PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Toaleta je denně používaná, často opomíjená místnost. Kupte WC předložky, soupravy, skříňky i květiny a zútulněte si ji

Na toaletu chodí mnoho lidí nejen za svou potřebou, ale i za relaxací, čtením či poslechem hudby. Chcete si WC zútulnit? Inspirujte se tipy na držák tiskovin, psací stěnu, nebo polic a skříňky. Skryjete do nich i WC nádržku.
Vydáno: 11.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4060x

Záchod, toaleta nebo WC, je alespoň v evropských podmínkách samozřejmá součást bytů či domů. Chodíte sem (stejně jako příslovečný císařpán) pěšky a sami. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak si tuto místnost trochu více zútulnit? Každý má totiž jiné zvyky. Někdo stráví na toaletě jen minimum času, jiný tu zase dokáže přečíst půl knihy či vyřídit elektronickou poštu.

Přemýšleli jste někdy doma nad zútulněním jedné z nejpotřebnějších místností? Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Přemýšleli jste někdy doma nad zútulněním jedné z nejpotřebnějších místností? Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Základním požadavkem je čistota a komfort. Sebevíc útulná toaleta se všemi možnými doplňky a vůněmi nezakryje špinavou záchodovou mísu. K vybavení WC proto patří čistá štětka, vyměňujte ji nebo aspoň pravidelně čistěte, nejlépe s pomocí Sava. Litr tohoto univerzálního čisticího prostředku s dezinfekčními účinky pořídíte za průměrných 50 Kč.

První doložený splachovací záchod je datován do roku 1596, kdy sir John Harington vynalezl pro Alžbětu I. splachovací toaletu, kterou pojmenoval The Ajax. Roku 1775 pak Alexander Cummings vynalezl vodní uzávěr, používaný dodnes. Takzvaný sifon využívá stojící vodu v porcelánové míse k zamezení zpětného přístupu zápachu z kanalizační sítě.

Zejména pro návštěvy je trapný chybějící toaletní papír zrovna v tu nejnevhodnější dobu. Pořiďte si závěsné skříňky, kam uschováte jednak papír, jednak čisticí prostředky, ale také třeba ručníky nebo vlhčené ubrousky. Provoňte celý prostor například sušenou levandulí z vlastního truhlíku, kterou dáte do dekorativní vázy. Další vonnou pomůckou jsou difuzéry, dáte za ně zhruba 490 Kč.

Možností, jak udělat útulnější WC, je celá řada. Inspirujte se třeba ve fotogalerii na e-shopu MT-nábytek.cz.
Možností, jak udělat útulnější WC, je celá řada. Inspirujte se třeba ve fotogalerii na e-shopu MT-nábytek.cz.

Mnoho diskusí vzbudily koberečky a předložky na toaletě. Dá se říci, že příznivci a zarytí nepřátelé jsou zhruba v poměru „půl na půl“. Pokud si bez nich nedokážete váš záchod představit, musíte je velmi často prát. Řada lidí si na WC často bere rozečtenou knížku, časopisy nebo luští křížovky. Podívejte se po šikovném stojanu na tiskoviny, nebo si jej vyrobte sami.

I jednoduchý dřevěný držák novin na stěnu znamená pořádek na WC

Jednoduchý držák tiskovin na stěnu vyrobte z osmi dřevěných latí. Základem je rám jakoby ve tvaru dvojitého písmene H. Na stěnu jej připevněte s pomocí vrutů a hmoždinek. Na přední stranu rámu pak přišroubujte další příčné latě, které budou držet za ně založené noviny nebo časopisy. Dřevo buď natřete bezbarvým lakem, nebo barvou podle vaší volby. Celkové náklady jsou do 400 Kč.

"U nás doma jsem pořídil stojánek na noviny a časopisy. Nemám rád, když se jen tak válí po zemi nebo na hromadě. Sám si rád chvíli počtu," tvrdí v internetové diskusi Ruda z Opavy. „Já osobně ocením na WC dostatek toaleťáku a k tomu vlhčené ubrousky,“ přidává se Linda z Mostu.

Doplňte toaletu o úložné prostory, zajímavé dekorace i o květiny. Proč ne? Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj
Doplňte toaletu o úložné prostory, zajímavé dekorace i o květiny. Proč ne? Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj

K zútulnění toalety využijte police z různě povrchově upraveného dřeva. Uložte na ně knihy, dekorace i hygienické potřeby. Snáze je uspořádáte i s pomocí drátěných nebo proutěných košíků, jejich nabídka na trhu je hodně široká. Máte na záchodě přirozené světlo zvenku? Přidejte sem i pokojovou květinu. Vděčné jsou třeba potosy s panašovanými listy nebo tchyniny jazyky.

Doplňte toaletu obrázky, fotkami nebo poslechem dobré muziky.

Velmi netradiční interiér WC získáte vymalováním tmavou omyvatelnou barvou, na kterou můžete podle libosti psát křídou své postřehy a poznámky. Doplňte místnůstku originálním světlem z kovu, vhodným obrázkem či fotkou v rámečku, případně reproduktory s poslechem muziky. Velice hezky vypadají dřevěné dekorační plastiky v podobě talířů různých velikostí, pověšené nad nádržkou.

Úložné prostory pro nejrůznější potřebné věci na WC poskytne závěsná skříňka Horace 2 z e-shopu MT-nábytek.cz.
Úložné prostory pro nejrůznější potřebné věci na WC poskytne závěsná skříňka Horace 2 z e-shopu MT-nábytek.cz.

Zpestření pobytu vsedě na toaletě o dlouhodobé čtení či studování laptopů, vám může v budoucnu podle některých lékařských odborníků způsobit zdravotní potíže. Doba delší než zhruba pět minut významně zvyšuje riziko vzniku hemeroidů, tvrdí němečtí proktologové. Vysedáváním na toaletě se prý narušují cévní pletence, které kruhově zduří a mnohdy velice bolí.

Podívejte se i na jiná vybavení nejpotřebnějších místností v minialbu na síti Pinterest.

Podle lékařských zásad zdravého způsobu života mají lidé chodit na záchod denně a déle tu sedět pouze v případě, kdy to nezbytně potřebují. Pomůže vám k tomu mimo jiné zdravá strava. Vyhněte se nadměrnému objemu sladkých a tučných a potravin, plných konzervačních látek. Jezte hodně vlákniny, nejlépe ve formě zeleniny a nezapomeňte přes dne ani na dostatečné množství tekutin.

Máte doma na WC poličky na časopisy a knihy, nebo jste onu místnůstku vybavili jen tím nejnutnějším? Napište do komentáře pod článkem, co na toaletě musíte mít vy.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/jhondoo

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek