PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Roletujete či neroletujete? Podívejte se, jaké výhody vám přinese používání okenních rolet

Římské, screenové, nebo Twintex rolety. Jak vypadají? Proč je dobré si na okna nainstalovat rolety? Jsou lepší venkovní, nebo vnitřní systémy? Vyznejte se v široké nabídce okenních rolet a roletujte o sto šest.
Vydáno: 07.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4088x

Máte byt v přízemí a kolemjdoucí vám koukají do oken? Nakláníte se hlavou sem a tam, ale z napínavé scény Ordinace v Růžové zahradě vidíte v televizi kvůli odlesku akorát tak sami sebe? Instalací rolet vyřešíte nejen tyto dva problémy. A co víc, vytvoříte si zajímavý designový doplněk. Na výběr totiž máte z mnoha barev, materiálů a jejich struktur.

Rolety slouží jako designový prvek, tepelná i zvuková izolace a ochrana soukromí. Výrobci používají mnoho materiálů o různé struktuře i průsvitnosti, a to od přírodních materiálů přes hliníkové a průhledné UV fólie až po PVC. Nejčastěji je vyrábí z polyesteru, bavlny, skelných vláken, lnu a viskózy.

Okenní rolety mohou být antistatické, nehořlavé, nebo potažené z venkovní strany stříbrnou vrstvou. Ty pak odráží sluneční paprsky a udržují v interiéru během horkých letních dnů příjemnou teplotu. Rolety můžete zkombinovat také se sítěmi na hmyz.

Ovládáte je páskou, klikou, pružinou, provázkem nebo řetízkem. Většinou si můžete vybrat, na kterou stranu ovládání umístíte. Pro velká okna nebo zastínění celého domu je pohodlnější elektrické dálkové ovládání. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady.

Látkové rolety

Mohou zcela zatemnit nebo jen ztlumit přímý sluneční svit. Výrobci používají jak tenkou látku podobnou záclonám, tak i hrubší zastiňující a zatemňující textilie nebo speciální materiály, jako třeba blackout látku. Látkové rolety pořídíte od 200 Kč.

Tkaniny z přírodních materiálů a polyesteru jsou prodyšné, jen částečně propouštějí slunce a místnost zatemní zhruba na 50 – 90 % v závislosti na odstínu, hustotě a propustnosti látky. Procházející světlo zvýrazní vzor, barvu a texturu rolety.

Volně visící rolety brání v úplném otevření okna. Většinou ho pootevřete jen o několik centimetrů. Pro plné otevření okna musíte roletu vyhrnout.

Látkové rolety většinou u okna volně visí. Namontujete je na rám okna, zeď i ke stropu. Některé mají boční silikonové vedení po celé délce materiálu, takže jsou neustále v blízkosti okenního skla. Spodní těžítka rolet jsou skrytá v látce nebo viditelná.

Římské rolety

Římské rolety mají látku skládanou odspoda. Nenavíjíte ji na tyč, ale skládáte v horizontálních skladech.  Výhodou je snadná údržba. Látka je totiž připevněna k hliníkovému profilu pomocí suchého zipu, takže ji snadno odejmete a vyperete. Podle způsobu ušití mohou být rolety nadýchané a romantické i minimalistické a strohé. Stojí od 1500 Kč.

Bambusové rolety 

Bambusové rolety se skládají z navzájem provázaných plochých latěk. Hodí se k přírodnímu a japonskému stylu bydlení. Jsou jednoduché, lehké a elegantní. Mají snadnou a rychlou montáž na stěnu nebo strop a na čištění vám stačí vlhký hadřík. Seženete je od 140 Kč.

Plisé rolety

Plisé (plisované) rolety tvoří skládaná látka nebo papír. Materiál je upevněn mezi vodící lišty. Speciální mechanismus umožňuje vytahování rolety podle potřeby buď jednostranně shora či zdola, nebo oboustranně z horní i dolní strany. Vodící lišty můžete zafixovat v jakékoliv pozici, klidně i uprostřed okna. Fungují podobně jako žaluzie.

Kromě jednovrstvých plisé rolet existují i rolety vyrobené ze dvou vrstev plisované látky, která je spojená v místech ohybů. Tvoří tak svislou řadu buněk podobných včelím plástvím. V dvojitých roletách nejsou vidět vodící provázky. Můžete je namontovat do všech oken, včetně trojúhelníkových, obloukových nebo kruhových. Koupíte je za cenu od 500 Kč.

Venkovní rolety

Předokenní rolety dotváří vzhled domu a chrání ho před nepříznivými povětrnostními vlivy. Kromě toho fungují jako bezpečnostní prvek. Vybrat si můžete ze stovek kombinací tvaru kazety a barev. Jsou vhodné jak pro montáž na novostavbu, tak i dodatečnou montáž na starých domech.

Vyrábí se z plastu nebo hliníku. Plast je levnější, ale vlivem slunečního záření či mrazu ztrácí na pružnosti a pevnosti a začíná praskat. Vlivem ultrafialového záření se mění i jeho barva. Vhodnější je hliník, který lépe odolává povětrnostním vlivům a nemění barvu. Venkovní rolety koupíte za cenu kolem 2700 Kč.

Venkovní rolety odrazí až 100 % tepelného záření. Screenové vnitřní absorbují teplo až z 96 %, ale zabraňují průniku tepla až na vnitřní straně oken, takže sklo zůstává rozehřáté.

Aby rolety působily nenápadně, namontujte je do překladu. Jinak je můžete umístit na rám okna nebo fasádu domu. Lamely vyplněné PUR pěnou izolují od horka, mrazu i hluku. Rolety mohou mít speciální zabezpečovací závěs, který brání jejich nadzvednutí, takže pak fungují jako efektivní bezpečnostní prvek.

Předokenní rolety jsou dimenzovány na určitou šířku a plochu. Řiďte se doporučením výrobce. Výběr šířky záleží na pevnosti a pružnosti materiálu, ze kterého jsou vyrobené lamely. U příliš širokých rolet se lamely mohou prohýbat a vypadnout z vodících lišt. Plocha odvodíte od váhy lamel. Lamelový bal nesmí být příliš těžký, jinak by se mohl přetrhnout.

Do střešních oken využijte speciální rolety s vodícími lištami z eloxovaného hliníku. Ty odolají změnám teplot i silnému slunečnímu záření. Manuálně ovládané rolety vybavte ovládací tyčí pro hůře dostupná okna. Cena se pohybuje od 1200 Kč.

Speciální rolety

Blackout je zcela zatemňující látka, která zvenčí odstíní i velmi intenzivní světlo. Hodí se do ložnic a dětských pokojů. Pro dokonalé zatemnění mohou být rolety doplněny i bočními a horními krycími lištami, které zabrání průniku světla mezi látkou a oknem. Vyrábí se z PVC nebo 100% polyesteru. Koupíte ji za cenu od 250 Kč.

Screenové rolety odráží dobře teplo, takže zabrání přehřívání jižních interiérů. Navíc jsou částečně průhledné (mají speciální dírkovanou strukturu), takže přes ně uvidíte ven, ale dovnitř vidět není. Když se večer svítí, zůstávají průhledné, takže je pro zajištění většího soukromí doplňte dalším typem stínění, třeba závěsem nebo venkovními roletami. Jsou ideálním filtrem ostrého slunečního světla.

Screenové rolety mají stínící účinnost až 95 %, blackout látka 100 %.

Rolety Den a noc (Twintex) střídají vodorovně pruhy průhledné a neprůhledné látky s odlišnou propustností světla. Dá se jimi regulovat přístup světla podobně jako u žaluzií. Posouváním rolety se pruhy v různém poměru překrývají, čímž si plynule nastavíte intenzitu světla vcházejícího do místnosti. Cena se pohybuje od 1700 Kč.

Zastiňovací rolety částečně propouštějí světelné paprsky, takže interiéru dodají měkké rozptýlené světlo, mnohdy i s jemným barevným nádechem. Seženete mnoho barev, potisků, vetkaných vzorů i různých struktur.

S kazetou, nebo bez ní?

Rolety se většinou navíjí na tyč o průměru od 2,5 do 8 cm podle předpokládaného použití a velikosti rolety. Čím je tyč hrubší, tím širší a delší roletu unese. Roletovou tyč s návinem můžete nechat volně bez krytu nebo vložit do kazety, která roletu ochrání před prachem a mechanickým poškozením.

Při výběru kazety se řiďte tím, jestli potřebujete malou kazetu na okno, nebo větší kazetu, kterou umístíte nad něj. Ta vypadá luxusněji a hodí se pro větší a těžší rolety. Malé kazety (minikazety) se hodí k plastovým oknům a pro menší rolety z tenčích látek. Hrubší látka s větším návinem by se do nich nemusela vejít.

Minikazety namontujete snadno přímo na okno, a to většinou bez vrtání za pomoci speciálních držáků. Jedná se vlastně o přední kryt roletové tyče. Látka pak jezdí těsně podél okna, a díky tomu můžete i při spuštěné roletě okno naplno otevřít. Pro dokonalé zatemnění použijte svislé boční lišty, které zabrání průniku světla mezi oknem a roletou.

Používáte okenní rolety, nebo jste si oblíbili jiný systém stínění oken? Podělte se o vaše zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/dmitrimaruta

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek