0komentářů

Korek v bytě je hřejivý, měkký a odolný přírodní materiál, ideální pro alergiky. Čtěte 1. díl na téma korkové podlahy

Chcete doma chodit po měkké a hřejivé podlaze? Kupte korkové dlaždice, lepidlo, lak na korek a položte novou krytinu. Vyhnou se vám bakterie, plísně i roztoči, a navíc ušetříte za vytápění. Obkladový korek na stěnu popíšeme jindy.
Vydáno: 22.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2773x

Při zařizování bytu jsou stále oblíbenější obnovitelné přírodní materiály. Líbí se vám korek? Není to jen surovina pro zátky do lahví s vínem. Má výborné izolační schopnosti, je měkký a pružný. Vaše podlaha z korku bude jednoznačně nejteplejší, bude se vám po ní skvěle chodit a navodí vám pocit pohody. Korkovou podlahu ale musíte vždy pečlivě nalakovat proti vlhkosti a špíně.

Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Foto: ©Depositphotos.com/eugenesergeev
Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Foto: ©Depositphotos.com/eugenesergeev

Podle odborníků si instalací korkové podlahy zvýšíte v obytné místnosti teplotu zhruba o 1,5°C. To vám i díky snížení vytápěcí teploty uspoří až 9 % nákladů na vytápění. Korkovou podlahu najdete v obchodech ve formě dlaždic, nejčastěji o rozměrech 30 × 30 cm a tloušťce 4 mm, které celoplošně lepíte. Druhým typem je plovoucí podlaha 93 × 30 cm, s profilovaným zámkovým spojem.

Korek získávají výrobci z kůry dubu korkového (Quercus suber). Strom dosahuje výšky kolem 20 metrů a domov má ve Středomoří, na Pyrenejském poloostrově a v severní Africe. Výrobky z korku používali už ve starověkém Řecku 700 let před Kristem. Největším výrobcem s více než 55 % světové produkce je Portugalsko, kde roste 30 % všech korkových dubů.

Jeden krychlový centimetr korku obsahuje kolem 40 milionů mrtvých buněk. Mají v sobě plyn, podobný vzduchu, a jejich stěny jsou z celulózy, suberinu a vosku. I díky tomu odolává korek mimo jiné mechanickému tlaku, plísním i chemikáliím. Vnější kůra pro výrobu korku je asi 10 cm tlustá a sklízí se v pravidelných intervalech po 9 letech. Strom tak může bez problémů regenerovat.

Instalací korkové podlahy ušetříte podle odborníků až 9 % nákladů na vytápění. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky
Instalací korkové podlahy ušetříte podle odborníků až 9 % nákladů na vytápění. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky

Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Na trhu seženete řadu různých typů krytiny, které napodobují dřevěné povrchy, keramickou dlažbu, kámen, ale i mramor. Vyhněte se raději příliš levnému materiálu. Dlaždice ve formě zámkové plovoucí podlahy stojí od 1 100 Kč do 2 800 Kč za m2. Lepený korek vás přijde nejčastěji od 400 Kč do 1 200 Kč za m2.

                Výhody použití korku v interiérech:
                •    Je netoxický, nezpůsobuje alergie a odolává plísním
                •    Podlaha neabsorbuje prach, tím eliminuje existenci a množení roztočů
                •    Pohodlně se po něm chodí, má dokonalý tepelný komfort
                •    Je pružný, ohebný a chemicky stálý
                •    I po stlačení zůstává odolný a mechanicky pevný

Korkovou podlahu položíte poměrně snadno. Základem je rovný a pevný podklad bez spár, špíny a výstupků, nesmí být ale vlhký. Původní podlahovinu odstraňte, podklad vyrovnejte kvalitní stěrkou. Na nerovný povrch použijte raději plovoucí typ korkové podlahy. Disperzní lepidlo nanášejte nejen na podklad, ale i na dlaždice. Vyhnete se tak odlepování na jejich hranách a v rozích.

Chodíte doma rádi bosí? Korková podlaha nejen na váze je měkká, příjemná a teplá. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto
Chodíte doma rádi bosí? Korková podlaha nejen na váze je měkká, příjemná a teplá. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto

V obchodech najdete korek přírodní i barevný. Nechte chvíli pracovat svou fantazii a na podlaze si vyskládejte různé obrazce podle vlastního návrhu. Použijte dvě vrstvy laku a na korkovém povrchu vytvořte jednolitý povrch s uzavřenými a vodě odolnými spárami. Přelakujte i korkové dlaždice, a ani tady nezapomeňte na spáry. Pětilitrové balení laku vás přijde na 400 až 650 Kč.

Korkové dlaždice s vinylovou fólií vydrží ze všech typů nejvíce

Počítejte se spotřebou zhruba litr laku na 10 m2. Máte domácího mazlíčka? Pořiďte si dlaždice s vinylovou fólií, vydrží ze všech typů korkových podlah nejvíce. Hluboké rýhy se v korkové podlaze nedají opravit nenápadně, musíte zbrousit lak po celé ploše a znovu podlahu natřete. Přelakování celé podlahy se zpravidla nevyhnete v nejvíce namáhaných částech bytu.

Korkovou podlahu položíte poměrně snadno, stejně jako přechodové lišty ke stěnám. Foto: ©Depositphotos.com/Milovidov
Korkovou podlahu položíte poměrně snadno, stejně jako přechodové lišty ke stěnám. Foto: ©Depositphotos.com/Milovidov

Možnost drobných oprav korkových podlah nicméně některé zdroje připouštějí. Obroušený prach z nepotřebné korkové dlaždice či korkovou drť smíchejte s polyuretanem. Získáte tmel, se kterým zatřete drobné praskliny. Po zaschnutí pak místo zatřete lakem. Já se ale raději do podobné opravy pouštím spíš v místech, která nejsou příliš na očích.

         Pod nohy stolů, skříní, či koleček pracovní židle dejte raději ochrannou podložku.

Kdo má korkovou podlahu doma, nedá na ni zpravidla dopustit. Jak vyplývá z internetových diskuzí, volí lidé tento materiál do všech místností v bytě.
„My máme korkovou koupelnu, je tam teplo a útulně. Švagr má ve svém 1+kk korkovou podlahu, kde má obývák, ložnici i kuchyň dohromady. Ze své zkušenosti můžu říct, že je to super. Výborně se to udržuje a je to příjemné na dotyk. Kdybych měla volit, tak jednoznačně korek,“ prohlásila jedna z diskutujících s přezdívkou Rákosníček.

Korkovou podlahu musíte vždy pečlivě nalakovat proti vlhkosti a špíně. Foto: ©Depositphotos.com/frenta
Korkovou podlahu musíte vždy pečlivě nalakovat proti vlhkosti a špíně. Foto: ©Depositphotos.com/frenta

O přelakovanou korkovou podlahu pečujte s klasickými přípravky k vytírání podlah. Doplňte je speciálním prostředkem na tento typ materiálu, litrová láhev stojí kolem 360 Kč. Na jedno ošetření v rámci prevence spotřebujete do kbelíku 0,5 až 1 decilitru přípravku, v bytech jej používejte podle zátěže podlahy zhruba jednou do měsíce.

Údržba korkové podlahy vás nijak zvlášť nezatíží. Před běžným setřením vlhkým mopem vysajte drobky, vlasy, na chodbě kamínky a hrubší nečistoty. Před hlubším ošetřením povrch odmastěte vodou s kapkou saponátu.

Korek má i daleko širší využití, stavebníci jím třeba podkládají keramické podlahy nebo podlahy z tvrdého dřeva. Najdete jej i jako izolant stěn, či antivibrační podložku. Korkový nábytek z dovozu vypadá také skvěle, i když není z nejlevnějších. Křeslo přijde zhruba na 35 000 Kč, za televizní skříňku dáte o 5 000 Kč méně. Z korku si koupíte třeba i prostírání, různé misky nebo nástěnky.

            Podívejte se na možnosti a tipy pro využití korku v bytech na síti Pinterest.

Vaše stará korková podlaha definitivně dosloužila? Položte na ni novou, třeba i dřevěnou, žádný kus strhávat nemusíte. Korek ale nejdříve důkladně obruste, zbavte jej starého laku a zkontrolujte, jestli staré dlaždice na podkladu pořád pevně drží. Zvýšenou životnost 15 až 20 let zajistíte své korkové podlaze využitím takzvané WRT nebo HPS úpravy s přísadou keramických mikročástic.
 
Jste spokojeni se svou korkovou podlahou? Napište do komentáře pod článkem, jak ji nejlépe vybrat a poraďte ostatním čtenářům s praktickou údržbou.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 70x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 617x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek