PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ozdobte svůj balkon nebo lodžii květinami. Přečtěte si, jak se o ně starat

Ohromte sousedy a kolemjdoucí rozkvetlým balkonem v pestrých barvách, ať už je na severu nebo jihu. Muškáty, funkie nebo jiné druhy? Kterým květinám se u vás bude dařit? A jaké truhlíky jim pořídit, aby krásně kvetly? Čtěte dále.
Vydáno: 17.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5655x

Ohromte sousedy a kolemjdoucí rozkvetlým balkonem v pestrých barvách, ať už je orientovaný na jižní nebo severní stranu. Na balkoně, lodžii i venkovním parapetu můžete pěstovat letničky, trvalky i okrasné keře. Jestli nemáte moc volného času, volte nenáročné druhy, které dobře snáší občasné nedostatky při pěstování.

Vhodnou kombinací různých květin v jendom truhlíku dosáhnete pěkné barevnosti. Foto: ©Depositphotos.com/tupungato
Vhodnou kombinací různých květin v jendom truhlíku dosáhnete pěkné barevnosti. Foto: ©Depositphotos.com/tupungato

Jaké druhy květin si vybrat

Květiny vybírejte hlavně podle orientace balkonu nebo lodžie vůči světovým stranám. Na jižní stranu pálí slunce celý den, na severu je zase po většinu dne polostín nebo úplný stín. Dávejte pozor také na to, zda květiny umístíte na zábradlí, nebo je postavíte k bílé zdi. Ta se totiž vlivem slunečních paprsků rozpálí a květiny pak trpí velkým horkem.

Pro jižní a slunné stanoviště jsou typické teplotní extrémy a často i vítr. Proto zemina v nádobách vysychá rychleji. Odpařování vlhkosti z povrchu zeminy zabráníte mulčovací kůrou nebo kameny a štěrkem. Ve stínu většinou květiny nekvetou tak bohatě jako na slunci.

Na slunných místech na východní nebo jižní straně rostou dobře muškáty (pelargonie), petúnie, surfinie, gazánie, sporýše (verbeny), ostruhatky, vějířovky a dvouzubce, osteospermum, vitálky, molice (Plectranthus), kopretiny, bacopy, lobelky a všelichy.

Mezi nejméně náročné rostliny, které udělají velký efekt, patří muškáty. Do velkých rozměrů rostou také surfinie. Oproti muškátům rostou rychleji, ale mají větší nároky na zálivku a hnojení.

Do polostínu, tedy na východ nebo západ, se hodí petúnie, lobelky, vitálky, ostruhatky a verbeny.

Na stinná stanoviště na severní nebo západní straně jsou vhodné například hlíznaté begonie, fuchsie, balzamíny (netýkavky), kapradiny, bohyšky (funkie), břečťan, bacopy, pantoflíčky (kalceolárie) a lobelky.

Hvozdíky, begonie, vějířovky, verbeny a netýkavky koupíte od 40 Kč, jasmín od 50 Kč, lobelky od 12 Kč, muškáty a fuchsie od 30 Kč, petúnie a bakopy od 35 Kč, afrikány od 10 Kč, gazánie od 15 Kč a bromelie od 115 Kč. Cena květin závisí především na jejich vzrůstu a zdraví.

Při nákupu si vybírejte jen zdravé rostliny. Ty po přinesení domů přesaďte do nového substrátu s přídavkem hnojiva s dlouhodobým účinkem. Rostliny pravidelně zalévejte, jednou za týden přihnojte a hlídejte, jestli je nenapadli škůdci. V případě napadení použijte vhodnou chemickou nebo biologickou ochranu.

Kupované rostliny nenechávejte v původním obalu. Mladé rostliny rychle rostou a plastová nádobka jim za chvíli přestává stačit. Substrát se prokoření, a pokud rostlinu nepřesadíte, bude postupně slábnout vlivem rychlého vyplavování živin ze zvětralé zeminy.

Jestli nemáte balkon, využijte místo na venkovním parapetu. Foto: ©Depositphotos.com/Kirschner
Jestli nemáte balkon, využijte místo na venkovním parapetu. Foto: ©Depositphotos.com/Kirschner

Jaký zvolit truhlík

Truhlíky z keramiky jsou elegantní, ale křehké a velmi choulostivé na první mrazíky. Plast je nejpraktičtější. Je levný, lehký a přežije spoustu let. Navíc má mnoho barevných provedení. Kámen je krásný, ale velice těžký. Proto se používá hlavně u rodinných domů, například na zídce podél vstupního schodiště. Na balkon ve vyšších patrech není příliš vhodný.

Kromě plastu se často používají i truhlíky ze dřeva. To má velkou nevýhodu v tom, že pokud je v přímém kontaktu se zeminou, bere rostlinám vláhu a zkracuje tak jejich trvanlivost. Truhlíky ze dřeva zvládne vyrobit šikovný kutil i sám doma.

Truhlík musí být dostatečně hluboký pro kořenový systém rostlin a měl by mít odtokový otvor. Má mít alespoň 15 cm na výšku i šířku a 40, 60 nebo 80 cm na délku. Malé truhlíky rychle vysychají a květiny musíte často zalévat a hnojit. Díky dvojitému dnu nebudete muset používat podmisky pod truhlíky.

Truhlíky pověste na zeď nebo zábradlí balkonu, případně je postavte do stojanu nebo na parapet.

Vyplatí se vám investovat do samozavlažovacích truhlíků, které zajistí substrátu alespoň mírnou vlhkost i během letních úpalů a v době, kdy odjedete na dovolenou. Vyberte si truhlík, který má dostatečně velkou nádrž na vodu. Dva litry nevystačí v horkém létě ani na jeden den. Truhlík musí mít vypouštěcí otvor, aby se kořeny nepřemokřily v době dlouhodobých dešťů a v případě, že květiny přelijete.

Klasické plastové truhlíky pořídíte podle velikosti od 25 Kč, samozavlažovací podle velikosti a provedení od 100 Kč. Keramické truhlíky seženete za cenu od 70 Kč. Za zdobení si připlatíte. Kamenný truhlík koupíte od 340 Kč, dřevěný od 90 Kč. Závěsné truhlíky a květináče stojí od 50 Kč a výše.

Díky závěsným květináčům ušetříte místo na balkoně. Foto: ©Depositphotos.com/HeikeRau
Díky závěsným květináčům ušetříte místo na balkoně. Foto: ©Depositphotos.com/HeikeRau

Jak se o balkonovky starat

Pokud se rozhodnete dát truhlík na zábradlí, volte raději jeho vnitřní stranu. Tak zabráníte přemokření květin v době deště a možnému pádu během silného větru. Truhlík také pořádně připevněte. Vybrat si můžete z mnoha typů držáků, a to od nejlevnějších plastových až po kvalitní kovové.

Balkonové květiny nezalévejte v poledním horku, ale ráno nebo večer. Zalévejte vždy, když je půda suchá a v misce nestojí voda. Jestli květiny i přes zálivku vadnou, může se jednat o přelití. Buď příliš zaléváte, nebo jsou důvodem dlouhodobé deště. Kořeny přelité rostliny uhnívají, a proto je musíte vyjmout z květináče a znovu přesadit.

Jestli na rostliny svítí celý den slunce, zalévejte je až k večeru, kdy paprsky nemají takovou sílu. Necháváte konev s vodou venku? Zkontrolujte před zaléváním teplotu vody, protože ohřátá voda může rostlinám závažným způsobem poškodit kořeny a rostliny už nezachráníte. Spousta rostlin vyžaduje pravidelnou zálivku.

Chcete rostliny v truhlíku kombinovat? Vybírejte tak, aby měly přibližně stejné nároky na umístění, zálivku a typ substrátu. Prodavač v zahradnictví vám poradí.

Rostliny pěstujte v nádobách s otvorem pro odtok vody. Pokud ho nádoba nemá, může při přelití rostlin dojít k zahnívání kořenů a plesnivění substrátu. To vede k zaschnutí listů a úhynu květin. Vhodné jsou samozavlažovací truhlíky, které správně hospodaří se zálivkovou vodou.

Před použitím kapalných i tuhých hnojiv zalijte rostliny samotnou vodou. Jen tak dojde při hnojení k rovnoměrnému roznesení živin v substrátu po celé nádobě. Při předávkování živinami hnojivo rozřeďte. Snížíte tak nebezpečí popálení kořenů.

Jestli jsou rostliny slabé, vytáhlé a mají vybledlé listy, chybí jim živiny. Ne vždy je na vině nevhodný přípravek na hnojení, ale mnohem častěji se jedná o nevhodný typ substrátu, ze kterého se všechny důležité prvky postupně vyplavují.

Nevzhledná, již odkvetlá květenství, pravidelně odstraňujte. Ve květech, které ztratí své lístky, se totiž začínají vyvíjet semena. To vyčerpává celou rostlinu, a ta pak kvete o to méně.

Víte o nějaké netradiční květině, které se na balkoně daří? Prozraďte ostatním čtenářům, kde jste ji sehnali a jak se o ni staráte, aby krásně kvetla.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 188x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek