0komentářů

10. 5. je Den matek. Udělejte jim radost originální, vlastnoručně vyrobenou dekorační vázou

Druhou květnovou neděli je Den matek. Překvapte tu svou a udělejte jí radost. Předem vyrobte originální vázu, naplňte ji květinami a překvapí i básnička, napsaná speciálně pro Den matek. Inspirujte se tipy na obyčejné materiály.
Vydáno: 07.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2936x

Blíží se druhá květnová neděle a s ní Svátek matek. Chcete tu svou letos překvapit nějakým novým a zajímavým dárkem k víceméně tradiční květině? Připravte se předem a vyrobte originální vázu, naplňte ji květinami a doplňte o vlastnoručně napsané přání. Všechny mámy mají jistě z gratulací k jejich svátku radost a vlastním neotřelým nápadem je navíc příjemně zaskočíte.

Čiré sklo různých tvarů má pro krásnou květinu také své neopakovatelné kouzlo. Foto: ©Depositphotos.com/maglara
Čiré sklo různých tvarů má pro krásnou květinu také své neopakovatelné kouzlo. Foto: ©Depositphotos.com/maglara

Netradiční vázu vyrobte třeba z obyčejné plechovky, na kterou postupně v těsných závitech nad sebe naviňte světlý lýkový motouz. K dostání je v prodejnách s potřebami pro výtvarníky a 1 kg stojí od 129 Kč. Při jednotlivých otáčkách jej raději přilepte a na závěr celé dílko přestříkejte bezbarvým lakem. Bílá květina se zeleným listem vypadá v této váze úžasně.

        Vázy ozdobte lýkovým motouzem, neplatnými mincemi nebo barvami na sklo

Vázu, kterou nikde neprodávají, vytvořte i ze starých neplatných mincí. Oblepte s nimi běžnou keramickou vázu bez dekoru. Koupíte ji spolu se speciálním lepidlem na kov zhruba do 300 Kč. Jednoduchou úpravou dostanete velice zajímavý solitér pro kombinaci s řezanými květy. Mám s ním osobně velmi dobré zkušenosti, protože se hodí téměř ke každé květině.

Vyrobte si vázičku ze staré žárovky podle návodu na videu:Máte doma na zahradě špalíky například březového dřeva, nebo netrouchnivé malé pařízky? Využijte je po drobné úpravě jako skvělou „přírodní“ vázu. Stačí jen vhodným způsobem odstranit středovou část, buď postupným odvrtáváním, či dlabáním. Do vzniklé dutiny dejte třeba misku pro sukulenty, skleněnou baňku pro řezané květiny, či plechový obal na květináček.

Pěknou ozdobou vázy bude palisáda z malých větviček

Jen minimální investici asi 30 Kč do klubka slabého provázku a vaše šikovné ruce, si vyžádá váza s „větvičkovým“ obalem. Nařežte si podle výšky obalované vázičky řadu větviček syrového dřeva, tlustých asi 1-2 cm. Svazujte je postupně k sobě v horní i spodní části, podobně jako kdysi voraři svá plavidla. Vzniklou palisádou obalte běžnou vázu, nevídaně ji ozdobí.

Netradiční vázou překvapíte, bezvadná je i známá mozaika, lepená na běžnou nádobu. Foto: ©Depositphotos.com/apolobay
Netradiční vázou překvapíte, bezvadná je i známá mozaika, lepená na běžnou nádobu. Foto: ©Depositphotos.com/apolobay

Interiér maminčiny domácnosti výrazně oživíte sérií starých skleněných lahví v různých tvarech a výškách. Obarvěte je pastelovými odstíny, žlutou, oranžovou či vínovou, a do každé z nich dejte kytku kontrastní barvy. Nezapomeňte ani na zeleň, výsledek vypadá náramně. Barvy na sklo jsou v obchodech k mání nejčastěji od 180 do 460 Kč.

Růže rychle vadnou a sklánějí hlavičky? Seřízněte je o 5 cm a položte celé na hladinu studené vody ve vaně či jiné nádobě. Jakmile se vzpamatují, dejte je zpět do vázy. Čerstvé narcisy nepřidávejte do vázy s jinými květy. Vylučují sliz, který ostatní rostliny zahubí.

Jen o málo dráže vyjdou speciální vypalovací barvy na sklo v lahvičkách s aplikátorem. Například na vysokou válcovou vázu z průhledného skla si namalujte černou tenkou linkou obrysy vašeho vymyšleného motivu. Vzniklé plošky postupně podle vaší fantazie vybarvěte. Své dílo musíte ještě nechat asi 24 hodin zaschnout a pak vypálit. Tím barvy zafixujete.
„Běžně to dělám 40 minut v kuchyňské troubě na 160 °C,“ popsala brněnská výtvarnice Romana Varmužová.

Na stole pěkně vypadají i láhve z čirého skla. K tomu zelená s bílou a výsledek je super. Foto: ©Depositphotos.com/manera
Na stole pěkně vypadají i láhve z čirého skla. K tomu zelená s bílou a výsledek je super. Foto: ©Depositphotos.com/manera

Vázu jste si vyrobili, ale co do ní? Znáte-li maminčinu oblíbenou květinu, je nákup jednoduchý. Jste-li příznivcem nákupů po internetu, počítejte s tím, že cena nejjednodušší vazby v e-shopu přijde zhruba na 300 korun. Středně velké vazby z růží či lilií doplněné zelení tu stojí 800 až 1 000 Kč, za obří kytici růží zaplatíte kolem dvou až tří tisíc korun.

           Pár tipů na co nejdelší domácí uchování řezaných květin:
           •    Kytici nenechte topit v obřích nádobách, ani klátit a tísnit se v příliš malých vázách
           •    Odstraňte listy ze spodní části stonků, aby nebyly základnou pro množení bakterií
           •    Vodu měňte každý, případně každý druhý den, hlídejte ponoření asi 10 cm
           •    Přidávejte do vody speciální výživu, prodlouží čerstvost květů. Koupíte ji v květinářství
           •    Velmi dřevnaté stonky každý třetí den seřízněte zhruba o centimetr

Nejčastěji ale nakoupíte kytky v kamenných obchodech, bohatších na spektrum druhů. Vyberte si z připravené vazby, nebo si nechejte po poradě s prodejcem aranžérem, udělat novou. Dejte ale pozor, zda nejsou květiny zmrzlé. Mohly být dlouho v chladicích boxech, aby rostliny vypadaly svěže. V teple vám pak rychle odkvetou. Zkontrolujte si i možná poškození listů, stonků a květů.

Podívejte se na originální nápady pro výrobu netradičních váz na síti Pinterest.

Skvěle vypadá váza z nejrůznějších odložených skleněných nádob, demižónků, nebo z nefunkčních žárovek. Máte jich více a v různých velikostech? Udělejte z nich na stěně netradiční dekoraci. Ve vodě bez substrátu se udrží nenáročné stálezelené rostliny, například lopatkovec, epipremnum, či podénka. V kontrastu s bílou stěnou na pozadí vypadají velice hezky.

Rozhodli jste se tentokrát ke Dni matek překvapit tu svou originální vázou? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/decathlon1

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 57x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 45x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek