PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Tfuj, zase mám tak nepříjemně upatlané ruce. Čtěte 15 babských rad, jak na mastnotu v kuchyni

Mastnotu s nalepeným prachem nesnáší v kuchyni nikdo. Dostane se všude a těžko se s ní bojuje. Vezměte si na pomoc chemické přípravky, nebo domácí prostředky z kategorie babských rad. Odstranění mastnoty je pak snadné a rychlé.
Vydáno: 29.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 13138x

Kuchyně je místem gastronomického kouzlení, případně i klidného posezení při jídle. V drtivé většině ale vaříte s menším či větším množstvím tuků, jejichž zbytky a vystřikující kapky třeba při smažení vám znepříjemňují život. Jak se mastnoty a zaschlého tuku nejlépe zbavíte? Použijte buď chemické přípravky z drogerií, nebo se spolehněte na recepty našich babiček.

Nepoužívejte hrubé houbičky, poškodíte čištěný povrch

Mastnota s nalepeným prachem je vaším největším kuchyňským nepřítelem. Dostane se totiž úplně všude, běžně vzniká při vaření a pečení a i v té nejčistší domácnosti se někdy objeví. Najdete ji na nábytku, držácích, ale i běžných kuchyňských spotřebičích. Při odstraňování mastnoty nepoužívejte hrubé houbičky, porušují čištěný povrch a další špína se přichytí mnohem lehčeji.

Ocet, citron a soda jsou podle babských rad základní zbraní proti mastnotě v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/ pathastings
Ocet, citron a soda jsou podle babských rad základní zbraní proti mastnotě v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/ pathastings

Nejjednodušší je nastříkat například na zamaštěnou digestoř speciální přípravek na odstranění tukových povlaků. Nechte chvíli působit, poté vzniklou emulzi setřete vlhkou žínkou a povrch osušte. Jeden z řady přípravků, Savo Kuchyně, půllitrová láhev s rozprašovačem vás přijde na 45 Kč, další známý prostředek Cif Nerez pak stojí zhruba od 70 do 100 Kč.

„Já doporučuji přípravek W5, je za pár korun a zaručeně umyje i zažranou mastnotu. Vyčistila jsem jím celou linku v podnájmu, kde byl asi několik set let starý zaschlý olej. Není to takový ten „tekutý písek“, takže se nemusíte bát použití na nerezu nebo smaltu,“ radí v jedné z internetových diskuzí čtenářka s přezdívkou Dalida.
S čištěním kuchyně od mastnoty vám pomohou i nejmenší členové domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura
S čištěním kuchyně od mastnoty vám pomohou i nejmenší členové domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura

Lapačem tukové směsi s prachem jsou filtr a mřížka digestoře. Musíte ji rozmontovat, poté filtr vyperte nebo vyměňte za nový. Mřížku nejlépe vyčistíte teplou vodou s přídavkem saponátu a trochy obyčejného octa. Kovové filtry u moderních digestoří umyjete lehce i v myčce na nádobí.

                 Jak se nejlépe zbavíte mastnoty v kuchyni:
                 •    Sporáky omyjte, ještě za tepla, jemným mýdlem nebo jarem
                 •    Obklady otřete vlažnou vodou s prostředkem na nádobí
                 •    Nikde nepoužívejte ostré nástroje, šetřete kuchyňské povrchy
                 •    Dvířka u kuchyňský linek očistěte jednorázovými vlhkými ubrousky
                 •    Dřez se zbytky mastnoty umyjte prostředkem na nerezové povrchy, pak jej vysušte

Vyhýbáte se doma používání chemických přípravků, nebo jen prostě věříte starým receptům vašich babiček?  Vezměte si na pomoc půlky vymačkaného citronu, případně přidejte trochu soli kvůli mírnému zdrsnění plošek při čištění, a bez obav stírejte špinavé spotřebiče či nábytek. Nakonec otřete i papírovou utěrkou. U některých povrchů buďte opatrní, kyselá šťáva je může poškodit.

Univerzálním čisticím prostředek je obyčejný kypřicí prášek do pečiva

Doslova univerzálním čisticím přípravkem téměř na všechno je kypřicí prášek za 10 Kč. Lehce se s ním zbavíte ulpělého tuku na kuchyňské lince, smaltovaném nádobí, rychlovarné konvici, případně pračce vedle sporáku. Já dávám přednost spíš obyčejnému octu. Stojí kolem 12 Kč a používám jej vedle čištění kachliček za sporákem i na dřevěná kuchyňská prkénka nebo na vanu v koupelně.

Podle čtenáře a internetového diskutéra s přezdívkou mosoj je kypřicí prášek návratem ke starým dobám. Jeho hlavní složkou je hydrogenuhličitan sodný a fosforečnan sodný.

„Látky, nad kterými by lidé ve volném prodeji ohrnuli nos. Soda se vždy užívala jako odmašťovací a dříve i prací prostředek. Fosfáty byly hlavní složkou dříve používaných pracích prášků. Takže nic nového pod sluncem, obchodní mega názvy dokáží lidské plémě dokonale zblbnout,“ míní mosoj.

Na lesklé a nerezové povrchy berte raději berte měkkou umývací textilii. Foto: ©Depositphotos.com/timbrk
Na lesklé a nerezové povrchy berte raději berte měkkou umývací textilii. Foto: ©Depositphotos.com/timbrk

Počítejte s tím, že při vaření sem tam nějaká kapka tuku dopadne i na vás. Zapomněli jste si při smažení uvázat kuchyňskou zástěru? Pomozte si opět s kypřicím práškem. Čerstvou skvrnu na oblečení posypte a nechte prášek 15 minut působit. Pak zasažené místo očistěte a omyjte.

Osvědčený prostředek proti mastným povrchům je roztok jemného mýdla s vodou v poměru 1:1. Pro zvýšení účinnosti přisypte lžičku soli. Navlhčenou mastnou špínu pak postupně stáhněte buď hadříkem nebo, nebo houbičkou na nádobí. Podobně na tuky zabírá i octová voda. Využijte také nejrůznější vlhčené čisticí ubrousky, balení stojí od 50 do 140 Kč.

    Na mastnotu zabírá roztok jemného mýdla s vodou v poměru 1:1 plus lžička soli.

Ať už se budete vrstvy mastnoty a špíny v kuchyni zbavovat chemickými nebo babskými prostředky, nikdy v ní nenechávejte dlouho „rašit nový život“. Všechny hospodyňky se shodují, že čím častěji navštěvujete kuchyňské výšiny a méně přístupné prostory, tím lépe se nečistot zbavíte. Pak už vám jen zbude uvařit si kafíčko a v klidu si dát nohy na stůl.

Jak se zbavujete mastnoty v kuchyni vy? Napište do komentáře pod článkem své oblíbené triky a poraďte ostatním čtenářům, co na mastné povrchy nejlépe platí.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/TatyanaGI

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 132x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 222x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek