2komentářů

*Zn.: Hledám šikovného řemeslníka.* Dejte na doporučení známých a přečtěte si 5 tipů, jak nenaletět

Sehnat šikovné řemeslníky není jednoduché. Je jich málo a poptávky po nich rostou. Nápadně levným službám se vyhněte, kvalita je důležitější, než cena. Úklid po řemeslnících? Otrava, hledejte takové, kteří si po sobě uklidí sami.
Vydáno: 24.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2992x

Potřebujete na práce domů zedníka, instalatéra nebo malíře pokojů, a sami si na tyto činnosti vůbec netroufáte? Objednejte si řemeslníka nebo stavební firmu. Já osobně dávám přednost doporučení dobrých známých a získané kontakty pečlivě opatruji. Ve velké celostátní nabídce je dost těžká orientace, proto se obraťte na internet.

Nedostatek řemeslníků je patrný a mladí lidé učební obory spíše nevyhledávají. Foto: ©Depositphotos.com/photography33
Nedostatek řemeslníků je patrný a mladí lidé učební obory spíše nevyhledávají. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Nedostatek řemeslníků obecně souvisí s tím, že se v této oborové oblasti zvyšuje každoročně věkový průměr zaměstnanců. Nyní je kolem 45 let i více, a zatím se do učebních oborů mladí lidé příliš nehrnou. Pokud ale zrovna vy narazíte na skvělou firmu, neváhejte se pochlubit a doporučit ji ostatním možným zájemcům o kvalitní služby.

Zorientujte se nejdříve ve firmách v okolí svého bydliště

Nejdříve si zjistěte, jaké firmy máte v okolí svého bydliště. Pravděpodobně nejvíce zjistíte v jedné z největších databází na www.firmy.cz. Podle místa a oboru nabízené činnosti tu najdete s prezentací obrovské množství řemeslných pracovníků. Jako určitou nevýhodu pocítíte, že vám bude chybět ohlas lidí, co už služby před vámi využili.

Dobrým vodítkem jsou fotografie z provedených zakázek

Na reference se naopak soustředí web www.nejremeslnici.cz , kde zákazníci vyjadřují spokojenost nebo rozladěnost s jednáním firem. Najdete tu několik kritérií, zadání, průběh zakázky, komunikaci se zákazníkem či dohodnutou a skutečnou cenu. Dobrým vodítkem pro vás jsou občas přiložené fotografie z jednotlivých zakázek. Databáze obsahuje přes 28 000 firem i řemeslníků.

Portál Nejremeslníci.cz pracuje s referencemi zákazníků, je obsáhlý a přehledný.
Portál Nejremeslníci.cz pracuje s referencemi zákazníků, je obsáhlý a přehledný.

Poptávku na nejremeslníci.cz zadejte zdarma kdykoli a diskuse tady je veřejná. U jednotlivých nabídek vidíte z minula reference firem. Ty zase vědí, že se server zákazníka zpětně ptá na kvalitu odvedené práce a mají tak zpětnou vazbu.

                 5 tipů, co udělat, když potřebujete doma řemeslníka:
                 •    Podívejte se po osvědčených firmách v okolí bydliště
                 •    Poptejte se přátel a opravdu dobrých známých na reference
                 •    Prohlédněte si na webech fotografie a přečtěte si reference
                 •    Sepište co nejpodrobnější smlouvu a buďte opatrní na zálohy
                 •    Ujistěte se dopředu, zda po sobě řemeslník uklidí

Jedním z největších svého druhu je poptávkový systém aaapoptavka.cz a slovenský aaadopyt.sk. Každým rokem se přes ně „přeženou“ zakázky za více než 100 miliard korun. Slouží nejen firmám s registrací, ale i vám jako individuálnímu návštěvníkovi. Server funguje jednoduše, vaši poptávku po určité službě nebo zboží rozešle registrovaným uživatelům, firmám a řemeslníkům.

Server se svým slovenským kolegou slouží nejen registrovaným firmám, ale i vám jako návštěvníkovi.
Server se svým slovenským kolegou slouží nejen registrovaným firmám, ale i vám jako návštěvníkovi.

Jinou možností je, že oslovíte sami konkrétní firmu, kterou zákazníci na webu dobře zhodnotili. „Najít dnes řemeslníka není žádná sranda,“ potvrzuje Michal Procházka, jeden z těch, který už absolvoval kompletní rekonstrukci bytu.

Servery rozešlou vaši poptávku řemeslníkům i firmám

Webové stránky s nabídkami a přehledy mu nicméně hledání výrazně ulehčily. „Našel jsem si firmu, která měla velmi pozitivní recenze, domluvili jsme se a všechno provedla perfektně, skvěle a v pohodě,“ uvádí spokojený zákazník.

Portály ušijí přesně nabídku řemeslníků na vaši poptávku prací

Hledáte odborníky především na stavební práce a rekonstrukci? Podívejte se na pomocnici.cz  nebo rekonstrukce.cz. Najdete tu specialisty, například podlaháře, tesaře nebo zedníky. Nechybí ani v poslední době hojně využívaný hodinový manžel. Nejlépe dopředu se ujistěte, že po sobě řemeslník uklidí, nebývá to vždy samozřejmé a výrazně vám to ulehčí život.

Hledáte odborníky především na stavební práce a rekonstrukci? Podívejte se sem a sežeňte si pomocníky.
Hledáte odborníky především na stavební práce a rekonstrukci? Podívejte se sem a sežeňte si pomocníky.

Řemeslníky vyhledáte i fulltextovými vyhledávači, ale hlavně u místních firem lépe pořídíte přes všeobecné i oborové katalogy. Vyhledejte je na České-Ručičky.cz nebo Šikovné-Ručičky.cz. Hledejte tu podle profesí, ale i podle místa. Jedná se především o adresáře, ale najdete i něco málo komentářů.

Musíte přesně znát dodavatele prací, kdo odpovídá za reklamace a následný servis.

Na webu získáte řadu kladných i negativních doporučení. „Jako čerstvý majitel novostavby můžu potvrdit, že kvalita řemeslníků obecně upadá,“ uvádí zákazník s přezdívkou Koukolík. „Těch dobrých je málo, a když je najdete, mají zakázky na rok dopředu. Chtějte vidět jeho odvedenou práci a kolik za to chtěl. Zálohy zásadně nedávat, platit jen za to, co udělá,“ radí stavebník.

Nezapomeňte na co nejpřesnější smlouvu, kde bude mimo jiné termín dohotovení. Foto: ©Depositphotos.com/Vaicheslav
Nezapomeňte na co nejpřesnější smlouvu, kde bude mimo jiné termín dohotovení. Foto: ©Depositphotos.com/Vaicheslav

Počítejte s tím, že kvalitní práci budete muset zaplatit a nebude zrovna ta nejlevnější. Jistě se to ale vyplatí, protože si ušetříte nepříjemnosti s nedodělky, reklamacemi a naháněním řemeslníků zpět na zakázku. Trvejte na co nejpřesnější smlouvě o dílo, kde bude výčet prací, materiál, odhadovaná nebo ještě lépe přesná cena. Chybět nesmí termín dokončení spolu s pokutou za zpoždění.

Za nekvalitní práci chtějte náhradu, stěžujte si a napište recenzi

Nelíbí se vám, co „spáchali“ řemeslníci při práci u vás doma? Nenechávejte to jen na negativní webové recenzi. Stěžujte si u České obchodní inspekce a případně i u soudu. V minulosti vedly v počtu suverénně výměny oken, ale lidem se často nelíbila ani práce zedníků. Důležité je, abyste měli v ruce co nejpřesnější smlouvu k ověření tvrzení obou stran.

Obrátili jste se v poslední době s pracemi v bytě na řemeslníky? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům, jak si nejlépe vybrat.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
Najít řemeslníka
Řemeslníků je hodně, ale kvalita často neodpovídá nabídce. Na různých portálech, jako je např. http://www.freelance-market.cz/c/%C5%98EMESLN%C3%ADK, jsou u jednotlivých řemeslníků hodinové sazby, často i reference.
ODPOVĚDĚT
Assistent35 | 19.10.2016
Re: Najít řemeslníka
Dobrý den, děkujeme za tip, stejně jak čtenáři našeho blogu.
ODPOVĚDĚT
Jiří Macík, MT-nábytek.cz | 20.10.2016

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 107x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 151x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 148x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek