Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
22445
0komentářů

Chcete, aby vám zahradní nábytek sloužil dlouhá léta? Zjistěte, jak se o něj starat

Jak správně udržovat a ošetřovat zahradní nábytek, aby dlouho sloužil? Jak na dřevo, plast, kov a ostatní materiály? Co zahradní nábytek vydrží? Před čím a jak máte chránit jednotlivé materiály? Přečtěte si rady, jak na to.
Vydáno: 05.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2312x

Zahradní nábytek vám bude sloužit dlouhá léta za předpokladu, že si při nákupu vybere kvalitní výrobek a budete se o něj dobře starat. Každý materiál má své vlastnosti a vydrží něco jiného. Některému vadí déšť, jinému zase mráz. O jeden se musíte starat častěji, o druhý skoro vůbec. Jak je na tom dřevo, kov, plast a jiné přírodní materiály?

Zahradní nábytek vám vydrží dlouhá léta, ale musíte se o něj správně starat. Foto: MT-nábytek.cz
Zahradní nábytek vám vydrží dlouhá léta, ale musíte se o něj správně starat. Foto: MT-nábytek.cz

Jak se starat o dřevěný nábytek

Dřevěný zahradní nábytek schovávejte na noc a před deštěm pod zakrývací plachtu. Vlivem působení deště a slunečních paprsků nábytek rychleji stárne. Účinnou ochranou proti vlhkosti a slunečním paprskům je třeba speciální olej.

Drobné nečistoty a prach omyjte jemným kartáčem s vodou. Zmoklý nábytek vysušte obyčejným hadrem. Zahradní nábytek chraňte před mrazem a na zimu jej schovejte do vhodných prostor. Ideální je garáž, půda, větraný sklep nebo přístřešek se zabezpečeným prouděním vzduchu.

Pokud je nábytek vyrobený z kvalitního dřeva a má dobře dotažené všechny šrouby, může zůstat přes zimu venku. Raději se však poraďte s prodejcem nebo výrobcem. V žádném případě nábytek nezakrývejte plastovými a jinými fóliemi, přes které by dřevo nemohlo dýchat. Nábytek by totiž mohl začít plesnivět.

Kvalitní dřevěný nábytek můžete nechat přes zimu venku. Foto: ©Depositphotos.com/paulmaguire
Kvalitní dřevěný nábytek můžete nechat přes zimu venku. Foto: ©Depositphotos.com/paulmaguire

Nábytek z domácích dřevin

Nábytek z akátu, modřínu, borovice či smrku není tak odolný, jako nábytek z exotických dřevin. Výrobce většinou dřevo tlakově ošetří nebo naimpregnuje, ale tato ochrana vydrží maximálně jednu sezónu. Poté byste měli nábytek znovu ošetřit ochranným nátěrem s fungicidními složkami proti plísním a dřevokaznému hmyzu.

Zahradní nábytek umístěný trvale na kryté terase můžete ošetřit i včelím voskem. Dodáte mu tak příjemný sametově lesklý vzhled. Vosk naneste měkkým hadříkem v rovnoměrné vrstvě mezi vlákna, a to na čistý a suchý povrch. 250 ml včelího vosku seženete za 190 Kč.

Nábytek z masivu umístěný na kryté terase můžete ošetřit včelím voskem. Foto: Heuréka.cz
Nábytek z masivu umístěný na kryté terase můžete ošetřit včelím voskem. Foto: Heuréka.cz

Zahradní nábytek z exotických dřevin

Na ošetření exotických dřevin použijte nejlépe teakový olej. Dřevo tak ochráníte před vysoušením a deformacemi, ale přitom neuzavřete póry, takže omezíte jeho praskání. Olej aplikujte vždy, když povrch nábytku zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu a začne se vpíjet do dřeva.

Mimo teakový olej, který rychle zasychá a vytváří trvanlivější ochrannou vrstvu, můžete nábytek ošetřit také lněnou fermeží. Ta je vhodná pro obnovení vzhledu opotřebovaného zahradního nábytku, který jste nechránili před povětrnostními vlivy. 750 ml lněné fermeže pořídíte za 120 Kč.

Nábytek naimpregnujte dvakrát do roka. Díky tomu zůstane vzhledově pěkný a udrží si dlouhou životnost.

Nábytek z exotického dřeva mívá sklon k barevným změnám. Ty bývají tím více výraznější, čím více necháváte nábytek vystavený rozmarům počasí. Tato barevná změna nemá žádný vliv na jeho odolnost. 

Pokud chcete vzniku patiny zabránit, ošetřete nábytek teakovým olejem nebo fermeží smíchanou s terpentýnovým olejem. 0,5 litru teakového oleje koupíte za 115 Kč. 100 ml terpentýnového oleje seženete za 90 Kč, 0,5 litru napouštěcí fermeže za 55 Kč.

Ochranný prostředek Teak Protector na vodní bázi zaplňuje póry a chrání nábytek proti povětrnostním vlivům, UV paprskům a plísni, zabraňuje vzniku šedé patiny a usnadňuje čištění běžných nečistot. Jeden litr koupíte za 1300 Kč. 

Teak Protector chrání exotické dřevo proti povětrnostním vlivům, UV paprskům a plísni. Foto: Heuréka.cz
Teak Protector chrání exotické dřevo proti povětrnostním vlivům, UV paprskům a plísni. Foto: Heuréka.cz

Nábytek z ratanu

Zahradní nábytek z přírodního ratanu nevystavujte mrazu, dešti, příliš suchému vzduchu a prudkému střídání teplot. Na zimu jej uskladněte do zastřešeného prostoru.Před špatným počasím a prachem ho ochráníte obalem na nábytek.

Zaprášený nábytek otřete prachovkou. Na větší nečistoty použijte saponát a vlhký hadřík. Poté nechte nábytek volně uschnout. Jednou za rok jej natřete barvou na dřevo, a to hlavně na místech, kde se odlupuje lak a kde je zeslabená jeho vrstva. Použijte třeba silnovrstvý lazurovací lak. 750 ml koupíte za 240 Kč.

Nábytek z ratanu natřete silnovrstvým lazurovacím lakem. Foto: Heuréka.cz
Nábytek z ratanu natřete silnovrstvým lazurovacím lakem. Foto: Heuréka.cz

Proutěný nábytek

Nábytek z proutí snese jednou za čas déšť, ale nepoužívejte jej jako celoroční zahradní nábytek postavený na nezastřešeném místě. Mráz by proutí neměl vadit vůbec. Běžné čištění provádějte vysavačem nebo vlhkým hadříkem. Nábytek nejprve vyčistěte teplou slanou vodou, a poté ho dosucha vytřete měkkým hadrem.

Běžná leštěnka na nábytek oživí strukturu a barvu proutí. Půl litru koupíte za 55 Kč. Lesk dodáte nábytku také leštěnkou vyrobenou z citrónového oleje. Získáte ji rozpuštěním 5 ml citronového oleje v 250 ml rostlinného oleje. 10 ml citrónového oleje koupíte za 275 Kč. 

Pro získání stálé barevnosti nábytek přelakujte bezbarvým lakem. Proutěný nábytek nesmíte čistit chemikáliemi, přípravky obsahujícími líh, ředidly, rozpouštědly a jinými agresivními či abrazivními prostředky.

Běžná leštěnka na nábytek oživí strukturu a barvu proutí. Foto: Heuréka.cz
Běžná leštěnka na nábytek oživí strukturu a barvu proutí. Foto: Heuréka.cz

Nábytek z bambusu

Bambusový nábytek podléhá povětrnostním vlivům. Působením slunečních paprsků vysychá a šedne. Pokud ho neošetříte ochranným přípravkem, tak se na něm může vlivem dešťové vody začít tvořit plíseň v podobě černých teček. Ve vlhkém prostředí bambus černá a ztrácí svou typickou lesklou žlutohnědou barvu.

Nábytek opatřete kvalitním venkovním nátěrem určeným na bambus. Nepoužívejte lak, který by zamezil přirozenému rozpínání bambusu vlivem střídání venkovních teplot. Bambusové dřevo by mohlo popraskat. Vhodné jsou nátěry na bázi oleje, které bambusové dřevo napustí a dodají mu jemný lesk. Vyzkoušejte třeba OSMO UV. 2,5 litru koupíte za 2000 Kč.

Olej by měl obsahovat filtr proti UV paprskům, který zamezí vyblednutí barvy na slunci. Olejové nátěry omezí bobtnání a smršťování bambusu vlivem vlhka i sucha. Nátěr obnovujte v jedné vrstvě jednou za tři roky. Bambusový nábytek opatřený olejovým nátěrem můžete čistit občasným přetřením vlhkým hadříkem.

Olej s UV filtrem zamezí vyblednutí přirozené barvy bambusu na slunci. Foto: Heuréka.cz
Olej s UV filtrem zamezí vyblednutí přirozené barvy bambusu na slunci. Foto: Heuréka.cz

Kovový nábytek

Hliníkový nábytek je téměř bezúdržbový. Čas od času jej umyjte vodou a nechte oschnout. Přes zimu ho chraňte před vlhkostí a mrazem. Pokud je hliník kombinovaný s dalšími materiály, jako je dřevo či plast, tak při čištění dbejte pokynů výrobce o jejich údržbě, neboť tyto doplňkové materiály vyžadují speciální péči.

Zahradní nábytek z ušlechtilé oceli občas umyjte od nečistot proudem vody. Na zimu jej uskladněte v suchých prostorách. Pokud je ocel kombinována s dalšími materiály, čistěte je podle pokynů výrobce.

Je kovový nábytek kvalitní a opatřený ochranným nátěrem proti korozi? V tom případě ho občas umyjte vodou a ihned osušte. Nábytek ani nemusíte uklízet na zimu do suchých prostor. Kovový nábytek bez povrchové úpravy raději mimo sezonu uschovejte na suché místo. Pokud je kov kombinován s jinými materiály, věnujte jim speciální péči.

Hliníkový nábytek je téměř bezúdržbový. Foto: MT-nábytek.cz
Hliníkový nábytek je téměř bezúdržbový. Foto: MT-nábytek.cz

Zahradní nábytek z plastu

Plastový nábytek je snadný na údržbu. Nečistoty setřete hadříkem s teplou vodou a neagresivním čistícím přípravkem. Nejlepší jsou přípravky, které jsou určeny přímo na výrobky z plastu, třeba B-Clean. Půl litru koupíte za 130 Kč.

Při čištění nepoužívejte prostředky s brusnými účinky (tekutý i klasický písek), houbičky na nádobí a drátěnky. Nábytek byste mohli poškrábat a v narušeném povrchu by se snáze usazovaly nečistoty.

Nábytek z umělého ratanu omyjte od nečistot vlhkým hadříkem nebo jej opláchněte pod proudem vody. Při čištění můžete použít i vlažnou mýdlovou vodu. Umělý ratan nevystavujte teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod bodem mrazu, protože může zkřehnout a popraskat.

Nábytek vyrobený z dřevoplastu je prakticky bezúdržbový. Nemusíte ho natírat, voskovat ani jinak ošetřovat. Můžete jej nechat dlouhou dobu na slunci, dešti i větru, aniž by se změnily jeho vlastnosti. Pokud se nábytek zašpiní, umyjte dřevolast mokrým hadrem, kartáčem nebo pomocí vysokotlaké myčky.

Nábytek z dřevoplastu můžete umýt pomocí vysokotlaké myčky. Foto: Heuréka.cz
Nábytek z dřevoplastu můžete umýt pomocí vysokotlaké myčky. Foto: Heuréka.cz

Znáte nějaký ochranný přípravek nebo čistič na zahradní nábytek, který zaručeně funguje? Na jaký materiál je určený? Prozraďte ostatním čtenářům v komentáři pod článkem jeho název a způsob použití.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 116x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 1136x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek