0komentářů

Toužíte po dobrodružství a změně? Zařiďte si bydlení na lodi a buďte svobodní

Bydlení na vodě vás omámí a dostane. V novém hausbótu se budete cítit jako v normálním bytě, který si dovybavíte podle sebe. Chcete změnu? Zvedněte kotvu a prostě jeďte dál. Skvělou dovolenou pak představuje Holandsko na lodi.
Vydáno: 17.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4323x

Romantika pobytu na hausbótu či obytné lodi, má jen těžko popsatelné kouzlo. Příjemné prostředí kolem vody, volná příroda na dosah a tušení dobrodružství vás omámí. Jakmile propadnete tomuto stylu života, nebude se vám ani chtít zpět do města. Ve srovnání třeba s Holandskem, Německem nebo Velkou Británií je u nás tradice bydlení na lodi slabší, ale zkusit je můžete i tady.

Bydlení na hausbótu je dobrodružné a velikostí snese srovnání s běžným bytem. Foto: ©Depositphotos.com/hansenn
Bydlení na hausbótu je dobrodružné a velikostí snese srovnání s běžným bytem. Foto: ©Depositphotos.com/hansenn

Čeština pojmy kolem bydlení na vodě zjednodušila, ale je v nich technický rozdíl. Houseboat nebo jinak také hausbót nemá na rozdíl od obytné lodi většinou vlastní pohon, tedy lodní motor. Kotví zpravidla na přehradách, nebo v loděnicích i na řekách ve velkých městech. Při změně kotviště vás s hausbótem musí táhnout vlečná loď.

Nejstarší obytné lodi vznikly přestavbou člunů na uhlí

Nápad přestavět říční dopravní loď pro bydlení pochází z více míst západní Evropy. Symbolem se staly anglické The Dutch Barges, původně stavěné od poloviny 19. století pro přepravu uhlí. Když je nahradila železnice a nákladní doprava, zůstaly stát v kotvištích nebo na březích. K přestavbě na obytné účely a toulavé plavby po řekách byly téměř optimální.

Typické amsterodamské kanály, grachty, si bez obytných lodí nedokážete představit. Foto: ©Depositphotos.com/Photocreo
Typické amsterodamské kanály, grachty, si bez obytných lodí nedokážete představit. Foto: ©Depositphotos.com/Photocreo

V Čechách a na Moravě má celoroční bydlení na řece zatím nepatrnou tradici. Na řadě údolních nádrží sice vznikly před listopadem 1989 kolonie hausbótů, ale byly to spíše chatky, plovoucí na vodě. Úspornost vybavení ale příliš neladila s ekologickými požadavky. Nové předpisy a stále tvrdší podmínky provozu tak donutily majitele hausbótů k pozvolnému ústupu z přehrad a řek.

                Proč bydlet na lodi:
                •    Získáte soukromí a klid, ryby ve vodě nekřičí a nedělají nepořádek
                •    Samotné cestování na vodě je trvalé a poměrně levné dobrodružství
                •    Přes počáteční investici je to levnější alternativa než drahý pronájem
                •    Změna je jednoduchá, zvednete kotvu a odplujete dál po řece

Připravte se nejenom na nutné papírování, ale také na mírný průvan v rozpočtu. Cena špičkové obytné lodě o velikosti garsonky, kde budete bydlet celoročně, začíná asi na dvou miliónech Kč. Civilizační vymoženosti nemusíte oželet, loď má veškeré potřebné příslušenství. Velká plavidla, velikostně na úrovni bytu 3 + 1, vás přijdou podle vybavení od 4 miliónů Kč výš.

Bydlet na vodě se dá i přímo v Londýně, plavba po řekách ve Velké Británii má tradici. Foto: ©Depositphotos.com/annavee
Bydlet na vodě se dá i přímo v Londýně, plavba po řekách ve Velké Británii má tradici. Foto: ©Depositphotos.com/annavee

Obytné lodě seženete u desítek tuzemských výrobců, kteří ale své výrobky v podstatné míře zatím exportují. V nabídce jsou převážně celoocelové lodě o šířce od 2 do 4 metrů a délce do 18 metrů. Tyto rozměry vám ještě umožní řídit loď s relativně dostupným průkazem kapitána malého plavidla. Nádrž na pitnou vodu mají lodě zhruba od 400 do 2 000 litrů, naftovou nádrž od 180 do 2 000 litrů.

                Cesta do Hamburku vám soustavou plavebních komor potrvá cca 7 týdnů.

Uvnitř lodi najdete pohodlnou centrální kuchyni, propojenou s obývacím pokojem. Dále kajuty a toaletu s koupelnou. Spotřebiče, podlahové krytiny i příčky vymyslíte s architektem, v kajutě si pak vyberte obložení z dýhované nebo bukové překližky. Odstín nátěru je také na vás. Interiér své lodi vyšperkujte krbem nebo krbovými kamny. Loď musí mít certifikát Státní plavební správy.

Z paluby hausbótů si můžete prohlédnout i slavnou pařížskou katedrálu Notre Dame. Foto: ©Depositphotos.com/rosemhenri
Z paluby hausbótů si můžete prohlédnout i slavnou pařížskou katedrálu Notre Dame. Foto: ©Depositphotos.com/rosemhenri

Kombinace šířky a délky vám dá užitnou plochu poměrně pravidelného obdélníkového tvaru. Tady si můžete navrhnout vlastní „malý byt“ s podlahovou plochou okolo 75 metrů čtverečních. Každá loď je vlastně originál a liší se interiér, použité materiály i rozmístění jednotlivých příček. Kotvit můžete trvale třeba na pražském Smíchově nebo v Podolí, přímo v centru města.

Bydlení na vodě je romantické i uprostřed hlavního města

Jak se žije na lodi v pražském ochranném přístavu na Smíchově, prozradil jeden z jeho obyvatel. Na březích Vltavy ale není bydlení nijak levné, kvůli vytápění elektřinou a vlastnímu přívodu pitné vody. Třeba v Paříži na Seině byste ale platili jen minimální nájem, stejně jako v Berlíně. Města se navíc postarala o moderně vybavené loděnice s veškerým zázemím.

Bydlení na vodě má své vyznavače i na jiných kontinentech, například v Kanadě. Foto: ©Depositphotos.com/billperry
Bydlení na vodě má své vyznavače i na jiných kontinentech, například v Kanadě. Foto: ©Depositphotos.com/billperry

Méně finančně náročné bude vaše bydlení na vodě v klasickém hausbótu. Potřebnou elektřinu si vyrobíte z generátoru a toaletu vyřešíte plastovou jímkou nebo chemickým provedením. V každém legálním kotvišti ale většinou dostanete za peníze připojení na elektrickou síť i vodovod. Využijete i možnost zbavit se v přístavišti nashromážděných odpadních vod.

Na super dovolenou vyplujte s říční lodí po Holandsku

Na pořízení obytné lodi vám chybí peníze, a přesto vás láká plavba po řece? Vydejte se třeba do přirozeného centra říční plavby, Holandska, kde prožijte super dovolenou na vodě. S profesionály proberte své představy, vyberte si loď, kamarády a absolvujte zkušební plavbu. Například týdenní odpočinek na lodi Boekanier 37 pro 7 lidí bez kapesného přijde asi na 7 500 až 9 750 Kč na osobu.

I hausbót ozdobí květiny v zahrádce a nezapomeňte ani na bdělého hlídače.  Foto: ©Depositphotos.com/artistan
I hausbót ozdobí květiny v zahrádce a nezapomeňte ani na bdělého hlídače. Foto: ©Depositphotos.com/artistan

Milujete jízdu na kole? Spojte ji se zajímavou možností poznat kus jižní Moravy na Baťově kanále, vodní cestě mezi Otrokovicemi a Rohatcem. V půjčovnách na jeho břehu si pronajmete nejen malý člun s motorem, ale třeba i hausbót pro více lidí a cestujte po vodě i na cyklostezce vedle kanálu. Jízda malebnou krajinou přes unikátní plavební komory, vyrovnávající rozdílnou výšku hladin, vás okouzlí, stejně jako dosud zachovalé úseky přirozeného toku řeky Moravy.

 Podívejte se na skvělé zařízení obytných lodí v galerii na síti Pinterest.

Bydlení na vodě v našich podmínkách nebude pro vás rozhodně nízkonákladové. Vedle pořizovací ceny plavidla totiž musíte připočítat i další provozní náklady, zejména na kotvení a průběžnou údržbu. Nicméně i přesto si splňte svůj sen věčných romantiků a snílků a vyměňte fádní městské pohledy za ranní opar nad vodou.

Láká vás bydlení na hausbótu a chtěli byste si jej vyzkoušet nebo přímo zařídit obytnou loď? Napište do komentáře pod článkem, jaké máte zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 86x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 100x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek
Minimalizujte finanční ztráty při katastrofě u vás doma. Zařiďte si pojištění domácnosti i nemovitosti

Minimalizujte finanční ztráty při katastrofě u vás doma. Zařiďte si pojištění domácnosti i nemovitosti

Vydáno: 17.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 568x

Vaší nemovitosti i domácnosti hrozí spousta rizik, třeba zloději, požár, potopa nebo prasklé potrubí. Raději se na ně pojistěte, ať nepřijdete o peníze, které jste do svého domova dali. Co všechno takové pojištění zahrnuje?

Celý článek