0komentářů

Jídelní kuchyňské lavice – jsou stále v módě, nebo jim už odzvonilo?

Jídelní lavici mívala doma téměř každá domácnost. Jak je tomu dnes? Jaké výhody a nevýhody kuchyňské lavice mají? Jakou si vybrat a jak ji kombinovat se stolem a židlemi? Mají úložný prostor? Inspirujte se.
Vydáno: 20.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4829x

Kdysi dávno bývala lavice neodmyslitelnou součástí každé kuchyně. Z vyřezávaného kousku z masivu nebo kusu nábytku čalouněného červenou látkou či koženkou, který byl oblíbený v 60. a 70. letech minulého století, se stal moderní kus nábytku. Má lavice v dnešní kuchyni stále své místo, nebo je přežitkem z dob, kdy se rodina u jídelního stolu setkávala mnohem častěji?

Rohová jídelní sestava AMIR z masivu. Foto: MT-nábytek.cz
Rohová jídelní sestava AMIR z masivu. Foto: MT-nábytek.cz

Proč si pořídit jídelní lavici?

Jídelní lavice zabere méně místa a poskytne dostatečné pohodlí pro více lidí. Díky tomu nepotřebujete tolik židlí. Pod sedákem může být skrytý velký úložný prostor. Proto se hodí pro zařízení jídelního koutu v malém bytě.

Průměrná židle má 45 cm na šířku. Postavte k delší straně stolu dvě, připočítejte manipulační prostor pro každou židli alespoň 30 cm a dostanete dohromady 150 cm. Na těch usadíte pouze dva lidi, přičemž na lavici té samé délky usadíte osoby tři.

Rovnou lavici na rozdíl od rohové umístíte kamkoliv. Hodí se do malých i velkých prostor. Rohovou lavicí vyplníte roh místnosti, ale můžete ji použít i v prostoru, kde pomocí ní ohraničíte jídelní zónu. Rohový díl lavice může sloužit jako police nebo místo k sezení.

Lavice je prý magnet pro děti. Většinou, když nechtějí sedět na židli, tak na lavici sedí jako přibité. Pokud je lavice postavená ke zdi, odpadá i riziko pádu z důvodu houpání.

Ve velkém prostoru mohou židle u stolu působit neuspořádaně a rušit celkový dojem z navržené místnosti. Kombinací židlí a stylové lavice tento problém snadno vyřešíte. Lavice dodá interiéru pocit sjednocení díky tomu, že nahradí několik židlí.

Lavice vytváří přátelštější atmosféru. Mezi strávníky je větší pocit intimity a vzájemného přiblížení, což nemusí každému vyhovovat. Já jsem třeba individualista, který má rád během jídla svůj prostor. Pocit blízkosti není moc žádoucí ani v případě návštěvy. Na lavici se však můžete posadit hned vedle dítěte a pomoci mu při jídle.

Nevýhodou je to, že se během jídla nemůžete přisunout ke stolu. Řešením je přisunutí stolu blíže k lavici, ale pak si zúžíte prostor pro vstávání. Navíc posouváte jídelní plochou i ostatním strávníkům. Nepohodlné je i to, že pokud sedíte uprostřed a chcete odejít od stolu, musí si stoupnout také ti, co sedí na kraji.

Rovná jídelní lavice dodá prostoru pocit sjednocení. Foto: MT-nábytek.cz
Rovná jídelní lavice dodá prostoru pocit sjednocení. Foto: MT-nábytek.cz

Podle čeho si lavici vybrat?

Seženete lavice vyráběné sériově, ale i na míru, a to rovné, rohové, okrouhlé i půlkruhové ke kulatému stolu. Lavice s nižším opěradlem nebo bez něj jsou málo pohodlné a nehodí se na dlouhé vysedávání u stolu. Pokud lavice nemá opěradlo vůbec, budete při sezení více zatěžovat své zádové svaly a bude se vám špatně jíst.

Lavici můžete dokoupit ke stávajícímu stolu a židlím, ale lepší je koupit jídelní set, který přímo obsahuje stůl, lavici a židle ve stejném designu.

Výška lavice je stejná jako u židle, tedy 45 cm. Nohy musíte mít celou plochou na zemi a v kolenou mají svírat úhel 90 °. Vzdálenost mezi lubem stolu a sedákem lavice má být minimálně 170 cm. Hloubka lavice by měla být kolem 45 cm. Hrana sedáku by neměla tlačit do podkolenní jamky. Šířku lavice volte podle délky stolu a počtu osob, které na ní mají sedět.

Některé lavice v sobě ukrývají úložný prostor. Ten bývá přístupný po odklopení sedáku, nebo je řešen jako zásuvka pod ním. K té se však většinou dostanete jen tak, že odsunete stůl. Pro odložení věcí se dá využít i rohová část lavice nebo prostor mezi opěradlem a zdí.

Jídelní lavice s opěradlem je mnohem pohodlnější. Foto: MT-nábytek.cz
Jídelní lavice s opěradlem je mnohem pohodlnější. Foto: MT-nábytek.cz

Materiály - pohodlí na prvním místě

V obchodě si můžete koupit lavici ze dřeva, lamina, kovu i různých kombinací těchto materiálů. Celodřevěné lavice z masivu jsou vzhledově čistší a podle barvy dřeva a typu zpracování se hodí do rustikálního, severského nebo jižního stylu. Masivní lavice bez okrasného vyřezávání se však neztratí ani v moderním interiéru. Čalouněnou jídelní lavici z masivu koupíte za cenu od 1800 Kč, z lamina za 2700 Kč.

Lavice, která je celočalouněná nebo změkčená volnými polštáři či podsedáky, je mnohem pohodlnější. Navíc při sezení tolik nestudí. Čalounění bývá látkové, koženkové nebo kožené. Pří výběru myslete na snadnost údržby a čištění. Nejlepší je kůže a ekokůže, případně omyvatelná textilie.

Jídelní lavice může vypadat i jako stará loď. Foto: MT-nábytek.cz
Jídelní lavice může vypadat i jako stará loď. Foto: MT-nábytek.cz

Máte rádi sezení na jídelní lavici, nebo dáváte přednost židli? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 64x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 50x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 145x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek