0komentářů

Udělejte radost květinám a vyrobte jim stylové květináče z plechovek. Inspirujte se, jak na to

Rozkvetlá plechovka oblečená v riflích nebo ozdobená kamennou mozaikou. Inspirujte se, jak ozdobit prázdné plechovky a konzervy, ve kterých budete pěstovat květiny. Květináče z konzerv jsou levné a ohromíte jimi každou návštěvu.
Vydáno: 05.06.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3818x

Květiny a bylinky můžete zasadit téměř do čehokoliv. Ať už se jedná o starý vysloužilý nábytek, nebo o recy věci, jako jsou PET láhve, staré hrnky nebo ošoupané boty. A využít můžete i prázdné plechovky, konzervy a plechové krabičky.

Pěstovat v nich rostliny je snadné. Stačí, když do dna vytvoříte pár odtokových otvorů, vložíte na něj kamínky jako drenážní vrstvu a na ně nasypete substrát. Do hlíny již zasadíte rostlinu. Když se o ni budete dobře starat, odmění se vám hezkými květy nebo příjemnou vůní.

Plechovku s 350 ml barvy na kov pořídíte už za 70 Kč. Záleží na tom, jakou barvu a značku si vyberete, ale také na vlastnostech nátěru. 250 ml tabulové barvy koupíte za 165 Kč. Rychleschnoucí akrylový lak ve spreji seženete za 95 Kč.

Zapomínáte na zalévání?

Papírový obal na plechovce nechat můžete i nemusíte. Záleží jen na vás. Když ho sundáte, můžete konzervu natřít na jakýkoliv odstín. Použijte k tomu barvu na kov. Pokud použijete tabulovou barvu, můžete si na plechovku křídou napsat název květiny nebo tipy, jak ji pěstovat. Máte krátkou paměť? Tak si na ni napište datum posledního zalití.

Kolíčky či mozaika z kamínků

Menší plechovky můžete ozdobit dřevěnými kolíčky na prádlo. Pro přírodní vzhled květináče můžete plechovku ozdobit také kůrou nebo větvičkami. Ty nařežte na stejnou délku a přilepte pomocí tavného lepidla. Poté je převažte provázkem.

Na plechovku můžete pomocí lepidla na dlaždice přilepit skleněné cetky, oblázky nebo úlomky dlaždic. Jestli chcete zvětšit obvod plechovky, přichyťte po obvodu pomocí drátu kamínky. Na ně naneste vrstvu sádry a vrstvu černé malty. Tu vyhlaďte vlhkou houbou.

Rifle nebo decoupage papír

Máte staré rifle, a už jsou tak otrhané, že se ani na charitu nehodí? Ustřihněte nohavici a vystřihněte z ní část bez děr v takové délce, abyste ji mohli navléknout na plechovku. Pokud je nohavice příliš široká, tak ji podélně rozstřihněte, část odstřihněte a znovu sešijte.

Plechovku obalíte i papírovou tapetou, decoupage papírem, textilií nebo háčkovaným obalem. Můžete ji také omotat provázkem nebo lněným lanem. K přilepení opět použijte tavné lepidlo.

Závěsné květináče

Nebaví vás květináče postavené na parapetu, nebo už je prostě nemáte kam dát? Pak do horní části plechovky vytvořte pomocí hřebíku a kladiva nebo vrtačky s vrtákem na kov otvory. Přes ty provlékněte drátek nebo provázek a květináč zavěste.

Plechovky zavěsíte třeba na očištěnou větev zavěšenou u stropu nebo na květinový stojan. Jestli máte hodně květin, vytvořte z nich vertikální zelenou zahradu. Rošt pro zavěšení květináčů vyrobíte třeba z dřevěných lišt nebo z pletiva připevněného ke zdi.

Pěstovací konzervy

Nechce se vám hrabat v hlíně? Kupte si plechovku, ve které jsou již zasazená semínka. Po přinesení domů stačí plechovku otevřít, semínka zalévat a zanedlouho vám květina vyroste a vykvete. Plechovku s 6 až 8 semínky petúnií koupíte za 45 Kč.

V konzervě koupíte i bylinky. Třeba bazalka stojí 100 Kč. K plechovce dostanete slisovanou zeminu. Tu vložte na její dno a zalijte malým množstvím vody. Jakmile nabobtná, vložte do ní semínka ze sáčku a mírně je zatlačte do zeminy. Když rostlina vyroste do výšky pěti centimetrů, měli byste ji přesadit do větší nádoby. Pak se již můžete těšit na čerstvé bylinky.

Bazalka v plechovce. Foto: shop.dela.cz
Bazalka v plechovce. Foto: shop.dela.cz

Máte další nápady, jak ozdobit květináče vyrobené z plechovek a konzerv? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/ankihoglund

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 97x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 144x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek