0komentářů

Osvětlení schodů LED páskami je moderní a úsporné. Pořiďte si je. Renovace schodiště v domě či mezonetu - 3. část

LED osvětlení schodiště s pomocí samolepicích pásek je stále oblíbenější. Uspoří vám doma energii a zajímavě ozdobí interiér. Montáž lehce zvládnete, pásky lze i zkrátit. Čtěte, jak se dělá osvětlení schodiště, a mrkněte na video.
Vydáno: 17.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2584x

Nové i rekonstruované schodiště vaší nemovitosti v rámci zachování bezpečnosti osvětlete. Jednou z možností jsou ohebné plastové LED pásky, které se často používají i k přisvícení pracovní plochy na kuchyňské lince. Odolávají vlhkosti a můžete je bez problémů použít i venku. Prodejci je nabízí v setech včetně trafa i přívodního kabelu. Zaplatíte za ně podle délky od 300 do 2 400 Kč.

Pokud jste nedůvěřiví k novinkám, je toto osvětlení schodiště téměř absolutně bezporuchové. Foto: ©Depositphotos.com/tverkhovinets
Pokud jste nedůvěřiví k novinkám, je toto osvětlení schodiště téměř absolutně bezporuchové. Foto: ©Depositphotos.com/tverkhovinets

V kamenných prodejnách i na internetu najdete LED svítidla, určená přímo pro schodiště. Vyberte si mezi stropními, nástěnnými či vestavnými svítidly podle vaší představy a typu interiéru. Na trhu je najdete v cenovém rozpětí zhruba od 400 do 11 200 Kč. Zajistěte si doma pohodlný a bezpečný průchod. U nástěnných svítidel nezapomeňte zakrytovat jejich horní část proti oslňování.

Osvětlení schodiště si zautomatizujte, skvěle vypadají různé efekty

Skvěle vypadá automatické rozsvěcování schodiště s dominovým efektem. Je vhodné pro schody do 24 nášlapů. Zvolíte si osvětlení shora nebo zdola ze strany nástupu na schodiště, rychlost efektu, ale i trvalé osvětlení prvního a posledního nášlapu. Standardní řídící jednotku pořídíte zhruba za 2 300 Kč. Sestavu můžete doplnit časovým spínačem pro omezení funkce na noční hodiny.
Podívejte se, jak to celé vypadá na videu:

LED pásky dodávají výrobci v metrovém, ale i pětkrát delším návinu. Díky samolepící vrstvě je velmi snadno připevníte, kam budete potřebovat. Dávejte pozor. Pásky sice můžete zkracovat, ale jen v místech, označených ikonkou nůžek. Jeden z nejprodávanějších modelů se stmíváním, volbou až 160 programů a 16 barev pořídíte v pětimetrovém pásu za necelou tisícovku.

LED (z anglického light-emitting diode - dioda vyzařující světlo) osvětlení se vám vyplatí v místech, kde často svítíte. Hodí se tak do používaných chodeb, kuchyní, obýváků či pracovních místností. Pokud svou domácnost kompletně „překlopíte“ na LED, počítejte s jednorázovou investicí zhruba 4 až 5 tisíc korun.

LED pásky nejsou takovým zdrojem tepla jako klasické světelné zdroje. Nezapomeňte nicméně na hliníkové profily. Plní nejen designovou funkci, ale vložené LED pásky chladí a tím prodlužují jejich životnost. V sortimentu je kolem 35 variant různých profilů, pro LED schodiště stojí jeden až dva metry od 600 do 1 400 Kč včetně koncových záslepek. 

LED pásky jsou šikovnou možností, jak osvítit domácí schodiště. Namontujete je velice jednoduše. Foto: Heureka.cz
LED pásky jsou šikovnou možností, jak osvítit domácí schodiště. Namontujete je velice jednoduše. Foto: Heureka.cz

Světla s LED mají obecně velmi nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost. Diody svítí jedním směrem pod úhlem asi 120°, montujte je tak, aby nesvítily do očí. Při nákupu LED se zajímejte o barvu, někdy také teplotu světla, jakou vydávají. Hodnotu uvádí výrobci v Kelvinech (K) a platí, že čím vyšší teplota, tím studenější světlo vnímáte. Schodiště osviťte studenou bílou 5000 až 6500 K.

                       Barevný odstín LED světla:
                       •    2 700 - 2 800 K - klasická žárovka, teplé, žluté světlo
                       •    3 000 - 3 500 K časté neutrální osvětlení
                       •    5 000 - 6 000 K odpovídá dennímu, jasně bílému světlu
                       •    7 000 – 8 000 K studené, do modra zabarvené světlo

Osvětlení schodiště v domě nebo mezonetovém bytě rozhodně nepodceňujte. Potřebujete pořádně vidět a navíc chcete co nejvíce ušetřit na energii. LED pásky mají moderní vzhled a rovnoměrně celý prostor osvítí. Snadno je nainstalujete a s pomocí dálkového ovládání lze měnit jejich barvu i intenzitu svícení. Koupíte je v různých délkách podle vaší potřeby.
Možnosti regulace osvětlení schodiště najdete na následujícím videu:


Ve srovnání s klasickou žárovkou vydávají LED mnohem méně tepla a nevadí jim ani časté zapínání a vypínání. Možná vás zarazí vyšší pořizovací ceny, ale díky nízké spotřebě a dlouhé životnosti počítejte s poměrně rychlou návratností své investice. Výrobci tvrdí, že LED vydrží až 30krát déle, než klasická žárovka.

Podívejte se, jak vypadá LED osvětlení schodišť v různých interiérech na síti Pinterest.

I když je jednou z předností LED dlouhá životnost, jednoho dne samozřejmě skončí. Nefunkční spotřebiče ale v žádném případě nevyhazujte do běžné popelnice na komunální odpad. Vracejte je v elektroprodejnách, obecních sběrných dvorech nebo je házejte přímo do nádob, určených pro separovaný elektro odpad.

Rozhodli jste se osvětlit své domácí schodiště LED páskami? Napište do komentáře pod článkem, jak jste si poradili a inspirujte ostatní čtenáře.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/offscreen

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 1520x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek