PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Motivujte ratolesti ke čtení. Pořiďte jim dětské knihy, knihovnu a 20 minut denně jim čtěte

Dětská kniha je základem pro budoucí vzdělávání. Pořiďte svým nejmilejším dětskou domácí knihovnu a společně ji naplňte knížkami pro děti. Skvělou motivací je každodenní společné čtení oblíbené literatury. Stačí pouhých 20 minut.
Vydáno: 05.05.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2755x

Současná uspěchaná doba příliš nepřeje klasickým papírovým knihám. Moderní je být on-line, mít všude hodně obrázků a videa, aby rozuměla i negramotná generace. Chcete své děti motivovat ke čtení, aby jednou neskončily jako digitální autisté? Pořiďte jim pěknou knihovničku, postarejte se spolu s nimi o její naplnění a čtěte s nimi. Dáte jim nenahraditelný vklad do budoucna.

I do malého dětského pokoje pořiďte alespoň malou poličku na knihy

Dětské pokoje v tuzemských domácnostech většinou plní více účelů najednou. Zpravidla koupíte vedle postele i úložné boxy, skříňky pro oblečení a ostatní nezbytné poklady. I do malé místnosti ale pořiďte alespoň polici na knihy. Doplňte ji o volnou hrací plochu uprostřed místnosti a budete mít ideální základnu pro postupné pilování čtenářských návyků.

Čtěte dětem alespoň 20 minut denně, dáte jim nenahraditelný vklad od budoucna. Foto: ©Depositphotos.com/Kostia777
Čtěte dětem alespoň 20 minut denně, dáte jim nenahraditelný vklad od budoucna. Foto: ©Depositphotos.com/Kostia777

Nabídka knihoven, knihovniček i jednoduchých polic je obrovská. Na trhu je seženete za cenu od několika set až třeba po 15 000 Kč. Jedno ze zajímavých je dětská malovaná a vyřezávaná knihovna z lamina za necelé 3 000 korun. Má tři police, dvě zásuvky a vaše potomky zaujme stylizovanými barevnými autíčky a lokomotivami na bočnicích.

Dětské knihy najdete v knihkupectvích, ale i v bazarech nebo na Aukru.

Jak knihovničku naplníte dobrou literaturou? Oddíl dětských knih najdete v každém knihkupectví. Výrazně levnější výtisky ale nakupte třeba v knižních bazarech. Je jich spousta, například Databaze knih.cz, trhknih.cz, či bazar-knih.cz. Dobré tituly hledejte i na Aukru a navštivte i některý z řady tuzemských knižních veletrhů.
„Mně se osvědčilo jednou za čas proběhnout antikvariáty ve městě, vždycky tam něco fajn najdu,“ říká Klára Vodenková. 

Dětské knihy hledejte v knihkupectvích, ale dobré tituly jsou i v bazarech nebo na Aukru. Foto: ©Depositphotos.com/sbworld7
Dětské knihy hledejte v knihkupectvích, ale dobré tituly jsou i v bazarech nebo na Aukru. Foto: ©Depositphotos.com/sbworld7

Knihy pro děti vybírejte podle jejich věku. Do dvou let jsou nejlepší knihy o zvířátkách, leporela a výtisky s velkými obrázky. Pro děti do 5 let jsou skvělé knihy s obrázky, jednoduchým příběhem a zápletkou. Do 11 let to mohou být i knihy typu „Jak něco udělat“, nebo různé detektivky. Pamatujte také na to, že kluky zajímá něco jiného než holky.

Knihovna, dělená do jednotlivých sektorů, vám pomůže knihy šikovně roztřídit 

Pro uložení všech literárních pokladů využijte oblíbenou knihovnu Mona. Dělení do 16 stejných sektorů vám umožní šikovně knihy roztřídit podle jednotlivých témat, autorů, případně ilustrací. Nábytek pořídíte za 2 100 Kč a je ve tmavém provedení wenge, nebo ve světlém dekoru švestka z pevného lamina. Nemusíte se tedy bát o nosnost, ani o tvarovou a barevnou stálost.

Knihovna Mona z e-shopu MT-nábytek.cz nabízí 16 samostatných polic pro šikovné třídění dětských knih.
Knihovna Mona z e-shopu MT-nábytek.cz nabízí 16 samostatných polic pro šikovné třídění dětských knih.

Nejjednodušším způsobem uložíte dětské knihy do otevřených polic. Kovový profil se zasunutými deskami přišroubujte do zdi s pomocí hmoždinek, nebo využijte kovové konzoly. Výhodou polic je rychlá dostupnost knih, musíte se ale smířit s častějším utíráním prachu a vybrat spíše tmavší kouty místnosti. Knižní hřbety i obaly totiž postupně „vyšisuje“ sluneční světlo.

Do dutých cihel použijte při montáži polic speciální „namotávací“ hmoždinky.

Návod k připevnění polic na stěnu zpravidla najdete u zakoupeného zboží. Do dutých cihel použijte hmoždinky, které se dotahováním šroubu namotají do uzlu. Zvětší tím svou opěrnou plochu a takto zabrání vytržení ze zdi. Do sádrokartonu vyberte plastové hmoždinky se širokým a ostrým závitem po obvodu, které se do materiálu zaříznou.

                  Při montáži polic na hmoždinky musíte:
                  •    Přesně označit místa, kde chcete polici mít
                  •    Zkontrolovat, kde jsou rozvody elektřiny nebo vody
                  •    Vrtat kvalitní vrtačkou s ostrými vrtáky
                  •    U tenčích stěn využít doraz
                  •    U sádrokartonu vynechat vrtačku s příklepem

Nezapomeňte u všech polic a knihoven počítat s budoucí zátěží a stanovený limit nepřekračujte. Největší a nejtěžší knihy patří logicky do spodních polic, lehčí dejte do horních. Často používané výtisky, leporela nebo básničky umístěte do jedné police, zbytek roztřiďte podle oboru. Málokdy používané výtisky uložte do nejhornějších polic.

Pro budoucího velkého čtenáře kupte také větší knihovnu

Chystáte se podpořit čtenářskou gramotnost vašich dětí doslova frontálním útokem? Pořiďte jim do pokoje větší, dvoudveřovou a prosklenou knihovnu Modesta. Přijde vás na 4 700 Kč, ale na uložené knihy nebude sedat prach a čtyři police výborně skryjí veškeré dětské literární poklady. I tady je k dispozici provedení wenge a švestka.

Úplně na začátek pořiďte dětem knihy o zvířátkách, leporela a výtisky s velkými obrázky. Foto: ©Depositphotos.com/zmijak
Úplně na začátek pořiďte dětem knihy o zvířátkách, leporela a výtisky s velkými obrázky. Foto: ©Depositphotos.com/zmijak

Teplý a přírodní materiál neztrácí oblibu ani v dětském pokoji, proto je z použitých materiálů stálicí dřevo. Pamatujte ale i na další prostor. Nezbytné minimum na průchod kolem knihovny je 60 cm a ideální hloubka knihovny minimálně 30 centimetrů. Police v knihovně musí být alespoň 1,8 cm silné, při šířce knihovny nad 80 centimetrů nejméně 2,3 centimetru, nebo je vybavte podpěrami.

Dětskou knihovnu doplňujte, pořiďte ji asi na dvojnásobek současného počtu knih.

Nemáte v dětském pokoji místo na samostatnou knihovnu? Zpřístupněte pro všechny členy rodiny knihovnu v obýváku. Může fungovat i jako dělicí příčka. Prostor takto rozčleníte a přidáte mu i na dynamice. Využijte sektorový nábytek, dokoupíte jej časem a postupně podle potřeby, což je nejen u knihoven velmi výhodné.

Ať už dětem vyberete jakoukoli knihu, pokuste se je u čtení do budoucna udržet. Foto: ©Depositphotos.com/Miiisha
Ať už dětem vyberete jakoukoli knihu, pokuste se je u čtení do budoucna udržet. Foto: ©Depositphotos.com/Miiisha

Využijte zkušeností projektu Celé Česko čte dětem, který existuje už téměř desetiletí. Budujte si ve své rodině pevné vazby prostřednictvím společného čtení. Pravidelné předčítání vašim dětem rozvíjí paměť, představivost, učí myšlení a utváří mezi nimi a vámi pevné pouto. Heslem projektu je „Pojď, budu ti číst“. Každý den stačí jen 20 minut.

Podívejte se také na zajímavé nápady pro dětské knihovny na síti Pinterest.

Ať už dětem vyberete jakoukoli knihovnu a postaráte se spolu s nimi o výběr literatury, pokuste se je u čtení udržet. Souhlasím bezezbytku s názorem šéfredaktora Reflexu Radka Bajgara, že se dá máločemu porozumět za dvacet vteřin on-line. Podle něj existují písmena, která má cenu číst, klidně i na papírových stránkách, které se místo překlikávání postaru otáčejí.

Zařizujete se svými ratolestmi jejich první domácí knihovničku? Napište do komentáře pod článkem, co jste o ní nakoupili a poraďte ostatním čtenářům, jak děti motivovat ke čtení.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 164x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek