton. Pokud z něj máte kolem zahrady plotové sloupky, nebo uvnitř artefakty či květináče, využijte jej. Masivní a těžký nábytek vystavte spíše jako solitér. Dobře vypadá třeba půlkulatá lavice s kulatým stolkem. Doplňte lavici prima barevnými látkovými sedáky, 4 kousky za 360 Kč, a oživte zahradní stolování živými barvami.

  Ideální ochranu zajistí nátěr teakovým olejem dvakrát ročně.

Snadno budete manipulovat z nábytkem z lehkého ratanu. Koupíte si jej v řadě tvarů i provedení. V zahradní či balkonové jídelně uplatníte stolky, křesílka i taburety. Známou přírodní surovinu ale nenechávejte na mrazu, dlouho na dešti nebo venku při prudkém střídání teplot. Počítejte se zakrýváním a zimním úklidem. Základní sestava nábytku z ratanu pro jídelnu stojí zhruba 7 500 Kč.

Podívejte se na video, jak vytvoříte šikovné posezení na balkóně:


Konzumace venku je skvělá, ale co když na vás bude úporně pražit sluníčko? Nenechte se otrávit a pořiďte si dostatečně velký slunečník v zářivých barvách. Nejlepší jsou o průměru od 300 cm, mají je ve všech hobby marketech a stojí nejčastěji od 1 300 do 1 600 Kč. Vyberte si takové, abyste si s pomocí konstrukce s bočním kloubem nastavili úhel stínění podle vašeho požadavku.

Zpestřete si venkovní stolování přípravou fondue. Udělejte masové nebo sýrové. Foto: ©Depositphotos.com/gustavotoledo
Zpestřete si venkovní stolování přípravou fondue. Udělejte masové nebo sýrové. Foto: ©Depositphotos.com/gustavotoledo
Kromě zahradního nábytku pořiďte do zahradní jídelny stylové letní prostírání. Úžasně vypadá bílo-modrá nebo bílo-červená kostka. K hezkému stolování si pořiďte ještě různé misky, hrníčky, karafy, smaltované nádobí, skleničky, talíře, ale i svícny, proutěné koše, nebo poklopy se síťkou. Zpestřete si venkovní stolování třeba přípravou fondue. Udělejte je masové, sýrové nebo čokoládové.

Svěží letní vzduch, sluníčko a vyladěné stolování stojí za to

Když už provádíte gastronomické radovánky venku, dozdobte si prostředí kolem sebe. Místo váz nebo svícnů použijte zavařovací sklenice. Naaranžujte do nich květy, dovnitř nasypte kamínky a dolijte vodou. S jednoduchou drátěnou smyčkou na hrdlo sklenice dostanete zaručeně nehořlavý svícen.
„Nám se doma líbí při večeři na zahradě solární osvětlení, vypadá to perfektně. Žádné kabely, přes den se na slunci nabije a pak svítí několik hodin,“ pochvaluje si Petr Kolář z Olomouce.

Po dobrém jídle venku si dopřejte chvilku odpočinku. Proč ne v houpací síti? Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness
Po dobrém jídle venku si dopřejte chvilku odpočinku. Proč ne v houpací síti? Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness
Před nákupem vhodného nábytku pro zahradní stolování zvažte nejen estetické hledisko, ale také dobu použití. Máte dost místa pro uložení přes zimu? Méně prostoru zabere stohovatelný, případně skládací nábytek. Myslete také na to, že se nábytku musíte věnovat a podle použitého materiálu jej pravidelně udržovat. Proměňte svou terasu nebo zahradu v oázu odpočinku a pohody.

Pro super vybavení vaší jídelny pod oblohou se inspirujte také na síti Pinterest.

Říká se, že nejen jídlem živ je člověk. Po kulinářském zážitku doporučují i lékaři chvíli odpočinku, nic tím nezkazíte. Pořiďte si do zahrady nebo na velkou terasu houpací síť nebo několika sedákovou lavici. Dnes jsou k dostání ve všech hobby marketech i obchodních domech. Za uspávající houpání zaplatíte v případě sítě kolem 700 Kč, stabilní houpačka vás vyjde zhruba na 5 500 korun.

Také máte rádi stolování pod širým nebem na čerstvém vzduchu? Napište do komentáře pod článkem, jaký používáte nábytek a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 12x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 40x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 52x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek