0komentářů

Na čem bude vaše dítě sedět, než půjde do školy? Pořiďte mu dětskou židli

Nečekejte na školní léta dítěte a pořiďte mu kvalitní dětskou židli už teď. Naučíte jej včas správně sedět. Je lepší dřevo, nebo plast? Záleží na velikosti a tvaru židličky? Zjistěte, jak vybrat kvalitní a bezpečný kousek.
Vydáno: 14.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2759x

Naučilo se vaše dítě sedět? Pořiďte mu rostoucí židli nebo dětskou židličku ke stolku, kde bude kreslit a hrát si s kamarády. Rostoucí židle mu při správném výběru vydrží až do studentských let. Do začátku však musí mít zábranu proti pádu dítěte.

Hlavní výhodou dětských židliček jsou jejich rozměry. Děti se samy posadí a neriskují pád z výšky. Vydrží jim do věku zhruba 6 let. Pak už pořídíte nábytek pro školáka a židličku nahradíte pořádnou otočnou židlí.

Designový set dětského stolečku a židliček. Foto: ©Depositphotos.com/bezikus
Designový set dětského stolečku a židliček. Foto: ©Depositphotos.com/bezikus

Dřevo, plast, lamino nebo MDF?

Dětské židle se vyrábí ze dřeva, plastu, kovu, dřevotřísky i MDF. Dřevo je přírodní materiál příjemný na dotek. Životnost nábytku ovlivní především tvrdost dřeva. Měkké dřevo, jako například smrk, se snadno opracovává, ale je náchylnější k mechanickému poškození. Středně tvrdé dřevo je třeba z buku a tvrdé z dubu. Výrobci často kombinují masiv s laminem nebo MDF.

Když dřevo natřete ochrannou vrstvou laku, zvýšíte jeho odolnost proti vodě a usnadníte čištění. Na dětské židličky použijte zdravotně nezávadný lak, například vodou ředitelný. Výhodou masivu oproti laminu je, že drobné škrábance jdou většinou opravit. Pokud poškrábete fólii lamina, tak je poškození trvalé.

Plast i lamino jsou snadné na údržbu. U lamina však musíte dávat pozor na vodu, protože vlhkost jej snadno poškodí. MDF je odolnější proti vlhkosti, a navíc má vyšší pevnost, takže lépe vydrží dětské hry. Plast je na údržbu nejjednodušší a nemusíte se bát ani toho, že se brzo zničí.

Sezení zpříjemní polstrování sedáku, případně i opěráku. Židle mohou být čalouněné textilií, kůží nebo EKO kůží. Vyberte takové čalounění, které bude snadné na údržbu a čištění. To nejlépe splňuje omyvatelná textilie a EKO kůže, ze kterých nečistoty snadno setřete hadříkem. Pokud vyberete textilní potah, měl by být snímatelný a pratelný.

Klasickou masivní židličku koupíte za cenu kolem 500 Kč, židličku s opěradlem ve tvaru zvířátka od 900 Kč a designové kousky začínají na ceně 1500 Kč. Plastové dětské židle pořídíte už od 100 Kč, ale za kvalitnější dáte i 1000 a více Kč.

U dětské židličky se nebojte pestrých barev. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
U dětské židličky se nebojte pestrých barev. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Jak velkou židli vybrat?

Dítě musí nohama dosáhnout na zem a chodidla mít celou plochou na podlaze. Nohy by mělo mít v kolenou ohnuté do pravého úhlu. Sedák musí podepírat minimálně 2/3 stehen, nemá zasahovat do podkolenní jamky a na přední straně by měl být zaoblený. Opěradlo má podepírat bedra, ne hrudní páteř. Nemá sahat výše, než je dolní část lopatek. Výšku sezení vyberte hlavně podle výšky dítěte:

  • Výška dítěte 80 – 95 cm – výška sedáku 21 cm
  • Výška dítěte 93 – 116 cm – výška sedáku 26 cm
  • Výška dítěte 108 – 121 cm – výška sedáku 31 cm
  • Výška dítěte 119 – 142 cm – výška sedáku 35 cm
  • Výška dítěte 133 – 159 cm – výška sedáku 38 cm
  • Výška dítěte 146 – 176 cm – výška sedáku 43 cm

Bezpečnost a design

Židle musí být funkční a bezpečná. Dejte si pozor na ostré rohy, hrany, nezačištěné okraje a špatně dotažené úchyty a šrouby. Bezpečnost zvýší i opěradlo a stabilní a pevná konstrukce se zaoblenými hranami. Proto si židličku před nákupem důkladně prohlédněte.  

Velké plochy by měly být barevně neutrální, u židličky si můžete dovolit výrazné barvy.

Jaký zvolit design? Můžete pořídit klasickou židličku, židličku s potiskem v pohádkovém či jiném motivu nebo s opěradlem ve tvaru zvířátka, ale i zmenšené verze designových židlí pro dospělé. Dávejte pozor hlavně na to, aby zajímavý tvar nebyl na úkor bezpečnosti. Každý výstupek nebo otvor může znamenat zvýšené riziko úrazu dítěte.

Masivní dětská židle Noly 16 má klasický tvar. Foto: MT-nábytek.cz
Masivní dětská židle Noly 16 má klasický tvar. Foto: MT-nábytek.cz

Pořídili byste dítěti židličku, kterou za pár let vyměníte za jinou, nebo raději rostoucí židli, která mu vydrží až do studentských let? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/CroMary

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 31x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 607x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek