0komentářů

Vyrobte si vlastní, originální fotorámečky na zeď. Nenechte své fotky zahálet v albech a krabicích. Ozdobte s nimi byt

Máte doma plné krabice fotografií z dovolených nebo rodinných akcí? Vyberte ty nejlepší, vyrobte pro ně fotorámečky a udělejte originální dekorace na zeď. Oživte svůj byt koláží na rohu místnosti, použijte i staré kolo z bicyklu.
Vydáno: 20.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3789x

Dávno pryč je doba kinofilmů na 35 políček, převálcovala je digitální fotografie. Máte doma řadu vzpomínkových fotek z minulých dob, nebo i ty současné, vyrobené z „digitálu“? Nenechte je schované ve tmě zásuvek a pochlubte se přátelům i návštěvám. Třeba s pěkně vyfocenou krajinou ve fotorámečcích vlastní výroby. Není to nijak těžké a materiál na ně seženete za pár korun.

Udělejte „obraz“ z fotografií, zavěste je do rámu na natažené provázky

Klubko obyčejného jutového provázku vás vyjde na 40 Kč, kolíčky na prádlo zhruba na 55 Kč a čtyři laťky na rámeček pořídíte do stovky. Z latěk sestavte obdélníkový rám, do kterého natáhněte v pravidelných mezerách motouz. Pak už jen na tyto šňůry postupně kolíčky připínejte fotky podle vlastního výběru. Celý rám nakonec pověste na zeď, vypadá to skvěle.

Fotorámečky nemusí být nutně stejné, ani v jedné rovině. Centrem dění jsou pak hodiny. Foto: ©Depositphotos.com/avlntn
Fotorámečky nemusí být nutně stejné, ani v jedné rovině. Centrem dění jsou pak hodiny. Foto: ©Depositphotos.com/avlntn

Do výšky očí dávejte největší a nejbarevnější fotky, další řady pak založte jak nad nimi, tak pod nimi. Pokud se vám fotografie bez ohledu na velikost vejdou do jedné řady, držte se vždy středové osy. Dejte pozor i na místa proti oknu, počítejte se slunečním osvitem. Fotky na zdi nedávejte také příliš vysoko, příjemnější je dívat se spíše dolů, než zaklánět hlavu.
„Nechte kolem fotek dost místa, aby vynikly a snažte se mít hlavní motiv přímo proti očím,“ radí brněnský fotograf Ota Baloun. Mrkněte se na video, jak se takový fotorámeček dá udělat:Zajímavou koláží na stěně ozdobte třeba roh pokoje. Delší fotografie různých formátů jakoby rozpulte a každou orámujte tmavými lištami. Takto můžete obalit roh od podlahy až po strop. Už natřené lišty koupíte v metrové délce i po 120 Kč. Skvěle vypadají fotky, které nalepíte na kartóny ve tvaru cestovních visaček ke kufrům a pověsíte na stěnu. Arch lepenky stojí v průměru 130 Kč.

    Fotografiemi ozdobte roh místnosti, prostor máte od podlahy až po strop.

Několik vybraných fotek menšího formátu zkuste vložit třeba do větších sklenic nebo prachovnic na sypké látky a léky. Pohrajte si a vyberte různé velikosti lahví i fotek. Souprava na stolku či komodě vypadá jedinečně. Pro laboratorní sklo si chodím do speciální prodejny s chemikáliemi, podle velikosti stojí od 70 do 230 korun. Mají tam na výběr čiré i mírně tónované.
Podívejte se na videu na další vlastnoruční tvorbu fotorámečku:Našli jste na půdě staré, oprýskané, dělené okno? Nevyhazujte je, ale na místo jednotlivých tabulek vyberte fotky. Dobře vypadají zejména tónované kousky, které nainstalujte do výpletu starého kola z bicyklu. Jako rám využijte třeba i polovinu starých štaflí, pověšenou na stěnu. Další inspiraci najdete v galerii 20 netradičních nápadů, jak doma vystavit vlastní fotografie.

Fotky zavěste malými kolíčky na prádlo na záclonové lanko

Fotky v rámečku nemusíte za každou cenu věšet na stěnu. Připevněte lanko na záclony mezi háčky po celé délce stěny. Fotky pak na něj zavěste malými kolíčky na prádlo. Přímo na zeď přilepte svá fota takzvanou washi páskou, samolepkou z rýžového papíru s různými dekory. Kombinujte také rámečky různých velikostí a hloubek, využijte svou kreativitu a fantazii.
Jak se dá také udělat fotorámeček, zjistíte na následujícím videu:Zajímavé a netradiční vystavení fotografií nabízí stylizované hodiny. Vyrobte si nejdříve 12 foto rámečků, které po rozměření rozmístěte do kruhu jako číslice na ciferníku. Dovnitř kruhu dejte hodinový strojek s designovými ručičkami. Výhodou je možnost pravidelných změn fotek, takže se vám příliš neomrzí. Stylové hodiny pořídíte v cenovém rozpětí od 300 do 600 Kč.

   Podívejte se na tipy a návrhy fotorámečků od uživatelů na síti Pinterest.

Chcete mít doma malou fotogalerii vlastních výtvorů? Fotografie s různou tématikou nedávejte nutně do stejných rámečků, celek na stěně bude pěkně vypadat. Originálně vypadají velká fotoplátna rodinných momentek či dovolenkových fotografií. Fotky můžete dát i na zajímavé nástěnky, případně jen na malé věšáčky, které původně slouží pro pověšení klíčů.

Máte raději fotky vystavené jen na sociálních sítích, anebo ty papírové? Vyrobte si pro ně fotorámečky na zeď a v komentáři pod článkem poraďte ostatním čtenářům, jak na to.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/cla1978

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 108x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 557x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek