PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vyrobte si doma vlastní posezení z palet. Čtěte 2. díl seriálu a posaďte se na zbroušené a natřené palety

Paletový nábytek je v bytech i na zahradách stále oblíbenější. Dříve opomíjený odpadový materiál pěkně oživí interiéry a výrobu zvládnete i sami. Sedačka z palet vás nepřijde draho, musíte je ale povrchově upravit. Inspirujte se.
Vydáno: 12.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9228x

Dřevěné palety, využívané na jednorázový transport zboží, většinou stále ještě končí na skládkách. Chcete si pořídit originální a netuctový sedací nábytek? Sáhněte po paletách a s trochou šikovnosti vyrobíte židli nebo křeslo, nad kterým návštěvám a kamarádům spadne čelist. Levný materiál je na opracování nenáročný a po konečné úpravě skvěle vypadá.

Chcete si pořídit originální a netuctový sedací nábytek? Sáhněte po paletách. Foto: ©Depositphotos.com/rukanoga
Chcete si pořídit originální a netuctový sedací nábytek? Sáhněte po paletách. Foto: ©Depositphotos.com/rukanoga

Paletový nábytek je fajn a uplatníte jej v interiéru i venku. Proto je mezi lidmi na celém světě čím dál oblíbenější. Před jeho samovýrobou si ale rozhodně ověřte, že vaše surovina je zcela zdravotně nezávadná. Jak na to?

Berte jen palety, které mají ve spodní části štítku na prostředním sloupku kód HT (Heat Treatmen). Jejich dřevo bylo zbavené parazitů nejméně půlhodinovým zahřátím na teplotu 56° C. Pokud na sloupku najdete písmena MB, raději vyberte jiné. Ošetřili je metylbromidem, prudce jedovatým a škodlivým plynem. Písmena DB značí způsob odkornění kmene.Nejčastějším využitím palet je sedací nábytek a postele. Jedna paleta váží průměrně 16 kilo, takže se nemusíte bát o pevnost. Jestliže se vám podařilo sehnat zdravotně nezávadné palety, vyrobte si třeba křeslo nebo židli. Ze všeho nejdříve vytáhněte z palet veškeré sponky a vyčnívající hřebíky dotlučte. Všechny hrany přetáhněte brusným papírem a na prkna použijte pásovou brusku.

Hladký povrch palet naimpregnujte a natřete lakem nebo lazurou

Zkontrolujte si, zda z prken netrčí hrubé třísky a povrch je pokud možno hladký. Jeden brusný pás přijde zhruba na 50 korun. Palety poté naimpregnujte napouštěcími prostředky. Například Lazurol stojí plechovka kolem 160 Kč a za ředidlo na vyprání štětců dáte do 50 korun. Impregnaci nechte vsáknout do druhého dne.

Nábytek z palet je stále oblíbenější, co kus, to originální práce. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
Nábytek z palet je stále oblíbenější, co kus, to originální práce. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Závěrečný nátěr zvolte podle toho, kam paletový nábytek umístíte. Bezbarvý lak zachová strukturu dřeva, lazura jej navíc obarví a úplně je překryje krycí barva. Za plechovku zaplatíte zhruba do dvou stovek, ale počítejte s poměrně značnou spotřebou. Natírejte klasicky štětcem, ale větší plochu lépe ošetříte stříkáním. Kompresor si půjčíte, nejčastěji za 1 500 Kč na víkend.

Na spodní stranu palet nalepte čtverečky filcu proti poškrábání podlahy

Návštěvy překvapíte originálním gaučem, na který je usadíte a z vinného stolku vytáhnete nějaký dobrý mok. Na gauč potřebujete 6 kusů palet, tři matrace nebo molitany, a pro doplnění celkového dojmu barevné polštářky. Matrace potáhněte látkou podle převládajícího stylu vašeho interiéru. Určitě oceníte také originální úložný prostor, který palety poskytují.Palety upravte také speciálními barevnými laky, změníte je k nepoznání. Plechovka vás vyjde asi na 90 až 230 Kč, ale výsledek stojí za to. Perfektně vypadá lavice, jejíž jednotlivé latě natřete jiným odstínem barvy. Stejně tak přitáhne kdekomu oči jeden odstín hnědé, doplněný ručně malovanými květy. Zádovou opěrku můžete přiříznout, pro motorkáře třeba do tvaru lebky.

   Na originální lavici vám budou stačit dvě palety.

S potřebným množstvím materiálu si nemusíte dělat příliš starosti. Například na originální lavici vám bude stačit jedna paleta jako opěradlo a podpůrná noha, plus půl palety jako sedák a další podpůrná noha. Ceníky použitých palet se příliš neliší, téměř nová standardní paleta v rozměrech 120 × 80 cm a nosností 700 kg vás přijde na 140 až 170 korun.

Při vlastní samovýrobě vás zahřeje pomyšlení, že ušetříte a máte doma unikát.Foto: ©Depositphotos.com/sebicla
Při vlastní samovýrobě vás zahřeje pomyšlení, že ušetříte a máte doma unikát.Foto: ©Depositphotos.com/sebicla

Profíci stolaři, kteří se paletovému nábytku věnují už nějaký čas, vyrábí jeden kousek týden až dva. Záleží na jeho velikosti a složitosti sestavení.
„Stavěl jsem si z palet postel, trvalo mi to pár dní a to jsem na tom nedělal pořád. Překvapilo mne, jak je to všechno stabilní. Samovýroba je nakažlivá, zkusím teď udělat židle nebo sedačku,“ nastínil své plány do budoucna v internetové diskusi čtenář s přezdívkou Tamil.

Palety jsou ideální surovinou pro zahradní a terasový nábytek

Z europalet si udělejte i super zahradní nábytek. Na terase a v zeleni už můžete nechat dřevo tak, jak je, zařiďte jen základní povrchovou úpravu. Vytahejte všechny sponky a dotlučte v paletách hřebíky, dílo na závěr obruste od nejhrubších třísek. Doplňte sedačku i křesla barevnými polštáři v různých odstínech, dejte si je i pod hlavu a užívejte si venku dokonalou atmosféru.Rozebrané europalety jsou velmi odolný a kvalitní materiál. Uděláte z nich prakticky cokoli. Dobrý stolař vytvoří z dříve něčeho tak podceňovaného stolek, postel i věšák. Výborně vypadají i botník, či konferenční stolek. Možností je nepřeberně, co kus, to originál. V případě vlastní samovýroby vás navíc zahřeje pomyšlení, že výrazně ušetříte a máte doma opravdu unikátní kousek.

Podívejte se do minialba na síti Pinterest, jak vypadají tipy na různá křesla a židle z palet.

Jestliže se vám nábytek z palet zalíbil, můžete být zřejmě klidní s ohledem na surovinu. Ročně se jich totiž ve světě vyrobí asi 700 milionů kusů. Palety jsou přitom v každé zemi ze stromů, které tam rostou nejvíce a nejrychleji. V Čechách je to smrk, ale například v Japonsku cedr. Používání recyklovaných palet k výrobě nábytku je jednou z cest, jak zpomalit na Zemi drancování lesů.

Pokusili jste se vyrobit vlastní židli nebo křesílko z palet? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 234x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek