PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete potěšit babičku nebo dědečka novou postelí? Čtěte tipy, na co si dát při nákupu pozor

Čím se liší postel pro seniora od běžných lůžek? Zjistěte, jakou matraci a rošt k ní pořídit, aby se v ní vaší babičce a dědečkovi dobře spalo. Pružinovou, nebo pěnovou? Tvrdou, nebo měkkou? Zjistěte, která postel je ta pravá.
Vydáno: 12.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2349x

Postel pro seniory není příliš odlišná od klasické. Hlavní rozdíl spočívá v její výšce. Vyšší postel totiž babičce i dědečkovi usnadní uléhání a vstávání. Výšku postele ovlivní i výška matrace. Pod vyšším lůžkem bez úložného prostoru se také lépe zametá a vysává. Postel by měla mít vysokou stabilitu, aby se starší lidé mohli při vstávání a uléhání opřít o bočnici, aniž by se druhá strana postele zvedla. Lůžko by nemělo mít ostré hrany, aby se o ně nezranili.

Lůžko pro seniora - jak je to s výškou a materiály?

Celková výška lůžka pro seniora se většinou pohybuje od 55 do 65 cm. Při výběru záleží hlavně na výšce jeho postavy. Hrana matrace má sahat těsně pod hýždě. Tak nebudou vaši rodiče nadměrně namáhat kyčelní klouby při vstávání nebo uléhání. Jejich nohy by se při sezení na okraji postele měly dotýkat celou plochou podlahy a zároveň by měly být ohnuty v pravém úhlu.

Podívejte se na Pinterest, jak vypadá nábytek pro seniory.

Postel koupíte z masivu, lamina, MDF nebo kovu. Kovové postele patří k dražším a odolnějším, masiv je však na omak příjemnější. U masivu volte klasický lak, který je zdravotně nezávadný a voděodolný, aby mohla babička nebo děda postel v případě potřeby lehce otřít od nečistot. Lak můžete nahradit olejem, který má podobné vlastnosti. Vosk je méně odolný proti mechanickému poškození a vlhkosti a musí se pravidelně obnovovat.

Potah by měl být pratelný a snímatelný, abyste mohli vy nebo vaši rodiče snadno udržovat hygienu lůžka. Vybírat můžete z potahů, které jsou prodyšné, termoregulační, antibakteriální, antialergické, extra jemné nebo s výtažky z aloe vera. Výměnu ložního prádla usnadní i lehčí matrace.

Manželská postel Tristen s výškou ložné plochy 65 cm usnadní vstávání a uléhání. Foto: MT-nábytek.cz
Manželská postel Tristen s výškou ložné plochy 65 cm usnadní vstávání a uléhání. Foto: MT-nábytek.cz

Jak vybrat matraci

Matraci vyberte s ohledem na zdravotní problémy, které babička nebo děda má. Důležité jsou také jejich individuální požadavky. Matraci si musí vyzkoušet a zjistit, jaký materiál, rozměr a vlastnosti jim vyhovují. Při výběru je klíčový materiál a jeho případné kombinace. 

Do postele pro seniory patří i správný ortopedický polštář, který poskytne oporu pro krční páteř. Ani u něj nezapomeňte na snímatelný potah.

Matrace má zajistit správné rozložení váhy, snížit tlak na organismus a měla by být dostatečně prodyšná. Vhodné jsou matrace z latexu nebo ze studené pěny. Tráví děda nebo babička na lůžku více času? Pak volte antidekubitní matraci, která zabraňuje vzniku proleženin.

Matrace pro seniory by měla mít ztužený obvod, aby nedocházelo ke sklouzávání ležícího z plochy lůžka a pádu na zem. Tužší matrace navíc poskytne dobrou oporu rukám při vstávání z lůžka a neomezuje pohyb na posteli. 

Do lůžka pro seniora patří i anatomický polštář. Foto: MT-nábytek.cz
Do lůžka pro seniora patří i anatomický polštář. Foto: MT-nábytek.cz

Tuhost matrace – měkkou, nebo tvrdou?

Pro dříve narozené je vhodnější tvrdší matrace. Umožňuje jim totiž využít opěrné body skeletu (ramenní, kyčelní, kolenní kloub) a neklade odpor proti otáčení. Protože se potřeby na tuhost matrace mohou měnit, vyberte raději oboustrannou matraci, která má jednu stranu měkčí a druhou tvrdou či středně tvrdou. 

Dejte pozor na to, aby matrace nebyla příliš měkká. Mohla by staršímu člověku ztěžovat otáčení během spánku.

Pokud starší člověk trpí artrózou kloubů a má křehčí žilní systém (snadno se tvoří hematomy), je potřeba v místech opěrných bodů matraci změkčit. Nepoužívejte výrazné zónové změkčení, které omezuje motoriku. Vyberte tužší matraci s horní vrstvou z vysoce elastické pěny (také viscoelastické či líné pěny).

Líná pěna neodvádí tolik bazálního tepla a zajistí dobrou tepelnou pohodu. Dokonce je vhodnější než vyhřívané podložky, které mohou spíše škodit. Viscoelastická pěna se využívá u antidekubitních matrací. Vrstvu pěny volte podle hmotnosti seniora. V žádném případě by mu neměla bránit v pohybech na lůžku. Tyto matrace nepoužívejte preventivně. Mohli byste babičce nebo dědovi spíše uškodit.

Latexová matrace Stela s vrstvou paměťové pěny. Foto: MT-nábytek.cz
Latexová matrace Stela s vrstvou paměťové pěny. Foto: MT-nábytek.cz

Podle čeho vybrat rošt

Výběr roštu ovlivní i výběr matrace. Je v posteli laťkový rošt? Pak vyberte pružinovou matraci nebo tvrdší a vyšší pěnovou matraci. Matrace s taštičkovými pružinami je měkčí než s pružinami typu Bonell. Na lamelový rošt jsou naopak vhodné pěnové matrace. Na polohovací rošt je nejlepší matrace z latexu nebo studené pěny.

Polohovací rošt uleví unaveným nohám i bolavým zádům a zmírní tvorbu křečových žil. Je praktický i v případě, kdy je starší člověk dlouhodobě upoután na lůžku. Pro snadnější manipulaci je lepší rošt s dálkovým ovládáním, jeho nevýhodou je však to, že babička nebo dědeček nemusí chápat všechny funkce ovladače.

Dokud senior může, měl by lůžko opouštět a trávit v něm přes den minimum času.

Pokud je starší člověk upoután na lůžku, měl by u něj být celodenní dozor. Mohl by totiž třeba usnout v sedu, visela by mu hlava, mačkal si žaludek a dlouhodobě by tlačil na bederní obratle a křížovou kost. Polohy v lůžku má starší člověk často měnit a střídat, aby se mu nevytvořily proleženiny. Po jídle ho položte, na sledování televize ho posaďte.

Polohovací rošt Boston uleví unaveným nohám i bolavým zádům. Foto: MT-nábytek.cz
Polohovací rošt Boston uleví unaveným nohám i bolavým zádům. Foto: MT-nábytek.cz

Jaké jsou ceny?

Jednolůžko z borovice seženete za cenu kolem 1500 Kč. Jednolůžková postel z lamina stojí podobnou částku. Postel z kovu koupíte už za 2200 Kč. Ceny nejsou ovlivněny jen použitým materiálem, ale i kvalitou konstrukce a designem.

Anatomický polštář pořídíte za 1200 Kč, latexovou matraci za 5000 Kč, oboustrannou matraci s línou pěnou už za 3600 Kč. Elektricky ovládaný lamelový rošt koupíte za 6500 Kč, mechanicky polohovatelný rošt za 2500 Kč.

Jakou postel, rošt a matraci jste pořídili své babičce nebo dědečkovi? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti s nákupem lůžka pro seniora.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/michaeljung

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek