Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
22495
0komentářů

Korek v bytě je hřejivý, měkký a odolný přírodní materiál, ideální pro alergiky. Čtěte 1. díl na téma korkové podlahy

Chcete doma chodit po měkké a hřejivé podlaze? Kupte korkové dlaždice, lepidlo, lak na korek a položte novou krytinu. Vyhnou se vám bakterie, plísně i roztoči, a navíc ušetříte za vytápění. Obkladový korek na stěnu popíšeme jindy.
Vydáno: 22.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2281x

Při zařizování bytu jsou stále oblíbenější obnovitelné přírodní materiály. Líbí se vám korek? Není to jen surovina pro zátky do lahví s vínem. Má výborné izolační schopnosti, je měkký a pružný. Vaše podlaha z korku bude jednoznačně nejteplejší, bude se vám po ní skvěle chodit a navodí vám pocit pohody. Korkovou podlahu ale musíte vždy pečlivě nalakovat proti vlhkosti a špíně.

Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Foto: ©Depositphotos.com/eugenesergeev
Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Foto: ©Depositphotos.com/eugenesergeev

Podle odborníků si instalací korkové podlahy zvýšíte v obytné místnosti teplotu zhruba o 1,5°C. To vám i díky snížení vytápěcí teploty uspoří až 9 % nákladů na vytápění. Korkovou podlahu najdete v obchodech ve formě dlaždic, nejčastěji o rozměrech 30 × 30 cm a tloušťce 4 mm, které celoplošně lepíte. Druhým typem je plovoucí podlaha 93 × 30 cm, s profilovaným zámkovým spojem.

Korek získávají výrobci z kůry dubu korkového (Quercus suber). Strom dosahuje výšky kolem 20 metrů a domov má ve Středomoří, na Pyrenejském poloostrově a v severní Africe. Výrobky z korku používali už ve starověkém Řecku 700 let před Kristem. Největším výrobcem s více než 55 % světové produkce je Portugalsko, kde roste 30 % všech korkových dubů.

Jeden krychlový centimetr korku obsahuje kolem 40 milionů mrtvých buněk. Mají v sobě plyn, podobný vzduchu, a jejich stěny jsou z celulózy, suberinu a vosku. I díky tomu odolává korek mimo jiné mechanickému tlaku, plísním i chemikáliím. Vnější kůra pro výrobu korku je asi 10 cm tlustá a sklízí se v pravidelných intervalech po 9 letech. Strom tak může bez problémů regenerovat.

Instalací korkové podlahy ušetříte podle odborníků až 9 % nákladů na vytápění. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky
Instalací korkové podlahy ušetříte podle odborníků až 9 % nákladů na vytápění. Foto: ©Depositphotos.com/kalinovsky

Podlahový korek je silnější než obkladový, tyto dlaždice spolu nezaměňujte. Na trhu seženete řadu různých typů krytiny, které napodobují dřevěné povrchy, keramickou dlažbu, kámen, ale i mramor. Vyhněte se raději příliš levnému materiálu. Dlaždice ve formě zámkové plovoucí podlahy stojí od 1 100 Kč do 2 800 Kč za m2. Lepený korek vás přijde nejčastěji od 400 Kč do 1 200 Kč za m2.

                Výhody použití korku v interiérech:
                •    Je netoxický, nezpůsobuje alergie a odolává plísním
                •    Podlaha neabsorbuje prach, tím eliminuje existenci a množení roztočů
                •    Pohodlně se po něm chodí, má dokonalý tepelný komfort
                •    Je pružný, ohebný a chemicky stálý
                •    I po stlačení zůstává odolný a mechanicky pevný

Korkovou podlahu položíte poměrně snadno. Základem je rovný a pevný podklad bez spár, špíny a výstupků, nesmí být ale vlhký. Původní podlahovinu odstraňte, podklad vyrovnejte kvalitní stěrkou. Na nerovný povrch použijte raději plovoucí typ korkové podlahy. Disperzní lepidlo nanášejte nejen na podklad, ale i na dlaždice. Vyhnete se tak odlepování na jejich hranách a v rozích.

Chodíte doma rádi bosí? Korková podlaha nejen na váze je měkká, příjemná a teplá. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto
Chodíte doma rádi bosí? Korková podlaha nejen na váze je měkká, příjemná a teplá. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto

V obchodech najdete korek přírodní i barevný. Nechte chvíli pracovat svou fantazii a na podlaze si vyskládejte různé obrazce podle vlastního návrhu. Použijte dvě vrstvy laku a na korkovém povrchu vytvořte jednolitý povrch s uzavřenými a vodě odolnými spárami. Přelakujte i korkové dlaždice, a ani tady nezapomeňte na spáry. Pětilitrové balení laku vás přijde na 400 až 650 Kč.

Korkové dlaždice s vinylovou fólií vydrží ze všech typů nejvíce

Počítejte se spotřebou zhruba litr laku na 10 m2. Máte domácího mazlíčka? Pořiďte si dlaždice s vinylovou fólií, vydrží ze všech typů korkových podlah nejvíce. Hluboké rýhy se v korkové podlaze nedají opravit nenápadně, musíte zbrousit lak po celé ploše a znovu podlahu natřete. Přelakování celé podlahy se zpravidla nevyhnete v nejvíce namáhaných částech bytu.

Korkovou podlahu položíte poměrně snadno, stejně jako přechodové lišty ke stěnám. Foto: ©Depositphotos.com/Milovidov
Korkovou podlahu položíte poměrně snadno, stejně jako přechodové lišty ke stěnám. Foto: ©Depositphotos.com/Milovidov

Možnost drobných oprav korkových podlah nicméně některé zdroje připouštějí. Obroušený prach z nepotřebné korkové dlaždice či korkovou drť smíchejte s polyuretanem. Získáte tmel, se kterým zatřete drobné praskliny. Po zaschnutí pak místo zatřete lakem. Já se ale raději do podobné opravy pouštím spíš v místech, která nejsou příliš na očích.

         Pod nohy stolů, skříní, či koleček pracovní židle dejte raději ochrannou podložku.

Kdo má korkovou podlahu doma, nedá na ni zpravidla dopustit. Jak vyplývá z internetových diskuzí, volí lidé tento materiál do všech místností v bytě.
„My máme korkovou koupelnu, je tam teplo a útulně. Švagr má ve svém 1+kk korkovou podlahu, kde má obývák, ložnici i kuchyň dohromady. Ze své zkušenosti můžu říct, že je to super. Výborně se to udržuje a je to příjemné na dotyk. Kdybych měla volit, tak jednoznačně korek,“ prohlásila jedna z diskutujících s přezdívkou Rákosníček.

Korkovou podlahu musíte vždy pečlivě nalakovat proti vlhkosti a špíně. Foto: ©Depositphotos.com/frenta
Korkovou podlahu musíte vždy pečlivě nalakovat proti vlhkosti a špíně. Foto: ©Depositphotos.com/frenta

O přelakovanou korkovou podlahu pečujte s klasickými přípravky k vytírání podlah. Doplňte je speciálním prostředkem na tento typ materiálu, litrová láhev stojí kolem 360 Kč. Na jedno ošetření v rámci prevence spotřebujete do kbelíku 0,5 až 1 decilitru přípravku, v bytech jej používejte podle zátěže podlahy zhruba jednou do měsíce.

Údržba korkové podlahy vás nijak zvlášť nezatíží. Před běžným setřením vlhkým mopem vysajte drobky, vlasy, na chodbě kamínky a hrubší nečistoty. Před hlubším ošetřením povrch odmastěte vodou s kapkou saponátu.

Korek má i daleko širší využití, stavebníci jím třeba podkládají keramické podlahy nebo podlahy z tvrdého dřeva. Najdete jej i jako izolant stěn, či antivibrační podložku. Korkový nábytek z dovozu vypadá také skvěle, i když není z nejlevnějších. Křeslo přijde zhruba na 35 000 Kč, za televizní skříňku dáte o 5 000 Kč méně. Z korku si koupíte třeba i prostírání, různé misky nebo nástěnky.

            Podívejte se na možnosti a tipy pro využití korku v bytech na síti Pinterest.

Vaše stará korková podlaha definitivně dosloužila? Položte na ni novou, třeba i dřevěnou, žádný kus strhávat nemusíte. Korek ale nejdříve důkladně obruste, zbavte jej starého laku a zkontrolujte, jestli staré dlaždice na podkladu pořád pevně drží. Zvýšenou životnost 15 až 20 let zajistíte své korkové podlaze využitím takzvané WRT nebo HPS úpravy s přísadou keramických mikročástic.
 
Jste spokojeni se svou korkovou podlahou? Napište do komentáře pod článkem, jak ji nejlépe vybrat a poraďte ostatním čtenářům s praktickou údržbou.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 87x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 1158x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek