1komentářů

Průvodce výběrem kuchyňského dřezu - 2. díl: Rady pro nákup a instalaci

V 1. díle jste si přečetli, z čeho se dřezy vyrábí. Nevíte si rady s volbou hloubky dřezu? Chcete vědět, na co si dát pozor u dřezu z nerezu nebo umělého kamene? Nevíte, jak dřez nainstalovat? Vše se dozvíte v dnešním článku.
Vydáno: 23.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2370x

V prvním díle Průvodce výběrem kuchyňského dřezu jste se dozvěděli, v jakých tvarech a z jakých materiálů se dřezy vyrábí, a jaké doplňky si k nim můžete pořídit. Dnes zjistíte, jak si vybrat kvalitní dřez, aby vám sloužil dlouhá léta, a jak jednotlivé typy dřezů nainstalovat.

Při instalaci dřezu myslete na kvalitní těsnění. Foto: ©Depositphotos.com/Yganko
Při instalaci dřezu myslete na kvalitní těsnění. Foto: ©Depositphotos.com/Yganko

Proč je důležitá hloubka dřezu?

Hloubka dřezu společně s rozměrem vany má vliv na užitný komfort. Komfortní dřezy mají hloubku minimálně 19 cm, nejlépe 20 i více. Prostorný a hluboký dřez potřebujete na umytí rozměrnějších kusů nádobí, jako jsou velké hrnce, pekáče nebo pánve. U dřezů mělkých 16 cm a méně počítejte s omezeními.

Pokud necháte hluboký dřez ve standardní výšce pracovní desky, budou při mytí nádobí trpět vaše záda.

Hluboký dřez je dobrým pomocníkem i při přípravě pokrmů. Pokud použijete přípravnou desku ze skla, plastu nebo dřeva v rovině okraje dřezu, vejde se vám pod ni miska nebo hrnec, do kterých pak připravované suroviny pohodlně shrnete. Vhodně vybranou přípravnou deskou nad vanou dřezu zvětšíte i délku vaší pracovní desky.

Co ovlivňuje kvalitu dřezu z umělého kamene?

Rozhodli jste se pro granitový dřez? Ptejte se na jeho složení. Nejdůležitějším kritériem je typ použitého pojiva a poměr mezi křemennými písky a pojivem. Na kvalitní dřezy se používá pojivo na bázi akrylátu. Ve srovnání s polyesterovým pojivem má lepší fyzikálně mechanické vlastnosti, jako je pevnost, stálobarevnost a odolnost proti nárazu, vrypu a teplotním šokům.

Materiál by měl obsahovat minimálně 80 % křemenných písků. Zbytek tvoří pojivo a barviva. Pokud u dřezu není uvedeno složení, jde velmi pravděpodobně o napodobeninu granitu nebo v nejhorším případě o plast. Dřez si před nákupem osahejte a přesvědčte se, že je na omak příjemně kamenný, hedvábně jemný a že materiál je tvrdý, houževnatý a neporézní.

Barevný odstín vybírejte podle vzorníku barevných kamenů, nikoliv podle katalogů nebo letáků. Vzhledem k limitům tisku totiž nelze dosáhnout reálného odstínu. Jestli vybíráte dřez přes internet, nechte si od prodejce barevné vzorky materiálu zaslat.

Na co si dát pozor při nákupu nerezového dřezu?

U nerezového dřezu se ujistěte, že je vyroben z chromniklové nerezové oceli 18/10. Také zkontrolujte tloušťku plechu. Ta rozhoduje o tom, jak dobře vám dřez bude sloužit. Čím je plech tlustší, tím hlubší vana se z něj dá vylisovat. Tenkostěnné dřezy se snadno promáčknou a stojánková baterie v nich není stabilní.

Velice kvalitní jsou dřezy vyrobené z plechu o tloušťce 1 – 1,2 mm. Mezi kvalitní se dají počítat i dřezy s tloušťkou plechu 0,7 – 0,8 mm. Standardní dřezy jsou vyrobeny z plechu o tloušťce 0,6 mm, na trhu se však objevují i nekvalitní dřezy z plechu o síle 0,3 a 0,4 mm. Těm se raději vyhněte.

Jak nainstalovat dřez

Podle ergonomických požadavků by mělo být mycí centrum výš, než ostatní pracovní plocha. Jeho výška by tak měla být kolem 100 až 105 cm. Správná výška je taková, kdy si ke dřezu stoupnete, ruce uvolníte, dlaně položíte na dno dřezu a vaše záda zůstanou rovná. V praxi se ukázalo, že jakákoliv členitost plochy je spíše na škodu.

Dřez většinou koupíte spolu se šablonou, podle které vyřežete otvor do pracovní desky. Na řezání použijte ruční frézku nebo vrtačku a přímočarou pilu. Pokud v balení šablona nebude, změřte pečlivě všechny míry pomocí metru a pravítka. Každý dřez je určen na konkrétní typ montáže.

Vestavěný dřez zasunete do dostatečně velkého výřezu v pracovní desce shora a upevníte ho pomocí dodaných úchytek. Dřezy jsou vhodné pro pracovní desky o tloušťce 2,5 – 4 cm.

Při instalaci dřezu dbejte na dokonalé těsnění. Zateklá voda by mohla poškodit pracovní desku.

Plně vestavěný dřez umístěte na horní stranu pracovní desky, do které předem vyfrézujte drážku na jeho uložení. Deska musí být z vodotěsného materiálu. Plocha okraje dřezu plynule navazuje na plochu desky. Výhodou je, že vznikne pracovní plocha beze spár, kterou snadno očistíte.

Plošně vestavěný dřez nainstalujete do pracovní desky tak, že vytvoříte jednotnou pracovní plochu. Okraje dřezu jsou tenké a skoro neviditelné, takže umožní rychlé a jednoduché čištění.

Dřez se spodní montáží upevníte ze spodní strany pracovní desky a okraje dřezu jsou pak ukryté pod pracovní deskou. Díky tomu můžete použít větší dřez. Jelikož nejsou mezi dřezem a pracovní deskou žádné spoje, je řešení jednoduché na údržbu.

Nástavný dřez nainstalujete jako horní prvek jedné nebo několika vzájemně přiléhajících skříněk. Jejich okraj má 3 nebo 5 cm. Některé nástavné dřezy mají i stěnový lem s výškou 3 cm.

Je podle vás instalace dřezu jednoduchá, nebo je lepší zavolat na pomoc odborníka? Podělte se o vaše zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
hluboký dřez
Do hlubokého dřezu se budete ohýbat.
ODPOVĚDĚT
MartinS | 17.10.2016

Přečtěte si také ↓

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 13x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 71x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek