2komentářů

*Zn.: Hledám šikovného řemeslníka.* Dejte na doporučení známých a přečtěte si 5 tipů, jak nenaletět

Sehnat šikovné řemeslníky není jednoduché. Je jich málo a poptávky po nich rostou. Nápadně levným službám se vyhněte, kvalita je důležitější, než cena. Úklid po řemeslnících? Otrava, hledejte takové, kteří si po sobě uklidí sami.
Vydáno: 24.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3084x

Potřebujete na práce domů zedníka, instalatéra nebo malíře pokojů, a sami si na tyto činnosti vůbec netroufáte? Objednejte si řemeslníka nebo stavební firmu. Já osobně dávám přednost doporučení dobrých známých a získané kontakty pečlivě opatruji. Ve velké celostátní nabídce je dost těžká orientace, proto se obraťte na internet.

Nedostatek řemeslníků je patrný a mladí lidé učební obory spíše nevyhledávají. Foto: ©Depositphotos.com/photography33
Nedostatek řemeslníků je patrný a mladí lidé učební obory spíše nevyhledávají. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Nedostatek řemeslníků obecně souvisí s tím, že se v této oborové oblasti zvyšuje každoročně věkový průměr zaměstnanců. Nyní je kolem 45 let i více, a zatím se do učebních oborů mladí lidé příliš nehrnou. Pokud ale zrovna vy narazíte na skvělou firmu, neváhejte se pochlubit a doporučit ji ostatním možným zájemcům o kvalitní služby.

Zorientujte se nejdříve ve firmách v okolí svého bydliště

Nejdříve si zjistěte, jaké firmy máte v okolí svého bydliště. Pravděpodobně nejvíce zjistíte v jedné z největších databází na www.firmy.cz. Podle místa a oboru nabízené činnosti tu najdete s prezentací obrovské množství řemeslných pracovníků. Jako určitou nevýhodu pocítíte, že vám bude chybět ohlas lidí, co už služby před vámi využili.

Dobrým vodítkem jsou fotografie z provedených zakázek

Na reference se naopak soustředí web www.nejremeslnici.cz , kde zákazníci vyjadřují spokojenost nebo rozladěnost s jednáním firem. Najdete tu několik kritérií, zadání, průběh zakázky, komunikaci se zákazníkem či dohodnutou a skutečnou cenu. Dobrým vodítkem pro vás jsou občas přiložené fotografie z jednotlivých zakázek. Databáze obsahuje přes 28 000 firem i řemeslníků.

Portál Nejremeslníci.cz pracuje s referencemi zákazníků, je obsáhlý a přehledný.
Portál Nejremeslníci.cz pracuje s referencemi zákazníků, je obsáhlý a přehledný.

Poptávku na nejremeslníci.cz zadejte zdarma kdykoli a diskuse tady je veřejná. U jednotlivých nabídek vidíte z minula reference firem. Ty zase vědí, že se server zákazníka zpětně ptá na kvalitu odvedené práce a mají tak zpětnou vazbu.

                 5 tipů, co udělat, když potřebujete doma řemeslníka:
                 •    Podívejte se po osvědčených firmách v okolí bydliště
                 •    Poptejte se přátel a opravdu dobrých známých na reference
                 •    Prohlédněte si na webech fotografie a přečtěte si reference
                 •    Sepište co nejpodrobnější smlouvu a buďte opatrní na zálohy
                 •    Ujistěte se dopředu, zda po sobě řemeslník uklidí

Jedním z největších svého druhu je poptávkový systém aaapoptavka.cz a slovenský aaadopyt.sk. Každým rokem se přes ně „přeženou“ zakázky za více než 100 miliard korun. Slouží nejen firmám s registrací, ale i vám jako individuálnímu návštěvníkovi. Server funguje jednoduše, vaši poptávku po určité službě nebo zboží rozešle registrovaným uživatelům, firmám a řemeslníkům.

Server se svým slovenským kolegou slouží nejen registrovaným firmám, ale i vám jako návštěvníkovi.
Server se svým slovenským kolegou slouží nejen registrovaným firmám, ale i vám jako návštěvníkovi.

Jinou možností je, že oslovíte sami konkrétní firmu, kterou zákazníci na webu dobře zhodnotili. „Najít dnes řemeslníka není žádná sranda,“ potvrzuje Michal Procházka, jeden z těch, který už absolvoval kompletní rekonstrukci bytu.

Servery rozešlou vaši poptávku řemeslníkům i firmám

Webové stránky s nabídkami a přehledy mu nicméně hledání výrazně ulehčily. „Našel jsem si firmu, která měla velmi pozitivní recenze, domluvili jsme se a všechno provedla perfektně, skvěle a v pohodě,“ uvádí spokojený zákazník.

Portály ušijí přesně nabídku řemeslníků na vaši poptávku prací

Hledáte odborníky především na stavební práce a rekonstrukci? Podívejte se na pomocnici.cz  nebo rekonstrukce.cz. Najdete tu specialisty, například podlaháře, tesaře nebo zedníky. Nechybí ani v poslední době hojně využívaný hodinový manžel. Nejlépe dopředu se ujistěte, že po sobě řemeslník uklidí, nebývá to vždy samozřejmé a výrazně vám to ulehčí život.

Hledáte odborníky především na stavební práce a rekonstrukci? Podívejte se sem a sežeňte si pomocníky.
Hledáte odborníky především na stavební práce a rekonstrukci? Podívejte se sem a sežeňte si pomocníky.

Řemeslníky vyhledáte i fulltextovými vyhledávači, ale hlavně u místních firem lépe pořídíte přes všeobecné i oborové katalogy. Vyhledejte je na České-Ručičky.cz nebo Šikovné-Ručičky.cz. Hledejte tu podle profesí, ale i podle místa. Jedná se především o adresáře, ale najdete i něco málo komentářů.

Musíte přesně znát dodavatele prací, kdo odpovídá za reklamace a následný servis.

Na webu získáte řadu kladných i negativních doporučení. „Jako čerstvý majitel novostavby můžu potvrdit, že kvalita řemeslníků obecně upadá,“ uvádí zákazník s přezdívkou Koukolík. „Těch dobrých je málo, a když je najdete, mají zakázky na rok dopředu. Chtějte vidět jeho odvedenou práci a kolik za to chtěl. Zálohy zásadně nedávat, platit jen za to, co udělá,“ radí stavebník.

Nezapomeňte na co nejpřesnější smlouvu, kde bude mimo jiné termín dohotovení. Foto: ©Depositphotos.com/Vaicheslav
Nezapomeňte na co nejpřesnější smlouvu, kde bude mimo jiné termín dohotovení. Foto: ©Depositphotos.com/Vaicheslav

Počítejte s tím, že kvalitní práci budete muset zaplatit a nebude zrovna ta nejlevnější. Jistě se to ale vyplatí, protože si ušetříte nepříjemnosti s nedodělky, reklamacemi a naháněním řemeslníků zpět na zakázku. Trvejte na co nejpřesnější smlouvě o dílo, kde bude výčet prací, materiál, odhadovaná nebo ještě lépe přesná cena. Chybět nesmí termín dokončení spolu s pokutou za zpoždění.

Za nekvalitní práci chtějte náhradu, stěžujte si a napište recenzi

Nelíbí se vám, co „spáchali“ řemeslníci při práci u vás doma? Nenechávejte to jen na negativní webové recenzi. Stěžujte si u České obchodní inspekce a případně i u soudu. V minulosti vedly v počtu suverénně výměny oken, ale lidem se často nelíbila ani práce zedníků. Důležité je, abyste měli v ruce co nejpřesnější smlouvu k ověření tvrzení obou stran.

Obrátili jste se v poslední době s pracemi v bytě na řemeslníky? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům, jak si nejlépe vybrat.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
Najít řemeslníka
Řemeslníků je hodně, ale kvalita často neodpovídá nabídce. Na různých portálech, jako je např. http://www.freelance-market.cz/c/%C5%98EMESLN%C3%ADK, jsou u jednotlivých řemeslníků hodinové sazby, často i reference.
ODPOVĚDĚT
Assistent35 | 19.10.2016
Re: Najít řemeslníka
Dobrý den, děkujeme za tip, stejně jak čtenáři našeho blogu.
ODPOVĚDĚT
Jiří Macík, MT-nábytek.cz | 20.10.2016

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 42x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 587x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek