PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Hledáte originální truhlíky pro květiny? Vyrazte do bazaru a vyrobte je ze starého nábytku

Nevyhazujte starý nábytek. Recyklujte a vyrobte z něj originální truhlíky, do kterých zasadíte spoustu květin. Využijte třeba židli, komodu nebo noční stolek. Víte, kde je sehnat? Načerpejte inspiraci a zjistěte, jak na to.
Vydáno: 30.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4476x

Minulý týden jsme slavili Den země, který souvisí s ochranou přírody. Abychom zachovali planetu i pro příští generace a žili v souladu s ostatním životem na Zemi, nestačí jen šetřit vodu a energie a neznečišťovat ovzduší. Musíme také zamezit plýtvání potravin a průmyslových surovin a omezit tvorbu odpadů. Proto je třídíme a recyklujeme, a pro staré vysloužilé věci hledáme nové využití.

Komoda osázená květinami od designérů Denise Bonapaceho a Petera Bottazziho. Foto: denisebonapace.com
Komoda osázená květinami od designérů Denise Bonapaceho a Petera Bottazziho. Foto: denisebonapace.com

Zrecyklovat všechno nebo jenom něco?

Myslím si, že nemá význam hledat nové využití pro všechny vysloužilé věci. Některé nápady z recyklovaných materiálů a výrobků jsou sice funkční, ale příliš se mi nelíbí. Raději je vyhodím do tříděného odpadu nebo odvezu do sběrného dvora. Nápad na výrobu truhlíků pro pěstování rostlin ze starého nábytku se mi však líbí.

Počítejte však s tím, že komoda osázená květinami zabere spoustu místa, docela dost váží a těžko ji přesunete jinam. Navíc takto můžete přetvořit pouze nábytek z pravého dřeva. Nepoužívejte nábytek, který je z kompozitních materiálů. Ten po vysloužení raději odvezte do sběrného dvora, protože při zalévání květin by se kvůli vlhkosti mohl rozpadnout.

Při výrobě truhlíků se můžete inspirovat tvorbou Denise Bonapaceho a Petera Bottazziho nebo na Pinterestu.

Nemáte žádný starý kus nábytku, který byste mohli využít? Vyrazte do bazaru s nábytkem nebo prohledejte internetové inzertní servery, jako je Sbazar, Hyperinzerce nebo Annonce, případně Aukro. Vysloužilý nábytek se dá pořídit velice levně. 

Do truhlíků z nábytku zasadíte sukulenty, kaktusy, bylinky i popínavé rostliny. Kombinací různých druhů docílíte zajímavé barevnosti a různorodosti tvarů. Dejte však pozor na to, aby rostliny měly stejné požadavky na substrát, zálivku a světlo.

Květináč ze staré židle

Ze židle vyrobíte jednoduchou úpravou sedáku pěkný stojan na květináč. Když do něj zasadíte popínavky, budou se hezky plazit po opěradle a nemusíte k nim dávat opěrnou tyčku. Na opěradlo pověsíte i závěsné květináče. K přetvoření židle potřebujete:

 • starou židli
 • rostliny
 • substrát
 • šroubovák, vrtačku, pilu
 • drátěný koš nebo květináč
 • textilii nebo fólii
 • barvu na dřevu, brusný papír

Buď do sedáku vyřežte otvor pro květináč, nebo sedadlo odstraňte úplně. Když z něj sundáte čalounění, můžete desku využít jako dno květináče. Vytvořený otvor v sedáku musí být tak velký, aby jím květináč nepropadl. Místo květináče můžete použít i drátěný koš, který pomocí vrutů připevníte k rámu židle. Přes koš dejte textilii nebo fólii, aby zemina nepropadávala na zem.

Květiny zasazené do zásuvek komody

Komoda osázená květinami vypadá skvěle, ale zabírá poměrně dost místa. Nemáte ji kam postavit? Využijte jen zásuvky. Vytvořte z nich závěsné truhlíky, nebo k nim ze dřeva vyrobte podstavec, na který je položíte. K výrobě truhlíku ze staré komody potřebujete:

 • starou komodu
 • rostliny, třeba sukulentní
 • substrát pro daný typ rostlin
 • keramzit, kousky hliněného květináče nebo štěrk na drenáž
 • betonové tvárnice, cihly nebo jiný materiál na zatížení zadních stěn zásuvek
 • vrtačku s vrtákem do dřeva

Komoda musí být z masivního dřeva. Kompozitní materiály se totiž vlivem vlhkosti rozpadnou. Do každého dna zásuvky vyvrtejte dostatečný počet děr pro odtok přebytečné zálivky. Komodu obruste a natřete novým lakem nebo nechte v původním stavu. K zadní stěně každé zásuvky naskládejte stavební materiál jako zátěž, která zabrání vyklápění zásuvky.

Zásuvky musí mít pevné dno, aby unesly tíhu zeminy a rostlin.

Na dna zásuvek nasypte vrstvu keramzitu, který bude pohlcovat přebytečnou zálivkovou vodu. Na něj nasypte zeminu. Do ní vysaďte rostliny, zavlažte je odstátou vodou, a pokud půda hodně slehne, dosypte ji až po okraj zásuvky.

Komodu osazujte na místě, kde bude stát. Po naplnění zeminou a osázení rostlinami bude dost těžká. Pokud ji nechcete nechávat na jednom místě, připevněte na její spodní stranu vysokozátěžová kolečka, která přesuny usnadní. Před nasypáním zeminy do zásuvek můžete jejich dno vyložit fólií, která ochrání dřevo před vlhkostí.

Jak se vám líbí nápad pěstovat květiny ve starém nábytku? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek