1komentářů

Houpací síť, sluníčko a vychlazený koktejl. Na co jezdit k moři? Dopřejte si letní relax na zahradě

Začíná léto, takže je načase zařídit na zahradě místo pro relax na slunci pro celou rodinu. Máte rádi lehké pohupování? Pořiďte houpací sítě. Jaké typy existují? Jak síť uvázat a jakou má nosnost? Zjistěte, podle čeho si vybrat.
Vydáno: 19.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2667x

Houpací síť využijí děti i dospělí. Relaxovat v ní můžete sami i ve více osobách. Můžete ji pověsit do exteriéru i interiéru. Více se však hodí ven, kde je více místa. Pověsíte ji třeba mezi stromy. Nemáte dva stromy v potřebné vzdálenosti od sebe? Využijte stojan. Většina kvalitních konstrukcí je výškově i délkově nastavitelná, takže si ji přizpůsobíte vlastním potřebám.

Jaký je rozdíl mezi houpacími sítěmi a křesly? Sítě jsou široké a pohodlné. Zavěsíte je na obou koncích, takže jsou ideální k ležení. Závěsná křesla navrhují designéři pouze k sezení, a proto mají i menší rozměry. Sítě se vyrábí z textilií, křesla i z umělého nebo přírodního ratanu.

Do větší houpací sítě se vejde celá rodina. Foto: lenosime.cz
Do větší houpací sítě se vejde celá rodina. Foto: lenosime.cz

Typy houpacích sítí

Při výběru je rozhodující místo, kde budete síť používat, její nosnost a způsob využití. Chcete v síti jen odpočívat, nebo se raději pořádně houpete? Budete relaxovat na zahrádce, nebo i na cestách? Na cesty kupte síť z lehkého a odolného materiálu. Síť má mít větší nosnost, jinak by mohla být nestabilní.

Máte problémy se zády? Vyberte si síť, ve které můžete ležet našikmo. Ochráníte tak svou páteř. Síť je navíc stabilnější, takže v ní může bezpečně ležet i dítě. Opravdu bezpečná je síť sešitá z látkových pruhů se šňůrami ze zpevněného vlákna. Cena se pohybuje mezi 2 000 až 3 000 Kč.

Běžnou síť koupíte za cenu kolem 1 000 Kč. Stojan seženete za 3 000 – 4 000 Kč, luxusní dřevěné stojany stojí i 20 000 Kč.

Síť pro dva se vyrábí ze speciálních vláken či bavlny. Poskytuje stejný komfort jako síť pro jednotlivce a můžete v ní ležet i našikmo. Cena se pohybuje od 1 000 až po 4 000 Kč podle náročnosti provedení. Do sítě se vejde i celá rodina.

Vyšší nosnost má síť s extra silnými šňůrami, které jsou spojené páskem tak, aby se vyrovnalo vysoké bodové zatížení. Pro více osob volte síť s větší lehací plochou, počítejte však i s větším prostorem, který potřebujete pro její umístění. Cena začíná na 3 000 Kč, některé modely však stojí i víc jak 10 000 Kč.

Houpací síť s moskytiérou je ideální na cesty. Foto: lenosime.cz
Houpací síť s moskytiérou je ideální na cesty. Foto: lenosime.cz

Z čeho se sítě vyrábí

Většina sítí se vyrábí ze 100% bavlny. Ta je pevná, příjemná na dotek a můžete ji prát. Někdy se kombinuje bavlna a polyester, případně se použije 100% nylon. Sítě z přírodního materiálu jsou stylovější, ale musíte je schovávat před deštěm.

Sítě z polypropylenu a polyesteru mají podobné vlastnosti, takže výběr záleží spíše na tom, jakou požadujete barvu. Jsou to umělé materiály, takže vydrží i venku na dešti. Oba materiály jsou celkem stálobarevné na slunci.

Maximální komfort zajistí měkké a pružné tkané vlákno. U sítí, které budete často přenášet, volte síť s obalem a popruhem na nošení. Při trampování je vhodná speciální síť z nylonu nebo padákového hedvábí, která je odolná proti povětrnostním vlivům.

Síť s pevnými tyčemi drží lépe tvar, ale je méně skladná. Foto: lenosime.cz
Síť s pevnými tyčemi drží lépe tvar, ale je méně skladná. Foto: lenosime.cz

Pravidla pro zavěšení sítě

Houpací síť bez tyčí zavěsíte volně, a to třeba mezi dva stromy. Sítě s pevnými tyčemi drží lépe tvar, ale jsou méně skladné. K síti si můžete pořídit stojan, který využijete v místech, kde vám chybí jeden nebo oba body pro zavěšení.

Houpačku zavěsíte za kovové kroužky, které jsou na jejích obou stranách. Celá rozbalená síť mívá na délku od oka k oku kolem 3 - 3,5 metru. Máte prostor pro zavěšení menší? Možná se po ulehnutí budete dotýkat zády země. Houpací síť při instalaci zcela napněte. Po ulehnutí se má prověsit a vy do ní máte zapadnout. V opačném případě se vyklopíte nebo budete těžko hledat balanc.

Volbou vhodné výšky závěsných bodů určíte výšku sítě nad zemí. Při zatížení počítejte s propružením sítě zhruba o 30 cm díky elasticitě bavlněného výpletu. Ve volném stavu by síť měla viset ve výšce pasu či rozkroku. To odpovídá výšce závěsných bodů zhruba 1,7 - 1,8 metru nad zemí. Abyste dosáhli příjemného oblouku sítě, měla by být vzdálenost závěsných bodů mezi 3,4 - 3,7 metry.

Jestli nemáte kam síť pověsit, použijte stojan. Foto: lenosime.cz
Jestli nemáte kam síť pověsit, použijte stojan. Foto: lenosime.cz

Možnosti zavěšení

Základním prvkem pro zavěšení sítě je lano, které ovážete kolem stromu, trámu nebo sloupku. Poté ho provlečete koncovými oky sítě. Nemůžete tento způsob využít? Vyberte si jiné vhodné kotvicí prvky podle materiálu, do kterého budete kotvit. Použijte třeba hasičskou karabinu.

Ke kotvení do zdi či stropu použijte ocelové závěsné prvky v kombinaci s chemickou maltou. Při použití kotvy s pouzdrem je kotvení neviditelné, takže po demontáži závěsného oka uvidíte pouze díru se závitem. V případě svorníku bude přečnívat zhruba 10 mm šroubu. Pro kotvení pouzdra použijte větší průměr vrtáku.

Jako chemickou kotvu použijte dvousložkovou vinylesterovou pryskyřici s přídavkem cementu. Jedna tuba stojí 600 Kč. Při kotvení do dutých cihel použijte navíc sítko, které vyplníte chemickou maltou. Do ní vsuňte pouzdro nebo svorník, do kterého po jejím vytvrzení namontujte závěsné oko.

Relaxujete rádi v houpací síti? Kterou byste doporučili ostatním čtenářům? Napište svůj tip do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
houpací síť
Houpací síť máme druhou sezonu a parádní relax. Kupovali jsme úplně klasickou houpací síť. Myslím ze stránek houpáníčka. Parádní.
ODPOVĚDĚT
Jolanka | 22.10.2016

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 31x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 607x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek