Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
36020
0komentářů

Jaký je paletový nábytek a styl bydlení? Zařiďte si originální interiér. Vyberte si postele, židle i stůl z palet

Dřevěné přepravní palety jsou skvělou surovinou pro originální nábytek. Postel, stůl židle i sedačka z palet dají vašemu interiéru téměř rustikální atmosféru. Pořiďte si, stejně jako rostoucí řada lidí, netuctové paletové bydlení.
Vydáno: 07.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7885x

Toužíte po originálním a netuctovém nábytku, téměř do všech místností vašeho bytu? Pořiďte si jednotlivé kousky, vyrobené z použitých přepravních palet. Mezi lidmi na celém světě jsou čím dál oblíbenější. Materiál je levný, nenáročný na opracování a po konečné úpravě vypadá skvěle. Ročně se na světě vyrobí asi 700 milionů palet, zřejmě tak nehrozí surovinová nouze.

Z použitých přepravních palet udělá stolař prakticky cokoli

Z něčeho tak podceňovaného, jako jsou dřevěné palety, vykouzlí šikovný stolař skříňky, stolek, postel, pohovku i věšák. Výborně vypadají i botník, křesílka, či konferenční stolek. Možností je nepřeberně, co kus, to originál. Palety jsou přitom v každé zemi ze stromů, které tam rostou nejvíce a nejrychleji. V Čechách je to smrk, ale například v Japonsku cedr.

Zahradní nábytek z palet působí uvolněně a do přírody k zeleným rostlinám patří. Foto: ©Depositphotos.com/progat
Zahradní nábytek z palet působí uvolněně a do přírody k zeleným rostlinám patří. Foto: ©Depositphotos.com/progat

Z europalet si nechte udělat třeba zahradní nábytek. Tady je můžete nechat jen tak, jak jsou, jenom se základní povrchovou úpravou. Doplňte je barevnými polštáři na sezení i pod hlavu a užívejte si téměř rustikální atmosféru. Pocit je to skvělý. Paletový nábytek do bytu už musí být ale obroušený, natřený a nalakovaný. Odstínů je celá řada, jen si musíte vybrat.

Děti si skvěle vyhrají v zahradních domcích nebo na houpačkách z palet.

Zpozorněte při použití palet v dětském pokoji. Zkontrolujte si hlavně do hladka obroušené hrany úložných prostor na hračky, poliček, případně i skříněk. Hrubé třísky v dětských prstících nejsou nijak příjemné. Pro děti jsou super i zahradní domky na hraní, nebo houpačky. Z palet si ale ještě pořídíte třeba i pelíšek pro zvířecího mazlíčka či moderní schodiště.Paletový nábytek je trendy alternativou k běžnému nábytku z obchodů. Úžasně vypadá například konferenční stolek z palet v kombinaci se sklem. Do pokoje si pořiďte stůl, který díky pravidelným mezerám v paletě poslouží jako netradiční vinotéka nebo úschovna lahví. Pravda je, že víno doma nemůžete kvůli teplu a světlu déle skladovat, proto je vysoká obrátkovost zaručena.

Jedna paleta váží kolem 16 kilo, o její pevnost se nebojte

Nejčastějším využitím palet je sedací nábytek a postele. Jedna paleta váží průměrně 16 kilo, takže se nemusíte bát o její pevnost. Chcete se pohodlně natáhnout a snít v málo viděném interiéru? Kupte si třeba futonovou matraci a doplňte ji o velké množství barevných polštářů a podhlavníků. Váš byt i díky použitému dřevu každého okouzlí dojmem tradiční usedlosti a pohody.Zajímavou možností k využití palet je vertikální zahrada. Udělejte si ji na chalupě k zakrytí jinak nevyužívaných míst, nebo jen tak pro radost doma na balkóně. Nejdříve zajistěte zadní stěnu palety před propadáváním zeminy. Použijte desku nebo netkanou textilii, a sponky do dřeva. Nasypte do otvorů substrát, osázejte podle vlastní úvahy a zalijte. Nakonec paletu postavte a osaďte i horní část.

 Přečtěte si zajímavý tip na použití palet ke stavbám levných domků.

O používání recyklovaných palet k výrobě nábytku se dočtete v jednom z minulých článků, podívejte se na něj. Pamatujte na to, že do interiéru se hodí jen palety, ošetřené tepelně. Poznáte je podle vypáleného označení do dřeva:

HT = dřevo ošetřené tepelnou úpravou. Paleta však není rezistentní vůči choroboplodným zárodkům, se kterými se může setkat při převážení například potravin a dalších lehce kontaminovatelných látek.

MB = paleta ošetřená metylbromidem. Ošetření se opakuje každé 2 roky, takto je paleta dostatečně chráněna vůči mikroorganizmům. Metylbromid je od roku 2005 pro jeho toxicitu zakázáno užívat mimo paletový průmysl. Plánuje se jeho celosvětový zákaz do roku 2015. Tyto palety výrazně nedoporučujeme mít v interiéru, nebo v zahrádce, nikdy jako kompostér.

Zvláštní a netradiční, ale současně velmi praktické vybavení bytu, láká i známé tváře. S tím, jak propadl paletám, se svěřil herec a moderátor Lukáš Hejlík, známý třeba ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Dřevěné palety využívané na jednorázový transport zboží většinou stále ještě končí na skládkách. Řada odborníků na úspory energií uvažovala i o tom, že by se s nimi mohlo třeba topit a využít je jako štěpku v teplárnách, náhradou za uhlí. Výroba nábytku je ale také řešením. Při troše šikovnosti si jej sestavíte doma i sami, ale o tom budeme psát v některém z příštích článků.

Podívejte se, jak vypadá bydlení v paletovém stylu na síti Pinterest.

Používání recyklovaných palet k výrobě nábytku ve velkém je jednou z cest, jak zpomalit na naší planetě drancování lesů. Z rozebraných europalet se dá udělat prakticky cokoli a jde o velmi odolný a kvalitní materiál. Myslete tudíž při zařizování bytu na to, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné a měli bychom je zachovat i pro další generace.

Líbí se vám nábytek z dřevěných palet, nebo jej už máte doma? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům s výběrem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Šetřete svůj čas a věnujte ho do svých koníčků. Virtuální asistentka vyřídí všechno důležité zařizování za vás

Šetřete svůj čas a věnujte ho do svých koníčků. Virtuální asistentka vyřídí všechno důležité zařizování za vás

Vydáno: 09.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 35x

Máte málo času? Najměte si služby virtuální asistentky či asistenta. Seženou vám řemeslníky, uklízečku, zajistí nákupy i hlídání nebo naplánují dovolenou. Dokáží zařídit téměř cokoliv. Jak taková služba funguje a kolik stojí?

Celý článek
Zelené jehličí vás letos neláká? Mrkněte na 8 nápadů, jak vyrobit originální vánoční stromek

Zelené jehličí vás letos neláká? Mrkněte na 8 nápadů, jak vyrobit originální vánoční stromek

Vydáno: 08.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Máte alergii na jehličí, nebo jste v rodině přísní ochránci přírody a uříznutý stromek je pro vás tabu? Vteřinový manžel poradí 8 nápadů, jak si vyrobit originální vánoční stromeček z různých materiálů. Umělé stromky nechte jiným.

Celý článek
Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Vydáno: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 59x

Vánoce se blíží a nápady na dárky jsou vzácné zboží. Dávat blízkým kuchyňskou linku pod stromeček asi nebudete, ale vhod může přijít 5 tipů na menší nábytkové kousky. Třeba právě ony vašim blízkým chybí. Vyberte jim pěkné kousky.

Celý článek