PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
5komentářů

Hledáte dům za cenu pod 500 000 Kč včetně DPH? Řešením je mobilheim

Chcete bydlet ve vlastním domku, ale nechcete dávat celou výplatu na hypotéku? Kupte si mobilheim. Jaké typy existují a na co si dát při nákupu pozor? Jaké výhody a nevýhody plynou z bydlení v mobilním domku? Čtěte dále.
Vydáno: 18.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 34998x

Mobilní domek je jednou z možností, jak si můžete zařídit vlastní bydlení za méně peněz než kolik byste zaplatili za byt nebo dům. Bydlení je skromnější, ale díky tomu zjistíte, jak málo věcí ve skutečnosti potřebujete. Spousta lidí tuto variantu zavrhuje, protože má pocit, že je to jako bydlení v maringotce. Nedejte na ně a jeďte si mobilheim vyzkoušet. Třeba se přesvědčíte o tom, že tomu tak není.

Mobilheim využijete k rekreačním účelům, stálému bydlení i pro potřeby přechodného bydlení během výstavby rodinného domu. Stavbu máte stále při ruce a přitom již plnohodnotně, i když skromněji bydlíte. Mobilní domky využijete i jako kancelář nebo nájemní či firemní ubytovnu.

Mobilheim je opravdu levná varianta bydlení. Foto: levny-domecek.cz
Mobilheim je opravdu levná varianta bydlení. Foto: levny-domecek.cz

Výhody a nevýhody bydlení v mobilheimu

Pro umístění mobilheimu na pozemek nemusíte mít stavební povolení a bydlíte téměř hned, jak vám dům přivezou na pozemek. Za mobilní domek neplatíte žádné daně ani správní či jiné poplatky. Bydlení je prakticky bezúdržbové, a pokud je domek kvalitně zateplený, tak i náklady na bydlení jsou nízké.

Získat hypotéku na mobilní domek je složité. Abyste ji dostali, musíte vlastnit nemovitost, kterou můžete ručit. Jestliže uvažujete o alternativní možnosti bydlení, zřejmě ji nemáte. Mobilheim není nemovitost, takže jím ručit nemůžete. Na nákup tedy využijte obyčejný úvěr, bezúčelnou půjčku od banky nebo americkou hypotéku. 

Pro získání čísla popisného musíte domek zkolaudovat stejně jako rodinný dům. Proto by měl splňovat veškeré požadavky, které vyplývají z vyhlášky o technických požadavcích na stavby a ostatních legislativních předpisů a norem (hygienických, požárních, tepelně-technických a statických ). Mobilheimy je často nesplňují a trvalé bydliště si pak musíte napsat jinde.

Mobilní domky nevyhovují třeba minimální světlou výškou obytných prostor 2,5 metru. Novější mobilheimy již tento požadavek splňují, ale jsou dražší. Mnohdy nevyhovuje také minimální podlahová plocha jednotlivých místností, ale se stěnami můžete poměrně snadno manipulovat, takže třeba ze dvou místností uděláte bez velkých problémů jednu velkou.

I v mobilheimu můžete mít francouzská okna. Foto: levny-domecek.cz
I v mobilheimu můžete mít francouzská okna. Foto: levny-domecek.cz

Umístění mobilheimu na pozemek

Před nákupem pozemku a domku se vždy informujte na místním úřadě, jestli vám umístění mobilheimu na daném místě povolí. Obecně záleží na posouzení místně příslušným stavebním odborem. Na vybudování přípojek již musíte mít stavební povolení. Pokud ho budete vyřizovat, vyřiďte si na příslušném stavebním úřadě i ohlášení o umístění mobilního domku na pozemku.

Máte pozemek v CHKO? Pak se má právo k umístění domku na pozemek vyjádřit správa CHKO. Mobilní dům většinou musíte upravit tak, aby se svým vzhledem hodil do místní zástavby. Správa často požaduje sedlovou střechu se sklonem alespoň 45 stupňů a dřevěný obklad stěn.

Mobilní dům nachystaný k zateplení. Foto: levny-domecek.cz
Mobilní dům nachystaný k zateplení. Foto: levny-domecek.cz

Jaké typy domků existují

Základem mobilheimu je vyztužený ocelový rošt podvozku, na který je připevněn samotný rám mobilního domu. Ten je buď z ocelových profilů, nebo dřevěných hranolů. Vnější obvodové stěny jsou z eloxovaného hliníkového plechu. Prostor mezi vnitřní a vnější stěnou je vyplněn tepelnou izolací. Střecha je pokryta hliníkovým, ocelovým nebo pozinkovaným plechem, výjimečně ocelovou krytinou imitující střešní tašky.

Mobilní domky můžete koupit sezónní nebo celoroční, nové i použité a v mnoha tvarech a velikostech. Mobilheimy jsou většinou vybavené veškerým nábytkem a spotřebiči. Některé levnější domky vypadají spíš jako karavan a uvnitř mají poměrně nemoderní nábytek. Výbavu můžete změnit, ale je to investice navíc. Obvykle koupíte domek 3+kk nebo 4+kk za cenu kolem 200 – 300 tisíc Kč.

Jak může vypadat bydlení v mobilheimu? Inspirujte se na Pinterestu.

Některé domky mají sedlovou střechu. Ty jsou po umístění na pozemek a drobných úpravách stěží rozeznatelné od klasického domku. Seženete je za cenu od 300 000 Kč do 1,5 milionu Kč. O ceně rozhoduje především rozloha v metrech čtverečních, stupeň výbavy (klasický nebo moderní), a také zda je zateplený, tudíž použitelný po celý rok.

Většina mobilheimů je již vybavená nábytkem a spotřebiči. Foto: levny-domecek.cz
Většina mobilheimů je již vybavená nábytkem a spotřebiči. Foto: levny-domecek.cz

Použitý, nebo nový? Sezónní, nebo celoroční?

Použitý sezónní mobilheim je levný, ale abyste v něm mohli žít pohodlně a podle svých představ po celý rok, budete muset investovat do dalších úprav. Příliš levný domek totiž zřejmě nebude celoročně obyvatelný a budete ho muset zateplit a okna vyměnit za izolační. Dejte si pozor také na izolaci potrubí. Často se stává, že není chráněné a v zimě zamrzá. Zateplení mobilheimu raději přenechejte firmě se zkušenostmi v oboru. 

U celoročního mobilheimu se nenechte zmást jeho názvem, protože i tento musíte zateplit. Použité domky totiž většinou pochází z Anglie, kde zima znamená déšť a teploty okolo 10 stupňů nad nulou. U nás v takovém domku protopíte při teplotách pod nulou zbytečně moc peněz a budou se vám rosit okna. Někdy tak vyjde lépe zrevitalizovat sezonní domek s luxusnější výbavou nebo větší domek místo malého.

Přestavěný mobilheim stěží rozeznáte od klasického domku. Foto: levny-domecek.cz
Přestavěný mobilheim stěží rozeznáte od klasického domku. Foto: levny-domecek.cz

Doprava mobilheimu na pozemek

Mobilheim dovezete na pozemek pomocí tažného či transportního vozidla a na místo jej usadíte pomocí jeřábu. Do hůře přístupných míst ho dovezete na podvalníku taženém traktorem. Na opravdu špatně přístupné místo můžete mobilheim usadit pomocí vrtulníku. Navýšení ceny není nijak závratné. Dopravu většinou zajistí prodejce. Informujte se u něj, zda je možné domek na pozemek zavést. 

Před dovezením mobilheimu nachystejte na pozemku přípojku elektřiny a vody, případně i napojení na kanalizaci a plyn. Zhutněte měkkou půdu a pozemek nachystejte do přibližné roviny. Menší nerovnosti vyrovnají podpěry domu. Domluvte si také kvalifikované řemeslníky pro připojení vody a plynu a revizního technika na jejich kontrolu. Pár hodin po přivezení domku již můžete plnohodnotně bydlet.

Někdy je transport mobilheimu pěkné dobrodružství. Foto: levny-domecek.cz
Někdy je transport mobilheimu pěkné dobrodružství. Foto: levny-domecek.cz

Líbí se vám možnost bydlení v mobilheimu nebo v něm už dokonce žijete? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
2x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 5
Nadpis:
  Vaše jméno:
Mobilheium
Chci se optat,Vy prodavate celorocne obyvatelne mobilhomy?mate nejake stranky a ceny?
ODPOVĚDĚT
Martas | 09.08.2015
Re: Mobilheium
Dobrý den, naše společnost mobilheimy neprodává, ale můžete se podívat na facebookový profil "Mobilheimy - luxusní alternativa bydlení" Davida Koukola (https://www.facebook.com/mobilheimy/timeline?ref=page_internal), který se jejich prodejem zabývá a na svůj profil dává nabídku mobilheimů včetně cen a fotek. Přeji pěkný den.
ODPOVĚDĚT
Antonín Vintr | 11.08.2015
Re: Mobilheium
ceny?
ODPOVĚDĚT
Olga Bartakovicsova | 29.09.2015
mobilheimu
Když opomenu, že tyto lehké "stavby" hyzdí pozemky na kterých jsou umístěny . Hlavní problém je zateplení které je většinou minimální Nedostatečné. Takže v zimně je problém se zamrzajícím potrubím a velkými tepelnými ztrátami. Celoroční obývaní je utrpením.
ODPOVĚDĚT
Honza | 14.07.2015
Re: mobilheimu
Pokud se ale upraví a zateplí,jsou z nich potom pěkné domky.Jsou jiné stavby které hyzdí více.Toto je alespoň užitečné...
ODPOVĚDĚT
Eva | 15.07.2015

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek