PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte malý byt? Nafoukněte ho o další prostor. Vestavěné patro využijete třeba na spaní

Máte malý byt? Vybudujte si spací patro. Kam se hodí a kam ne? Co potřebujete pro stavbu? Jak vysoký musí být strop? Jaké postele či válendy máte použít? A co noční stolky, hodí se nějaké? Pro získání odpovědí čtěte dál.
Vydáno: 15.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 14390x

Snad každý, kdo má malý byt, řeší, jak získat více prostoru. Pokud to nejde do šířky, zkuste to do výšky. Vestavěné patro prostor nejen přidá, ale také ho originálně rozčlení. Základním předpokladem je však dostatečná výška stropu. Podle ní určíte, zda můžete patro vybudovat, a jak ho poté budete využívat. Vznikne vám mezonet, nebo jen prostor pro spaní?

Vestavěné patro nesmí bránit v otevření dveří. Foto: napatra.cz
Vestavěné patro nesmí bránit v otevření dveří. Foto: napatra.cz

Co vědět před stavbou?

O pořízení spacího patra rozhoduje výška stropu a dispozice místnosti. Patro můžete vestavět do místnosti o výšce stropu  minimálně 2,5 metru. Čím jsou stropy vyšší, tím lepší, protože se zvyšuje využitelnost patra. Vysoké stropy bývají hlavně ve starých bytech a domech, kde mohou dosahovat výšky i kolem čtyř metrů. 

Při plánování byste měli dopředu vědět, k čemu bude patro sloužit. Podle toho volte jeho velikost, konstrukci i materiály. U spacího patra volte velikost podle matrací a roštů, které máte doma, nebo podle rozměrů nových, které budete kupovat. Pohodlnější je spací patro, které je větší než matrace, protože na něm bude místo i pro poličku, skříňku či peřiňák. 

Matraci nepokládejte na neprodyšnou desku, ale na kvalitní rošt, aby mohla větrat.

Dobře si rozmyslete, kam patro umístíte. Snažte se z daného prostoru vytěžit maximum. Patro nesmí bránit v otevírání dveří a schody by měly co nejméně zasahovat do volného prostoru. S plánováním vám pomůže náčrtek místnosti. Při stavbě svépomocí promyslete i způsob spojů a celou konstrukci patra.

Před stavbou je důležité promyslet do detailu celou konstrukci. Foto: napatra.cz
Před stavbou je důležité promyslet do detailu celou konstrukci. Foto: napatra.cz

Jak patro využít

V místnosti s vysokými stropy, kdy se na patře bez problému postavíte, vytvoříte vlastně mezonet s plně pochozí výškou. Patro tak využijete jako plně funkční prostor pro relaxaci nebo práci a můžete zde umístit jakýkoliv nábytek. Dejte si však pozor na hmotnost vybavení, abyste nepřekročili nosnost patra.

Pokud máte nižší stropy, využijete patro spíše jen pro spaní. U stropů s výškou kolem 2,5 metru nedávejte na patro postel. Místo pevné podlahy zvolte kvalitní rošt a na něj rovnou položte matraci. Pokud vám vadí, že bude rošt zespodu vidět, zakryjte ho tak, abyste zachovali kvalitní odvětrávání matrace.

Patro můžete vybavit jakýmkoliv nábytkem v závislosti na jeho nosnosti a velikosti. Těžší kusy dejte ke krajům nebo nad stojky patra, abyste váhu rozložili rovnoměrně. Konstrukce tak nebude na určitých místech zbytečně přetížená. Pod patro můžete umístit třeba pracovní nebo dětský koutek, šatnu nebo knihovnu.

Na vestavěném patře si můžete zařídit i pracovnu. Foto: napatra.cz
Na vestavěném patře si můžete zařídit i pracovnu. Foto: napatra.cz

Je patro vhodné i pro vás?

"Na vestavěných patrech jsem bydlel ve čtyřech různých bytech dohromady cca. 12let. Ani v jednom případě jsem nezaregistroval klima, které by bylo nepříjemné. Stejné ohlasy máme od našich zákazníků. Argumenty o vydýchaném těžkém vzduchu většinou uvádějí  lidé, kteří patro nemají. Je-li zachována hygienická norma 100 cm od stropu, je to pořád pohodlně obyvatelné. Ideál je 120 a více cm."  říká pan Vaněk, majitel firmy napatra.cz.

Patro je však hůře přístupné, takže není vhodné pro seniory a lidi s problémy pohybového aparátu. U dětí hrozí pád a jiné úrazy, například při lezení po žebříku. Většina pater navíc není kompletně oddělena od původní místnosti, takže zde bývá méně soukromí než v samostatné místnosti.

Jestli bude patro sloužit dětem, myslete na pořádné zábradlí. Foto: napatra.cz
Jestli bude patro sloužit dětem, myslete na pořádné zábradlí. Foto: napatra.cz

Je lepší patro z obchodu, nebo od truhláře?

Cena vestavěného patra závisí na tom, zda se rozhodnete koupit hotové patro ze sériové výroby v obchodě, nebo ho necháte vyrobit na zakázku. Sériový výrobek je levnější, u zakázkové výroby pak o ceně rozhodují individuální požadavky na materiál, povrchovou úpravu, rozměry, typ schodů a zábradlí i způsob vestavby. 

Hotová mezipatra nemusí vyhovovat některým vašim požadavkům na rozměry nebo nosnost. Patrem na zakázku využijete prostor mnohem lépe.

Patro si raději nechte vyrobit od truhlářské firmy přímo na míru. Je to sice dražší varianta oproti hotové konstrukci z obchodu, ale budete mít jistotu, že bude bytelné i po několika letech používání. Musíte si však vybrat kvalitního řemeslníka. Cena se většinou pohybuje v rozmezí od deseti do padesáti tisíc Kč včetně montáže. 

Pokud požadujete složité tvary a plnou výbavu včetně elektroinstalace, úložných prostor a osvětlení, dostanete se klidně na 80 000 korun, i více. Zkušený domácí kutil zvládne patro vyrobit sám, takže pokud nějakého máte doma, ušetříte za práci a zaplatíte jen za použitý materiál.

Spaní na patře zpříjemní i police na odkládání drobností. Foto: napatra.cz
Spaní na patře zpříjemní i police na odkládání drobností. Foto: napatra.cz

Z čeho postavíte vestavěné patro

Vestavěné patro se skládá z nosného rámu s roštem pro matraci nebo pevnou podlahou. Přístup je řešen schody nebo v případě nedostatku místa žebříkem. Nosnost a velikost patra přizpůsobte způsobu využití a prostoru, který máte k dispozici.

Vyrábíte patro ze dřeva? Použijte hranolky o průřezu 8 x 10 a 10 x 10 cm. Ty jsou dostatečně pevné. Nejčastěji se používá smrk nebo borovice. Při výrobě můžete místo dřeva použít i tenkostěnné kovové profily (jakly). Celou konstrukci pak svaříte nebo sešroubujete.

Na konstrukci patra použijte kvalitní materiál, tedy dobře vysušené hranoly a prkna bez suků a prasklin.

Na podlahu použijte smrkové nebo borovicové podlahové palubky spojované na pero a drážku o tloušťce 22 – 28 mm. Cena se pohybuje kolem 380 Kč za metr. Můžete použít i silnější dřevotřísku, překližku, lamino nebo MDF desku. Podélníky nebo příčníky, na kterých je připevněná podlaha, nedávejte kvůli dostatečné nosnosti a průhybu do větší vzdálenosti než 90 cm.

Dřevo nakonec natřete lakem. Neupravený masiv se totiž rychle špiní, ohmatává a zažírá se do něj prach a špína. To platí hlavně pro schody a zábradlí, které jsou denně v kontaktu s lidským tělem. Drobné vady dřeva před natřením vyspravte tmelem nebo kytem.

Konstrukci patra můžete přiznat nebo zakrýt. Na opláštění použijte dřevotřísku, korek, polystyrenové kazety, zrcadla, jutu, obkladové palubky nebo tapetu. Pro zakrytí kovové konstrukce je vhodný také sádrokarton. Pokud ho použijete na spodní stranu patra, můžete do něj zapustit i osvětlení.

Na spací patro použijte kvalitní rošt, aby mohla matrace větrat. Foto: napatra.cz
Na spací patro použijte kvalitní rošt, aby mohla matrace větrat. Foto: napatra.cz

Kotvení patra - do zdi nebo na sloupky?

Patro může být samonosné jako vysoká palanda, nebo vynesené mezi stěny a stojky. Umístěte ho do výšky 150 až 250 cm v závislosti na výšce stropu. Patro ukotvíte do cihlové stěny kotvami nebo závitovými tyčemi. V úzkých prostorech zazděte trámy do kapes vysekaných v protilehlých stěnách.

U sádrokartonových příček nebo nenosných zdí použijte nosné sloupky. Počítejte však s tím, že zabírají prostor v pokoji a omezují využití prostoru pod patrem. Samonosné patro připevněte na několika místech úhelníčky ke stěně, případně i podlaze.

Při výrobě se inspirujte na webu Ceskykutil.cz, kde najdete spoustu návodů pro stavbu vestavěného patra.

Na stavbu jednoduchého patra vám stačí základní trámové spoje, jako je dlab, čep a plát. Spoje zafixujte lepidlem, vruty do dřeva nebo vratovými šrouby. Nerovné stěny a spáry mezi křivými stěnami a konstrukcí patra zakryjte tenkými lištami nebo vyplňte akrylovým tmelem. 

U opláštěného patra můžete ke spojení použít i kovové spojovací prvky (úhelníky), které se využívají při stavbě dřevěných konstrukcí, třeba pergol. Pak vám na hrubou stavbu stačí pilka a vrtačka. Úhelníky můžete zakrýt nebo barevně upravit.

Nosný sloupek patra můžete využít jako policový díl. Foto: napatra.cz
Nosný sloupek patra můžete využít jako policový díl. Foto: napatra.cz

Schody nebo žebřík?

Žebřík je prostorově úspornější a levnější, schody jsou však pohodlnější. Díky nim totiž na patro vyjdete i bez přidržování. Navíc v nich můžete vytvořit další úložné prostory, třeba zásuvky, skříňky nebo police. Zabudujete do nich i skryté pracovní místo.

Aby schody nezasahovaly příliš do místnosti, volte mlynářský typ se střídavě vykrojenými stupni. Mlynářské schody mohou mít trochu ostřejší sklon oproti jiným typům schodů. Pro pohodlný přístup na patro by měly být schody široké 50 – 60 cm.

Schody i patro opatřete zábradlím. Připevníte ho buď na stěnu, nebo na bočnici schodů a konstrukci patra. Výška zábradlí se liší podle funkce a výšky patra od podlahy. Pokud má patro sloužit pro děti, vyplňte prostor mezi zábradlím a stropem sítí. Snížíte tak riziko jeho pádu.

Ve schodech můžete vybudovat úložné prostory i pracovní místo. Foto: napatra.cz
Ve schodech můžete vybudovat úložné prostory i pracovní místo. Foto: napatra.cz

Využíváte patro na spaní? Prozraďte ostatním čtenářům v komentáři, odkud ho máte a jak se vám na něm spí.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
3x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 96x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 156x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 194x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek