2komentářů

Chcete doma renovovat schodiště? Zvládněte obložení v 6 krocích

Bourání při generální opravě schodiště vynechte. Stačí je obložit dřevem a lamelami plovoucí podlahy. Vypočtěte si orientační spotřebu materiálu a pusťte se do toho. Přečtěte si postup v šesti následných krocích a ušetříte peníze.
Vydáno: 15.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 11455x

Schody, u starších domů většinou betonové, jsou výrazným designovým prvkem interiéru. Zjistili jste doma, že na kvalitě schodiště se už podepsala léta, nebo se chcete přiblížit současnému trendu? Vyberte si, zda absolvujete generální opravu či vám budou stačit jen nové obklady. Pokud jsou schody ze statického hlediska v pořádku, nemusíte vůbec bourat a připravovat novou konstrukci.

Obložení schodů není tak složité, ale na položení uvítacího koberce chvíli počkáte. Foto: ©Depositphotos.com/maxxyustas
Obložení schodů není tak složité, ale na položení uvítacího koberce chvíli počkáte. Foto: ©Depositphotos.com/maxxyustas

Postup je jednoduchý. Dosavadní betonové nebo zděné schody obložte OSB deskami o tloušťce 18 mm. Na ty nalepte laminátovou, nebo dřevěnou plovoucí podlahu o tloušťce 8 nebo 9 mm. Jako hrany schodnic použijte hliníkové nebo ocelové ukončovací lišty, 7 až 9 mm silné. Lištu vyberte podle tloušťky plovoucí podlahy a plastovým lištám, které jsou na trhu také, se raději vyhněte.

              Hlavní výhody obložení schodů:
              •    jednoduchá montáž bez větších stavebních úprav
              •    použití na jakýkoli materiál (beton, kámen, teraco, ocel)
              •    optimální řešení u přímých i točitých schodišť
              •    dokonalé sladění s plovoucí podlahou a snadná údržba

Nejdříve zkontrolujte „vyšlapanost“ starých schodů a jen případné velké nerovnosti vyrovnejte betonovou stěrkou. Využijte ale i montážní pěnu, kterou naneste přímo pod OSB desky. Pěnou také můžete vyplnit prostor za podstupnicí, kterou tím současně zafixujete. Jestliže se rozhodnete pro stěrku, nechte ji před další prací důkladně vyzrát.

Rekonstrukcí starého schodiště si ušetříte nejen bourání, ale i peníze. Foto: ©Depositphotos.com/Sophie_James
Rekonstrukcí starého schodiště si ušetříte nejen bourání, ale i peníze. Foto: ©Depositphotos.com/Sophie_James

Podařilo se vám schody vyrovnat? Začněte je obkládat OSB deskami, které přiřezávejte a poté sesazujte schod po schodu. Vyhnete se tím nepřesnostem. Stupnice i podstupnice připevněte vrutem s hmoždinkou přímo do schodů. Na schodiště o šířce okolo 1,20 metru vám budou stačit tři kotvicí body na každém schodu.

Ukončovací hrany přemázněte lepidlem a přišroubujte

Na obložené schody přilepte nebo přišroubujte hliníkové nebo ocelové ukončovací hrany. Jistotu vám dá kombinace obou možností. Při výběru lepidla dejte pozor, aby bylo určeno pro dřevo i kov. Poté začněte lepit lamely plovoucí podlahy. Řežte je přímočarou, nebo okružní pilou a proti štípání okrajů použijte speciální řezný nástroj na lamino.

Renovace schodiště svépomocí se vám vyplatí, materiál koupíte u profíků. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w
Renovace schodiště svépomocí se vám vyplatí, materiál koupíte u profíků. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Lamely plovoucí podlahy nemusíte lepit po celé ploše. Místo nejdříve odmastěte, zbavte prachu i nečistot a z lepidla udělejte čtyři nebo pět podélných pruhů. Lamelu pak do lepidla vmáčkněte a zatižte. Místa, kde se materiály stýkají, zatáhněte akrylovým tmelem. Teď už vám zbývá jenom olištovat boční strany schodiště. Lišty přilepte jak ke stěně, tak ke schodům pružným lepidlem.

              Pár tipů k pohodové práci:
              •    při vyplňování dutin za obkladem počítejte s velkou roztažností pěny
              •    lamely skládejte kresbou dřeva kolmo ke hraně schodu
              •    OSB desky řežte na cirkulárce, nebo přímočarou či okružní pilou
              •    nešetřete na kvalitě pilových plátků a vše řežte podle pravítka  

Na trhu existují firmy, které nabízejí schodišťové systémy, s nimiž zvládnete obložení s pomocí „stavebnice“. Nejdříve schodiště důkladně očistěte, poté na schody přimontujte hliníkovou lištu. Je nutné pohlídat její přesnou rovnost. Na stěny podél schodiště poté přilepte bočnice, pak následují postupnice a na lištu upevněte schodový nášlap.

Schodišťové systémy vám umožní seskládat obložení jako stavebnici.

Popsaný systém dodává po celé republice firma TOPSTEP, která vám zašle zdarma i vzorek. Ceny se pohybují kolem 600 Kč u schodového nášlapu, 250 Kč u podstupnice a klem 970 Kč u bočnice. Podesta o rozměrech 240 × 120 cm vás přijde zhruba na 2 500 Kč a za schodovou pásku včetně příslušenství zaplatíte kolem 300 Kč.

Podívejte se na videu, jak vypadá renovace schodů systémem ren-ka:


Pokud si na renovaci schodiště svépomocí netroufáte, kontaktujte specializované firmy. Podívejte se na ukázky prací, obklady kobercem nebo dřevem. Podle další firmy trvá rekonstrukce schodiště jen zřídka déle, než tři dny. Zaručuje přitom přístupnost vašich schodů po celou dobu akce. Jako úplně nové budete mít schodiště třeba také po rekonstrukcích systémem Portas anebo Welle.

Podívejte se také na tipy pro renovaci schodů na síti Pinterest.

Renovace schodiště svépomocí se vám vyplatí. Pokud jste se rozhodli vybudovat v podkroví nový pokoj, může rozpočet na úpravu nebo pořízení úplně nového schodiště překročit dokonce náklady na vybudování pokoje samotného. Jestliže právě u vás na půdu vedou zděné nebo betonové schody, máte vyhráno a pouhou rekonstrukcí výrazně ušetříte.

Rozhodli jste se pro renovaci vašeho schodiště v domě svépomocí? Napište do komentáře pod článkem, jak jste postupovali a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/Sergiy1975

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
renovace schodů svépomocí
Dobrý den chtěl jsem se zeptat kde můžu nakoupit materiál na ty schody jak bylo na videu , poradit prodejnu či prodejce děkuji.
ODPOVĚDĚT
Pavel Matoušek | 18.03.2016
Re: renovace schodů svépomocí
Dobrý den.. než tuto stavebnici to radši renovujte schody LAMINÁTOVÝM PARAPETEM S NOSEM, je to za daleko menší peníze s hoodně podobným materiálem. Pokud jsou schody hodně nerovný tak pod nášlap stříknout pěnu a pokud jsou ok tak jen lepidlo.
ODPOVĚDĚT
Peťan | 01.12.2016

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 166x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 186x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek