PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
9komentářů

Postavte si na zahradě hotel pro užitečný hmyz. Pomáhá s opylováním a likviduje škůdce. Oživte si hravě letošní sezónu

Přilákejte letos na svou zahradu užitečný hmyz, nenápadné a užitečné návštěvníky. Vystavte jim hmyzí hotel. Výroba je nenáročná, stavební materiál najdete doma, nebo v přírodě. Hmyz prospěje i vám opylováním, či likvidací škůdců.
Vydáno: 28.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 12406x

Zahradní sezóna je v plném proudu a vy na svém pozemku trávíte stále více volného času. Chcete mít bohatou úrodu plodin a současně se ekologicky vypořádat se škůdci? Udělejte si vlastnoručně hmyzí hotel a přilákejte k vám jeho samotářské užitečné druhy. Využijte materiál za pár korun či zdarma, najdete jej na půdě, přímo v zahradě, u vody, nebo v lese.

Hotel pro užitečný hmyz uděláte z materiálu a zbytků, které máte doma

Hmyzí hotely vyrábíte pro samotářské druhy hmyzu. U nás jich žije asi 500 druhů, například včely samotářky, čmeláci, některé vosy, motýli, pestřenky, či slunéčka sedmitečná. Váš hmyzí hotel se pro ně stane důležitým náhradním biotopem, aby si zajistili pokračování svého rodu. Opylují kulturní plodiny a predátoři si navíc lehce poradí se škůdci vašich porostů.

Ideální výplní hmyzího hotelu je nejrůznější rostlinný odpad, co dům a les dá. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2
Ideální výplní hmyzího hotelu je nejrůznější rostlinný odpad, co dům a les dá. Foto: ©Depositphotos.com/Kassandra2

Jako základ pro hotýlek použijte dřevěnou, betonovou nebo plastovou konstrukci. Vyplňte ji potom „na střídačku“ nejrůznějšími druhy přírodního materiálu. Rákosová stébla, stonky rostlin, děrované cihly, nebo navrtaná dřevěná polínka vytvoří skulinky a chodbičky, ideální pro úkryt, pobyt a další život hmyzu. Čelní a případně i zadní stěnu vašeho výtvoru chraňte raději pletivem před ptáky.

Příbytky pro hmyz vyvěste nejlépe na jižní stanu tak, aby byly chráněny proti dešti a větru.

Pro dřevěnou kostru hmyzího hotelu použijte třeba i starý dřevěný přístřešek, rám bedny, případně ji jednoduše smontujte z kousků prken a spojte hřebíky či vruty. Vnitřní prostor předělte na menší komůrky, vyplňte je kousky mechu nebo dřeva, skvělé jsou ruličky ze starých kartonů, bodláky, nebo šišky. Nechte svou tvůrčí fantazii pracovat naplno, bude vás to bavit.

Jednou z častých nájemnic hmyzích domečků jsou včely samotářky, nezlomné pomocnice. Foto: ©Depositphotos.com/Icrms7
Jednou z častých nájemnic hmyzích domečků jsou včely samotářky, nezlomné pomocnice. Foto: ©Depositphotos.com/Icrms7

Luxusní a velký hmyzí hotel vyrobíte z dřevěných palet. Naskládejte je na sebe a do vzniklých otvorů nastrkejte duté stonky rákosu, vlnitý papír, suchý mech či dřevitou vlnu. Navrstvěte malá naštípaná dřívka na sebe na ležato, zkuste cokoli s otvory. Nechte pak „hmyzí Alcron“ přístupný z obou stran a počkejte na první hosty. Najdou se i větší obyvatelé, ježci nebo ještěrky.

Hotel pro hmyz nemusí být nijak velký, stačí i velikost ptačí budky

Pokud nemáte na zahradě dostatek místa pro velký dřevěný hmyzí hotel, udělejte jeho miniaturu ve velikosti ptačí budky. Zavěste ji na strom nebo na chráněné místo u plotu. Pro výrobu stačí kousek kulatiny, malá prkénka a větve. I tady do dřeva vyvrtejte pár dírek. Použijte třeba i starou drátěnou kouli, původně ke tvarování buxusů.

Výborným a stabilním základem pro hmyzí útočiště jsou staré a nepotřebné palety. Foto: ©Depositphotos.com/phil_bird
Výborným a stabilním základem pro hmyzí útočiště jsou staré a nepotřebné palety. Foto: ©Depositphotos.com/phil_bird

Povrch dřeva nemusíte nijak ošetřovat. Jak probíhá zabydlování? Můžete počítat s tím, že ještě tentýž den přiletí první hmyzí obyvatelé. Do otvoru si nejprve nanosí potravu ve formě pylu, pak nakladou vajíčka a nakonec otvor zavíčkují. Z vajíček se líhnou larvičky, které se pak jako dorostlé zakuklí a přežijí zimu. V dalším roce se celý generační vývojový cyklus zopakuje.

Tip: Vložte mezi přírodní materiál skleněné nebo průhledné plastové trubičky. Občas je vytáhněte a můžete s dětmi pozorovat, kdo se v nich zabydlel.

Nejčastěji váš hotel zabydlí slunéčka sedmitečná, zlatoočky, škvoři, čmeláci a vosíci. Snažte se jich přilákat co nejvíce, pomohou vám udržet na zahradě biologickou rovnováhu. Hmyz likviduje škůdce bez použití chemikálií, ale opyluje i některé květiny. Vosíci jsou dravci a dobrými lovci hmyzu, zlatoočky se vedle mšic postarají i o larvy much, svilušky či různé housenky.

I malý hmyzí hotýlek splní svůj účel, chce to jen trochu práce šikovných rukou. Foto: ©Depositphotos.com/NikD51
I malý hmyzí hotýlek splní svůj účel, chce to jen trochu práce šikovných rukou. Foto: ©Depositphotos.com/NikD51

Další šancí pro drobný hmyz je roura nebo dřevěná krabička, vyplněná navrtanými klacíky, polínky, nebo stébly. Využijte i provázky, drátky ztrouchnivělý kmen stromu či prázdné makovice. Nejnižší patra zpravidla osídlí například škvoři, do nejvyšších se nastěhují včely samotářky. Jsou to třeba zednice, pískorypky, různé čalounice, či drvodělky. Patří mezi důležité opylovače ovocných dřevin, protože jim nevadí ani déšť, a létají i za nižších teplot než včela medonosná.

              Jako výplň hmyzího hotelu využijte například:
              •    Staré děrované cihly, dřevěná polínka s navrtanými dírami, slámu
              •    Bambusové tyče, bezové větve, rákosová stébla, stonky slunečnic
              •    Šišky, květináče, stará dřevěná polínka, profily, odřezky, mech
              •    Malé plastové květináče, střepy z rozbitých květináčů, pórobeton
              •    Nejrůznější materiál, co vás napadne, kategorie „co dům dá“


Jednoduchý hmyzí příbytek uděláte i z plastové láhve, které uřízněte dno. Vyplňte ji dutými stébly rákosu, trávou, nebo vlnitým papírem. Výborně vám poslouží i dřevěný kvádr, do něhož vyvrtejte dírky o průměru 2 až 10 mm a hloubce asi 10 × větší, než průměr. Otvory nečistěte, protože některé druhy se vyvíjejí přes celý rok. Zabydlené otvory mají uzavřený, zavíčkovaný vchod.

Mezi největší konzumenty mšic patří zlatoočky

Subtilní zlatoočky s průhlednými křidélky patří mezi největší konzumenty škodlivých mšic, ale i housenek nebo červců. Svou kořist nekonzumuje přímo, ale vpustí do ní kusadly trávicí šťávy a pak ji vysaje. Draví vosíci zase loví drobný hmyz a pavouky, které po usmrcení sežvýkají a udělají z nich pevnou kuličku. Škvoři si rádi zobnou vlnatky, svilušky i další pomalu lezoucí drobný hmyz.

Takto vypadá hmyzí Grand hotel. Je zároveň velice pěkným doplňkem okolí, nijak neruší. Foto: ©Depositphotos.com/photoweges
Takto vypadá hmyzí Grand hotel. Je zároveň velice pěkným doplňkem okolí, nijak neruší. Foto: ©Depositphotos.com/photoweges

Ať už budete mít na zahradě větší či menší hmyzí hotel, velmi jí to prospěje a zbavíte ji škůdců. Slunéčka, škvoři i zlatoočka se živí mšicemi, které při přemnožení dokáží porosty dost zdecimovat. Například slunéčko uloví za svůj život až 4 000 mšic. Hotel, nejen pro ně, umístěte nejlépe na jižní závětrnou stranu, s dostatkem slunečního svitu a chraňte je před deštěm.

                 Podívejte se na nejrůznější typy hmyzích domečků na síti Pinterest.

Výrobou hmyzího hotýlku poskytnete na minimálním prostoru příbytek pro mnoho hmyzích druhů. Pomůžete tím přírodě, všech druhů včel i hmyzu totiž kvůli likvidaci jejich prostředí v posledních desetiletích rapidně ubývá. Je tedy na nás všech, zda se počty nenápadných návštěvníků zahrad a našich důležitých pomocníků postupně zvednou.

Máte na zahradě hmyzí hotýlek? Pochlubte se v komentáři pod článkem, jaký je o něj mezi nájemníky zájem a poraďte ostatním čtenářům s jeho tvorbou.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/sc-images

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
9x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 9
Nadpis:
  Vaše jméno:
Dotaz
Dobry den, nelikviduje onen hmyz i zeleninu atd.? Zvazujeme zbudovani na verejne zahrade, tak aby nebyl maler :) diky
ODPOVĚDĚT
Kyda | 02.04.2017
Re: Dotaz
Dobrý den, podle dostupných informací a zkušeností nelikviduje. Naopak. Hmyz, který se v hotýlcích uhnízdí, nepatří mezi škůdce, ale mezi široké spektrum opylovačů. Případně i dravců, které likvidují ostatní škodlivý hmyz. Slunéčka sedmitečná zase požírají na rostlinách mšice, což může být pro veřejnou zahradu jen dobře. Děkujeme za přízeň a občas na nás zase mrkněte.
ODPOVĚDĚT
Jirka | 03.04.2017
náš domeček
máme domečky už dva, do jednoho se stihlo zabydlet vloni pár včeliček samotářek a už se klubou ven mladé
ODPOVĚDĚT
patejdlovi | 24.03.2017
Re: náš domeček
Dobrý den, to je skvělá zpráva, že jdou ven už tak brzy. Děkujeme za přízeň a občas na nás mrkněte.
ODPOVĚDĚT
Jirka | 24.03.2017
Poděkování
Už budeme bydlet ve svém, hurá!
ODPOVĚDĚT
Brouk Pytlík | 22.03.2017
ahoj
Ahoj máme hmyzí domek a je fakt super. Mc Donald 4ever
ODPOVĚDĚT
nikol bohmova a zuzka stohrova | 21.03.2017
Re: ahoj
Hej fakt je super čjééést
ODPOVĚDĚT
nikolta | 21.03.2017
Re: Re: ahoj
Čjéést
ODPOVĚDĚT
Kate | 21.03.2017
Re: ahoj
Ahoj, dobré dopoledne, tak to je skvělá zpráva! Zdravíme nadšené chovatelky užitečného hmyzu a děkujeme za přízeň.
ODPOVĚDĚT
Jirka | 21.03.2017

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek