PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
2komentářů

Vybarvěte si byt tak, abyste se cítili příjemně. Pomohou vám online aplikace zdarma

Vytvořte si útulný domov, ve kterém se budete cítit dobře. Barvy neovlivní jen vnímání prostoru, ale i vaši psychiku. Inspirujte se, jak je vhodně kombinovat, aby výsledek působil harmonicky. Pomohou vám i online aplikace zdarma.
Vydáno: 24.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8589x

Pomocí barev opticky zvětšíte malý prostor, snížíte vysoké stropy nebo rozšíříte úzký pokoj. Pomocí správných barev také projasníte tmavé prostory. Kromě toho mají barvy vliv i na vaši psychiku, takže je nevybírejte podle módních trendů, ale podle vašich potřeb. Jen tak se budete doma cítit dobře. Jestli si na kombinace barev netroufáte sami, zkuste online aplikace, nebo se obraťte na bytového architekta.

Hnědá barva působí uklidňujícím dojmem. Foto: MT-nábytek.cz
Hnědá barva působí uklidňujícím dojmem. Foto: MT-nábytek.cz

Barvy a trocha psychologie

V některých bytech je vám příjemně, jinde pociťujete úzkost nebo smutek. Proč? Protože jste podle vrozeného temperamentu sangvinik, melancholik, cholerik nebo flegmatik. Každý osobnostní typ pak vnímá barvy jinak.

Nevíte, který typ jste? Udělejte si test. Sám jsem byl překvapen, jak přesně mne výsledek testu vystihl. A dokonce i barva, která by mi měla být nejbližší, je moje oblíbená.

Nejbližší barvou melancholiků je modrá. Působí uklidňujícím, zdrženlivým, pasivním a chladným dojmem. Melancholikovi dává pocit uvolnění, spokojenosti a harmonie. Harmonizujícími barvami jsou odstíny červené, žluté a oranžové. Poskytují pocit povzbuzení a vedou k vyšší aktivitě.

Pro flegmatika je nejbližší barvou zelená. Ta působí uklidňujícím dojmem, vyvolává pocit vyrovnanosti a jistoty. V nažloutlém odstínu je přívětivá, veselá a povzbudivá, v namodralém chladná, introvertní a odtažitá. Harmonizujícími barvami jsou teplé aktivní povzbudivé tóny červené a žlutočervené.

Sangvinik má nejblíže ke žluté. Ta působí zářivě, vzdušně, vesele, světle, přívětivě a optimisticky. Harmonizující je fialová, která mu dodává rovnováhu. I temnější barevné tóny mohou tlumit sangvinikův temperament.

Nejbližší barvou cholerika je červená, která působí dynamicky, aktivně, temperamentně a nápadně. Harmonizující barvou je modročervená, která tlumí cholerikův extrovertní temperament, aniž by ho zaháněla do pasivity. Jako doplňující barva působí dobře sytá zeleň.

Červenou raději použijte jen na doplňky, protože je dost výrazná. Foto: MT-nábytek.cz
Červenou raději použijte jen na doplňky, protože je dost výrazná. Foto: MT-nábytek.cz
 

Jak volit barvy

Barvy vybírejte podle promyšleného návrhu interiéru a vlivu na vaši psychiku, ne podle módních trendů. Velké plochy mají mít neutrální barevnost. Výrazné barvy jsou vhodné na menší doplňky a odpočivný nábytek. Tmavé barvy ubírají prostoru světlo a opticky ho zmenšují.

Přírodní odstíny jsou uklidňující a dlouhodobě působí pozitivně na psychiku člověka. Místnost zařízená jen ve dvou či třech barvách bude působit elegantněji, než když bude příliš pestrá. Výrazné barvy jsou efektní na první pohled, dlouhodobě však znepokojují a dráždí.

Pokud nemůžete malovat, prohlédněte si pořádně byt v denním světle a zjistěte, do jakých tónů je laděn. V úvahu vezměte i barvu dřeva, kovů, dlaždic a kamene. Tak zjistíte, jaký dojem či náladu ve vás prostor vyvolává, a která barva mu dominuje. Pomocí barevného kruhu pak vyberte barvu pro doplňky a nábytek.

Na zeleném koberci si budete připadat jako na trávě. Foto: MT-nábytek.cz
Na zeleném koberci si budete připadat jako na trávě. Foto: MT-nábytek.cz
 

Stěny mají mít světlejší odstín než podlaha. Tmavší odstín podlahy vám zajistí pocit stability. Hnědá a tmavší odstíny okrové vyvolají pocit pevných přírodních materiálů, jako je zemina a dřevo. Zelená podlaha zase působí jako tráva na louce.

Světlé podlahy vyvolávají dojem, že na ně nemůžete bezpečně vstoupit. Na bílé si můžete připadat jako na sněhu, na modré zase jako na vodě. Já mám doma bílou podlahu a dříve jsem v dětském pokoji míval modrý koberec, a ani v jednom případně jsem s nimi neměl problém. Záleží tak hlavně na tom, jak barvy vnímáte.

Velké kusy tmavého nábytku prostor opticky zmenší. Proto mají být skříně v malých místnostech ve světlé barvě. Prostor uzavírají hlavně svislé plochy, takže ty horizontální, jako je deska stolu nebo pracovní plocha kuchyňské linky, mohou být tmavší.

Barva upozorňuje na důležitost daného předmětu. Stěny a úložný nábytek by měly být nenápadné, proto volte světlé barvy. Výrazné odstíny použijte na odpočivný nábytek, jako je postel, pohovka, křeslo nebo židle. Výraznou barvu můžete použít i na jídelní stůl.

Chladné barvy zklidňují a povzbuzují k činnosti. Použijte je v pracovně nebo v pokoji příliš temperamentního dítěte, které má problém se soustředit na učení. Jasnou žlutou nepoužívejte v místnostech na jih, protože znásobuje pocit horka. Tlumená žlutá nahradí slunce v místnostech na severní straně.

Výraznou barvu použijte na odpočivný nábytek, třeba křeslo. Foto: MT-nábytek.cz
Výraznou barvu použijte na odpočivný nábytek, třeba křeslo. Foto: MT-nábytek.cz

Jak která barva působí?

Bílá opticky zvětší prostor a dobře odráží světlo. Volte ji v malých prostorech a malometrážních bytech. Protože oslňuje a unavuje oči, vyžaduje doplnění jinými barvami, které upoutávají pozornost. Bílou doplňte o prvky v teplých barevných odstínech.

Oranžová podporuje trávení a energetičnost. Je to teplá a veselá barva, která osvěžuje a rozšiřuje prostor. Hodí se do malých a tmavších místností, kde není přes den moc přirozeného světla.

Zelená podporuje růst a rozvoj. Je vhodná do studovny, kde je potřeba vysoká koncentrace. Můžete ji použít i do koupelny.

Červená dodá lidskému organismu potřebnou energii. V interiéru působí výrazně a efektně a vytváří příjemnou pohodu. Použijte ji pouze na část zdi nebo doplňky. Není vhodná do jídelního koutu nebo kuchyně, pokud chcete zhubnout. Podporuje totiž chuť k jídlu. Není vhodná ani pro odpočinek a spánek.

Všechny poučky o barvách a jejich kombinacích berte s rezervou, vždy záleží hlavně na tom, jak na vás daná kombinace barev působí.

Fialová pomáhá harmonizovat duchovní i fyzickou energii a přináší inspiraci. Ve velkém množství může vyvolat deprimující náladu. Pokud ji chcete použít, zjasněte a zneutralizujte ji větším množstvím bílé.

Žlutá barva dodává pozitivní energii, má povzbuzující účinek a podněcuje k práci. Nevymalujte jí celou místnost, protože by vás po nějaké době začaly bolet oči. Opticky prostor rozšiřuje a hodí se do severních a tmavých chodeb bez přirozeného světla.

Modrá uvolňuje a uklidňuje mysl. Je vhodná do koupelny, kde působí relaxačně. Tato barva nejlépe vynikne v kombinaci s bílou barvou. Je vhodná při četbě, studiu, soustředění a přemýšlení. Ve velkých plochách může působit únavně a nudně. Modrá a modrozelená snižuje chuť k jídlu.

Hnědá se svým přírodním charakterem hodí k rustikálnímu, pohodlnému a útulnému zařízení. Kombinujte ji s teplými barvami, jako je žlutá nebo oranžová, abyste docílili živějších efektů. Je vhodná na podlahy a nábytek. Použijte ji v odpočinkových prostorech v kombinaci s krémovou či bílou.

Modrá podlaha na někoho působí, jako kdyby vstupoval na vodu. Foto: ©Depositphotos.com/Astroid
Modrá podlaha na někoho působí, jako kdyby vstupoval na vodu. Foto: ©Depositphotos.com/Astroid

Rady při výběru barev

Pro dokonalou kombinaci barev použijte barevný kruh. Jestli si barvami nejste jistí, požádejte o pomoc bytového architekta. Bojíte se experimentů? Vsaďte na jistotu a řiďte se jednou ze tří zásad, díky kterým vytvoříte jemné a elegantní barevné kombinace.

  1. Odstupňujte jednu barvu od světlejších odstínů po tmavé (tón v tónu).
  2. Použijte barvy stejné jasnosti – všechny barvy se musí vyznačovat stejnou decentností.
  3. Použijte barvy ze stejné oblasti – pro barevné odstíny je určující jedna ze základních barev (žlutá, modrá, červená, zelená). Základní barvu zkombinujte s odstíny, ve kterých tato barva zřetelně prosvítá.

Při použití doplňkových barev dávejte pozor na jejich poměr. U kombinace žlutá – fialová je doporučovaný poměr 1:3, aby měl prostor správné proporce, u dvojice modrá – oranžová je poměr 2:1, aby modrá ubrzdila dynamicky působící oranžovou a u kombinace purpurová – zelená můžete zachovat poměr 1:1, protože mají stejnou jasnost.

Tyto poměry platí jen v případě, že chcete kombinovat jen čisté doplňkové barvy z barevného kruhu. U kombinací tlumených barev jsou přesné poměry méně rozhodující, protože se méně přehlušují. Čím intenzivnější barevný odstín je, tím menší by měla být plocha, na které ho použijete.

Barvy kombinujte pomocí barevného kruhu. Foto: ©Depositphotos.com/Furian
Barvy kombinujte pomocí barevného kruhu. Foto: ©Depositphotos.com/Furian

Jak se pracuje s barevným kruhem?

Ke každé barvě jsou dvě analogické (doplňkové), které najdete vedle vámi zvolené barvy, a to na každé straně jednu. Komplementární barvu (kontrastní), která nabízí pestřejší možnost kombinace, pak najdete na protější straně kruhu přímo naproti vaší barvě.

Protilehlé barvy vytvoří maximální kontrast. Kombinací barev, které leží vedle sebe, vznikne velmi jemná kombinace bez výrazných kontrastních skoků. Barvy do trojúhelníku jsou navzájem blízké a zároveň kontrastní.

Pokud použijete hlavní barvu a dvě barvy vedle barvy protilehlé, a to z každé strany jednu, dostanete jemně kontrastní výsledek. Kombinací dvou párů protilehlých, vzájemně kontrastních barev, vznikne hravé a velice kontrastní řešení. Volbou barev do čtverce získáte ideální kombinaci čtyř barev.

Pro práci s barevným kruhem existuje online aplikace Paletton.com. Foto: MT-nábytek.cz
Pro práci s barevným kruhem existuje online aplikace Paletton.com. Foto: MT-nábytek.cz

Online pomocníci pro kombinace barev

V online nástroji Paletton.com máte několik možností, jak najít ideální kombinaci barev. Odstín barvy si vyberete na barevném kruhu nebo zadáte kód RGB. U základní barvy můžete měnit odstín, jas a sytost. Pak zvolíte jednu z možností kombinací a vedle barevného kruhu se vám ukáže, které barvy jsou vhodné k vámi vybrané.

Ve výsledné tabulce, kterou můžete uložit v několika formátech, vyčtete i jejich RGB. Aplikace vám pomůže při výběru barev nejen do interiéru, ale také při návrhu webových stránek. Vybrané barvy si můžete zobrazit na ukázkovém náhledu. Aplikace obsahuje také simulaci poruch barevného vidění.

Chcete vědět, jaké barvy se hodí do jaké místnosti? Zkuste například online konfigurátor Color Designer. Jednoduše si vyberete vámi požadovanou místnost, vyberete barevné schéma a jedním kliknutím aplikujete na místnost.

Barvu si můžete vybrat také ze vzorníku nebo zadáním přesného kódu, případně z vaší fotografie. Aplikace vám ihned ukáže její doplňkové barvy a jejich vhodné kombinace. Jestliže chcete pracovat s vlastní fotografií, musíte se registrovat.

V aplikaci Color Designer zjistíte, jak budou barvy vypadat v interiéru. Foto: MT-nábytek.cz
V aplikaci Color Designer zjistíte, jak budou barvy vypadat v interiéru. Foto: MT-nábytek.cz

Kterou barvu byste v interiéru nikdy nepoužili? Prozraďte ostatním čtenářům v komentáři, proč ji nemáte rádi.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
obyvak
prosim poradte s barvou do obyvaku sedacka oranzova, podlaha dlazba kastan, jinak drevo buk, jakou zvolot kombinace barev 2+2steny dekuji moc
ODPOVĚDĚT
ALENA RUZICKOVA | 14.03.2017
pomoci s barou
prosím mám koupenou obývací stěnu béžové barvy s tmavě hnědými úchyty a chtěla bych vymalovat obývák šedou barvou může to být?
ODPOVĚDĚT
petra | 29.10.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek