PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

30. dubna je slet čarodějnic. Vyrobte s dětmi kostým na večerní průvod z kartónu od nábytku a překvapte u večerní vatry

Zbavte se před magickou nocí starosti, jak vyrobit kostým čarodějnice. Využijte kartónové krabice od nábytku, obnošené oblečení a přidejte strašidelný make-up. Výroba čarodějnice je nenáročná, loutku si uděláte i ze starých novin.
Vydáno: 28.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8598x

Tajemná filipojakubská noc 30. dubna se rychle blíží a s ní i tradiční „pálení čarodějnic“. Máte ve svém bydlišti v plánu maškarní průvod, zakončený nočním ohněm z pořádné hranice? Připravte vašim dětem čarodějný kostým, se kterým oslní všechny kamarády. Sami si pro pobavení vyrobte třeba jen malou čarodějnici k zavěšení u stropu.

Tajemné přípravy lektvarů a různých posilujících nápojů jsou doménou čarodějnic. Foto: ©Depositphotos.com/aldegonde
Tajemné přípravy lektvarů a různých posilujících nápojů jsou doménou čarodějnic. Foto: ©Depositphotos.com/aldegonde

Kde se vlastně tradice ohňů závěrem dubna u nás vzala? Jde o keltský svátek začátku léta, kdy na zemi začíná vládnout Žena, bohyně lásky a žití. Lidé zapalovali na vyvýšených místech ohně, vítali příchod jara a s ním spojenou plodnost ve „světlé“ části roku. Noc považovali za nejmagičtější v roce, kdy se prý otevírají jeskyně s ukrytými poklady a na vršky kopců se slétají čarodějnice k sabatu.

Noc na 1. května má mnoho názvů. Říká se jí nejen keltsky Beltine, ale také Walpuržina noc. Walpurga žila v 8. století, byla to světice, původem anglická jeptiška a uznávaná léčitelka. V lidových pověstech vystupovala jako ochránkyně před čarodějnicemi a jejich kouzly.

Podle pověr pálili obyvatelé vesnic ohně na obranu proti čarodějnicím. Ze stejného důvodu muži a chlapci vyhazovali do vzduchu zapálená smolná košťata, práskali na křižovatkách biči a se starým železem dělali kolem stavení hluk. Popel z ohňů měl mít magickou moc pro úrodu i dobytek.

Zapálené ohně měly před čarodějnicemi chránit, popel pak působil magicky. Foto: ©Depositphotos.com/ES0lex
Zapálené ohně měly před čarodějnicemi chránit, popel pak působil magicky. Foto: ©Depositphotos.com/ES0lex

Sežeňte si na kostým staré oblečení a nechte pracovat svou fantazii

Na kostým čarodějnice do podvečerního průvodu budete potřebovat jen staré oblečení a fantazii.  Vhodné jsou šaty nebo sukně, které doplňte tmavým svrškem. Z papíru si vyrobte stylizované netopýry či myši a připněte si je na oděv. Nešetřete make-upem, čím šílenější, tím lepší. Určitě nezapomeňte na typické čarodějnické rekvizity, klobouk a koště.

Netroufáte si čarodějnický kostým vyrobit? Půjčte si jej, není drahý

I když na vlastní tvorbu příliš nejste, parádní kostým na „čarodky“ si můžete v některých městech vypůjčit. Taková čarodějnice Hexa v oranžové nebo černé barvě vás přijde zhruba na 300 Kč, pro děti pořídíte převlek na malé čaroděje za 150 až 200 Kč. V ceně zpravidla jsou klobouky i paruky. Inspirujte se v čarodějnickém speciálu na videu:Máte doma ve sklepě ještě pořád odložené kartonové krabice z poslední dodávky nového nábytku? Velice zajímavý kostým je třeba chuchvalec prachu. Najděte šedé oblečení, obalte sebe nebo děti do lepenky a nalepte na sebe lehce obarvenou vatu.

Modifikace na odpadkový koš vznikne, když místo vaty použijete například použité papírové kapesníky, obaly od žvýkaček či jiné odpadky. Jen pozor na opilce, aby si vás pak nespletli s opravdovým košem a nehodili do vás nedopalek cigarety.

Z kartonových obalů po nábytku jsou po výzdobě super dětské masky

Lepenkové krabice využijte na dětské kostýmy, které uplatníte nejen o letošních čarodějnicích. Na větší krabici, můžete ji přelepit i světlejším papírem, malujte podle vlastní fantazie dekor. Váš malý poklad tak může jít za robota, kostku z Lega nebo krabičku z asijského bistra. „Krabici jsem polepil stříbrnou fólií a kluk byl kosmonaut jedna báseň,“ pochlubil se Radim Světlík z Olomučan.

Před odchodem na sabat nezapomeňte na patřičný make-up, čím barevnější, tím lepší. Foto: ©Depositphotos.com/sannie32
Před odchodem na sabat nezapomeňte na patřičný make-up, čím barevnější, tím lepší. Foto: ©Depositphotos.com/sannie32

Stálý tvar kartonu vám umožní vyřádit se na námětech jednotlivých masek. Děti zajímavě vypadají jako červenobílá krabička popcornu v kině, sešívačka na papíry, nebo automat na bonbóny. Možností je spousta, vymalujte například stojací hodiny, pastelky, nebo Rubikovu kostku.

Využijte na kostým věci z domácnosti a přidejte dobrý make-up

Malou čarodějnici nebo čarodějníka uděláte docela snadno. Stačí stará košile, šátek typu Palestina a obnošený klobouk.
„Pro strašidelnější dojem jsme malou rozcuchali, ušpinili jí obličej a domalovali bradavici s chlupem,“ popsala šťastná Svatava Valíčková z Letovic, teď už prababička. Skvělý dojem podle ní podtrhly děravé punčocháče a koště do ruky.

Walpuržina noc je největším svátkem všech čarodějnic, slétají se na sabaty. Foto: ©Depositphotos.com/massonforstock
Walpuržina noc je největším svátkem všech čarodějnic, slétají se na sabaty. Foto: ©Depositphotos.com/massonforstock

Na drobnou připomínku magické noci si udělejte malou čarodějnici k zavěšení pod strop nebo na lustr. Natrhejte 5 listů starých novin na kousky 0,5 × 0,5 cm a smíchejte je v půl deci vody se čtyřmi lžícemi hladké mouky. Ze vzniklé hmoty vymodelujte třeba na vařečce hlavu, krk a nos postavičky, nechte proschnout do druhého dne a domalujte obličej barvami.

Místo vlasů přilepte odstřižky vlny a vymyslete ze starých odstřižků látky ten nejdivočejší oděv. Ruce vytvořte jednoduše z kousků nosníků pro modeláře, svázaných do kříže. Přes ně přehoďte čarodějnici „šaty“ a přilepte je u krku.
Vlastnoručně vyrobená loutka vám bude připomínat pěkné zážitky z Beltine. Foto: ©Depositphotos.com/3quarks
Vlastnoručně vyrobená loutka vám bude připomínat pěkné zážitky z Beltine. Foto: ©Depositphotos.com/3quarks

Nezapomeňte posílit svou ochranu před zlými čarodějnicemi amuletem. Dříve se mu říkalo škapulíř a lidé jej nosili nepřetržitě u sebe. Vyrobte si také jeden klasický, jak se zmiňuje Božena Němcová ve své Babičce. Do sáčku nebo pytlíku z vlny či plátna dejte sušené listy stromů, květy, nebo kořeny bylin, stáhněte jej provázkem nebo kůží do váčku, pověste k pasu a můžete vyrazit na večerní oheň.

 Podívejte se také na ukázky prima zábavných kostýmů na síti Pinterest.

Ať už si kostým na tajemnou čarodějnou noc uděláte s dětmi pro radost sami, nebo zajdete raději do půjčovny, nezapomeňte na magickou sílu blížící se Walpuržiny noci. Zvlášť všechny byliny, sbírané přesně o půlnoci a za úplňku, budu mít čarovnou moc. Stavení a majetek ochrání před zlými silami například snítka šeříku.

Udělali jste si s dětmi na čarodějnický svátek super kostým? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a pochlubte se nejlepšími fotografiemi.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 122x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek