0komentářů

Bolí vás oči z neustálého mžourání na práci? Pořiďte si do domácí pracovny kvalitní osvětlení

Jak vybrat osvětlení do domácí pracovny, abyste na práci dobře viděli, byli jste plní energie a nebolely vás oči? Jaké světlo se hodí nad pracovní stůl s počítačem a jaké pro řemeslné práce, třeba pro švadlenu? Čtěte tipy.
Vydáno: 08.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3691x

Mít při práci kvalitní světlo je jednou z nejdůležitějších věcí. Ovlivní totiž vaši výkonnost i náladu. Jestli bude světlo špatné, moc toho neuděláte, budete pořád unaveni, a navíc vás večer budou bolet oči. V kanceláři a kdekoliv na pracovišti osvětlení bohužel příliš neovlivníte, protože jeho volba závisí na vašem zaměstnavateli. Pracujete z pohodlí domova? Pak máte to štěstí, že si osvětlení pracovny a pracovního stolu zařizujete sami.

Denní světlo je základ

Denní světlo má barevnou teplotu 5000 Kelvinů. Ostrý sluneční svit v poledne dosahuje až 100 000 luxů, ve stínu 10 000 luxů. Sluneční světlo před západem slunce má 1000 luxů. Denní světlo má nejvyšší index podání barev, takže nezkresluje jejich odstíny. Navíc obsahuje vysoký podíl modré složky, která brání v tvorbě melatoninu. Díky tomu se necítíte během práce unaveně.

Stůl postavte co nejblíže k oknu tak, aby se na obrazovce netvořili odlesky. Ty by příliš namáhaly vaše oči. K odstínění příliš jasného a ostrého světla použijte žaluzie nebo rolety. Nemáte jinou možnost a stůl musíte umístit do temnějšího kouta? Přiveďte k němu trochu světla pomocí lesklých ploch a zrcadel. Denní světlo zajistíte i pomocí světlovodů a světlíků. 

Stůl postavte co nejblíže k oknu tak, aby se na obrazovce netvořily odlesky. Foto: ©Depositphotos.com/drserg
Stůl postavte co nejblíže k oknu tak, aby se na obrazovce netvořily odlesky. Foto: ©Depositphotos.com/drserg

Světlovody a střešní světlíky – jak fungují?

Světlo proniká přes průhlednou kopuli světlovodu umístěnou na střeše domu do tubusu, jehož vnitřní povrch je pokrytý vysoce reflexní zrcadlovou vrstvou. Paprsky se mezi stěnami odráží a jsou vedeny dále až do stropního difuzoru. Ten je rozptyluje po místnosti tak, že nedochází k oslnění a prostor je osvětlený rovnoměrně. Kopuli světlovodu můžete nainstalovat i na fasádu domu.

Délka tubusu by měla být v rozpětí od dvou do osmi metrů v závislosti na zvoleném průměru a materiálu. Čím kratší tubus vyberete, tím nižší budou pořizovací náklady i ztráty světla. Tubusový světlovod pořídíte za cenu kolem 3000 Kč a více v závislosti na provedení.

Některé světlovody v sobě obsahují také solární panely, baterie a svítidlo, takže jimi můžete svítit i večer a v noci.

Množství denního světla, které světlovod přivádí, závisí na počasí, ročním období, sklonu střechy, světových stranách a délce tubusu. Optimálním řešením je umístění horní části světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy. Pro světlovody jsou ideální rovné střechy. U šikmých volte jižní nebo západní stranu. 

Dalším řešením, jak do tmavého interiéru přivést denní světlo, jsou střešní světlíky. Ty osadíte do ploché střechy. Jsou zasklené izolačním dvojsklem s velice dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a akrylátovou kopulí. Střecha má mít sklon 0 až 15 °. Některé typy můžete otevírat, takže poslouží i k větrání. Světlík seženete už za 2000 Kč.

Jaké vybrat umělé osvětlení

Pracovnu využíváte jako kancelář, čemuž odpovídají i požadavky na osvětlení pracovní plochy 300 až 500 luxů. Pro jemnou výrobu, třeba hodinářství nebo šperkařství, potřebujete až 1500 luxů. Celkové osvětlení prostoru stropními a závěsnými svítidly doplňte přisvětlením pracovního stolu stolní nebo stojací lampou.

Nevíte, jak výkonné žárovky potřebujete a nemáte k dispozici výpočet osvětlenosti? Stanovte ji alespoň orientačně přes světelný tok zdroje. Ten je uveden v lumenech na každé žárovce i zářivce. Pokud potřebujete dosáhnout osvětlenosti 500 luxů, měli byste nainstalovat zdroje se světelným tokem minimálně 500 lumenů na metr čtverečný osvětlované plochy.

Do pracovny volte stropní svítidla, která zajistí dostatečnou a rovnoměrnou hladinu osvětlení a zabrání oslnění, třeba odrazem světla v monitorech počítačů. Ideální jsou světla s parabolickou hliníkovou mřížkou. Pracovní stůl osvětlete stojací nebo stolní lampou. Funkce a parametry osvětlení upřednostněte před designem.

Pracujete hlavně na počítači? Zajistěte, aby osvětlení místnosti bylo rovnoměrné a ne příliš silné. Velmi světlá zeď nebo okno za vámi či před vámi ztěžují práci na počítači. Pokud budete mít za zády silný zdroj světla, bude vás oslňovat příliš jasné pozadí. Ostrý světelný zdroj před vámi zase způsobí odlesky světla na obrazovce.

Stolní lampu nahradí u pracovního stolu i kvalitní stojací lampa. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
Stolní lampu nahradí u pracovního stolu i kvalitní stojací lampa. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Centrální světlo

Osvětlení přizpůsobte délce pobytu v místnosti a druhu prováděné práce. Pracujete jako švadlena nebo grafik? Pak potřebujete osvětlení s vysokým indexem podání barev. Světlo má mít co nejvyšší hodnotu Ra, nejlépe nad 90. Tyto zdroje světla v obchodě naleznete pod názvem plnospektrální či zdravé světlo. Díky nim uvidíte barvy v nezkresleném odstínu.

Pro centrální světlo jsou vhodná zářivková a LED svítidla. Ta zaplní celý pokoj světlem a zamezí stínům. Jejich výhodou je vysoká životnost, prachotěsnost, nízká spotřeba energie a možnost výběru barvy světla od teplé bílé přes chladně bílou až po denní bílou.

Pro práci je vhodná denní bílá, která podporuje soustředění, méně unaví oči a podporuje kontrast, což je vhodné třeba při čtení. Soustředění a koncentraci podporuje chladnější bílé světlo s barevnou teplotou od 3 000 K výše. Ideální je 5000 – 6000 Kelvinů.

Světla s parabolickou hliníkovou mřížkou svítí rovnoměrně. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto
Světla s parabolickou hliníkovou mřížkou svítí rovnoměrně. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto

Kvalitní LED osvětlení nebliká a nebzučí. Do pracovny jsou vhodné LED panely a trubice. Záleží na vašich prostorových a finančních možnostech. Trubice mají výhodu v nulových dodatečných nákladech při přechodu od klasických zářivek. Větší podíl modré barvy ve spektru potlačuje únavu. 

Žárovky s velkým podílem modré barvy a LCD displeje vypněte jednu až dvě hodiny před spaním. Tělo potřebuje začít tvořit melatonin, abyste bez problému usnuli. K tomu mu pomůže světlo v teplých tónech. Kvůli studenému a modrému světlu si naopak bude myslet, že je stále den a rozhodíte si přirozený biorytmus.

Moderní zářivky obsahují elektronické či magnetické předřadníky, které zajistí rychlé zapnutí bez nepříjemného blikání. Světla s parabolickou hliníkovou mřížkou svítí rovnoměrně, díky čemuž nedochází k odrazům světla v monitorech.

Stolní lampa

Světlo stolní lampy nesmí být příliš silné, aby se vaše oči brzy neunavily, ale ani slabé, aby se moc nenamáhaly. Lampičku umístěte tak, aby světlo dopadalo na co největší část stolu. Také byste si neměli stínit. Jste pravák? Postavte lampu doleva. Jestli jste levák, dejte ji na opačnou stranu. Lampa má mít také regulovatelnou intenzitu světla.

Příliš silné světlo dopadající na papír unavuje oči stejně jako nadměrný kontrast mezi jasnou obrazovkou a tmavým pozadím. Zvolte nastavitelné osvětlení stěny či prostoru za obrazovkou, použijte nástěnné světlo v blízkosti vašeho monitoru nebo na stůl postavte stolní lampu tak, abyste zamezili oslnění a stínům.

Stolní lampu umístěte tak, aby osvětlovala co největší část stolu. Foto: ©Depositphotos.com/maxxyustas
Stolní lampu umístěte tak, aby osvětlovala co největší část stolu. Foto: ©Depositphotos.com/maxxyustas

Jak máte osvětlenou pracovnu? Používáte světlovody? Prozraďte ostatním čtenářům v komentáři pod článkem, kolik světla vám přivedou do interiéru. 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 28x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 616x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 153x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek