0komentářů

Máte malé dítě? Pořiďte mu dětskou jídelní židličku. Usnadníte si krmení i hlídání během vaření

Naučte dítě správně sedět, jíst a stolovat už za mlada. Kupte mu jídelní židličku. Jaké výhody získáte jejím používáním?Jaké typy existují a kolik stojí? Zjistěte, na co si při výběru dávat pozor, aby dítě sedělo bezpečně.
Vydáno: 16.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2994x

Potěšte své dítě novou jídelní židličkou. Díky ní s vámi bude moci trávit čas během stolování a vy si usnadníte pomoc během jeho krmení. Když bude mít židlička pultík, může si v ní dítě navíc malovat nebo hrát v době, kdy budete vařit. Pro děti s živější náturou raději pořiďte židličku s popruhy, aby z ní nevypadlo.

Proč dětskou židličku?

V polohovatelné židličce můžete dítě krmit už v době, kdy ještě neumí sedět. Nemusíte tak řešit, co ve které ruce držet a dítě bude uložené v bezpečí židličky. Jakmile začne sedět, naučí se v židličce s pultíkem postupně jíst samo. Na pultíku si může také malovat nebo hrát s hračkami.

Když nebude mít dítě nohy položené celou plochou na podnožce nebo na zemi, budou se mu špatně prokrvovat. Kvůli širokému sedáku se zase neopře pohodlně.

Díky správné jídelní židličce bude dítě sedět v přirozené a zdravé poloze. Nohy mají být opřené o podnožku tak, aby na ní chodidla spočívala celou plochou a lýtka se stehny svírala úhel 90 °. Stejný úhel má být i mezi sedákem a opěradlem. Sedák má být uzpůsobený dětským tělesným proporcím. 

Díky dětské židličce bude krmení mnohem snadnější. Foto: ©Depositphotos.com/Spaces
Díky dětské židličce bude krmení mnohem snadnější. Foto: ©Depositphotos.com/Spaces

Chraňte své dítě před nebezpečím úrazu

Protože je židlička poměrně úzká a vysoká, dejte si pozor hlavně na její stabilitu. Všechny opěrné body se musí dotýkat země. Na židličce nesmí být žádné otvory, mezery a díry, ve kterých by se dítěti mohly zachytit prsty. Ostré hrany a rohy mají být zaoblené nebo zakryté. Dřevo má být kvalitní a bez poškození, kov antikorozní a použité barvy zdravotně nezávadné a odolné proti poškrábání.

Dbejte na bezpečí svého dítěte a vybírejte jen z prověřených a kvalitních výrobců jídelních dětských židliček.

Pádu ze židličky zabráníte pomocí bezpečnostních popruhů nebo pultíku či zábrany před bříškem. Dítě by mělo mít omezené možnosti pohybu. Mezinožní pás mezi sedadlem a stolečkem nebo pevným držadlem zajistí, aby nevyklouzlo. Na popruzích se nesmí vytvářet smyčky, kterými by se mohlo zadusit. Bezpečnostní pás má být pevně uchycen ke konstrukci židličky.

Dětská židlička má mít boční opěrky nebo jiný systém boční ochrany takový, aby dítě ze židličky nevypadlo. Na židli nesmí být plastové krytky šroubů a malé části, které by mohlo sejmout pomocí prstů a zubů a spolknout nebo vdechnout. V nejhorším případě by se mohlo začít dusit.

Pokud má židlička bezpečnostní popruhy, tak je používejte. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness
Pokud má židlička bezpečnostní popruhy, tak je používejte. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness

Nákup židličky

Při výběru dětské jídelní židličky sáhněte raději po pevné konstrukci, která není skládací. Vyhnete se tak nebezpečným místům, která byste odkryli při jejím skládání a rozkládání. Každá mezera také znamená horší čištění. Židlička musí být omyvatelná a pevná. Dejte přednost židličce s odnímatelným jídelním pultíkem. Usnadníte si manipulaci s dítětem.

Vždy používejte bezpečnostní pásy a dítě nenechávejte v židličce bez dozoru.

Při výběru zvažte nákup rostoucí židličky, ze které dítě jen tak nevyroste. Díky tomu poslouží od narození dítěte až po jeho školní léta. Správné označení židličky vám napoví, že výrobce splňuje požadavky příslušné normy a židlička je bezpečná. Na štítku by mělo být:

  • Odkaz na evropskou normu EN 14988 (výrobce tak deklaruje splnění jejích požadavků)
  • Jméno nebo značka výrobce
  • Bezpečnostní upozornění: „Pozor - nenechávejte dítě bez dozoru.“
  • Pokud má židlička bezpečnostní pásy, tak i upozornění: „Dítě musí být řádně připoutané.“

Dřevěnou rozkládací židličku koupíte za 730 Kč, plastovou židličku už za 400 Kč. Cena se odvíjí od použitého materiálu, designu a funkcí. Levná židlička bude mít buď málo, nebo vůbec žádnou možnost nastavení.

Dřevěná židlička bývá pevná a odolná a jen tak ji nezničíte. Foto: ©Depositphotos.com/gewoldi
Dřevěná židlička bývá pevná a odolná a jen tak ji nezničíte. Foto: ©Depositphotos.com/gewoldi

Materiály a doplňky

Židlička ze dřeva vám vydrží dlouho. Většinou nezabere moc místa a má příznivou cenu. Bývá pevná nebo rozkládací. Rozkládací použijete jako vysokou židli s malým pultíkem i jako samostatný stoleček a židli. Výhodou dřevěných židliček je vysoká pevnost a odolnost.

Plastové židličky jsou hodně variabilní. Nastavíte u nich zádovou opěrku i opěrku na nohy do více poloh a můžete měnit také výšku sezení. Navíc jsou snadno udržovatelné a dobře polstrované, tudíž i pohodlné. Plast při odstraňování zaschlých zbytků jídla nepoškrábete a nenarušíte.

Dřevěné židličky jsou pevné a odolné, plastové mají zase větší možnosti nastavení.

Součástí plastových židliček bývá velký pult na položení jídla nebo košík pro ukládání bryndáků či plen. Pult má být omyvatelný a oddělitelný od židle. Díky spoustě možností nastavení můžete dítě v židličce krmit dřív, než začne samostatně sedět. Složená plastová židlička zabere jen minimum místa a schováte ji třeba do skříně. 

K židličce můžete dokoupit různé potahy nebo kojenecké vložky. Díky nim můžete do židličky dát i malé miminko. Raději dokupte také ochrannou podložku na podlahu, která ji ochrání před poškozením od koleček židle. Potah by měl být snímatelný a omyvatelný.

Plastová židlička má většinou více možností nastavení. Foto: cheyennezj
Plastová židlička má většinou více možností nastavení. Foto: cheyennezj

Sedátka a podsedáky

Máte málo prostoru? Tak místo jídelní židličky kupte jídelní sedátko. To připevníte na klasickou jídelní židli nebo ke stolu. Sedátka jsou plastová, textilní i nafukovací. Pro starší děti je vhodný podsedák, díky kterému budou u stolu vyšší. Sedátka a podsedáky si díky jejich nízké váze můžete vzít kamkoliv s sebou. Jsou určené pro děti, které už umí samostatně sedět.

Textilní židličku, kterou navlečete na opěradlo klasické židle, koupíte za 930 Kč. Plastové sedátko seženete za 1000 Kč, dětský podsedák za 230 Kč.

Jídelní sedátko jednoduše připevníte ke klasické jídelní židli. Foto: Heuréka.cz
Jídelní sedátko jednoduše připevníte ke klasické jídelní židli. Foto: Heuréka.cz

S jakou dětskou jídelní židličkou máte nejlepší zkušenosti? Poraďte s jejím výběrem ostatním čtenářům v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/filipw

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 6x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek